Woensdag NUUWS- EX ADVERIEXTIMIAD VOOR DE STAD EX RET ARRONDISSEMENT SXEEK. 2 December. BINNENLAND. isea c DRIE-EN-TWINTIGSTE JjLARGjLNG N°. 97 VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Donderdag den 3 December 1868, des namiddags ten 6 uur. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS Chirugijn bij de Stads een Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 26 Nov. De kamer heeft heden avond eene zitting ge houden. Onder de bij die gelegenheid ingeko men stukken behoorden onder anderen ook de onlangs bij de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen. De kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd, waarna de leden zich met de benoe ming van voorzitters en ondervoorzitters hebben bezig gehouden. Zitting van Maandag 30 November. In de heden gehoudene zitting is mededeeling gedaan, dat benoemd zijn tot rapporteurs over de Indische begrootingdienst 1869, de heeren: de Lek da Glerq, van Twist, Hengst en Hartsen. Verschillende wetsontwerpen zijn tegen mor gen en overmorgen aan de orde gesteld. Ingekomen zijn de door de tweede kamer aan genomen drie eerste hoofdstukken der staatsbe- grooting voor 1869, die, na beraadslaging, naar de afdeelingen zijn verzonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 27 Nov, In de zitting van heden zijn de beraadslagin- Z. M. heeft benoemdtot plaatsverv. kan tonrechter te Rolsward, I. J. Verwernotaris al daar en lid der Prov. Staten van Friesland. Bij koninklijk besluit van den 26 dezer no. 5, is aan de commissie uit de staten van Friesland tot het onderzoeken der voorstel len van gedeputeerde staten, aangaande een adres van den gemeenteraad van Franekerom sub- sididie uit de provinciale fondsen tot het vergroo- ten van het krankzinnigengesticht aldaar, mach tiging verleend om na de sluiting der najaars vergadering van de staten hare werkzaamheden voort te zetten. De bewaarder in het huis van bewaring te Axel, G. Minjon, is door de rechtbank te Goes veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, be nevens in de kosten der procedure, wegens het op den 13 April 11. laten ontsnappen van den persoon A. de Moor, op vermoeden gevat als medeplichtig aan den beruchten diefstal, enz. bij den landbouwer J. Huyssen, in de gemeente Neuzen, zijnde thans nog voortvluchtig. De Amst. Cour, heeft zooals reeds een en ander maal is medegedeeld gezegddat de mi nister van Bosse Zondag den 15 Nov. eene con ferentie zou hebbon gehouden ter bespreking op welke wijze het best zal kunnen worden voorzien in het tekort dat wij eerlang te wachten heb ben.” Thans komt in de Amst. Cour, een brief voor van de heeren van Hoytemasecretaris ge neraal van het ministerie van finantiënen W. A. Ribbereferendarisbelast met de admini stratie der generale thesaurie, waarin gezegd wordt, dat hun van de bedoelde conferentie niets bekend isen waaruit ook blijkt dat de heer mr. F. de Wildtdirecteur van de groot boeken der Nationale schuld en agent van het ministerie van finantiën te Amsterdam, niet was bedoeld. Door de commissie uit het provinciaal gerechts hof in Friesland is na volbracht examenals kandidaat-notaris toegelaten de heer M. de Vries, notaris-klerk te Leeuwarden. SNEEK, 1 December. Bij de op Zaterdag28 Novemb. jl. gehouden stemming ter verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stedezijn herkozende heeren Johs. Halberts- ma en Jacob van Driessenterwijl gekozen is de heer Jan Ilouwinkin plaats van den heer S. K. van der Meutendie verzocht had niet meer in aanmerking te komen. In de Goudsche Conrant van den 19 Nov. jl. leest men onder de ingezonden stukken het volgende, hetwelk wij op verzoek in onze kolom men overnemen Verleden Woensdag avond hielden in de so ciëteit »Ons Genoegen" de alhier bestaande le den van het «Leydsche uitkeerings- en kansfonds’1 en andere genoodigden eene vergadering, waarin 4 gen voortgezet over hoófdstuk III der staatsbe- grooting van 1869 (buitenl. zaken). Na de goedkeuring van alle onderdeden werd hoofdstuk III met 63 tegen 2 stemmen aangeno men. Daarna vingen aan de algemeene beraadslagin gen over hoofdstuk IV (justitie') waaraan werd deel genomen door de heerenJ. K. van Golt- slein, de Bosch Kemper en van Beyma thoe Kingma en werd besloten die behandeling op morgen voort te zetten. Zitting van Zaterdag 28 November. In de zitting van heden hebben aan de alge meene beraadslagingen deel genomen de heeren: GodefroiOldenhuis Gratamavan der Linden van Eek van Hardenbroekvan Lockhorst, Dul ler! van der Does de Willebois en van Beyma thoe Kingma. Vervolgens voerde de minister van justitie het woord, en daarna nog de heeren: J. K. van Golt- stein, de Bosch Kemper, Godefroi Lenting en de minister van justitie en binnenlandsche zaken. Hiermede liepen de algemeene beraadslagingen ten einde. Daarna werden de onderdeden in behandeling genomen. De onderartikelen 1 tot 11behoo- rende tot de afdeeling 1 (kosten van het depar tement) en II (kosten van de rechterlijke macht) werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heeren: LentingGodefroi en J. K. van Goltstein traden in beschouwingen over de lilde afdeeling, betreffende de kosten van het hoog militair gerechtshof en de auditiën in de militai re afdeelingen. Nadat de minister van justitie de sprekers had beantwoord werd de beraadsla ging over deze afdeeling gesloten. De onder-ar- tikelen 12 tot 14 werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurdwaarna besloten werd de behandeling der begrooting op Maandag aanstaan de voort te zetten. Zitting van Maandag 30 November. In de zitting van heden is bij de voortzetting der beraadslaging over hoofdstuk IV (justitie) eene langdurige incidentele discussie gevoerd over de afschaffing van den doodstraf, doordien de heer Dumbar de post voor bezoldiging van scherp rechters wilde afstemmen hetwelk de meerder heid der leden nu niet wilde uitmaken. Daarna had eene langdurige discussie plaats over het gebeurde in de strafgevangenis te Leeu warden het cellulairstelsel, den aanbouw van gevangenissen enz. Alle amendementen zijn daarna verworpen en het hoofdstuk met algemeene stemmen aangeno men. Sprekers waren de heeren Dumbar, Bichon Godefroivan VoorthuijzenHeijdenrijk Moens, Dullert, van der Linden, Verheijen, Beyma, van Naamenvan Goltstein Storm en van Lilaar. Ingekomen is een wetsontwerphoudende in trekking van de wet op de octrooien. Morgen is aan de orde hoofdstuk IV B. (ad ministratie voor de R. K. eeredienst.) PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Resumtie der notulen. 2. Benoeming van een Voogd over het O. B. Weeshuis. 3. Benoeming van een Voogd over de Stads Algemeene Armen. 4. Benoeming van Algemeene Armen-administratie over 1869. 5. Benoeming van Apothecars voor de ver schillende kwartalen van 1869, bij de Stads Al gemeene Armen-administratie. 6. Missives van de heeren L. van der Feer en L. Schuijt Korver, met verzoek om met 1 Januari e k. eervol te worden ontslagen als le den der Plaatselijke Schoolcommissie. 7. Voorstel van den heer Mr. Willinge Prins, betreffende het aan den Minister van Binnenland sche Zaken te zenden advies nopens een adres van den heer Joustra over het godsdienstig on derwijs dat voor de Stads Algemeene Armen ver strekt wordt. 8. Adres van Gerhard ten Brink. 9. Vaststelling van ’t suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1869, met behandeling der ingekomen reclames. 10. Adres van H. van der Feer, betreffende de toepassing van de verordening op de mest vaalten enz. 11. Missive van den Waagmeester over de herbenoeming van ’t personeel bij de Waag. SNEEKER t COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1