Zaterdag 12 December. ms- BN ADTERim-BUD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. DRIE-EN-TWINTIQSTE JAukRG-A.NO- No. 1OO I De regeering tracht de 4 6 8 10 11 12 1 nu klagen het gering om 1°. de in zoon van een 2°. ouderlooze 3 5 7 9 9 uur. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents Zegelrecht voor iz'J“„i--.-:ui. i voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad voor eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents men franco toe te zenden aan den Uitgever, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad) no. 72. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lu. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder ofzijn beiden overledenwiens voogd ingezeten ia volgens de wet van den 28sten J uli 1850 (Staatsblad no. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebben de, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden inNederland ver blijf hield; 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verpiigte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 7 December. In deze zitting is voortgezet de beraadslaging over hoofdstuk V (binnenl. zaken) en zijn de ar tikels 101 tot 107 achtereenvolgens aangenomen. Hierna werdvolgens het vroeger genomen be sluit in behandeling gebracht de begroeting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1869. Daaraan werd door onderscheiden leden deelge nomen. De heer van Beijma thoe Kingma vestigde spe ciaal de aandacht des ministers van binnenland- sche zaken op de slechte regeling van de dienst op de Noorder-spoorwegen. Spreker erkent, dat er pogingen worden gedaan om die dienstrege ling te verbeteren en hij wijst op de noodzake lijkheid daarvan in het belang vooral van den markthandel. Maar ook voor het dagelijksch ver keer moeten bij die gelegenheid andere voorzie ningen worden getroffen. Meer bepaald wijst spreker op de dienstregeling tusschen Leeuwar den Harlingen en Groningen. Hij geeft den minister in overweging den noodigen invloed uit te oefenen. De heer Fock, minister van binnenlandsche zaken de verschillende sprekers beantwoordende, geeft den heer Storm, naar aanleiding van de door dien spreker geopperde klachten over ge brekkig toezicht op het materieel, te kennen, datzoolang de gebouwen niet aan de maat schappij zijn overgedragen, dat gedeelte van het materieel niet onder toezicht staat van den mi nister; dat, wat de regeling der treinen betreft, op verschillende plaatsen de dienst wellicht niet goed geregeld is, maar dat iedere maatschappij Bijzondere eischen voor hare dienst moet stel len zoodat voldoend gemeenschappelijk overleg niet altijd mogelijk is. De regeering tracht de daaruit voortspruitende bezwaren zooveel moge lijk weg te nemen. Dit zal niet geheel kunn^u geschieden vóór de aansluiting aan het buitenland is verzekerd. Wat de vraag van den heer Wassenaar be- - treft merkt de minister op dat in het reglement op de spoorwegdiensten de bepaling omtrent het vertrek der elkander opvolgende treinen in zóó ver inoeielijkheid zou opleveren, dat het aantal treinen zeer beperkt zou worden en in zóóver ook dat de seinen van aankomst van den eerst vertrokken trein door sommige toevallen niet ge regeld aankomenzoodat de tweede trein te ver geefs wacht. Beperking van het aantal treinen zal er zeker het gevolg van zijnen de heeren uit het Noorden juist over aantal treinen. Aan den heer Dumbar gaf de minister eenige inlichtingen omtrent de door hem besproken pun ten, terwijl hij de heeren van Beijma thoe King ma en Westerhoff verzekerde dat de regeering de maatschappij aandachtig heeft gemaakt on de behoorlijke dienstregeling. Die maatschappij" be weert dat het aan genoegzaam materieel niet KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede, naar aan leiding van eene missive van den heer Commis saris des Konings, d. d. 16 November 1868 le afdeeling n°. 2269 bekenddat door de vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland is besloten om in 1869 te Utrecht te houden eene internationale tentoon stelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman. Het hoofdbestuur dier vereeniging heeft den wensch te kennen gegeven, dat van regeerings- wege aan deze tentoonstelling zooveel mogelijk openbaarheid en zedelijken steun gegeven mogen worden. Naar aanleiding daarvan en v?n een botrekke lijk schrijven van Z. K. den minister van Bin- nenlaadsche Zaken, wordt de nandacht der inge zetenen daarop gevestigd om het beoogde doel te helpen bevorderen. En zal hiervan afgekondiging geschieden waar het behoort tevens met plaatsing dezer Kennis geving in de Sneeker Courant. Sneek den 5 December 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. en 2 10 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer Gemeente kan gescheiden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 12 en 25 December 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. P R UI M. Ar. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeentewaar hij woont 3°. van hemdie geen vadermoeder of voogd heelt of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten ’slands gevestigd is, in de gemeentewaar hij woont 4°. van een buiten ’slands wonendenzoon van een Nederlanderdie ter zaVe van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: een vreemd Rijk achtergebleven ingezetendie geen Nederlander is; de in een vreemd Rijk verblijf houdende --- zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verpligtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar da incchrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleidmg van bovenstaande bepaling ma ken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Vrijdag den 15den Januari 1869 ten Ge- meentehuize alhier eene bijzondere zitting zal wor den gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen, die op den isten Januari 1869 hun zijn in 1850, en wel voor ’s morgens 's middags ’s namiddags 19de jaar zijn ingetredenen die alzoo geboren Wijk 1 ZATERDAGS. Abonnementsprijs iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve SNEEKER 0ÜRANT 3 1 r si' L-;-==?=»- -i >-=sibcesebs:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1