Wlensdag NIEIIIS- I 16 December. EMDVERTENTIE-RIAD VOOR k STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER B 1 N N E N L A N D. I I 1 DRIE-EN-TWIKTIGtSTE JAARGANG No. 1O1 1 r I waar 1 om 10 ii 12 1 9 uur. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 11 December. In de zitting van de tweede kamer der sta- ten-generaal van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de Vilde afdeeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1869betrekkelijk het onderwijs en meer bijzonder het lager on derwijs. Over dat onderwerp voerden het woord de heerenvan Kuykde Brauw, Cornelisvan der Linden, van Nispen van Sevenaer, Borret, van Beijma thoe Kingma, van der Does de Wil- lebois, Gefken en van Naamen van Eemnes. In deze zitting is medegedeeld dat is ingediend een wets-ontwerp tot bekrachtiging eener pro vinciale belasting in Drenthe. In de avondzitting van heden voerden het woord de heeren: Kallf, van Blom, Godefroi, van Fo- reest, Moens, de Bosch Kemper, Jonckbloet, van Wassenaer van Catwijk, van Nispen van Sevenaer en de minister van binnenlandsche za ken. De algemeene behandeling van dit onder werp liep hiermede ten einde. Zitting van Zaterdag 12 Dec. In de heden gehoudene zitting heeft de kamer de beraadslagingen over de Vilde afdeelin» (on derwijs) van hoofdstuk V der staatsbegroting voor 1869 voortgezet. De heeren Viruly Verbrugge en Dumbar maak- n 1 -buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Centsbehalve 35 Cents gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. ten bezwaar tegen de verhooging van het cijfer van onderart. 147, aanvankelijk gesteld op f 1500 en bij wijziging door den minister van binnen landsche zaken met f 6000 vermeerderdten be hoeve van de rijks lagere school te Maastricht. De eerste stelde voor om met verandering der redactie van den post het laatst opgegeven cijfer weder weg te nemen. J Na eene wisseling van gedachten fusschen de heeren; Viruly Verbrugge, Pijnappel, du Mar- chie van Voorthuysen en den minister van bin nenlandsche zaken, verklaarde de laatste het voorgestelde amendement over te nemen. De onderart. 147 en 148 werden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De kamer zal de beraadslaging over hoofdstuk V op aanstaanden maandag voortzetten. Zitting van Maandag 14 Dec. In de zitting van de tweede kamer der sta- ten-generaal van heden is bij de voortzetting der beraadslaging over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken), bij de afdeeling kunsten en wetenschap pen verworpen met 49 tegen 18 stemmen een amendement van den heer de Bruyn Kops tot vermindering met ƒ10.000 van den post ’voor herstellingskosten van het paviljoen te Haarlem. vervolgens is aangenomen het artikel, waar mede m verband staat de toekomstige opheffing van de academie voor beeldende kunsten te Am- sterdam. Bij beschikking van den 12 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken o. a. als leer lingen voor de telegraphie toegelaten: A. Minke- ma te Knijpe, F. II. de Jong te Sloten en B. de Stoppelaar Blijdesteijn te Sneek. Met ingang van den 1 Januari 1869 wordt op de rijkstelegraaf kantoren te Eindhoven en Heerenveen de doorloopende dagdienst ingevoerd. De uitgever van de Nijmeegsche Nieuws bode wordt wegens eenige daarin geplaatste tikelen door den heer Schreflen te Leiden eige naar der gasfabriek te Nijmegen vervolgd we gens laster en is door dezen gedagvaard om tot betering van het nadeelin eer en goeden naam geleden, eene som van ƒ25,000 aan hem te voldoen. Het Weekblad van het Regt bevat een adres, door de arrondissements-rechtbank te s Hertogenbosch aan den minister van justitie en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge zonden, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd om het wets-ontwerp tot gedeeltelijke in voering der nieuwe rechterlijke inrichting op twee punten te verneteren1°. de verwijderino- van rechterlijke ambtenaren, die voor de behoorlijke waarneming hunner dienst ongeschikt zijn ge worden niet aan de beslissing van den Hooien Raad over te latenmaar den ambtenaardie den ouderdom van 70 jaren bereikt heeftde KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad) no. 72. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1 hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder ofzijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hijdiegeen ouders of voogd hebben de gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staatwaar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Ar. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2U, van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeentewaar hij woont 3U. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten ‘s lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4U. van een buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven fusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. ar- en voor ’s morgens 's middags ’s namiddags dezer Gemeente kan gescheiden Zegelrecht voor iedere plaatsing. - Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie’betreffende, d*e ?erst na het intreden van zijn IJde jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijvingvolgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepaling ma ken Burgemeester en Wethouders verder bekend dat op Vrijdag den 15den Januari 1869 ten Ge- meentehuize alhier eene bijzondere zitting zal wor- den gehouden tot inschrijving1 der mannelijke in- gezetenen, die op den Isten Januari 1869 hun zijn in 1850, en wel 4 6 8 10 Terwyl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer Gemeente kan gescheiden van ’s morgens 9 tot s namiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 12 en 23 December 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. aunei eene mjzonaere zitting zal wor den ^gehouden tot inschrijving der mannelijke in die alzoo geboren 19de jaar zijn ingetreden, Wijk 1 3 5 7 9 I I SNEEKEB C fl - 'i’ O A NT. en 2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1