Woensdag 23 December. NIEÏW8' BN ADVEWNTIE-BIAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. DR.IE-EN-TWTNTIGSTE JAW-RGtANG- N 103 «■■■■a KE NN IS GE VING. A 3°. 3 5 7 9 10 11 12 1 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Gents In de zitting raadslagingen finantiën) voortgezet. Tengevolge de invallende feestdagen zal de Courant van Zaterdag 26 December e. k., wor den uitgegeven op DONDERDAG 24 Dec. be vorens. Advertentiën enz. voor dat nummer bestemdworden op laatstgenoemden dag, des morgens vóór 12 uur, ingewacht. 9 uur. ’s morgens om ’s middags ’s namiddags en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zal dexe worden afgekondigd waar het be hoort den 12 en 23 December 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. punten bij de behandeling van hoofdstuk ..mo vji voor gesteld om de door den minister van oorlog ge il i voor kennisgeving aan te ne en 2 4 6 8 10 Art. 18. Elk, die yolgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verpligt zich daartoe bij Burgemeestei’ en Wel houders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen^van die aangifte verplicht. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepaling ma ken Burgemeester en W> thouders verder bekend, dat op Vrijdag den 15defi' Januari 1869 ten Ge- meentehuize alhier eene bijzondere zitting zal wor den gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenen die op den Isten Januari 1869 hun 19de jaar zijn ingetredenen die alzoo geboren zijn in 1850, en wel voor Wijk 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer Gemeente kan gescheiden van ’s morgens geven inlichtingen men. Over dit voorstel had eene breedvoerige be raadslaging plaatswaarna de conclusie met 59 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Na de goedkeuring van alle verdere onderdee- len van het wetsontwerp werd het hoofdstuk (oorlog) met 56 tegen 11 stemmen aangenomen. Hoofdstuk VILA (nationale schuld) werd zon der beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. Daarna ving de behandeling aan van hoofd stuk VIIjB (departement van finantiën). In deze zitting zijn ingekomen 1. eene missive van den minister van binnen- landsche zaken ten geleide van stukken betref fende de schoolkwestie te Wons en Schraard 2. koninklijke boodschappen ten geleide van a. een wets-ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd; twee wets-ont- werpen tot definitive vaststelling der koloniale begrootingen voor Suriname en Curacao over 1869. De minister van finantiën verklaarde bij deze gelegenheiddat de twee wets-ontwerpen be treffende de equivalentendie zouden geheven worden tot goedmaking van het verlies, dat de schatkist zou lijden door de afschaffing van het zegel op de dagbladenmet machtiging van den konmg, door hem werden ingetrokken en ver vangen door het wets-ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Zitting van Zaterdag 19 Dec. van heden zijn de algemeene be- over hoofdstuk VIIB (departement van finantiën) voortgezet. Na de behandeling van het hoofdstuk in het algemeen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de artikelen behoorende tot afdee- ling I (kosten van het departemen‘), II (directie der grootboeken van nationale schuld enz.), III STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 Dec. In de zitting van heden waarin de beraadsla ging over hoofdstuk VIII (oorlog) werd voortge zet heeft de heer van Beijma thoe Kingma uit eengezet, dat de sterkte van het garnizoen te Léeuwarden niet voldoende is in verhouding tot het getal gevangenen aldaar. De minister van oorlog antwoordde daarop dat, hoewel hij geen vriend is van garnizoens- veranderingLeeuwarden dit jaar hierop eene uitzondering zal maken. Wat nu betreft de sterk te de minister heeft van den nieuwen komman- dant rapport ontvangenwaaruit blijktdat nu de wachten versterkt zijn er geen grooter garni zoen noodig is. De minister meentdat de be waking van de gevangenis ook inwendig veel te wenschen overliet, en dat nu ook daarin verbe tering is gebracht. Evenwel indien het noodig isnog eenige versterking aan te brengen dan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad) no. 72. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op -zien Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij die geen ouders of voogd hebben de gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden inNederland verblijf hield; 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Ar. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeentewaar hij woont van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten ’slands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4°. van een buiten ’slands wonendenzoon van een Nederlanderdie ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, inde gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, gelieve men franco toe te zenden aan den Uitgever. zal de minister dat gaarne in overweging nemen. De heer Storm van ’s Gravensande bracht on verdeelde hulde aan de uitnemende wijze waarop de minister zijne begrooting verdedigde. Zitting van Vrijdag 18 December. In de zitting van heden zijn de beraadslagin gen voortgezet over het VUIste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1869 (oorlog). Alvorens de beraadslagingen aanvingen over de Xlde afdeelingmaterieel der genie en al hetgeen kan geacht worden daartoe te behooren, volgens een vroeger besluit der kameris in be handeling genomen de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der van regeerings- wege ingezonden inlichtingen op het adres van 1. J. Stieltjes te Delft betrekkehjk de spoedige sloop ing der vestingwerken van Nijmegen. Bij die conclusie had de commissie meenende, dat de bespreking der in haar verslag opgeno men J 1 VIII der staatsbegrooting te huis behoorde L 1 S >1III R 5 I 3 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1