Wtvensdag 30 December. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B I N N E N L A N D. DRIE-EN-TWINTIQSTE JAARGANG No. lOo V! 2 4 6 1°. SHEERER J 3°. Uithoofde van den invallenden NIEUW JAARSDAG zal de Courant van ZATERDAG 2 J iNUARi niet worden uitgegeven. D 8 40 11 12 1 COURANT 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad eiken regel daarenboven 10 Gentsbehalve 35 Gents men franco toe te zenden aan den Uitgever. Wijk 1 3 5 7 9 uur. De eerste kamer der staten-generaal heeft hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn en naar de afdeelingen ver zonden de laatstelijk door de. tweede kamer aan genomen wets-ontwerpen, waaronder die betref fende de staatsbegrootingdienst 1869. Met deelneming verneemt men, dat de heerS. J. van den Bergh te ’s Hageop het gebied der vaderlandsche letterkunde met onderscheiding be kend na eene ziekte van weinige dagenDins dag jl.op nog niet gevorderden leeftijdover leden is. Hij mocht slechts den ouderdom van 55 jaren bereiken. Hij behoorde tot de vader landsche schooldie in en vóór de gebeurtenis van 1830 tot 1833 opkwam onder den krach- tigen invloed van de werken der vroegere en la tere groote meesters, zoowel Nederlandsche als vreemdeonder welke laatsten van den Bergh aanvankelijk vooral Schiller tot zijn model koos. Reeds in zijne jeugd had hij aanleg tot de dicht kunst aan den dag gelegden getrouwe oefenin gen omgang met gelijkelijk naar ontwikkeling strevende jongelingen evenzeer als met reeds uit- 9 tot ’s namiddags 1 uur. En is deze afgekondigd waar het behoort den 12 en 23 December 1868. Burgemeester en Wethouders Voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris G. J. PRUIM. zijn in 1850, en wel voor ’s morgens om ’s middags 's namiddags en 9 10 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer Gemeente kan geschieden van ’s morgens De inschrijving geschiedt van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeentewaar hij woont van hem, die geen vader, moeder of voogd heelt of door dezen is achtergelaten ot wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeentewaar hij woont 4°. van een buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusSchen den Isten en 31 sten Januari. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 10 Cents, voor Zegelrecht voor iedere plaatsing. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, gelieve Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is-deze overleden, zijne moe der, of, zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verdicht. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is Verplicht, zich, zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepaling ma ken Burgemeester en Wethouders verder bekend, dat op Vrijdag den 15den Januari 1869 ten Ge- meentehuize alhier eene bijzondere zitting zal wor den gehouden tot inschrijving der mannelijke in gezetenendie op den Isten Januari 1869 hun 19de jaar zijn ingetreden die alzoo geboren KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEER, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 {Staatsblad} no. 72. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wei, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 {Staatsblad no. 44); 2°. hij die geen ouders of voogd hebben de gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Ar. 16. b’inkende letterkundigengaven aan van den Bergh aldra het vermogenals schrijver op te treden en door menige vrucht van zijnen dicht geest van zijne gaven te doen blijken. Zijn Eric, tafereel uit Zwedens historie, zijne Vaderland sche ontboezemingen, zijne vertolkingen van Long fellow en Moore, een zijner jongste geschriften Klaasken van Gelder door Nicolais compositie reeds meer algemeen bekend gewordenbehoo- ren zeker onder zijne gelukkigste poëtische voort brengselen waarvan eene verzameling het licht ziet; als prozaschrijver verwierf hij vooral ook door zijne meesterlijke vertaling van eenige van Dic kens romans zeer veel lof. Hij was een der stichtersen gedurende vele jaren voorzitter van het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennislid van onderscheidene andere letterkun dige maatschappijen en ridder der orde van de Eikenkroon en der Belgische Leopoldsorde. Trouw hartig, gemoedelijk, rondborstig van aard, met een diep gevoel voor schoonheid er> waf wél luidtblakende voor wat vaderlandsch is voor den roem van Nederland en Oranjezoo was van den Bergh, die veler hoogschatting en vriend schap genooten wiens zoo onverwachte dood een gevoelig verlies is voor zijn gezin en voor de vaderlandsche letlerkunde. Nog kort geleden, bij de opening van de lezingen in Oefening kweekt kennis herdacht hij met vereering en vriendentrouw van Lennep en Greb weinig had men kunnen denken, dat ook hij zoo spoedig bezwijken zou. Zijner nagedachtenis de hulde die zijn ijverzijne verdiensten en karakter zoo zeer waard zijn. Al de haringschuiten zijn thans behouden te Scheveningen teruggekomen zonder dat er ge durende bijna vijf maanden eene enkele zeeramp onder de haringvloot sterk 153 schuiten of een enkel overlijden onder hare visschersten geta le van ruim 1200, te betreuren is. De vissche- rij is zonder voorbeeld voordeelig geweest. Met de toegift van 10 pet., maar behalve de zoo als men het noemtdoor de reederij getelde2,081,400 stuks haringen en behalve die, welke om andere redenen niet op den publieken afslag gekomen zijn, heeft de vangst 64,308,860 haringen be dragen, waaronder niet gerekend is de pekelharing en de tonnen geschonden haring. Door de schui ten zijn 778 reizen volbracht. T. J van L., van wiens terechtstelling wij reeds verslag gavenis door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. S N E E K29 December. De uitslag der verlotingvan de door de com missie voor kunstbeschouwing aangekochte tee- keningenis geweest als volgt Bij de eerste trekking zijn prijzen gevallen op N°. 125 en 64. De eerste, een boschgezicht van Barnouw viel ten deel aan Mevr. Gooi—de Jongh; de tweede, gezicht bij Amersfoort, van Evert- sen aan Dr. L. P. Ouwersloot. Voor de tweede trekking waren de winnende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1868 | | pagina 1