MEM- EN ADVERTENT!E-BIA DVOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. Reddingsbaken I WOENSDAG 4 JANUARI. -J- WST IN VREDE, igi e 2. 3°. maken aan de ingezetenen bekend j SNEEKER COURANT J 1. ein vRineei derd geworden, den herijk, voor elke 2. v. van ver- geveild. H FENNEMA Secretaris. Door hel dagelijksch bestuur te Amsterdam is ge- hoofdvaart bij Meppel twee personen uit de ge- -- weinige oogenblikken menschen vee behandelt V’ »De moderne beschaving zegt de Tijd in zijne revue over 18701871 is niets anders dan de .teiugkeer tot de Heidensche verwilde ring.” gym- aan het gym- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken naar aanleiding der besluiten De minister van binnenlandsche ’zaken heeft voor het jaar 1871 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Friesland en Gro ningen dr. S. Sr. Coronel te Leeuwarden. E. denjm-. i mogel», ik-iid te beschrijven. I ineen ij ue gedachte aan zooveel leed en het oog wendt zich vol afschuw af van die vreese- lijke bloedtooneeièn. Christendom i beschaving hebben een slag in ’t aangezicht gei; gen; middeneeuwsche gruwe len zijn sneeuwwit gewasschen, en de negen- tiendeeeuwsche hooggeroemde vooruitgang heeft zich laten brandmerken met het schroeiijzer van ruw en dierlijk geweld. Menschenliefde moest haar werkkring vinden en zich-zelf lauweren op slachtvelden en in ambulances maar ze bleek onmachtig te zijn om de Kaïns-slagen te heelen, die de broeders der negentiende eeuw elkaar toebrachten. Verbrande dorpen waren de vreug devuren en rookende slachtvelden de krijgstrophe- ën van den sterken maaier, oen dood, die een rjjken en bloeienden oogst gaarde m het jaar 1870. Maar reeds genoeg! Het verleden is nog te nabijdan dat we er met vele woorden of sterke kleuren aan behoeven te herinneren La ten we: de blik vestigen op de toekomst. En dan vragen we is deze bemoedigend Zal het jaar, dat voorby isvruchten zij ’t dan dat ze in In 1870 ontving het Nederlandsch Zendeling- Genootschap aan giften en legaten ƒ29,577. ^e Boter- of e,JWerpj“ j en i J - - onder- I een allergewichtigst, brandbevordere- d besluit g~ nomen. Ieder die van 9 ure s avonds tot 9 ure ’s morgens kennis geeft v /afen sontslanen brand” aan ’t poiitiebureaggein 1... 1 g'vrouw naren ecl KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekenddat er aanwezig zijn bij 1°. Rintje Tjerkstrabij den houtmolen den heer '1 erhorst. 2°. 1'. T. Bloksma pompmaker builen het Hoogênd. A. Prinstimmerman aan den Prinsen- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. gracht. 4°. Tjipke Ferwerda grofsmid buiten de voormalige Noorderpoort 5. R. Gilhuis, winkelier buiten de voormalige Oosterpoort, naast den timmerwinkel van wijlen den heer Hk. Wouda. 6°. Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. 7. den Concierge der Hoogere Burgerschool. Sneek den 30 December 1870. HAMERSTER DIJKSTRABurg. II. FENNEMASecretaris. Te Parijs is door ’t dagblad le Thelegraphe het potsierlijk gerucht verspreiddat de akoning van Holland” Pruisen manhaftig den oorlog zou hebben verklaarden wel... wegens de aanran ding van Luxemburgs neutraliteit 1 Donderdag waagden zich op de Drentsche I meente Staphorstdie na rijdens door het ijs vielen en in de diepte ver dwenen. De heer Kniphorst, bij zijn molen zijn de sprong dadelijk te water en na twee pogin gen gedaan te hebben redde hij beiden van een anders gewissen dood. De beide boeren, dank baar voor hunne redding, wilden den heer K. hiervan een blijk geven en boden hem ieder aan 10 cents. 9 November 1870 No. 11, goedgekeurd bij K. B. van den 29 Nov. 1870, No. 14. van van no. Naar wij vernemen, zegt de Prov. Dr en A. Ct., is dr. A. G Kok conrector aan het nasium aldaar, benoemd tot rector nasium te Sneek. krijgbaar zijn gesteld 1. Den 17 dezer wordt te Amsterdam door Fr. Muller de bibliotheek van mr. Jacob van Lennep ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven lx/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. tegen 5 Cents per stukafdrukken het besluit der Provinciale Stalen Friesland, d d. 10 November 1870 7, goedgekeurd bij K. B. van 4 December 1870 no. 11 houdende aanvulling wijziging van het reglement van houd en beheer van het Waterschap der Zeedijken van Ferwerderadeel Sneek, 31 December 1870. I HAMERSTER DIJKSTRA, Burg. Noordermarktzal H FENNEMA Secretaris. De kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem adviseert tot afschaffing der patentbe lasting en tot invoering der inkomsten-bela ng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEKgelet op de besluiten van Gedeputeer de staten van Friesland, van 22 December 1870, datbij Z. M. besluit van 27 Decem ber 1870, no. 27, is bepaald, dal de herijk bedoeld in lift. a. van art. 15 der Wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57), over het jaar 1871 zal plaats heb ben gedurende het tijdvak van 15 Janua ri tot 1 October b. dat het tijdstip van gemeente nader door Gedeputeerde Sta ten zal worden aangewezen. dalten gevolge der resolutie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, van den 5 December 1870 no 243 12e afdee- lingde jaarletter gedurende het jaar 1871 voor den ijk en herijk le bezigen, zal zijn de letter C in den gewonen druk vorm schuins gesteld. En zal deze worden afgekondigdwaar het behoort. Sneek31 December 1870. HAMERSTER DIJKSTRABurg. II. FENNEMASecretaris. Dat de oorlog in Duitschland al vrij impopu lair wordt, blijkt o. a. uit een schrijven van een Duilscher van 22 Dec., waaraan de Arnh. C. ’t volgende ontleent »Bij ons zal het kerstfeest wel voor de kinde ren in ongestoorde vreugde gevierd worden. Voor volwassenenwie zou het kunnen looche nen? mengt zich in den heiligen feesttijd eên diepe droefheid, wegens de vele oilers, welke de nu niet meer populaire oorlog aan de familien ge kost heeft. Hoe een koning godsdienst bezitten kandie rooven laat plunderen dorpen ver branden enz.is mij onbegrijpelijk, en ik vrees dat de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren zich sterk zal wreken. Reeds hebben de Franschen in hun tegenstand sedert de mannen der re publiek aan het roer zijn ’t onmogelijke ge daan en hewonderenswaardig is en blijft de energie en kracht van Gambetta. Indien het volk de regeering nog slechts gedurende korten tijd ondersteuntdan geraken de Duitsche legers in niet gering gevaar; want ik kan u uit heel authen tieke bronnen meedeelen, dat gedurende de laat ste week de rest der beschikbare troepen die nog binnenlands warennaar Frankrijk uitge trokken is en dit zijn reeds gedeeltelijk de in Juli van ’t loopende jaar in dienst getreden re- cruten; er kan geene aanvulling (Nachschub) meer geleverd wordenDe dienst der vestingen en van ’t bewaren der gevangenen vervullen landweerheden van rijpe jaren..... Gisteren kwam te Marburg een transport met 1400 man in open goederenwagens, bij 6 gr. Reaumur (13J/2 gr. Fahrenheit) vorst zoodat die arme lieden toen men hun een weinig brandewijn wilde geven gedeeltelijk den mond niet konden openenzoo verstijfd van kou waren ze. Het is schandelijk, op zulk een wijze te behandelenhet ic!t men met meer medelijden!” SNEEK, 5 Januari. De heer R. van Driessen, heeftwegens va'tUU trek naar elderszijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. Naar men ons meèdeelt is de nieuwe ijs club gisteren avond voor goed geconstitueerd en telde toen de jeugdige vereeniging ruim 180 le den. Naar wij vernemen is onze geachte stad genoot de heer J. D. Belmervan het begin der oprichting af leeraar voor het teekenonderwijs aan de H. Burgerschool alhier, voor dezelfde betrekking benoemd aan de II. B. te Kampen. Wij vreezen zeer dezen verdienstelijken leeraar voor onze school te moeten verliezen. De commissie voor kunstbeschouwing be richt onsdat de portefeuille van wege de ver eeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten, aanstaanden Donderdag alhier wordt verwacht. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling even als vorige jarenin het locaal der industrieschool gehouden worden. Zij belooft dit jaar zeer be langrijk te zijndaar zij verrijkt zal worden met eene fraaie verzameling door eenige kunstliefheb bers welwillend aan de commissie afgestaan. Voorts vernemen we dat de verloting van we ge de maatschappij Arti ei Amicitia is uitgesteld tot mits Januari. Gedurende het jaar 1870 zijn in de gemeen te Hemelumer Oldephaert en Noordwolde gebo ren 79 jongens 67 meisjeste zamen 146 QQ - i bloed en tranen gezaaid zijn zal het vruch ten afwerpen voor de toekomst En dan ant woorden wij met volle vertrouwenja! Ook uil dezevreesehjke worsteling zal iets goeds ge- no. 24 en 27, boren worden. Nog woedt wel is waar de vreeselijk krijg nog duurt de vernieling voort en schaterlacht het ruw en dierlijk geweld over zijne zegepralen. Maar die overwinning zal niet lang meer duren. De menschheid roept naar vredevrede en de vredezon zal doorbreken De volkeren zullen, ook door dezen strijd gelouterd de ketenen afschud den, die hen tot nu knellen, en, tot zelfstandig heid gerijpt, zich-zelf bewust en geleerd, ook door de geschiedenis van ’t jaar 1870, eer lang den moed hebben om op den barbaarschen i krijgsroepsnaar de slachtvelden te antwoor den met een vastbesloten »wij willen vrede en wij weigeren daarom voortaan eiken officiëelen broedermoord. Moge ook het jaar 1871 ons daartoe een schre de nader brengen, dan willen we zelfs het bloed- i jaar 1870 wel een Requiesgat in Page toewen- schen. weer een jaar ter ruste gegaan de lange n j iren, die daar achter ons lag, is met De geschiedenis is een boekdeel rijker. Zal de geschiedschrijver heel veel goeds kunnen aanwijzen als hij zich eens onbevooroordeeld zal neerzetten om de be Jangrijkste gebeurtenissen ook van dit jaar te boek te sleden? Zal daar veel licht vallen op de bladen van dat boekdeel uit de geschiedenis der menschheid, waarop het jaar 1870 geschre ven slaat. Zal daarin met Irots gewag kun nen gemaakt worden van de vele grootsche wer ken des vredes, die toi stand gebracht werden, van de verlichting en beschavingdie reuzen- schieden gevorderd en de humaniteit, die hand over hand toegenomen was Zuilen onze kleinkinderenwanneer ze hunne geschiedenis leeren en de onderwijzer hun aan dacht vestigt op ’t jaar onzes Heeren, dat voorbij gingmet welgevallen hun schoolboekjes dichtslaan en met trots terug zien op hunne energieke voorouders? Wij hopen het niet. Wij wenschen niets lieverdan dat hel nageslacht zich schame over vele daden van hunne voorou ders. Wij hebben dan ook nog wel zóóveel vertrouwen op de toekomst, dal we ons daarvan overtuigd houden. Zelfs gelooven we, dat menig grootvadertje dat de gebeurtenissen van het jaar 1870 beleef de en in ’t hoekje van den haard te midden zijner kleinkindertjes, een oudejaars-avond meê- v,ert in de 20ste eeuwwel wal schaamte zal gevoelen als ’t kleine volkje eenige episodes opsnijdt uit de geschiedenis en het bij ongeluk verdwaald geraakt ook in ’t jaar 70. Als grootvader dan niet al te suf geworden iswenschen we van harte dat hij ’t kleine volkje aan ’t verstand zal brengendat hij heel ongaarne daarover hoort sprekenomdat hij ’t zelf beleefde.” Ja juistHet levende geslacht moet zich schamen over ’tjaar 1870, want het is jaar geweest. Het vormt een Wereldgeschiedeniszóó donker een afschuweiijk bladzijde in de en treurigzóó bloedig bovenal, dat het bijna zijn wederga niet heeft. Wij hebben een worsteling beleefd tus- schen twee volkeren zóó verschrikkelijk en bloe dig als er misschien geen tweede in de geschie denis is an te wijzen. De aarde rookt van komen wij aan oen, en de ellende en de jammeren, den en nabuw bij duizende uilgestort, is met geen Het har., krimpt van (jejepUteerde Staten van Friesland van 9 en 15 December 1870 (Prov. blad no. 130 en 132), aan de ingezetenen bekend dat ter Provinciale griffie van Friesland tegen 25 Cents per stuk afdrukken van een nieuw reglement voor de bedijking verveening, droogmaking en het beheer van den Veenpolder van Echten in de gemeente Lemslerlar.dh* vastgesteld door de Provinciale Staten van Friesland den -„A ‘“aimen, ongeh. vrou wen, -3 geh. m.7 geh. v.5 weduwn. en 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1