NIEUWS- EJI IDIERTEUIE-IILID Vllliit DE GEMEEME EN 1ÏT ARRONDISSEMENT SNEEK B 1 N N E iX L A N D. I No. 2 Z E S-JE N-T WIjST T I A A R G A N G 1871. ZATERDAG 7 JANUARI. 1 1 I I Ji SNEER COURANT EEN NIEUW KABINET MET EEN OUD HOOFD. BURGEMEESTER 1. 2. ver- 2. Den 15 Januari viert verjaardag. jge is. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SiïEEK Gezien de missive van den Commissaris des Konii.gs van den 11 December 1865, le Afdee- ling N°. 2170, betrekkelijk de Certificaten van krijgbaar zijn gesteld 1. WWBWMMm mr. Thorbecke zijn 73en 9 November 1870, No. 11, goedgekeurd bij K B van den 29 Nov. 1870, No 14 tegen 5 Cents per stukafdrukken het besluit der Provinciale Staten d d. 10 November 1870 Deze C O U R A N T verschijnt. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, woj’den franco ingewacht. ling N°. 2170, betrekkelijk de Certificaten Nederlandsche oorsprong of bewerking. Gelet op art. 3 van het besluit van den 1 De cember 1865 (Staatsblad no. 131) houdende be palingen omtrent de certificaton van Nederland- schen oorsprong of bewerking, ter uitvoering van art. 11 der wet van 3 Juli 1865 (Staatsblad no. i i ons- flink vooruitbrengt, dat de geest van zijn tijd begrijpende, aan het Nederlandsche volk vele rechten toekent, die ’l tot nu onthouden werden en waarop het toch zoo billijk aanspraak hee*t. ”1 tijden geweest, waarin door het gehee- e Nederland het optreden van den heer e als minister met vreugde begroet en chijning aan het hoofd van een kabinet d werd als het begin van een nieuw tijdnjera van pohlieken en socialen vooruitgang voor ons land Is dit nog zoo Wordt door het liberale en vooral door het. jongere Nederland het tegenwoordig kabinet dal eindelijk na we nen van onzekerheid en malaiseop eens als een I soort nieuwjaarsgeschenkje ons wordt aangeboden, met dezelfde sympathie van vroeger begroet, nu de grijze staatsman van voorheen aan hel hoofd staat en boezemt diens naam nog hetzelfde ver trouwen in als hij in der tijd en toen zoo terech.zoo zeer mocht genieten Wij be twijfelen hel 1 Thorbecke is oud geworden en al hebben we ook volstrekt niet het recht te twijfe'en aan zijn goeden wil, aan zijne bekende volhardende werk zaamheid aan zijne belanglooze bereidvaardig heid om dus nogmaals al zijn krachten te wijden aan hel welzijn van zijn vaderland, toch mee- nen we dat Nederland behoefte heeft aan jonge re en nieuwe krachten Thorbecke is weinig vooruitgegaan hij schijnt de dogmaticus-politicus van 48 te zijn geblevenen wij schrijven thans 71. Ér zijn andere en nieuwe eischen ont slaan nu de ondervinding van een 2l)taf jaren heeft geleerd dat ook aan de grondwet van 48 veel zwaks en gebrekkigs kleeft en herziening in vele opzichten eene noodzakelijke behoefte gewor den is. Vooral het jongere Nederland de meer geavanceerd liberalen hebben reeds sinds lang begrepen dat het voortdurend zweeren bij die grondwet en het krampachtig vasthouden daaraan door vele doctrinaire libeialen volgelingen van den «meester” niet de rechte weg is om voor uit te komen en de gezonde eischen Ie bevredi gen die in oen laats'en tijd meer en rfl’eer op den voorgrond zijn getreden. De leerlingen zijn den meester ontwassen. Velen zijn zijn school- sche tucht ontwend en zweeren volstrekt niet fineer bij dien meester. Dit is duidelijk uitgeko men in de houding door de liberale dagbladpers in den laatsten tijd tegenover het vroeger afgods beeld aangenomen. Wij laten nu daar, wat voor «enigen tijd van den grijzen staatsman werd be weerd en willen niet releveer en de geruchten, die, als ze waar waren, geenszins geschik zijn het beeld trouwen den «sterken weg” der toekomst op. In van den j -J 1 nlaafsen Wij hebben te veel respect voor Den 5 Januari heeft de kamer van Koophan del en Fabrieken te Groningen de eerste harer openbare vergaderingen geopend welke telkens om de 14 dagen des nademiddags te 5l/2 ure zullen gehouden worden. Er zijn sociale vraagstukken, die dringend om oplossing of herziening roepen In de eerste plaats noemen we het stemrecht. Reeds vroeger heb ben wij daarover kortelijk onze meening uit gesproken. Volgens de beslaande kieswet is on ze vertegenwoordiging geen votósvertegenwoor- j: - Een «geannexeerde” opinieMen schrijft aan de Arnh. Ct. uil het Hanoversche dd. 29 December «Mogen de zaken van koning Willem nog al toos tamelijk goed gaan in Frankrijk, wij ver langen hoe langer hoe meer naar het einde van den ongeiukkigen oorlog en schandelijke men- schenslachierij. Vervloeken de bewoners van Frankrijk den oorlog, wij vervloeken hem niet minder. Wij zien het zeer goed in, dat ook voor ons op de door bloed gedrenkte velden van Frankrijk niet veel goeds zal wassen. De loflie deren onzer provinciale bladen, die voddendie op commando en voor het geld der regeering schrijvenwalgen ons, en zijn des te schandelij- ker, daar er bijna geen huisgezin is, dat niet een doode of verminkt naastbesiaande te betreu ren heeft. Waarom zouden wij wenschen, dat nog meer menschen onder den Pruisischen cor- poraalstok worden gebracht; voelen wij niet het geluk, Piuisen te zijn, helaas! sterk genoeg? Èen schoon eenig Duitschland, dat, wat ons thans een tiranniekehgerschzuchtige., geyveten- looze ministermet behulp van ot steunende op een ouden, ijdelen soldatenvorstop jonkeps, geestelijken en beulsknechts heeft geschonken Ongelukkig of verblind volk dat uit zulk eene bron meent vrijheid en welvaart te erlangen Te Veenendaal is een arme uitbestede grijs aard die van de kou bevangen en gestorven wastweemaal naar het graf geredendat men groolen man in een zuiverder licht te hunne oogen zijn Thorbecke w;; hai.kan ..™i voor den hjks meer I 1-1 -- ,oandan dat we ook maar door het voedsel ge- die zich krampaciitig vas'knellen aan ’teens be ven aan verdenkingen zouden willen meêwerken aan zijn goeden naam of bedoelingen te twijfe len maar wenschen thans alleen te constate ren dat ’t geen toen door de liberale pers ge- schreven werd i' j becke niet meer alleen en uitsluitend de man kon zijn waarin de ii’ j” 1 vertrouwen stelde. - schieef reeds in de vorige week - meer en meer stemmen op om uitbreiding van het stemrecht. Tot nu toe is er weinig gedaan om aan dit billijke verlangen te gemoet te ko men. Is de heer Thorbecke de man om de kies- kwestie in dien zin op te lossen, dal het volk bevredigd wordt, door het zijn rechtmatig aandeel le schenken aan de regeering? Met de niet ge heel onbekende zienswijze van den grijzen staats man over dit vraagstuk zullen zelfs zijne meest blinde vereerders en volgelingen dit niet kunnen beamen. Kan men in de tweede plaats eene gezonde vrijzinnige koloniale politiek verwachten var. e n kabinet aan welks hoofd Thorbecke staatdie altijd de leer schijnt gehuldigd te hebben libe raal voor Nederlandbehoudend voor de koloni- ën I” Wij gelooven het niet. Toch is het de eisch van den tijd om ook onze overzeesche be zittingen op vrijzinnige wijze te regeerenen over het behoudend uitzuigings systeem van vroe ger is reeds voorlang de stat gebroken. Wij noemden hier slechts een paar punten maar zoo zijn er vele Velekwestiën moeien met kracht aangevat en geëindigd worden, zal Neder land flink blijven voortgaan op den weg der vrije ontwikkeling. Enhoezeer wij met vele dui zenden in ons land ook den heer Thorbecke eer biedigen ais een staatsman wiens krachtig initi atief, in 1848 een nieuwe orde van zaken in het leven riepaan wiens naam de schoonste herin - neringen ook uit lateren tijdzijn verknocht, hij is in ons oog thans de man niet meer om le voldoen aan de jongere eischen van het meer en meer mondig geworden volk. Zeer terecht zegt o a. dan ook het Algem. Dagblad van Nederland van hem De heer Thorbecke is liberaal. Maar een li beraal uit de oude school. De democratische geestdie de voorste gelederen zijner partij be zielt is hem vreemdevenzeer als die vooiste gelederen vervreemd zijn van hem en het zwee ren bij het woord des meesters hebben verwor pen. Die eerste gelederen echter men mag ze dan radicalen ot democraten noemen vertegen woordigen het eenig liberalismedat waarlijk reden van bestaan heeft: want het wil vooruit, krachtig onverflauwd vooruit, met moed en ver- Van 20 Dec. 1870 tot en met 1°. Januari 1871 zijn in Friesland, blijkens advertentiën in de Leeuwarder Ct. aan prijzen en premiën voor schaatsi ijders uitgeloofd f 7.250 ongerekend eeni- ge voorwerpen in goed, zilver enz. diging; van onderscheidene kanten gaan dan ook BURGEMEESTER en WETHOUDERS van i SNEEK gelet op de besluiten van Gedeputeer de talen van Friesland, van 22 December ló/O, no. 24 en27 maken aan de ingezetenen bekend a. dat bij Z. M. besluit van 27 Decem ber 1870, no 27, is bepaald, dal de herijk bedoeld in litt. a van art. 15 der Wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57), over het jaar 1871 zal plaats heb ben gedurende het tijdvak van 15 Janua ri tot 1 October b. dat hel tijdstip van den herijk, voor elke gemeente nader door Gedeputeerde Sta ten zal worden aangewezen. dat, ten gevolge der resolutie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, van den 5 December 1870 no 243 12e afdee- lingde jaarletter gedurende het jaar 1871 voor den ijk en herijk te bezigen, zal zijn de letter C in den gewonen druk vorm schuins gesteld. En zal deze worden afgekondigdwaar het behoort. Sneek31 December 1870. HAMERSTER DIJKSTRA, Burg. II. FENNEMASecretaris. «Jaarlijks in Januari wordt door het gemeen- «tebestuur opgemaakt eene lijst van hen die in «de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, «waar van de voortbrengselen met certificaten «van Nederlandschen oorsprong of bewerking te- «gen lager recht in Nederlandsch Indie kunnen «worden ingevoerd voor zoo verre zij op de wij sze in de volgende zinsnede bepaaldhet voor- «nemen hebben le kennen gegeven om goederen «ter verzending naar Nederlandsch Indie te vervaar- «digen of te bewerken. «Om op die lijst geplaatst le worden melden «belanghebbenden daartoe bij openbare kennis- «geving opgeroepenzich aan, ter Secretarie der «gemeentemet overlegging van een afschrift «van hun patentblad.” Roepen bij deze op -. alle zoodanige ingezete nen of belanghebbendendie in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenenen op de lijst verlangen geplaatst te worden ook zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te melden. Sneek den 7 Januari 1870. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA, van van Friesland, d d. 10 November 1870 no. 7, goedgekeurd bij K. B van 4 December 1870 no. 11 houdende aanvulling en wijziging van het reglement van onder hond en beheer van het Waterschap der Zeedijken van Ferwerderadeel. Sneek, 31 December 1870. HAMERSTER DIJKSTRA, Burg. H. FENNEMA Secretaris.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken naar aanieiding der besluiten van Gedeputeerde Staten van Friesland van 9 en 15 December 1870 (Prov. blad no. 130 en 132), aan de ingezetenen bekend dat ter Provinciale griffie van Friesland tegen 25 Cents per stuk afdrukken van een nieuw reglement voor de bedijking verveening, droogmaking en het beheer van den Veenpolder van Echten in de gemeente Lemsterlar.dvastgesteld door de Provinciale Staten van Friesland den En de «geavanceerd liberalen’? Het Noorden ’(vooreen Mot" te behoeden’ «Er wordt beweerd dat Thorbecke zal opfre- kabinet betreft den. Bevat het gerucht waar heid wij treuren i daarom niet. Eene regeer.ng van Thorbecke zonder hemis reeds misluktomdat zij zonder eenig beginsel was samengesteld Thorbeckes onmacht moet nu nog duidelijker worden door t mislukken van een ministerie waarbij hij f zitting neemt.” «Thorbeckes repertoire is afgespeeld” zeide 1 en de zijnen dage- meer liberaal-gelapte conservatieven, lieden, staande en niet hooren wdlen van h it verzetten der bakens Die krachtige drom waar in de e- deïsten des volxs van lieverlede opgaan, die .vc. uw. w i.ucia.c pe.s ge- geene dialende maar eene voortvarende, tot ern- duidelijk deed zien dal Thor- i stige hervorming geneigde regeer ing verlangt, zal 2-1het ministerie-Thorbecke met het oog op zijne zijn waarin de liberale «partij” haar onbepaald jongste an'ecedenten slechts met wantrouwen be- J groeten, en inderdaad »daden” moeten zien, om - 1 ft 1.»». I Wat de overige titularissen van het nieuwe er zijn zeker goede elementen ondermisschien wel onder hen die tol nu toe weinig bekend zijn en die we dan ook zonder I voor ingenomenheid begroeten willen. Wij zul- len op hunne «daden wachten.” Om evenwel in dit kabinet te begroeten een krachtige regeering met jong bloed en veel le vensvatbaarheid dit duiven we vooralsnog niet aan. Van harte hopen we intusschendat we t zelfde bladen hoe hard dat gezegde ook ons bedrogen hebben in onze minder goede ver klinkenwij gelooven dat er veel waars wachting en dal de uitkomst zal leeren dat we in m u wei van o j J dit ministerie hebben, een ministerie van daden, dat 76)luidende als volgt:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1