EN ADVERTEST1E-BLAD VOOR DE WWS- B i N N E N L A N D. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. Honderd gulden in eens te voldoen na de finale goedkeuring indeeling. w f 1871. No. 10 4 FEBRUARI. J. ma- en n KENNISG E V 1 N G. WETHOUDERS voorzienwant het duurt rond, en dat onder 2000 menschen.” L gen vóór den dag waarop de eerste zitting van 'den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoortden 28 Januari en 11 Februari 1871. Sneek 27 Januari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. 1 1 het verlaten van den dienstbehalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wienhij laatstelijk heeft gediendeen getuigschrift heelt ontvangeninhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heelt gedragen. Hij kan heelt hij dit ontvangen tot. dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 3 Februari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris Jl. FENNEMA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. j i ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij die bij de Zeemachtbij het Leger bier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij «lijke waardigheid voor mij en '•-* 1_.jj:i„onzen 1 «voeten te leggen Foeivon vVrangel door den generaal von Wrangel aan den nieu wen keizer gezonden De eerste Ambulance Hollandaise in den Jar- din-Fabert te Metz is opgeheven. Dr. S. J Hal- berlsmavan Rotterdamdie geruimen tijd in deze ambulance werkzaam was, zou den 28sten van Metz vertrekken. In het kiesdistrict Assen ismet 581 van de 1040 u tgebrachte stemmen tot lid van de twee de kamer der staten-generaal gekozen de heer Mr. H J. Smidtin het kiesdistiicl Dordrecht, met 767 van de 1378 stemmende heer J. P. Bredius; beide candidaten der liberale partij. J 7\ gepaste toespraak de prijs ad f 15 aan den win naar was overhandigd werd dezelve weder door hem aan den heer Kuiper ter hand gesteld, met verzoek om die aan de armen te geven of tot een weldadig doel te besteden. Wij deelen dit mede, op dat dit edelmoedig voorbeeld vele navolgers moge vinden, om alzoo het nuttige aan het aangename te paren. f Balk. Door ééne familie in dit dorp is Dinsdag avond eene belangrijke en zeer roiale uitdeehng van bons- voor levensmiddelen gedaan aan alle belioeftigen alhier, wier aantal legio is. De volgenden morgen zijn door iemand in de Uit Egmond aan Zeevan 28 Jan.ontving de Amst. Ct. het volgende schrijven «De ellende alhier is verschrikkelijk dagelijks luiden de klokken en gaan de lijkdragers ons voorbij. Zijdie gepasseerde week meè gingen begraven worden thans weggebracht. Honderd "Weekblad v. de Burg. Admin, in ’t strijdperkhuisgezinnen liggen ziekde besmetting is zóó ergdat de menschen binnen twee dagen moe ten begraven worden; de mond de tong, alles wordt zwartzoodat eigen betrekkingen weinig of geen hulp willen of kunnen verleenen en de typhus-commissie ter nauwernood voor geld men schen kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen want bij al die ellende heerscht de bitterste armoede geen vonk of vuur aan den haardeen of soms twee bedsteden met man, vrouw en zes kinderen, al- weet de Noordstar, dat ten onzent nimmer spra- j len bij elkander, waarvan dikwijls vier te gelijk en geen verdiensten, geen brood, geen geld wij geen «koloniale mogendheid”, en hebben wij i en dat in den winter den 19den Augustus 18.61 en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8slen Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen de- zer gemeente die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven voor zoo ver zij op den 3'lsten December 1870 nog in leven waren en ingezeten van het Rijk zijn gebleven zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Vrijdag, den 17 Februari e. k., des voormiddags ten 10 ure dat op den 20e dier maandter Secretarie v der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede datom vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrij gen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek of een be- B EKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente telken voormiddag van 9 tot 12 ure. De voordeelen die in deze Gemeente aan het voor haar als vrijwilliger optreden verbonden wordenzijn bepaald op eene premie van Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen moet men ongehuwd of kinderloos Xveduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt,min stens 1,56 meter lang op den Isten Januari van 4j., het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste l Men meent te welen, dat hetgeen in de jong ste tijden op strategisch gebied in Frankrijk is voorgevallen voor kolonel Engelvaart niet is ver loren gegaan. Als een eerste stap tot verbete ring van ons krijgswezen, zou de min. van oor log het aankoopen beoogen van eene batterij mitrailleuses en het oprichlen van een corps lucht reizigers tot observatie in het veld. Men ziet het: wij gaan met zevenmijlslaarzen vooruit! A. D v. N. ’t Algemeen Dagblad van Nederland zegt «Sinds eenige maanden worden er krachtige pogingen aangewend, om eene «Nederlandsche Vereeniging van Republikeinen’" in t leven te roe pen, Bedriegen we ons niet, dan heeft dit denk beeld kans om spoedig te worden verwezenthjkt. Reeds heeft dr. Westerman in het weekblad de Toekomst het ontwerp voor een flink statuut ge leverden op aansluiting aangedrongen bij de Geneefsche Alliance Republicaine De beweging zal dus wel ras georganiseerd zijn.” i slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge- meentein welke hij ingeschreven is tenzij hij f geene verplichtingen ten aanzien van de Militie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na- lionale Militie van (Staatsblad no. 72) SNEEK, 3 Februari. De in ons vorig nummer geannonceerde ver gadering, opgeroepen door de hier ter stede ge vestigde afdeeling der Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid, en ter bijwoning waarvan thans ook niet-leden Waren uitgenoodigd was Woensdag avond jl. buitengewoon druk be zocht. De bespreking der voor onze gemeente hoogst belangrijke kwestie «de vóór- en nadeelen van een vijl- en driejarigen cursus aan de Hoogere Burgerschool” had tal van belangstellenden in die inrichting ter vergadering doen opkomen. Nadat de vergadering van het departement ge sloten en deze in eene openbare meeting ver anderd was geworden, werd de bespreking van het onderwerp ingeleid door den heer A. W. Stam Onderscheidene sprekers namen vervolgens deel aan de debattendie zich evenwel hoofdzakelijk in ééne richting bewogen <5i wel in het beloo- gen van de voordeelenverbonden aan een vijf- jarigen cursus. Henaan wien ’t in dezen om licht en waar- jaar 'ingetreden zijn en het 33ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mi litie zoover die te vervullen waren, voldaanen een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hijdie voor de Militie is ingeschreven, wordt heid te doen waszou ’t zeker zeer aangenaam reeds den Duitschers inboezemtzegt de Gron. heid te doen waszou ’t zeker zeer ae~~er.ee™ Ct. «kan blijken uit het volgende telegram zijn geweestindien ook de verklaarde voorstan- genwoordig waren geweest. ««Het zij mij vergund, zijne keizerlijke 1 - «jerteit in het diepst gevoel van eerbiedbij de «allerhoogste aanneming van de Duitsche keizer- mijne familie alleronderdanigsten gelukwensch aan de wijs van werkelijke dienst, ten minste tien da- De Noordstar, het »g o e d-conservatief or- gaan der Groninger suikerlordstreedt met ’t j over de vraag, of al dan niet den koning het recht tot oorlogsverklaring moet worden ontno men. Neen, zegt het blad, Art. 56 behoort te blijven bestaan, Van een aanvallenden oorlog zal bij ons wei nimmer sprake zijn en een ver dedigende wordt noodeloos vertraagd door ’t bij eenroepen der volksvertegenwoordiging. Wij heb ben die redenering reeds zoo vaak gehoord en reeds zoo vaak wederlegd, dat ons de moed ont zinktliet op nieuw te beproeven. Hoe toch Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. den voel te handhavenwas alzoo zeer klaarbaar. Afgescheiden evenwel van het o. i. niet geheel bereikte doel, zijn we toch der vereeniging, bo vengenoemd dankbaar dat zij het initiatief ge nomen heeftom op die wijze de een of andere belangrijke kwestiedie zich in onze gemeente voordoetpro- en contra te hooren bespreken. Vooral ook aan den leider der vergadering komt o. i. dank toe, voor de flinke wijze, waar op hij zich van zijne, in dezen zoo moeilijke, taak heeft gekweten. Onze jeugdige vereeniging vlhdp der ar- i mendie pas in December jl. is opgericht, geeft thans reeds verblijdende teekenen van leven. Zij helpt reeds heden. Naar men ons toch meedeelt is thans reeds aan de protégés van de leden der le klasse de uildeeling van de noodige kledingstukken gedaan, en zouden na verloop van 3 a 4 weken ook de begunstigden van die der 2e klasse voorzien kunnen worden. Die vereeniging verdient dus o. i. dank en aanbeveling. Helpen is plicht, maar spoedig helpen is in het tegenwoordig jaargetijde aanbeveling. De vereeniging y>Hulp der armen,” heeft daarom o. i. recht op ondersteuning. Bij de op Donderdag plaats gehad hebbende opening der stembriefjes tot verkiezing van 7 vol machten van Wijmbritseradeels c. a. contributie zeedijken, gehouden op den 1 dezer, ten ge volge periodieke aftreding op den 1 Maart 1871, is gebleken dat er bij de gezamenlijke stembu reaux waren uitgebracht 213 geldige stemmen. Gekozen zijn de vijf aftredende volmachten de heeren F. G. Lanting te Goënga met 201 H. L. Nauta te Ilommerts met 200, T. E. van Popta te Ijlst met 198 P, G. Walma te Oppen huizen met 187 R. K. Hettinga te Oudega met 178 stemmen, en ter vervanging van de heeren P. L. Nauta te IJpecolsga en A. S. Rusticus te Tirns, die verlangd hadden niet weder in aan merking te komen de heeren J. R. Uilkema te Schai negoutum met 159 en J. L. Nauta te IJpe colsga met 133 stemmen. De heer zE. J. Hollander te Goënga bekwam 72 stemmen, terwijl de overige onder onderschei dene personen waren verdeeld. f Hommerts, 30 Januari. Heden had alhier eene hardrijderij plaats van manspersonen die nog geen prijs hadden gewonnen. Van de 46 rijders werd de prijs behaald door Jelle H. Nau ta alhier. Nadat door den heer Kuiperonder «Welk een diepen eerbied het keizerschap nu Er wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt on verscheidene ponden rijstdan dekens bedden en kribben aangekocht i en uitgedeeldzij hebben reeds veel ontvangen, maar bij zooveel ellende is er veel te kort. «De commissie heeft tweemaal ’s weeks zitting maar weet geen raad om in de behoeften te zoo lang en gaat zoo eene bevolking van bijna ke zal zijn van een aanvallenden oorlog Zijn ziek I n 1 l. .1” a I. I. I. I K. .1 S niet onlangs nog Veuezuele willen «tuchtigen”? Ook ’t «verlragings-argument’ beteekent niets. Wij vertrouwen meer op ’t beleid op ’t koel beraad, op ’t gezond verstand en op de vader landsliefde eener gelieele vergadering van de élite des volksdan op de willekeur en de dy- j nastieke belangzucht van één enkel manal is j die man ook ’t xgeeërbiedigd hoofd van den staat." I A. D. v. N. 1 ders van den Bjarigen cursus ter vergadering te- Dit was evenwel niet het geval en in zóóverre heeft de meeting haar doel dan ook gemist. Con amore toch is voor den driejarigen cursus bij die gelegenheid niet gepleit. Men heeft de argumenten, die daar voor zouden zijn aan te voeren, dus met onbe vooroordeeld kunnen wikken. Dat nu ten slotte met overgroote meerderheid van stemmen beslo ten werd, een adres aan den gemeenteraad in te zendeninhoudende het verzoek om de alhier bestaande Hoogere Burgerschool op den bestaan- ver- SNEEKER COl J I C...nu "J lrVU. ÜU. '«’I ’4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1