NIEUWS- EN AOVERTKNTIE-BLAB VOOR DE BINNENLAND. Reddingsbaken GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 14 1871. Z E S-E N-T W I N ZATERDAG 13 FEBRUARI n. 2°. 4°. 6°. v 'I G SNEEKER sas sa ook gelukkig voor (S) ting 22 2 eb 11 1°. van 3U. 5°. Grondwet Z. M. 1 eeft benoemd tot gewoon hoogleeraar ï-i; 7°. 8°. 40 42 9 5 36 .44 jor 8 25 34 43 19 P en bij 41- te P. *g- j. 1/c- G. ns- ve- ant ie za- nz. ’de te- Z. M. heelt aan mr. C. I'Rck afgelreden mi nister van binnenh zaken, verleend een pensioen van f 2580. ADVERTENTIEN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 '/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. De grootste nalatenschap die in Engeland be kend is, is van den pas overleden heer Brassey, spoorwegondernemer. Behalve de vaste goederen is zij aangegeven op eene waarde van 78 millioen guldenswaar van 36 onder zijne kinderen in gelijke deelen moeten verdeeld worden en de rest op dezelfde wijze vastgemaakt. Het volgende treurig bericht is uit Tiel ontvan gen, dd. 13 Febr: Heden is de polder Heere- waarden ingeloopenwaardoor de geheele dorps- gemeenle Heerewaarden is overstroomd. De cir ca 1000 inwoners zijn op de zolders der huizen gevlucht. In den nood die zeer groot moet zijn wordt voorloopig door de alhier gevestigde di- strikts-commissie voor den watervloed voorzien. Misschien zullen de hulpbehoevende inwoners even als in 1861 hier worden gehuisvest en verpleegd. aanwezig zijn bij Rinlje Tjerkstrabij den houtmolen den heer Ter Horst; T. T. Bloksmapompmaker buiten het Hoogënd A. Prinstimmerman aan den Prinsen gracht Tjipje Ferwerda, grofsmid buiten de voor malige Noorderpoorl B. Gilhuiswinkelier buiten de voormali ge Oosterpoort naast den timmerwinkel van wijlen den heer Hk. Wouda Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar den Concierge der Hoogere Burgerschool; in de Oliemolen van den heer Veen aan de Franekervaart. Sneek den 10 Februari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. m. Den lOen Febr. is te Ixellesin Belgieop 80-jarigen leeftijd overleden de heer E. C. de Gerlacke. Hij was lid der commissie belast met het ontwerpen eener Grondwet, zitting hebbende uit Luxemburg. Toen het voorstel van den heer Rodenback, Public Opinion deelt mede, dat de staatsda me onzer koninginbaronnesse Elizabeth van Dedem in het huwelijk zal treden met den En- gelschen auteur Lecky wiens werk «Over de de opkomst en den val van het Rationalisme” vrij wat lezers heeft getrokkenniet meer even wel dan een ander «De geschiedenis der zeden in Europa.” KENN ISGE VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend dat er De Hoogeraad heeft Vrijdag jl.bij breedge- motiveerd arresten met vernietiging van een vonnis der arrondissements-rechtbank van Gro ningen d.d. 3 Juni 1870beslistdal de ge meentebesturen niet bevoegd zijn bij plaatse lijke verordeningen te bepalendat de plaatse lijke belastingen zullen worden betaald bij voor recht boven andere schulden. In de Revistu Europeahet voornaamste der tegenwoordige Italiaansche tijdschriften komt van den heer mr. P. A. S. van Limburg Brou wer oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaaleen opstel voor over de verschijnselen op het gebied van godsdienstonderwijs en let terkunde in ons vaderland onder den titel movimento Intellettuale in Olanda» KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, Gelet op artikel 117 der algemeene politie ver ordening voor deze gemeente vergunnen door deze op'den 19en dezer maand, zijnde de geboor tedag van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koningzwervers en voetzoekers af te steken doch niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigdgeplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie, om te zorgen voor de naleving. Sneek 15 Februari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA De N. Arnh. Ct. bericht uit ’s Hage «met vol komen zekerheid”, dat het dezer dagen veel be sproken besluitwaarbij den officieren zoude worden ontzegd voortaan burgerkleeding te dra gen door den koning in nadere overweging is genomen. KENN IS G EV I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen dat in hunne vergadering van den 11 dezer maand voorloopig is vastgesteld het ko hier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende honden voor het jaar 1871, en dat dit kohierte beginnen met hedenge durende 14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek, 15 Februari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA' Het gebruik van papieren kraagjes boorden enz. wordt ten sterkste ontraden. Er bevinden zich daarin vergiftige stoffendie voor de gezond heid zeer nadeelig kunnen zijn. Het Dagblad van ’s Rage verneemt van ge woonlijk goed ingehchte zijde, datovereenkom stig het verlangen der regeeringde Tweede Kamer der Sfaten-Generaal op den 7 Maart zal bijeenkomen. Later kon het wel niet voegzaam geschieden. veldwachter iemand jagende aan op de goederen van excellentie. De jager kan zijn acte niet ver- toonen en is alleen in het bezit van een toelating lot uitroeiing van schadelijk gedierte. «Dit stuk is ontoereikend. Hij wordt geca- langeerd. En nu blijkt het den veldwachter dat hij te doen heeft met den zoon van excellentie. «Dit was een moeilijk gevalzóó iemand ge lijkstellen met een gemeenen strooper! De bri gadier wordt geraadpleegd. Maar ook deze durft niet op eigen gszag beslissen. Hij vraagt orders aan den officier van justitie te Haarlem. Deze berispt hem over zijn twijfelmoedigheid, en be veelt onmiddelijk gevolg aan de zaak te geven. Dit geschiedten excellences zoon wordt als een gewoon mensch langs den gewonen weg veroor deeld wegens een niet ongewoon jachtdelict. En hiermee is de geschiedenis uit, zou men denken. Neen. Zij begint pas want men had loch niet te doen met een gewoon delinquent. Da briga dier en de vermetele rijksveldwachter woonden in huisjes toebehoorende aan excellentie. Dat was gelukkig voor die menschenwant er is in Veisen thans geen woning te krijgen. De ka- in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Uitrecht, dr. N. W. P. Rauwen- hoff. SNEEK, 17 Februari. In de gemeenteraads-zitting van gisterenzijn de nieuw benoemde raadsledende heeren Mr. R. L. A. Hamerster Dijkstra en M. H. Reidsma geïnstalleerd en hebben daarna zitting genomen. In die vergadering is ter tafel gebracht het voorstel van de heeren H Joustra en Johs. Schijf— smaom de regeering te verzoekenbij ophef fing der gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursusin deze gemeente te vestigen een Rijks Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, en tevens lecture gegeven van twee adressen respectievelijk voorzien van 70 (en 51 handteekeningen van ingezetenen dezer gemeente en inhoudende het verzoek om evengemeld voor stel niet aan te nemen. Door de heeren voorstellers Schijfsma en Jou stra werd het voorstel nader toegelicht engemo- tiveerd, waarna op voorstel van den heer Jhr. Mr. naaiwerken hebben zooveel vreemden naar het P. J. van Beijma besloten werd tot het benoe- Deze C O U R A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ’t Vaderland zegt omtrent het gerucht, als zou de oud-Minister de Waal bij een spoorweg ongeluk in het Zuiden van Frankrijk gekwetst zijn het volgende »L’ Emancipation van Toulouse vermeldt on der de gekwetsten bij het spoorwegongeluk bij Toulon op den 8sten dezer ook een oud-Minister van Nederland. Daar het bekend is, dat de Mi nister de Waal zich in het begin van deze maand uit Genève naar het Zuiden van Frankrijk zou begeven baren de weinige woorden van het Fran- sche blad niet weinig ongerustheid. Intusschen blijft het antwoord uit op de telegrammen, die en door de familie van den heer de Waal en door de Nederlandsche Regeering onmiddelijk naar Toulon zijn gezonden. «Een der leden van de familie van den heer de Waal isnaar wij vernemenover Genève naar Toulon gereisd om naar het gerucht nader onderzoek te doen.” om het huis van Oranje voor eeuwig van de kleine dorpje gelokt. Dat was ook gelukkig voor belgische troon uil te sluiten behandeld werd, voerde j excellentie, want zijne goederen waren nu vei- de hr de Gerlacke, hoewel ijverig clericaal, daarte- iiger dan ooit, door de onmiddehjke nabijheid gen het woord en behoorde onder de 28 leden, die der bewakers. Maar excellentie was van oordeel, -- ..ju wao gciwiiicii om aan al dat geluk einde te maken. Èn brigadier èn rijksveld- Waarom Wij laten het antwoord op deze moeilijke vraag aan het oordeel over onzer lezers. W ij zeggen slechts ditzóó wordt plichtsbetrach- j van den geringen man gewaardeerd en be loond door iemanddie eenmaal aan het hoofd Men schrijft uit Veisen, 10 Febr. 1871: «Zie hier een eenvoudige dorpsgeschiedenis «Niet ver van ons kleine dorpje ligt een fraaie buitenplaats, omgeven door de uitgestrekte be zittingen van den eigenaar. Daar rust van zijn moeilijke taak een vroeger stadhouder des Ko- nings in de provincie Noord-Holland. «Eenige weken geleden het was vóór 1°. Januaridus nog in open jachttijd maar er was sneeuw gevallen treft een pas aangesteld rijks- er tegenstemdenterwijl het met 161 voor aangenomen. Hij is geweest voorzitter van het Nationaal Congres, der Tweede Kamer en Minister. Eyen als de Ministers, Deveaux Rogier, Le beau Nothomb v. d. Weijer Dechamps Ma- lonGh. de Brouckere en anderen, is hij re dacteur van meer dan een dagblad geweest. Staatkundige vermaardheid zooals de 2e3e, stond van 's Lands ambtenaren in eene provincie. 4e en 5e bezat hij weinig maar een heethoofd, j «Zulk een groolsch voorbeeld wekke op tot gelijk de vier eersten was hij evenmin. j navolging.” De Minister van Binnenl. Zaken heeft te ken nen gegeven, dat er naar het hem; na kennis genomen te hebben van verschillende mtloopen- de adviezen, voorkwam, geen reden bestaat, het algemeen reglement voor de kamers van Koop handel uit te breiden wat betreft de verplichting voor het in het openbaar houden harer zittingen of het geven van meer publiciteit aan het daar in verhandelde. Elke kamer toch kan*ten op zichte der publiciteit die besluiten nemen die haar het best voorkomen. De Toekomstorgaan der democratiezegt omtrent ’t Nederlandsche volk: «Het volk heeft lang genoeg als geestelooze marionettenaan den leiband geloopen van de aristocratische draad- voerdersdie, naar hunne wijze van zien, de domme onnadenkende menigte konden heenvoe ren waar hel hun goed dacht. Allereerst is het dan ook onze taak, onze voornaamste plicht, aan dat kolossale comediespel een einde te maken en wij zouden terecht den naam van volksmenners verdienenons door onze vijanden zoo dikwerf naar ’t hoofd geslingerdindien wij ons tevreden stelden met den hoogen onderdrukkers de koor den uit de handen te rukkenom ze daarna op onze beurt weder op eene andere wijze in be weging te brengen. Mij dunktieder zal licht inzien, dat de zaak des volks daarmeé al zeer weinig gebaat ware «Neen, bij God! dat is onze bedoeling niet. Zoo we iets lot stand zullen brengendan moe ten we werken met menschen die een geest, een hoofd en een hart hebben, maar niet met lede- poppen en marionetten die een ieder naar ver kiezing naar zijne pijpen kan laten dansen. Wee hem die het er op toelegt om te heerschen over den geest van ons volk, wiens doel het is, de rede en het oordeel onzer werklieden te buigen en te vormen overeenkomstig de zienswijze van dezen of genen quasi-philanthroop Wee hem die ons ongemerkt zou willen terugvoeren naar den zwarten nacht der middeleeuwen toen pries termacht en fanatisme den scepter zwaaiden over de geesten der onbeschaafde menigte. De uit slag van zijn heilloos streven zou hem wellicht het eerst ten slachtoffer kiezen.” ■y door de onmiddehjke nabijheid is dat de tijd was gekomen j een wachter wordt de huur opgezegd. ."K j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1