XaElWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. BINNENLAND. I 8 MAART- I 1 i 1871. M 3U. j 1°. 2°. Te Aalten (wordt aan de Noordstar bericht) wor- Zou 't bij KENNISGEVING. Naar het orgaan van mr. J. Heemskerk Az, legd, en aan het gemeentehuis aangeplakt. 40 43 9 ‘isteu April bij hen aan te melden. Sneek den 7 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. I)e Secretaris II. FENNEMA. aor .8 ,25 34 ,43 ,4 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Terecht zeide de schrijver der Ned. Ged. met het oog op den vrede vCasus-positie Wilt gij nog verder worden mishandeldof liever kortweg vermoord 1 Ziedaar te Versailles en nu te Bordeauxon geveer de kwestie. Twijfelachtig kan het antwoord zijn enkel door de verantwoording der wanhoop.” Te Middelburg is de kerkvrome gemeente in wanhopende verwoedheid tegen den waarnemen- den burgemeesteromdat hij toegelaten heeft dat Zondag na den afloop der godsdienstoefenin gen in het paardenspel eene voorstelling werd gegeven. Van den kansel is er vinnig en vurig tegen gepreêktterwijl den volgenden avond de kerkeraad buitengewoon is bijeengekomen om den burgemeester zijn ongenoegen kenbaar te maken. De circus kon het getal andersdenken den niet bevatteneen groot aantal is zonder binnen te kunnen komen, moeten terugkeeren. In de pauze werden aan de personen die de tent even verlieten, godsdienstige tractaatjes aan geboden. KENNISGE VIN G. NATIONALE MILITIE KENNIS G E VING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militievan den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen, bij De minister van oorlog doet, den arbeid in de artilleriewerkplaatsen aanzienlijk uitbreiden. Hij hepft vooral betrekking op bet vestinp.geschut. Dezelfde deelt mede, dat er aanwezig zijn 82,000 Snider-geweren. In den loop van dit jaar en het begin van hel volgende zal ’t getal Beau- mont-geweren op 20,900 gebracht worden, ter wijl op 1°. Jan. 1872 aanwezig zullen zijn 8 mill, patronen voor de eerst en 5/ mill, voor de laatst genoemde vuurwapens. Ook wordt het getal luitenants bij de infanterie gaande weg vermeerderd beginnende met de 2e. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de igenmonte SNEEK, noodigen door deze, naar aanleiding van een deswege van den heer Com- SMnissaris des kooings in Friesland ontvangen be- I sluit, alle houders van pretentien, ten laste van het Rijk den dienst van 1870 betreffende, uit, hunne declaration zoo spoedig mogelijk in te zen den en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Juni e. k. niet at te 4 wachtenvermits die pretentien, op dat tijdstip niet ingediend zijndevolgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze kome ter kennis van een ieder die hierbij eenig belang heeftwordt deze afge- kondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 2 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. De Weerbaarheidsbond telde, op het einde van 1870, 69 vereenigingen met 4786 leden. Niet tot den bond behoorende vereenigingen wa ren er 12 met 876 leden. In 1869 waren en 5286 leden in 1868 slechts 19^5. Die vooruitgang is verblijdend maar minder verblijdend het feit dat het geial uniformdra- gende leden vermeerderd is met 977. Bij de op militairen voet ingerichte vereeni gingen waren door den koning aangesteld 1 kol., 6 maj.19 kapt., 30 eerste, 42 tweede luit., 7 luit, kwart, en 7 off. van gezondheid. Te Gormchem heeft de directie der kiesver- eeniging ^Burgerplicht" zijn mandaat nederge- legduit hoofde van gebrek aan belangstelling en invloed. de den verkoop der kust van Guinea door het hem bestemde gevangenis terug brenge.” Nederl gouv. geteèkend en wordt het ontwerp I van wet strekkende lol. de bekrachtiging er van I Te Aalten (wordt aan de Noordstar bericht) dooi de vertegenwoordiging in gereedheid gebracht, js een valk door een ruit in eene kamer binnen- I gevlogen waar op eene tafel eene kanarievogel in eene kooi stond. De kooi viel om en de ka narie vloog er uit. De valk door de glasscher ven gewond is met de hand gemakkehjk gevan gen. De valk was door den schijn bedrogen gewond en verloor zijne vrjjheid zou dit verhaal ook een beeld zijn van der conservatieven aan slag op de gezindheid der goê gemeente van kiezers. Door den schijn bedriegen wonden en dan vangen. Zouden sommige gemeeuteraadsle- den-kiezers op zich'het voorbeeld door den valk gegeven soms ook van toepassing kunnen achten 4° sr. Zullende voor dien raad alleen behoeven te ver in Pruisen bestaat gedwongen schoolplichtig- heid welke door sommige voorstanders van het algemeen onderwijs hoog geroemd wordt als zullende het schoolverzuim er door worden weg genomen doch welke wij, en die de zaken niet eeniglijk en alleen naar den uiterlijken schijn beoordeelen, volstrekt niet begeeren, omdat dwang nooit goed op de beschaving kan werken. De directeur van het statistiek bureau te Ber lijn Dr. Engel, heeft dezer dagen de onderwijs statistiek van Pruisen uitgegeven tot '1865. Daaruit blijkt dat in 1864/65 in Pruisen wa ren 3,457,241 schoolplichtige kinderen waarvan 3,026,743 onderwijs ontvangen en dus 430,498 er zonder waren. Het schoolverzuim was er alzoo 12,45 Zou ’t bij ons grooter of wel zóó groot zijn Te Dockum stond tot voor eenigen tijd in den gevel van een hoekhuis op de groote Breede- de Zee-militie te dienen, zich daartoe vóór den -straal »Ons Heeren werk is onbegrieplijck bij de mensen 1557 koft men binne Dockum een loopen Rog om 4 gulden voor Pinxteren en in *t selde jaar 14 daagen na Sint Jacob (25 Julij) koft men om ’t selde geld 4 loopen Rog Men ziet hier uitdat gebrek aan statistische kennis in betrekking tot voorraad en behoefte tol ’s Heeren onbegrijpelijkheid werd gebracht. De goede, oude, domme tijd! schijnen 1°. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi- litie hebben aangeboden; 2°. de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 1 Maart 1871. B urgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEPiDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. Prof, van Vloten heeft in het studentengezel schap Doctrina te Leiden gelezen over den plicht en de roeping van den rnensch als Nederlandsch staatsburger. Hij sprak over drie hoofdeigen aardigheden van den Nederlander: 1°. gehecht heid aan zijne beurs, 2°. gehechtheid aan zijne kerk3°. gehechtheid aan zijn vorstenhuis. De spreker eindigde ongeveer aldus »Er is een monstereen gedrocht, dat over al rondsluipt en overal zyn vernietigden invloed doet gevoelen. Ofschoon dit monster, Jan-Sali genaamdin der tijd door zijn vader zorg vuldig is, opgeslotenschijnt het toch aan zijne gevangenis ontsnapt te zijn. Immers spreker heeft het gezien in scholen in kerkenop de banken der vertegenwoordigingja aan de groene ministeriëele tafel. Dat ieder (en met deze vermaning eindigt spr. zijne rede) dat ieder waar hij het ook vindeal ware het ook in zich zelvenhet ondier aangrijpemet ijzeren vuist vasthoude en het voor eeuwig in de voor BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de 36 gemeente SNEEKgelet op de artikelen 1034 .44 en 35 der Wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37)regelende het kiesrecht enz. Maken bij dezen bekend, dat de lijsten, aan wijzende de personen, die, in deze gemeente, tot het kiezen van Leden van de tweede kamer l der Stalen Generaalde Provinciale Staten van Friesland en van den Raad dezer gemeente bevoegd zijnzijn herzienen dat een exem plaar van ieder dier lijstengedurende 14 da gen. te rekenen van heden, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd, en aan het gemeentehuis aangeplakt. i verzekert, is het tractaat met Engeland aangaan ons mededat het van de heeren Bamberg en Bouwmeester hier den 15den dezer eene voorstelling zullen geven. (Zie annonce). Wij vestigen de aandacht van 't kunstlie vend publiek op achterstaande annonce blijkens welke het hier bestaande zanggezelschap »Nut en Genoegen Vrijdag avond eene openbare ver gadering zal houden in de Concertzaal. Zij, die reeds vroeger in de gelegenheid waren de krach ten van die vereeniging te Jeeren kennen zullen zeker gaarne ook thans de uitvoering bijwonen. Zij die er tot nu toe niet voor in de gelegenheid waren raden we de kennismaking met vertrou wen aan. In de maand Februari zijn op onderstaande markten verhandeld, te Leeuwarden 1269/t, 1300/,, 127/1# vaten boter (middelprijs 67); Sneek 624/., 459/8 vaten (föll/2); Bolsward 444/4 296/, va ten (f 70); Heerenveen lll/4, 208/8 vaten (ƒ671/); Lemmer 94/4 117/, vaten (ƒ70); Joure 152Z 2ü4/8 (/68‘/2); Wolvega 169/ 251/8 (ƒ70) Woudsend 50/, 17/, vaten (ƒ69); Balk 34/t, 100/8 vaten (693/4). Makende te zamen 2947/4, 29524 en 127,/6 vaten boter, eene waarde heb bende van ongeveer f 299,000. De hoogste prijs per /4 vat is geweest 74 den 13 te Woudsend en Lemmerde laagste den 28 te Sneek enz. en de middelprijs Daarenboven kwamen te Leeuwarden aan de markt 1367 koeien 147 kalveren 690 schapen, 184 varkensj, 242 biggen; te Sneek 133 koeien, 354 schapen 130 varkens. De uitvoer te Harlingen in de maand Febru ari was Aal 54 k.aardappelenmeel 390 b. aniline 20 b appels 5 m boeken 11 k.bo ter 12,772 v., diversen 12 coll., garens 14 b. ham 230 st. 4 v.heede 1,081 b.hooi 30 p huiden 912 p., jute 113 b.jutenbalen 88 p. f SNEEK, 7 Maart. Gedurende de afgeloopen maand zijn aan het rijks-telegraafkantoor alhier ontvangen 578, ver zonden 529, samen 1107 berichten. Als zeker deelt men Rotterdamsche tooneelgezelsclnp BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ’'gemeente SNEEK voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no 72)brengen door de ze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste I zitting van den Militieraad voor deze gemeente, zal worden gehouden te Heerenveen op Maan- dag; den 20 Maart 1871 des morgens ten elt ure in welke zitting uitspraak zal worden ge daan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Dat bij die herziening zijn geschrapt 1°. Van de lijsten der bevoegden tot het kie- I zen van Leden van de tweede kamer der Staten Generaal en de Provinciale Staten van Friesland J. D Belmer, Mr. H. G. Borgesius, Garl Bren- ninkmeijer P. U Faber. S. I de GrootP. D. van der Heij H. Kamp H. R. Kingma H. G. KleinschmitJ. F. MansfeldtE. Mehler H. Put to MR S. J. T. H. Ridder Nedermeijer van Ro senthal S. SevensmaJ A. VisserR, van der WeijHotze Zeilmaker. 2°. Van de lijst der bevoegden tot kiezen der leden van den Gemeenteraad J. D. Belmer, Mr. E. BergsmaP. J. Bonne- ma Mr. H. G. Borgesius Pieter Bouma E. E. ten BrinkAnne J. CnossenP. J. van Dijk H. C. van den EertweghW. K. GosügaSjoerd de Jager H. Kamp H, R. Kingma J. W. Klein- schmilL. van Manen J. F. Mansfeldt, E. Mehler, G. J. van der Meulen H. K. van der Meulen Jan van Niel, Mr. S. J. T. H Ridder Nedermeij er van Rosenthal, S. Scheepstra, S Sevensma, J. van Wijk de Vries, P. E. van der Werf, R. 11. van der Weij, K de Wit, W. Wijnands, Th, W. Zandstra Hotze Zeilmaker die daarop verkeerdelijk waren gebracht, een of meer in de kiezers gevorderde vereischten verloren hebben of overleden zijn. En zal dezeop de gebruikelijke wijze den afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 8 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1