H GEMEENTE EN I1ET fflfMMENT SMEEK. MEIWS- EN \DVERTENTIE-BL\D VOOR DE B 1 N N E N L A N 1871. 13 MAAKT- WOENSDAG 5 - 4 State n-G e n e r a a 1. 21 No. 3°. 4°. 2°. z 4 2°. SNEEEk KENNISGE V IN G. NATIONALE MILITIE i I. Surprise, welke in 83 dagen van Shangai N.-York is gekomen. t t. l 5*bar. Amerika zijn in 1821 TWEEDE KAMER De studerende jongelingschap te Groningen Zitting van Vrijdag 10 Maart. In antwoord op de interpellatie van den heer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarenboven 7/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 1°. Deze C O UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Noordholland. scheiden. het Oosten ten behoeve van een nieuw werk door haar ondernomen dat zal heelen «Les re ligions dans ’I Orient''. Zij is reeds 67 jr. oud. t Dat de kosthuizen voor arbeiders ook in Am sterdam goed opnemen kan o. a. hieruit blijken, dat gedurende de maand Februari in kosthuis 1 aldaar gebruikt is door 133 personen ontbijt 2239 middagm., 482 avondeten, 745 nachtver blijf. KENNIS GEV I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend dat het aan deel voor de Nationale Militiedit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt twee en dertig man. Sneek den 8 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. De Strasburger Zeitung deelt mededat door den krijgsraad te Straatsburg de notaris S. Si mon van Sulzmatt48 jr. oud, veroordeeld is tot eene boete van 50 th. of eene maand ge vangenis wegens het beleedigen van den brie venbesteller Merklen in het uitoefenen van zijn beroep, door hem toe te voegen: i>Loop met jou courant naar den duivel.” Te Lemmer heeft de liberale kiesvereeniging «Vrijheid en Vooruitgang” hare eerste algemee- ne vergadering gehouden tot het bespreken van een concept-reglement en het kiezen van een bestuur. Staande de vergadering traden elf nieu we leden toezoodat er thans negen en twintig zijn. Voor ongeveer honderd jaren verkocht vorst Dietrichstein zijne bezittingen in Silezie aan Fre- derik den Groote voor 333,333 Vj dukaat (de '/3 werd afzonderlijk geslagen). Voor eenigen tijd is te Weenen de laatste afstammeling dier fami lie gestorven en onder diens nalatenschap de ge- heele som onaangeroerd geworden. 1 COURANT Den 5 Maart 1821 werd Martinus van den Heuvel en Adriana Belechtelieden te Groot Deuteren in N. Braband een drieling geboren Josephus, Antonius en Maria welke gepasseerde 5e Maart hun halve eeuwfeest in hun geboorte huis bij hun broer Cornells gevierd hebben. KENNIS G E VING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationals Militievan den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen, bij de Zee-militie te dienen zich daartoe vóór den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den 7 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. Dc Secretaris II. FENNEMA. Volgens de Residentie Almanak zijn in Ne derland 1.134 gemeenten, onder de burgemeesters 117 advocaten, 44 jonkheeren, 1 ridder en 34 barons. Van de 43 burgemeesters in Friesland zijn er 12 van adelals 7 jhr. en 5 "bar. Madame Dudevant, geb. Aurora Dupindoch beter bekend onder den naam van George Sand, gaat in 't voorjaar eene reis ondernemen naar De militaire macht in Nederland heelt weder een heldenfeit bedreven. Eeh/hussaar heeft ze keren Heeren, lompenkoopman Ig^Bxeda, verleden Woensdag in den, vroegen morgen aangevallen en hem een oor afgebeten. schijnt weinig liefhebberij meer in het schermen te hebben althans heeft zij de schermschool Mars opgeheven en voor de subsidie der gemeente bedankt, welke ƒ150 de studentenvereeni- ging tot onderlinge oefening in den wapenhandel verzocht heeft te mogen bekomen. Napoleon wordt gezegd te Rotterdam te zijn gepasseerd, koers zettende naar Engelandwaar hij bij zijne vrouw en zoon te Chislohurst zou gaan wonen. Dit is thans de vierde keerdat hij als bal ling in Engeland voet aan land zet. Eerst na den val der Napoleons, toen na zijn malle vertooning te Straatsburg vervolgens na zijne vlucht uit Ham en eindelijk nu als losgelaten krijgsgevangene. In Engeland kon gemakkelijk een hotel opge richt worden voor weggejaagde vorsten. In de afgeloopen week deed zich voor het po- litie-gerecht van Wolverhampton het volgende geval voor. Eenjvaderjstond terecht omdat hij zijn kind niet had doen vaccineeren. De overtreding was wel geconstateerddoch om voldoende be wijs in rechten op te leveren moest het kind het corpus delicti zelf vertoond worden. Nu ont stond er eene moeilijkheid. De rechter zeide dat hij wel een bevel kon uitvaardigen om den vader voor het gerecht te stellen, maar hem niet kon dwingen zijn kind mede te brengen. En zoo bleef de overtreding ongestraft. De heer Muntz heeft in het parlement eene bill voorgesteld om hen die spijs of drank en droogerijen met schadelijke inmengsels verval- schente straffen voor de eerste maai met eene boete van 600 gulden en voor de tweede maal met zes maanden zwaren arbeid. De tegenwoordige wet bepaalt eene boete van 240 gulden of minder voor de eerste keer en De te Zuidbroek bestaande lucifersfabriek der heeren Koster Co. zal eerstdaags eene belang rijke uitbreiding ondergaandaar voortaan het houtschaven en dozen maken ook aldaar of in de nabijheid zal geschieden. Voor de internationale tentoonstelling van kunst productie te Londen zijn reeds 3,500 voorwer pen aangekomen, waaronder uit Belgie,’t Duitsch- keijerrijk PortugalRusland Spanje Hong- 1; ig en Tunis. Plaats is nog aangevraagd voor Baden, Belgie, Beieren, Denemarken, Frank rijk, Hessen, Hongarije, Italië, Noorwegen, Saksen Weimar, Spanje, Zweden en de stad Dusseldorf. Van Nederland wordt niets gemeld. In de Vereenigde Staten van ‘t afgeloopen jaar 2,004 nieuwe werken gedrukt, waarvan 1,250 oorpronkelijke Amerikaanscbe, 582 herdrukken van Engelsche en 172 vertalin gen uit den vreemde. Tot de godgeleerdheid behoorden 254, romantiek 336, rechtsgeleerd heid 151 kunsten en wetenschappen 83 han del-- en staatswetenschappen 83, reis- en aard beschrijving 54, geschiedenis en levensbeschrij ving 166dicht- en tooneelkunde 1.22 genees- en heelkunde 112, opvoeding 111, periodieke waren er 60 kinderwerkjes 283 en 189 van gemengden inhoud. Als voorbeelden van spoedige reizen wordt door Amerikaansche schepen medegedeeld, dat het stoomschip Riga, 180 p. k. den 16 Sept. Shangai verliet, den 19 Hongkong, den 8 Nov. te Port-Said was en den 14 Jan. te New-York aankwam na 120 dagen réis. De clipper Ariel Zeilde 21 Sept. Yokohama (Japan) en was, na 117 d., door ’t Suêz-kanaal den 16 Jan. te New-York. De Laufra ging 30 September van Macao zeilde de kaap de Goede Hoop om en liet 24 Januari te N.-York het anker vallen. Zonder voorbeeld is de reis van de clipper Surprise, welke in 83 dagen van Shangai naar Van het Recueil de documents sur les exac tions vols et cruautés des armées Prussiènes en France heeft verleden week het eerste deel ’t licht gezien te Bordeaux bij Feret et Fils. Daarin kan men al de wandaden en gruwelen, door de Duitschers in Frankrijk gepleegd door een Fran- sche bril lezen. De opbrengst van het werk moet strekken ten voordeele der «Internationale Vereeniging tot het verleenen van hulp aan ge kwetsten” en zal zeker nog al aanzienlijk zijn. De Standardeen te Buenos Ayres verschij nend blad geeft een overzicht, der Argentijnsche Republiek gedurende de 10 jaren tusschen 1860 en 1870 welks resultaten verbazing wekken. In 1860 was er slechts één spoorweg ter lengte van 15 mijlen, in 1870 een heel net van 472 mijlen in exploitatie en 746 in aanleg; in het eerste jaar was er eene pakketvaart op Europa, in het laatste negen; toen gold een hectare land in de onmiddelijke nabijheid van Buenos Ayres met moeite 150thans is dezelfde oppervlakte voor 7500 bijna niet te koop hef brievenver- keer is gestegen van 400.000 stuks op 4 milli- oen het getal immigranten van 6000 op 40.000; de in- en uitgaande rechten leverden 1°. 1860 7'/4 millioen gulden op, uit0. 1870 28’/4 enz. Zitting van Maandag 13 Maart. De kamer heeft heden, alvorens met de behan deling van de Indische begroot ng aan te vangen, aangenomen de conclusie der commissie ovér de stukken betreffende de Preanger hervorming, srtek- kende tot bloole aanneming voor kennisgeving. Over de Indische begroeting hebben onderschei den leden, zoomede de minister van koloniën, het woord gevoerd. De algemeene beraadslaging is bereids geslo ten; morgen voortzetting der beraadslaging over de onderdeden en over een amendement van den heer van Goltsteintegen de invoering van de Preanger organisatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no 72)brengen door de ze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente, xal worden gehouden te Heerenveen op Maan dag den 20 Maart 1871 des morgens ten elt ure, in welke zitting uitspraak zal worden ge daan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingenin de artt 55 en 56 be doeld alle overige lotelingen. Zullende voor dien raad alleen behoeven te ver schijnen Door Z. M. is benoemd tol substituut-officier bij de arronddissements-rechtbank te Groningen de heer mr. I de Greve thans substituut-offi cier bij de arrondissements-rechtbank te Heeren veen en tot substituut-officier bij de arrondisse ments-rechtbank te Heerenveen de heer mr. van Hamelthans rechter-plaatsvervanger bij de ar rondissements-rechtbank te Leiden. 4.40 6.9 T.l 8.— 8.36 8.46 door 9.8 9.25 9.34 9,43 9,49 10.- van Houten nopens het voornemen der regeering omtrent de bepalingen van het Code Penal op de arbeiders-vereenigingen heeft de minister van justitie verklaard, dat zijn stellig voornemen is, om spoedig een wetsontwerp in te dienen tot op heffing ef wijziging der art. 414416 van het Code Penal en van de artt. 19 en 20 van het Code Rural, zoomede tot aanvulling en uitbrei ding van art. 437 van hel Gode Rural. De mi nister verzochtdat men die ontwerpen afwaci - ten en daarna over hun inhoud en strekking oor- deelen zou. De heer van Houten bedankte voor deze inlichtingwaarmede de interpellatie was afgeloopen. Daarna werden de candidaten verkozen voor de vacature in den hoogen raad. Tot eersten candidaat werd gekozen de heer G. Matthes raadsheer bij het hof van Zuidholland; tot twee den candidaat de heer G. A. Fokker oud-lid van de Tweede Kamer; tot derden candidaat de heer Coninck Liefstinck lid der arrond recht bank te Leidentot vierden candidaat de heer A. H. Wicherspresident der arrondissements rechtbank te Utrecht, en tot \ijfden candidaat de heer P. S. Noyonraadsheer bij het hof van De vergadering is daarna ge- 1°. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 1 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Te Harlingen wordt een gemeente geneesheer gevraagd op 500. Dit is de derde binnen een half jaar. Voor weinige maanden vertrok dr. Tijdeman die door dr. de Glercq Zubli in Oc tober vervangen werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1