fflfflVTE BN BBT ARRONDISSEMENT SNEER. EN ADVERTENTIE-ilLAD VOÜB ÖE MEliWS- B I ft N E N L A ft D. 1 1871. No. 25 R 1£ S-JE N-T W I N T 1 O S 29 MAART WOENSDAG I State n-G e n e r a a i. I I I IJ w i L Su- dem insloeg. krompen genoeg te willen medewerken, blijven. «Zegt het voort a 1 ADVERTENTIÊN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Deze C O U li A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In deze zitting zijn de begrootingen voor riname en Curagao aangenomen zoomede eeni- ge conclusien op commissoriale rapporten. De heer van Kerkwijk heeft inlichtingen ge vraagd nopens den stand der werkzaamheden in De voorzitter antwoordde, dat hij geïnformeerd is, dat de schutterij wetdie op de banken van leeningdie op de middelen van vervoer en die op de oprichting van fabrieken door de Regee- ring zullen worden ingetrokken, omdat zij ge wijzigd zullen worden. Vandaar dat op het oogen- blik niets meer aanhangig is. De kamer is daarna uiteengegaan. Zitting van Zaterdag 25 Maart. Zoo oppervlakkig geoordeeld schijnt het vreemd, dat, terwijl bijna ieder thans op ’t luidst zijn stem verheit tegen den oorlog en men veelal geen woorden genoeg meent te kunnen vinden om ten volle zijn afschuw uit te drukken van dien groolen geesel der menschheid, dat het toch in de tweede helft der negentiende eeuw nog mogelijk was dat twee groote natiën elkaar, op commando, stelselmatig kunnen gaan vernielen en vermoorden. Bij eenig nadenkenevenwel j zal ons dit bedroevend verschijnsel minder vreemd I voorkomen. Immers als we eens bedaard na- i gaan hoe de meeste oorlogen zijn ontstaan en ter wille var. wie ze meestal werden gevoerdals we letten op de taktiek die steeds en nóg ge bezigd wordt om de volkeren tegen elkaar op te hitsen en lot broedermoord geschikt (sic!) te makenen als we dan bij de weinige leerzaam heid die het volk toont te bezitten de doses leugens in rekening brengen, waarmeê het steeds gevoed werd danmeenen we zal ook ’t verschijnsel meer verklaarbaar worden: hoe men er zelfs in het jaar 1870 nog niet rijp voor was om flinkweg te weigeren, zijn broeder officieel te vermoorden, of wel zelf te vallen als bloedig offer van vorstelijke belangen diplomatieke on handigheden, knutselarijen knoeierijen of zóó iets. ’t Wordt dan althans meer begrijpelijkhoe de grijsharige scholier na ’t onderricht van zulke meesters thans nog in zooverre met het gezag in slechten zin kan courtizeeren dat hij een middeneeuwschen gruwel bestendigt, die nieuwereusachtige grafkuilen graaft bij die, welke nu sedert eeuwen Europa’s bodem reeds bevolkten en die waarlijk dat werelddeel niet tot eer verstrekken, maar waarboven we als op schrift zouden wenschen geplaatst te zien: »be- «graafplaatsen van ’s volks welvaartmonumen ten voor domheid en driest geweldrustplaat- »sen van lijders aan gezags-manie.” Vooral die laatste kwaal doet veel kwaad. Ze is ddarom zoo gevaarlijk, omdat de genezing er van zoo langzaam vorderten toch, zoolang het volk met die ziekte bezocht isblijkt het onge schikt te zijn voor eigen rechten en vrijheden op te treden. Men is er nu bijv, eenmaal aan gewoon ge raakt eene soort afgodische vereering voor zijn vorsten te koesteren men heeft geleerdde deugden der dynastiën Ie bezien door vergroot glazen en hunne velerlei ondeugden óf ’t geheel nietof wel by voorkeur voorbij te zien. Met speculatieve berekening heeft het gezag, zelfs tot in onze dagenhet droit divin weten te hand haven, en, geholpen door den invloed der gees telijkheid de blinde eerbied voor den zooge- naamden «gezalfde des Heeren” bij de groote mas- sa bestendigd. En de massa offert nu eenmaal f weinige dat nog verricht is. verband tot het uiteengaan der Kamer en het ling hunner inkomstennoodig hebben, en de on- vermogende hopeloozen v^o” wm -• ’t Noorden zegt Uit vertrouwde bron vernemen wij dat ern stige pogingen worden aangewend om een nieuw orgaan in onze hoofdstad in het leven te roepen. Men is van plan een Duitsch blad op te rigten dat zich ten doel stelt om onder de vlag van eene handels-courantvan lieverlede het Nederland sche volk met de gedachte eener inlijving bij het groot en eenig Duitschland vertrouwd te maken. Met dat doel zou het blad dan ook in het Duitsch worden geschreven, op grond, dat die taal in den weg der Voorzienigheid bestemd is de we reldtaal te worden. Waarschijnlijk rekenende op den invloed van enkele groote Nederlandsche bla den wier aanbidding van Duitschlands wapenroem bekend is, hebben de oprichters zich tot eenige aanzienlijke ingezetenen van Amsterdam gewend en hunne ondersteuning gevraagd. Doch zij heb ben bij dezen tot hunne verbazing een onthaal genoten dat aan hunne verwachtingen den bo dem insloeg. De ingezetenen toch waren be- om tot dat grootsche doel niet -zij wilden Hollanders stak te pas kwam’’zijdie later zeker heel ne- derig eene buiging zullen makenals hun de gratie wunlt verleendom ongepatenteerd en zonder als Vagebond over de grenzen te worden gezetmetMhutp van draaiorgel of soortge lijk instrument^Wre broodkorst op te bedelen die ’t huisgezin van den braven vaderlander moet voeden. Bruikbare kerels, bij zoo’n voorstelling Het treurspel is dan afgespeeld, voor ’t oogenblik althans! en de gemoederen komen weer tot rustna al de prikkelende overspan ning waarin ze gedurende een half jaar gehou den werden. Zouden thans eenige algemeene beschouwingen over en wat kritiek van het af schuwelijk spectakel-stuk dat in de negentiende Eeuw zoo recht geanimeerd tusschen Frankrijk en Duitschland werd opgevoerden dat men den titel gaf van: «den Reuzenstrijd in 1870”, misplaatst zijn Wij gelooven het nieten zul len zoo vrij zijn er iets van te zeggen. van het fransche volk, om de el lendige gevolgen aan te wijzen van volksmislei ding en verleugening. Wij kozen dit voorbeeld omdat het daar op 't oogenblik het welsprekenst is, althans in cijfers. Maar die verleugening be staat niet alleen dadr maar woekert voort in bij na alle Europesche staten. Is ’t bijv, anders en beter met Duitschland? ’t Succès laten we nu natuurlijk buiten rekening. Het fransche volk is jaren lang verblind ge worden met een idéé: te zijn sla grande nation.” De keizerlijke avonturier heeft daarop tamelijk lang met succès kunnen speculeeren. Het duitsche volk is op dezelfde wijze slechts wat meer gemoedelijk gebiologeerd«das Vaterland musz gröszer sein”; en de bid dende en dankende koning vestigt de zoogenaam de eenheid op de bekkeneelen zijner eigene on derdanen en met militair geweld dwingt men kruipende onderdanigheid af voor Jonkerdom en bureaucratie. Beide idéés hadden bestrijding, geen voedsel noodig, omdat het bleek, dat ze gegrond wa ren op het ruw geweldop ’t militairisme dat juist vorstelijke grootheid en willekeur besten digt en volks-ontwikkeling en welvaart stremt. Beide volkeren werden dus gebiologeerd in hun eigen nadeel; maar eilieve: hoe gaat het met de rest? «Tout comme chez nous”, kan de Franschman gerust zeggen. De officier van justitie te Sneek bericht dat door den procureur-generaalfungerend direc teur van politie in Friesland aan de rijksveld- wachters Bauke v. Weelij, brigadier, en Cornells Postma, beide gestationeerd te Sneek, machtiging is verleend tot het aannemen eener gratificatie van 10 hun aangeboden door den gemeente raad van Hennaarderadeelwegens door hen gedane nachtdiensten in die gemeente in het najaar van 1870. Politie blad graag aan den biologist. Men weet dit, en heeft er het noodige of liever onnoodige maar voor deel aanbrengend misbruik van gemaakt. Men heeft dan ook hierin zoo als in vele an dere dingen meer het volk stelselmatig ver lengend. De treurige gevolgen daarvan, voor hem zelf, blijven helaas niet uit. Hoe treurig die gevolgen kunnen zijnis in den laatsten tijd op treffendefwijze gebleken in het fransche volk. Door de zegeningen van een 18-jarige keizerlij- ke-leugenpolitiekwaarmeê de vgrande na tion” voortdurend gevoed werd, ziet het zich thans in een poel van ellende gestortwaaruit het zich niet dan na de zwaarste offers zal kunnen op heffen. De treurige weerslag van zoo’n verleu gening en de ellendige gevolgen daarvan zelfs nadat men er zich van verlost gelooft open baren zich nu weer in de fransche hoofdstad op zoo’n jammerlijke wijzedat men soms bijna moedeloos zou worden en aan ’t herstel van den kranke het gebiologeerde en onmondig gehou den volk zou beginnen te wanhopen. Tot voor korten tijd in ’t vorstelijk gareel geslagen; verblind door den glans van de keizerlijke teugel, welke intusschen tamelijk strak gehouden werd; voorts tot gedweeheid veroordeeld door den reu- zenzweep waarvoor onkunde en bijgeloof de koorden leverden zien we dat arme volk althans een deel er van aan 't hollen, nu het zich verlost meent van die belemmerende galons en die dreigende zweep. Treurige gevolgen van zuike oorzaken! De vrijheid wordt hier schijn baar een straf. Wij spraken IETS NAAR AANLEIDING VAN EEN AFGESPEELD TREURSPEL. I. De gordijn viel. Het spectakel-stuk is afge speeld. Zijdie belust zijn op monsterachtige voorstellingen met flinke bloedpartijen hebben reden tot tevredenheid gehad. Zij kunnen nu f ovaties brengen aan de auteurs, regisseur en ac teurs. Er was «actie” in ’t stuk. r——De hoofdpersonen die hunne rollen uitstekend vervuldenkeerden dan ook reeds naar hunne residentiën terug, beladen met lauwerkransen en goud; zij, die hunne rollen óf vergeten hadden óf slecht uitvoerden, zijn onder ’t gesis en ge- fluit van het succès-lievend publiek van ’t too- neel afgetreden* De decoraties en machinale toestellen worden nu weêr zooveel mogelijk naar de arsenalen te ruggebracht maaraangezien het tooneel, waar op de voorstelling plaats hadzoo’n reusachti- gen omvang hadzal ’t nog wel eenigen tijd kaanhouden alvorens «de rommel” geheel is opge ruimd en alles weêr in den normalen toestand zal zijn zooals vóór 't opgaan der gordijn. Na zoo’n voorstelling toch valt er altijd weêr veel te verschikken en te verplaatsen van wat zoo in der haast van zijn steê geraakte, en te reparee- ren wat onder ruwe handen gebroken werd. Ja, daar moet weer heel wat hersteld worden, want er werd véél vernield daar moeten nieuwe bouwmaterialen aangevoerd wordenwant er kwerd veel door het vuur verteerddaar moet M>p nieuw gezaaid worden want er werd wel ieens een graankorrel of wat vertreden onder 'plompe hielen. Nieuwe armen nieuwe krachten nieuw le ven dus Nieuwe armen? ja, want er zijn [vele —'rbrijzeld of verlamddie gisteren nog sterk waren nieuwe krachten jawant er zijn vele hulpbehoevend gewordendie voor eenige weken geleden nog anderen tot steun verstrek ten nieuw leven jawant er zijn duizende ge dood geworden van hendie als pionniers dienst leden bij 't beginhet midden of ’t einde van de gevaarlijke voorstelling! Maiscela ne fait rienDie nieuwe krachten zullen wel gevonden worden, nietwaar? En die gevallenen? ah bah! ze zijn immers begraven, zoo goed en zoo kwaad daa. Zij vielen met cere want de voorstelling was prachtig De hoofdvertoonerszij die wèl zorgen dat ze niet vallen zijn nu bezig hun koffers f.e pakken, of wel: ze zijn reeds afgereisd. Hun dierbaar levendat natuurlijk veel meer waarde heeft voor hunne betrekkingen dan dat ordinaire leven van de 2e of 3e rangs-acteurswerd door «Gods genade” gespaard. Zij kunnen nu thuis feestvieren over de overwinningen die ze behaalden want hun verdienstelijk spel eindigde in een waren triomftocht. Zij kunnen in zijde en fluweel uitrusten van de vermoeienissen, waar over ze wel eens hoorden spreken, en in lief lijke rust droomen van al ’t schoone wat ze tot stand gebracht en van de onbesmette kroon die zeeziek in kinderlijken eenvoud op de slapen heb ben laten drukken. Met een »Nun danket Alle pott” slapen ze inEen rein geweten is toch maar ’t hoogste goed En ook de minder beroemde meewerkers aan het treurspelook de figurantenzullen hen mis schien spoedig volgen. Ook de laatsten krijgen deel in den roemzij brengen wel een afgewaaid blaadje of wat meè van de lauwerkransen, die de voorname de vorstelijke acteurs in bree- de guurlandes omslingeren. Zij krijgen zeker voor een cent of wat brons of zilver op de borst die geschikte «sujetten” die zelfs geen kreet lie ten ontsnappen als hun een rechter- of linker «vleugel” werd afgezet, omdat het zoo in »’t Wl Volgens het Handelsblad zal de zomerdienst op het Noordernet. der Staatsspoorwegen reeds met 15 April aanvangen. Ten opzigte van het adres, door de arrondisse ments rechtbank te Arnhem aan den Koning in- gédiend over de ongenoegzaamheid van de bezol diging der rechterlijke macht in het algemeen en der arrondissements rechtbanken in het bijzonder bevat de Arnh. Cour, van heden (24 Maart) een hoofdartikel, waarin o. a. het volgende voorkomt: Hel is volkomen waar, dat door deze geheel onvoldoende bezoldigingen, de geschikte personen, die geen eigen vermogen hebben, geheel van de rechterlijke betrekkingen zijn uitgesloten. Ii Am sterdam s’ Gravenhage en Rotterdam kan geen rechter, die van zijn inkomen leven moet, met f 2000 loekomen (de vier eerste jaren daarenbo ven trekt hij slechts 1500 Even weinig kan hij in Arnhem en Utrecht leven van 1600 (de vier eerste jaren van 1200); noch in Haarlem, Leiden en Dordrecht van 1500 (de vier eerste jaren van 975). Het onvermijdelijk gevolg hier van is, dat men voor de rechterlijke betrekkin gen slechts de keuze heeft tusschen de vermogen- den die de bezoldiging nietof slechts ter aanvul- ■l'? I TWEEDE KAMER t fi i l .36 .44 oor S .25 34 ,43 ,49 40 .42 .9 .5 SNEEKER COURANT ■b3., A nijg uuuiiur niiiuiusien I vermogende hopeloozen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1