EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR BE MEliWS- B 1 NN EN LAND. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL fcA M 30 15 APRIL. ZATERDAG t I w. - l COURANT B EKE N D MAK IN G. zagen lezers uit dit verslag iets in Metaalwa- K ENNIS G E VING. eiken SNEEK, 14 April. i 10 R I Z. M beeft op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend aan den luit, ter zee 2e kl. J. G. A Wissel. De heer E. de Waaloud-Minister van Kolo niën, is van zijne wonden nagenoeg hersteld. Te Veere is door den Raad met algeraeene stemmen de kermis voor goed afgeschaft. 38 84 lor 8 25 34 43 49 ADVERTENT1ËN van 1 tol 4 regels, gewone ietter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7'/z Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betrefleade, worden franco ingewacht. SNEEK mee te dee'en. Fabrieknij verheid en gen? waarop de guitmeenende zijn spel reeds gewonnen te hebben, zonder dralen «neen” antwoordde en daardoor zijn lot besliste, want hij werd voor de dienst aangewezen.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken, door deze, bekend: dat het door hen voorloopig vastgestelde Kohier van den Iloofdelijken omslag dezer gemeente over het dienstjaar 1871 gedurende den tijd van veertien dagen, ingaande den 12en dezer maand, ter Secre tarie voor een ieder ter inzage zal zijn nederge- legd. Voorts wordt aan degenendie bezwaren te gen hunne aanslag mochten hebbenherinnerd dat zij hunne op ongezegeld, papier geschrevene réclames vóór het verloop van den termijn der visiebij den gemeenteraad behooren in te die nen En zal deze op de gebruikelijke wyze worden alkondigd. Sneek den 11 April 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. In het hoofd-kiesdistrict Roermond is met 925 stemmen gekozen tot lid van de tweede kamer de heer Arnold's. De heer Cornelis verkreeg 653 stemmen. 1614 billetten waren ingekomen. De heer Arnoldts had een verkiezings-manifest j onderteekend waarin hij verklaarde zich in de i onderwijskwestie te zullen scharen onder hen 1 voor wie hel amendement van het episcopaat geen ijdele klank is. vraag: »hebt ge ook r.og iets anders in te bren- brieken alhier, en door haar aan den Raad de- I zer gemeente aangeboden. Even als dat van ’t vorig jaar biedt ook dit 1 den schralen hooioogstwaardoor vele boeren verslag een belangrijk overzicht aan van onze I zich genoodzaakt zagen een of meer koeien te Fabrieknijverheid en Ambachten van en Scheepvaart, van de Middelen van waaronder 10 met stoomwerktuigen werkzaam zijnals 1 Chocolade-fabriek, de Gasfabriek3 Grut- terijen1 Hout- en Runmolen1 Leerlooierij 1 Snelpersdrukkerij1 Smederij en Metaalwa- renfabriek en 1 Tabaks-kerverij. Nadere bijzonderheden worden meegedeeld van de bierbrouwerijde borstel/abrieken de cho colade-fabriek de gasfabriekboek- en snel persdrukkerijen de goud- en zilversmederijen de grof aardewerk-f'abrieken de grutterijen, de houtzaagmolens, de kalkbranderijen, de leer looierijen de oliemolens de pannenbakkerijen, de sloom- run- en houtzaagmolens de steen houwerijen de steendrukkerijende suikerwerk- fabriekende stoom-metaal-waren fabriekde tabakskerverijende torenuurwerk- bliksemaf leider- en instrument fabriekde vellenbloote- rijen en de zeepzieder ijen. Handel en Scheepvaart Hiervan zegt de kamer o. a. in T algemeen De politieke omstandigheden in aanmerking genomen, was de handel over het algemeen le vendig. Het bewustzijn, dat buitengewone krachts inspanning noodig isom de gemeentena hare uitsluiting van het spoorwegnetvooreerst te doer, blijven wat. ze is, heers,cht algemeen, en wekt de reeds beslaande energie krachtig op. De schadelijke invloed van den oorlog heeft zich natuurlijk doen gevoelende marktprijzen toonden veelal een abnormalen toestand aan zoodat vele handelaren, bij werkelijk grooter omzet, met geringer winsten hebben afgesloten. De boterhandel besprekende zegt zij dat de aanvoer van boter aan de waag verminderd is sedert de oprichting van rige gemeenten. Voor een onze Handel vervoer te water en te land en de werkzaamheden der Kamer. Wjj wenschen onze de Europesche verwikkelingen drukker gewerkt dan vorige jaren. Het aantal fabrieken is toe nemende. Uit de alphabetische tabellen blijkt dat het aantal fabrieken en ambachten hier sterk verte genwoordigd is. Hun gezamenlijk aantal is 347, Men schrijft uit Zwolle »Bjj de herkeuring van lotelingen der nationale militiewelke op 5 April II. alhier plaats had verscheen ook een jongeling, die ,op geneeskundig certificaat door den militieraad wegens doofheid van de dienst was vrijgesteld Hij had echter den militieraad bedrogen en zou nu eveneens met Gedeputeerde Staten gedaan hebben want ’ij warenop’t punt, de vrijstelling uit te spreken, indien de met de herkeuring belaste officier van gezondheid geen lont had geroken. Op zachten toonnauw Uilenspiegels advertentieblad waarschuwt vol- genderwijs de wetgevende macht voor een drei gend gevaar De parijsche bakkers doen slechte zal eo en zullen, als dat zoo voortgaat, naar Nederland ko men waar plaats is voor de fortuinzoekers van alle natiënen nu wij bedreigd worden met de opheffiing eener wetsbepaling die verhindert dat bakkersdochters officiersvrouwen worden, zal T officiers-corps door ’t fatsoen verlaten worden, als de sluwe franchises, de jonge bakkerintjes, tot ons komen met warme broodjes en banket en de jonge officieren, die geen hart van steen hebben, geen weerstand bieden kunnen aan hare schoone oogen en [warme broodjes; dan zal de eene mésalliance de andere volgen. Sedert zekere lijndraaiers-jongen uit Vlissingen admiraal werd op de vloot der zeven Provinciën, liet het fatsoen onzer officieren toch reeds veel te wenschen over. Maar ook de geest van orde, van gehoorzaamheid aan hem die commandeert zal in gevaar komen, ’t Is toch niet aan te ne men dat de communistisch-revolutionaire denk beelden der parijsche bourgeoises zonder invloed op hare militaire echtgenooten zullen blijven. En nu verbeelde men zich het garnizoen van onze vreedzame residentie door de opruiingen der lis tige vreemdelingen in eene parijsche nationale garde herschapen den Haag vol barricades en gecommandeerd door revolutionaire officieren, die op hun beurt weer door democratische Parisien- nes gecommandeeerd worden Men denke zich een bende rooddassen meester van het Binnenhof, Michon op den zetel van Dullert, vreeselijk den hamer zwaaiende, Ger hardt en Keiler heftig schreeuwende en gesticu- leereude op dezelfde plaatswaar thans Nier- strasz en van Zinnicq Bergman hunne schoone redevoeringen uitspreken In onze verbeelding zien wij reeds de regee- ring naar Delft gevlucht en deze stad als een ander Versailles van talrijke troepen overvuld. De erwtenworstfabriek van den heer Hartogh Heys van Zouteveen heeft moeite om in de be boette van zooveel manschappen te voorzien. De Nederlandsche Staats-Courant onthaalt c._ morgen de ontstelde Delftenaren op berichten uit de Haagsche commune, die zoo ijselijk zijn, dat Uilenspiegel ze niet durft teruggeven. De heer J. H. van lennep, te Zeist, heeft een vers gemaakt tegen Uilenspiegel, waarin hij de De BURGEMEESTER van SNEEK brengt, bij deze, ter kennis van de veehouders in die ge meente dat hem dóór den heer Commissaris I des Konings in Friesland bij diens missive van 6 April 1871 (Prov. blad no. 52) mededee- ling is gedaan van een schrijven van den heer Minister van Staal en van Binnenlandsche Zaken, waai uit blijkt, dat, nabij Tongeren in Bel- gisch Limburg, de VEEPEST is uitgebroken; en dat. alzoo op alles behoort te worden gelet, watbij verdubbelde waakzaamheid, de streng- I ste uitvoering der wetten en besluiten tot we- I ring dier ziekte verzekeren kan. Overeenkomstig den wensch des Ministers wordt den veehouders daarom de raad gegeven, geéne vreemde kooplieden bij hun vee toe te laten omdat deze licht de besmetting kunnen A overbrengen. Sneek, 11 April 1871. De Burgemeester van Sneek HAMERSTER DIJKSTRA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. weekmarkten in nabu- goed deel moet dat dit worden toegeschreven aan de hoogere prij zen der bijmarktendie voor den handel in het algemeen schadelijk werken. De gewone partijen van andere marktendie niet aan de waag komen en waarvan daarom moeielijk juiste opgaven te verkrijgen zijn wer den echter even als vroeger aangevoeld zoodat de bovenbedoelde vermindering weinig of geen invloed heeft op den Sneeker boterhandel in het het algemeen. Alleen het grooter of kleiner ge- maak brengt hierin vei schil te weeg. De prijzen liepen nog al belangrijk uiteen. De laagste was den 24sten Mei 42,50, en de hoogste den Isten Februari en den 29sten November ƒ64,00. De aanvoer inbegrip L De aanvoer heeft bedragen in 1867 2048000 kilogram i redactie indirect bedreigt met een pak slaag van de matrozen, wanneer zij voortgaat met zoo wei- I nig eerbied van den heer de Casembroot te spre- i ken. Ambachten Over ’t algemeen hebben de fabrieken goed kunnen dóórwerken. Slechts enkele hebben eeni- ge stoornis ondervonden tijdens het uitbreken van den oorlog. Andere hebben daarentegen, ondanks n ..’i n .1 .111.' 1.- Af Het aantal fabrieken is toe- over het geheele jaar heeft, met van 3 kilogr. overwicht per J/tbedra gen 2022032 kilogr. in 1868 1870700 kilogram, in 1869 j werkte metalen, boekhandel, drogerijen, che- KoopluAd'el en Fa- 2152340 kilogram. micaliën, kuip- en kwastverwerijen, kristal-ar- In November en December 1870 werd minder aangevoerd dan vorige jaren, ten gevolge van zich genoodzaakt verkoopen. In de eerste maanden van 1871 zal dit nog meer in het oog vallen. De buitengewoon hooge prijzen stellen echter de boeren eenigermate schadeloos.” Ook de handel in kaaswas over ’l geheel genomen minder levendig dan in vorige jaren waarop ook de tijdsomstandigheden nadeelig heb ben ingewerkl. Intusschen schijnt het debiet van Nagelkaas in de laatste jaren toe te nemen. De laagste prijzen waren van de Kanterkaas, den 19den Juli, 27,50, en van de Nagelkaas, den 29sten November, 30,00en de hoogste prijzen var. de Kanterkaas, den Isten November, ƒ39.00, en van de Nagelkaas, den 13den Sept., 36,00, alles per 150 kilogr. De totale aanvoer heeft bedragen 843557 ki logram. Zij was in de jaren 1867. 908663 kilogr., 1868, 738005, in 1869, 879248 kilogram. De veemarkt leverde een eenigszins gunstiger resultaat op. De aan voer van runderen var kens, biggen en schapen aan de wekelijksche markten was iets booger dan het vorige jaar. Evenwel werden er aan diezelfde markten, even als aan de voor- en najaarspaardenmarklen, min der paarden aangevoerd. De aanvoer bedroeg aan de weekmarkten: 10464 runderen, 2090 kalveren 10385 schapen en lammeren, 1869 varkens, 4182 biggen, 139 paarden en 18 veulens. Aan de voor- en najaars paardenmarkten zijn respectievelijk aangevoerd: 186 en 190-paarden. Wild eieren schaapvleesch. Het aangevoer de wild bestond hoofdzakelijk in eenden, pluvie ren (wilsters) kemphanen lijsters, enz. In het be gin des jaars was de aanvoer gering doch in het najaar en tegen den winter bedroeg zij we kelijks 800 eenden en 2500 pluvieren. Groote partijen lijsters werden aan de markt gebrachtdieeven als de andere wildsoorten naar Londen zijn geëxporteerd. Die uitvoer had dikwijls wekelijks eene waarde van 1000,00. In de maarid April werden wekelijks 7 8000 kievitseiereneh in Mei wekelijks onge veer 20000 eendeieren ter markt gebracht. Hei geslachte schapenvleeschdat men ter markt is begonnen te brengen, wordt geregeld gekocht ter verzending naar Engeland. Gedu rende de wintermaanden was deze handel levendig. Levend pluimgedierte kwam als vroeger aan de markt. De omzet. in wol was belangrijk, doch voor exportatie ging er in den handel weinig om. De prijzen liepen voor de le kwaliteit van ƒ1,15 tot ƒ1,25, 2e kwaliteit van ƒ0,90 tot ƒ1.15 per" kilogram. Voor schapenvellen werd 3,00 f 4,00 tot ƒ5,00 besteed. De aanvoer bedroeg weder on geveer 6000. De tot November gevallenen wa ren beter te plaatsen dan de later gevallenen bij gebreke der fransche orders. De aanvoer van koehuiden bedroeg in Novem- vernber 400 a 500 stuks, en gedurende de ove rige maanden gemiddeld 50 per week. De pry’s was gemiddeld 36 cents. De kalfsvellen ruimden met goeden aanvoer geregeld tegen ƒ2,00 er. ƒ2,75 per stuk op. Wat de diverse handel aanbelangt, waarvan met name genoemd worden die in koloniale- waren in manufacturen houthandel, handel in wijnen, gedistilleerd enz in ruwe en be- che- indien de met de herkeuring belaste officier Wij hebben ontvangen een Expl. van het svers'ag over den toestand van HandelNijver heidScheepvaart, Fabriek vrezen tn de gemeente »vuv nuu iwicu enz gedurende het jaar 1870; uiige hoorbaar, deed hy den patient de b cht door de Kamer van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1