GEMKEATE EX HE I' AKROMHSSEMENT SXiEEK NIEIWS- EX ADVERTEXTIE-BLAD VOOR DR 1 No. 33 26 APRIL WOENSDAG 1871 f- VERGADERING van den Geineente-raad van Sneek, Donderdag den 27 April 1871, ’s namiddags 5 uur. I. 4 4 ‘4 ’4 4 iet ■Ar J, ies- EEN VERKWIKKEND GESCHRIFT. tie. 16. een Ambtenaar van den dat deze desgevorderd het gezag der wet 1. pijnbank hebben 3. Leeraar aan de H. B. school aanneemt. r nc-.’o Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. J/. :n ijn igl en ge en »n- te en 90 sin a ,90 >ort 25, vat I a ep- mg a na- -ui- rie- kilo tnet tar- cn. g. alg iet ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 J/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Lpr. 4 4 4 4 4 40 5.42 6.9 7.5 8— 8.36 8.44 door 9.8 9,25 I 9 34 9,43 9,49 10,— weldenkende zal beaamd worden «maar zegt hij verder en o. i. zeer terecht «ook niet een wapenknecht meer.’ 1 ken hebben dat indertijd goed begrepen en er zich wèl bij bevonden. «Maar” gaat hij voort «maar al waren er ook in gemeenebesten waar het hoogste ge zag na één of eenige jaren in andere handen J zijn geschrift wat overgaat, ietwat meer soldaten aanwezig, om in behandelen, buitengewone gevallen te dienenhet zoude op lang na niet zoo bedenkelijk zijn ais in Staten, waar de hoogste macht in een en dezelfde fami lie is gevestigd, waar uitbreiding dier macht veel al eene der hoofddrijfveerenzoo niet het uitslui tende streven van den heerscher is. Hoeveel Nederlander is de schrijver in merg en been. Om hiervan overtuigd te worden raadplege men 'I e- derlander,” dat hij den moed heeft aan Ne derland de waarheid te zeggen. Wij stellen ons voor dit in een volgend arti kel nader te releveeren omdat we dan tevens meer geleidelijk wenschen te behandelen. Treurig of niet’t is zoodat eene blondlokkige waarheidofjuister gezegd eene waarheid die verkondigd wordt door iemand die »pas in de wereld komt kij- ken," zelden residentie vindt. Draagt ze een grooter wordt niet het gevaar, wanneer geheel toupetje, dan krijgt ze zoowat burgerrecht - en is ze eerwaardig g r ij s geworden dan noo digt «men” haar in de salons. Daar wordt ze dan wat bekeken, gerestaureerd en be wonderd Arme waarheid! Eenige republie- j slechts zijn geschrift. Hij is zelfs zóó goed «N Zóó noemen we de brochuredie dezer dagen, bij de heeren Schreuder en van Baak te Lei den het licht heeft gezien, die getiteld is «Het nieuwe duitsche rijk en de Neder land e n”, aan de pen ontvloeide van den schrij ver van «Mississippi,” een geschrift dat indertijd veel opgang maakte en ons ter be- oordeeling werd toegezonden. Wij noemen het bovengenoemde geschrift daar om verkwkikend, omdat de humaniteit en het gezond verstand daarin op voedende spijs ont haald worden, iets wat slechts bij uitzondering kan gezegd worden van de menigte brochures waarmeê we in den laatsten tijd werden over stroomd en die betrekking hadden op de tegen woordige gebeurtenissen. Wij hooren in dit geschrift eens den welmeenen- den geneesheer spreken een, die, de wonden pei lende welke voornamelijk aan hel Europesche staatsleven knagen, geen hocus pocus wil aan wenden om te genezen, maar een die, waar ’t noodig blijktook den moed heeft het mes in die wonden te zettenmet het ernstig stre ven om het kwaad met wortel en tak uit te roeien. Zoo’n radicalen geneesheer is goud waard, in een tijd, waarin de meesten er op uit zijn door palliatieven hulp te verleenen. ’t Is ons dan ook een waar genoegen uit dit geschrift iets naders aan onze lezers meé te dee- len. Wij zullenvoor zoover onze ruimte toe laat, den schrijver hier en daar zelf laten spre ken in de hoop dat het geciteerde bij velen den lust zal opwekken zich het werkje aan te schaffenen de daarin ontwikkelde denkbeelden in ruimen kring te verspreiden. Wij zouden niets liever ziendan dat al onze landgenooten kennis namen van dit geschrift. Het hoofddoel van den schrijver isde vrij heid en de menschenrechten te verdedigen te gen het dwangjuk waarin beide gekneld zijn ge worden door het militarisme. In hem begroe ten we dan ook een warmen bekwamen bond genoot, die, met ons, innig overtuigd blijkt te zijndat er geen kwaad isdal zoo nadeelig werkt op den socialen vooruitgang van ons we relddeel in ’t algemeen en van die der verschillende Staten in ’t bijzonder als juist dat verfoei lijk geestdoodendde vooruitgang-stremmend en de volkswelvaart-uitmergelend militair-stelsel. Hij laat er zich aldus over uit: «Het menschelyke brein heeft nimmer iets uit gedacht dat zoo noodlottigzoo allerverderfe- lijkst in de gevolgendat in gelijke mate tegen de menschenrechten aandruischende en ’t mensch- dom vernederend en onteerend is, als het te genwoordig hoog geprezene stelselgeheele ge- slachten tot den krijgsdienst (het menschenslach- tingsambacht) te doemen. Inquisitie, slavenhandel en pijnbank hebben gedurende vele eenwen niet tot het honderste gedeelte van de rampen en de ellende aanleiding gegevendie hel doemen van alle weerbare man nen tot den zoogenaamden wapenhandelbinnen eenen betrekkelijk korten tyd reeds heeft berok kend. En wij zijn slechts in het begin. Hoe gei ing is het aantal slachtoffersdie de inquisitie op den brandstapel heeft gebracht vergeleken bij dat, welke alleen de thans ge voerde oorlog in Frankryk eischte, en hoe be- nijdenswaardig is het lot van den onwetenden slaafvergeleken met dat van den denkenden mensch, die door een roemzuchtigen meester gedwongen wordt voor eene zaak te stryden die hij afkeurt, misschien verfoeit, en het moord- SNEEKER COURANT de mannelijke bevolking van het land op zijn be vel de wapenen moet opnemen Of denkt mendat een monarchdie van kindsbeen af in de militaire kleeding was gesto kenwiens hoofdstudie het krijgswezen is ge weest die omgeven is van krijgsoverstenbla kende van zucht om roem en bevordering te ver werven die in het epitheet «held” den hoogs ten titelde hoogste glorie zietgelooft men dat hij zoo licht de verzoeking zal wederstaanhet «roemrijke” voorbeeld van anderen te volgen door zijne macht en zijn genie te toonen, indien hij als het ware met een oogwenk over tallooze legerbenden kan beschikken? Men wane nietdat eene constitutie iets daar tegen zal baten Welke volksvertegenwoordiging heeft zich immer tegen den oorlogde menschen- slachting verzet, wanneer de machthebbers de woorden «vaderlandeerroem voorvaderen waardigheid” deden klinken en door hunne or ganen honderdvoudig deden weergalmen Niet onaardig sluit het hier door den schrijver geavanceerde zich aan, met hetgeen wij nog in ons laatste artikel met betrekking tot de mede- deelingen van het Nederlandsch Vredebond be weerden dat nl. de zaak des vredes wel dege lijk in verband staat met de vraagwelke re- geeringsvorm daarvoor de meeste waarborgen aanbiedt. meenenden lezerdie zich wel de moeite heeft richten moet1 op andere wijze gekastijd worden Heeft eene nieuwe wijsbegeerte ontdektdat de mensch zijne beste krachten moet wijden aan de veredeling meer rangschikken onder «Tiet jonge Nederland. aan de wetenschap, hoe L ..eoD- met de meeste vaardigheid «Mississippi” nb. twee-en-dertigjaren. wat men zoo Te beter zeggen wij B EKE N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 7 September t828 (Staatsblad no. 55)roepen bij deze op alle personen welkeals gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderenin de tweede klasse van de Alge- meene Rol der Schutterij in het vorige jaar op gemaakt zijn gebrachtdoch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kin deren, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijvenen dus alsnu in de eer ste klasse der voor dit jaar te formeren algemee- ne Rol gerangschikt moeten wordenom van zulke veranderde omstandigheden ter secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15 der volgende maand zullendebij verzuim dezer aangifte de belanghebbendeningevolge art 8 van voormeld Koninklijk besluitbij de schutte rij worden ingelijfd, en bovendien tot eene geld boete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben- ben gebrachtdat zij die hun 34e jaar hebben voleindigd alsmede zij die gedurende vijf jaren bij de réserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen wordende dus een ie gelijk, die van dit recht wenscht gebruik tema ken aangemaandom zulks uiterlijk vóór den I 30 Juni aanstaande ter secretarie aan te geven. Adres van Mej. A. Adrianiom ontslag aan de fransche meisjes- PUNTEN TER BEHANDELING: Resumtie der Notulen. 2. Verslag van den toestand der gemeente over 1870. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1870. 4. Besluit van Ged. Staten houdende goed keuring van het kohier der hondenbelasting dienst 1871. 5. Idem van dezelfden strekkende tot goed keuring der onderhandsche verhuring van een strook grond aan H. Hofstra. 6. Brief van den heer G. Cool Thz. berich tende de aanneming zijner benoeming tot com- I missaris der Muziekschool. i 7. Idem van den heer J. Groenevelt Jr.be- Voor ’t overige vragen we den wel- helzende het berichtdat hij de benoeming tot i Leeraar aan de H. B. school aanneemt. 8. Adres van G. Keulen en S. Brouwer om grond voor hel bouwen van woningen (aange houden) 9. Idem van Brunings ten Cate om be taling te erlangen van een coupon waarvan de betaaltijd verstreken is. (idem). 10. Voorstel der Plaatselijke schoolcommissie, tot het verleenen eener personeele toelageaan den hulponderwijzer A. Hoekstra, (idem) 11. Rapport van Voogden van het O. B. Weeshuis omtrent een adres van W. Fijlstra om opneming van zijn stiefkind. 12. Adres van den Direcleur-Boekhouder der Gasfabriek om vernieuwing zijner aanstelling. 13. At- en overschrijving op de gemeente-be- grooting voor 1870. 14. Rapport omtrent de rekeningen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van Voogden van het O. B. Weeshuis, beide over 1870. 15. Besluit van den Gemeenteraad van Har lingen omtrent de aanvraag der vereischte mach tiging voor het gemeenschappelijk overleg in za ke de procédure tegen de vervanging der floreen. Adressen van J. van Kammenom ont slag als amanuensis aan de H. B. school, en van M. J. Stelma Oz.om in zijne plaats benoemd te worden. 17. als hulponderwijzeres school. 18. Benoeming van burgerlijken stand. 19. idem van een lid der commissie voor hel onderhoud van den LeeuwarderSneeker-lrek- weg en van leden van sommige tijdelijke Raads- commissiën. 20. Idem van stemopnemers voor de a. s. verkiezing van leden der Provinciale Staten. 21. Voorstel der Gas-commissie tot het aan gaan eener ruiling met de Herv. Diaconie. 22 Voorstel van Burg, en Weth om voor dit jaarde kermis niet te doen doorgaan. 23. Missive van Voogden der algemeene Ar men, houdende het verzoek, om woningen ter hunner beschikking te stellen. 24. Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1871. willen getroosten kennis te nemen van de arti kelen die we in den laatsten tijd aan dat onder werp hebben gewijdof hij in het geciteerde niet reeds een weerslag heeft gevonden op ’t geen we toen beweerden enwant hiertoe strekt die herinnering of we dus ook recht op gelijke lijn ge- j hadden in den schrijver een warmen bondgenoot op i te begroeten. Wij stellen deze homogeniteit te meer op prijs en vragen te gereeder overweging voor de in- bedoeld werkje ontwikkelde denkbeelden nu men den schrijver niet kan beschuldiger.in jeugdige opgewondenheid en onnadenkenheid zoo maar iets te hebben neergeschreven. Integen deel I wat leeftijd betreft kan men hem zelfs niet Daar liggen toch tusschen dit geschrift en zijn - De dan wordt bij schrijver is dus wat men zoo noemt op »zijn ouden dag.” Te beter zeggen wij voor de zaak die hij met jeugdige warmte voorstaat, want een der veelal overwegende alhoewel niets beteekenende argumentendie zoo vaak als passe-partout gebruikt wordtom zich aan de medewerking van een flink streven te ont trekken*), vervalt daardoor. Wij mogen nu met eenigen grond aannemendat hij gedacht heeft alvorens hij schreef; voorts dat hij kalm en dus beredeneerd nadacht. Ergo dal we in het 60-tal bladzijden dat hij zijnen landgenooten in - het resultaat vinden van de niet piepjonge gedachten van een staal in het bloed te wentelen van onschuldige menschen waaronder wellicht kennissen vrien den en naasthestaanden I Hoe vernederend is niet voor het gevoel van dengene, die het niet vrijwillig doet, reeds het drillenhet exerceeren en manoeuvreeren, waar bij de mensch als het ware t steld wordt met den hond of den aap die het bevel van zijnen meester allerlei houdingen aannemenallerlei kunstmatige bewegingen ver richten moetwil hij niet met stok of zweep of nieuwe wijsbegeerte ontdekt niet aan de ontwikkeling van zijnen geest de verheffing van zijne ziel, aan van zijn hart, maar aan de wetenschap, hoe zijnen evenmensch i van het leven te berooven menigen denkenden en gevoeligen mensch de zondige gedachte verwektof het niet beter voor hem zoude geweest zijnals onnoozel dier te zijn geborendat wel ook geslachtmaar toch niet roekeloos verminktook niet wreedaardig gedwongen wordt, zijn’s gelijken te verminken en te vermoorden.” De schrijver erkent, dat er in elke welgeor dende maatschappij een zeker aantal gewapende lieden noodig isom den rustigen burger te beschermen tegen de slechte practijken van kwaad- 60-tal bladzijden üai nlj *ijncu i« willigen en boosdoeners, die er altijd zijn; genoemde brochure aanbiedt, dat deze desgevorderd het gezag der wet i’ moeten handhaven; iets wal natuurlijk door ieder minstens 60-jarig Nederlander.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1