UEMffiTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE 1 B i N N E N L A N D. 1871. N G. 44 3 JUNI. ZATERDAG VERGADERING van den Genieenle-raad van Sneek, Maandag den 5 Juni 1871, ’s voormiddags 10 uur. Xo. Publicatie. S T E J o. Ieder die binnen deze gemeente j ï- °P - ia in Naar het Vad. verneemt, heeft mr. J. A. Phi- lipse te kennen gegevenbij zijne aanstaande aftreding als lid van de Eerste niet meer als zoo danig m aanmerking te worden genomen. om werkzaamheden vallen. Men spreekt van hel voornemen dat bestaat de Tweede Kamer der Slateri-Generaal hare 20 Juni weer' te doen her- Zendingfeest te doen uitstellen tot 9 Aug e. k. In ’t laatst van Junimeent de Prov. Gron. Ct. zou men in de provincie Groningen een Zendingsfeest voor de drie noordelijke provinciën willen organiseeren. 6 s, te co le te d. PUNTEN TER BEHANDELING: et j- Ten gevolge van den der aanneming heer mr. J, Zondag jl. is te Groningen overleden de hoog- I leeraar F. Z. Ermerius. van de benoe- Kalff, hd van de leiding gegeven De geheele opbrengst der gelden ingekomeu ten behoeve van hen die bij den brand te Bo degraven en Zwammerdam op 31 Mei 1870 scha de hebben geleden bedraagt ƒ213,513,67; eene som welkede uitgestrektheid der ramp in aan merking genomen niet groot is te heeten, doch men houde wel in 'toog, dat de niet-vergoeding der verliezen grootendeels te wijten is aan het wanbegrip dat men zich niet mag verzekeren tegen brandschadeals zoude dit zijn eene on godsdienstige handeling daar men de «slaande hand” op die wijze zou trachten af te weren. Intusschen nemen zij dievolgens dat wanbe- ginsel zich niet hebben doen verzekeren en' de premiën bespaard hebbengaarne leniging aan en weren zoodoende toch de «slaande hand” af. Of zulk een speculeren op medelijdende barm hartigheid, godsdienstig mag heeten, is o. i, eene minstens zeer twijfelachtige vraag. Het Dogblad deelt het gerucht mede dat bij een hoeve onder de gemeente Veghel nabij Eind hoven een luchtballon was neèrgekomen die reeds vóór acht dagen (Zondag 21 Mei) te Parijs was opgelaten. Aan de drie zich daarin bevindende personen is de dorpsherberg tot voorloopig verblijf aange wezen terwijl de burgemeester der genoemde gemeente regtstreeksche bevelen van den Minister van Justutie zou hebben gevraagd, hoe met de ze luchtreizigers te handelen. Hel Algemeen College van Toezicht op het beheer van de goederen der Hervormde kerk zalnaar wordt meegedeeldzijne vergadering op 21 Juni en volgende dagen te ’s Hage houden. Het voorbeeld door Mej. A. Jacobs gegeven Althans men deelt mede dat nog drie a vier jonge dames, voorne mens zijn, na de groote vacantie de lessen aan de Groninger hoogeschool te komen bijwonen. In de gemeente Nieuwe Pekela heeft zich een geval van cholera voorgedaan. De lijder, een der notabelste ingezetennen dier gemeente is reeds overleden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken door deze bekend dat ten ge volge eener beschikking van den Minister van Staal en van Binnenlandsche Zaken voortaan op den tweeden Woensdag van iedere maand, door den Chef van het IJkkantoor te Leeuwar den ten dienste der ingezetenenzal worden gevaceerd tot den Uk van nieuwe maten ge wichten en weegwerktuigen in een locaal van de firma J. LOUWMANS Gomp, aan de Pol. Sneek, 25 Mei 1871. IIAMERSTER DIJKSTRABttrgem. H. FENNEMA Secretaris. De heerschende pokken epidemie heeft aan- om het Alg. Evang. Nationaal I de aanstaande verkiezingen Uit Haarlem is van 27 Mei het volgende ge schreven aan de Arnh. Ct.«Ernst en waar digheid zijn twee eigenschappendie men, he laas 1 al te dikwijls mist daarwaar zy alleen gedachten en handelingen moesten besturen. Ge brek aan ernst, vergeten van waardigheid lei den steeds tot misbruiktot plichtverzuim. In Nederland is dit bij alle publieke colleges maar al te dikwijls het geval. De leden der Staten- Generaa!der Provinciale Statender Gemeen teraden b. v. willen schitteren door geestigheid door jokkernijzij achten hun persoon door nie tigheden gekrenkt, en spreken veel te veel over zich zelf. Zoo doende verbeuzelt men tijdzoo doende vergeet men het a'gemeen belang. Men wordt belachelijk, men wordt kleingeestig, men maakt zich schuldig onbewust aan een plichtver zuim dat aan plichtverzaking grenst. «De raadszitting van 27 Mei jl. te Beverwijk was een droevig-kiuchüge tooneelvertooning Zie hierwat daar voorviel. Het raadslid H. is le vens gemeente-geneesheer. Zij, die hem niet ADVERTENTIEN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarenboven 7 x/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Te Zierikzee hebben ongenoode gasten ’s nachts een bezoek gebracht aan T kantoor van den Rijks- ontvanger aldaar. De aap, die er te vinden was, was evenwel niet groot. Slechts pl. m. ƒ9 heeft de dief kunnen bemachtigen. In de Tweede Kamer-zitting van Vrijdag jl. is in spijt der warme weerspraak van de hh. Moens I en Stieltjesop het adres van 't slachtoffer der liberale dwinglandy op Java, den heer Roorda, in overeenstemming met de meerderheid der commissie, tot de orde van den dag overgaan, maar tot afschrift besloten aan den minister vnn koloniën die nu mogen wij hopen - in de rechtmatige grieven van den adressant zal voor zien, (Dev. Weekbl.) Aan de N. Midd. Ct. wordt uit ’s Hage ge schreven dat vier dagen vóór de begr. van oor log in behandeling kwam, 32 leden der liberale partij waren overeengekomen tegen die begr. te stemmen; kwamen er enkele conservatieve stem men bij dan moest de begr. vallen. Toen volg de de verklaring van den min. Engelvaartdat hij geene legerorganisatie bij de wet wildedit maakte zijne stelling nog gevaarlijker. Maar men had bij het denkbeeld om Engelvaart te doen vallen, gehoopt op den herstelden gen. Booms. Van ministeriëele zijde werd echter te kennen gegeven, dat Booms niet meer in aanmerking kon komenomdat die te grootsche plannen met het leger had. Engelvaart was kneedbaarder. Toen kwam het gevaar van een ministeriëele kri- sis uit. Men moest water in den wijn doen’t was nu voldoende als de begr. maar niet met te groote meerderheid werd aangenomen. Dat men Engelvaart met stille trom op zijde zal zet ten is niet denkelijk. Men zegt dat hij lust heeft te blijvenen slechts voor krachtige mid delen zal wijken 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, in aanmerking nemende.dat -de Rijks- en Gemeentelijke-Verordeningen op het bijhouden der bevolkings-registers in den laat- sten tijd door de ingezetenen niet getrouw ge noeg worden opgevolgd; Overwegende dat hetvoor eene nauwkeuri ge bijhouding dier registersvolstrekt noodzake lijk is de bestaande voorschriften streng toe te passen, en dat mitsdien bij overtreding, de be dreigde straffen zullen moeten worden uitgespro ken dat het daarom ter voorkoming van veroor- deelingen die niet aan onwil zijn toe te schrij ven wenscheljjk schijntenkele bepalingen in herinnering te brengen; Besluiten de aandacht der ingezetenen te ves tigen op de volgende artt. van de Algemeene Politie-verordening «Art. 1. Ieder, die van elders zijne woon plaats in deze gemeente komt vestigen of, hoe wel slechts tydelyk verblijvendealdaar eene min. De balans van de Amslel-hótel-maatschappij sluit met een batig saldo van ƒ301.47, zoodat de aandeelhouders geen rente ontvangen. In de dezer dagen gehouden vergadering der Maatschappij tot exploitatie van staats-spoorwe- I gen is hef divident vastgesteld op ƒ13.75 per aandeel zijnde 5’/2 pet. Tweede Kamer der Staten-Generaaltot lid van den Hoogen Raad is eene buitengewone vaca- j ture ontslaan in eerstgemeld college in welke vacature het hoofdkiesdistrict Almelowaarvoor i de heer K. zitting had, op Dinsdag 18 Juni e.k. zal moeten voorzienterwijl de herstemming zoo noodig op Dinsdag 27 Juni daaraanvolgen- j de moet plaats hebben. Bij koninklijk besluit van 29 Mei j 1. no 13 isop zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P Risseladaals officier van gezond heid der 3de klasse bij de dienstdoende schutte rij te Sneek, en benoemd bij die schutterij tot officier van gezondheid der 3de klasse de heer dr. T. F. Risselada thans schutter. Resumtie der notulen. 2. Besluit van den Commissaris des Konings waarbij aan den Burgemeester, voor een maand, verlof tot afwezigheid builen de gemeente is ver leend. 3. Voorstel tot benoeming van een tijdelijken “Wethouder 4. Uitnoodiging van den Secretaris van den Raad van State, tot inzending, casu quo, van stukken betrekkelijk de Weeshuiskwestie. 5. Adres van den heer K. Geertsma om eer vol ontslag als le hulponderwijzer in de armen school. 6. Voorstel tot vergrooting der localen van de tusschen- en armenscholen. 7. Idem om aan Burgemeester en Wethou ders een crediet toe te staanter bestryding van kosten ter zake de pokziekte. 8. Idem tot betaling van onvoorziene uitga ven dienst 1870 9. Besluit van Gedeputeerde Statenbetrek kelijk eene herziening der jaarwedden van de gerneente-ontvangers. 10. Idem van dezelfdenomtrent de herzie ning der jaarwedden van de Burgemeesters en Secretarissen. Alle oud-ministers uil het ministerie Leems- -* kerkvan Zuylën voor zooveel ze nog geen schijnt navolging te vinden, zitting hebben in de Kamer (en dat zijn er reeds vier) zijn thans voor -1- candidaat gesteldde heer Wintgens te ’s Hage; de heer Schiramelpenninck te Alkmaar en de heer van Zuylen te Middelburg. werkelijke inwoning heeftis gehouden zich binnen eene maand na zijne aankomst te ver voegen ter Secretarie der gemeente ten einde de voor het houden van het bevolkingsregister vereischte inlichtingen te geven. «Art. 2. Behalve de inlichtingen in art. 1 I gevorderd zal moeten worden overgelegd door hen die hunne werkelijke woonplaats uit eene andere gemeente van het rijk in deze gemeente overbrengeneen getuigschrift van veranderin gen van werkelijke woonplaats van het bestuur der gemeentedie zij verlaten volgens model no. 2 behoorende bij hel K. B. van 3 Novemb. 1861 {Staatsblad no. 94), enz. «Art. 4 Die de gemeente met der woon ver laat is verplicht, vóór zijn vertrek, daarvan aangifte te doen ter Secretarie der gemeente, en een getuigschrift van woonplaats-verandering aan te vragen. »Art. 5. verhuist moet binnen een maand daarna, hier van aangifte doen ter Secretarie. «Art. 6. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen een maand ter Secretarie der gemeente k mnis van ieder lid dat in het huis - gezin wordt opgenomen of daaruit gaatinwo nende dienst- en werkboden daaronder begrepen enz. «Art. 9. Voor de voldoening der hierboven opgegevene verplichting, zal ter Secretarie der gemeente door een daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen beambte, terstond schriftelijk bewijs worden afgegeven. «Dit bewijs zal gedurende de eerstvolgende drie maandenaan de woning van hen voor wien het strektop eerste aanvrage van de Po litie moeten worden vertoond. «Art. 10. Overtieding van eenige bepaling van dit hoofdstuk wordt, voor zoo verre daarte gen bij eenige andere wettelijke bepaling niet is voorzien gestraft met eene geldboete van een tot tien gulden. «Art. 11. Met de zorg voor de naleving van vorenstaande bepalingen worden belast de Com missaris en de Agenten van Politie.’ Dit besluit zal worden afgekondigd en bij afschriftmedegedeeld aan den heer Commissa ris van Politiemet uitnoodiging om aan vo renstaande bepalingen behoorlijk de hand te doen houden. Gedaan te Sneek, den 31 Mei 1871. IIAMERSTER DIJKSTRA Burg. H. FENNEMA Secretaris. De maatschappij tot explotatie van staats-spoor- wegen had op 20 Mei jl., 933 kilom. in exploi tatie, tegen 858 op denzellden datum in ’t vorig jaar. De opbrengsten van 1°. Jan. tot 20 Mei zijn geweest f 1’709.340,74’ tegen f 1’401.087,83 in 1870. i O. ‘r '5. !O n, ie 4 SNEEKER COER A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1