«EMËENTË IA HET AKKOND1SSEMENT SNEEIL I nieuws- en ahvertentie-blah voor de B INNENLAND. iN. 1871. Z E S-E N-T W I N T I G S T E J A. A IS G A. N G. No 45 JUNI. WOENSDAG A propos de Verkiezingen. k 7 Nationale Militie. ilo- 22 '4 ‘4 ioort ƒ19; .90; ma- sgen 63 Z'3 100 25 ilo. met het oog op de aanstaande Wij hebben der reactiezal worden ingekort. zijn wij aan haar verplicht, maar op 1OU- K »excelsior1 de zijde cni. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. het sa- Sneek, den 6 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. JOUSTRA, L. B. De Secretaris, 11. FENNEMA. Vis- met ries rns. ing, ‘ga, 40(b; i,35 i,3 85 mr- I i,24 137 J.45 J 56 <9 >.26 35 >44 50 ).- SNEEKER COURANT ’/s dat oió Naar wij vernemen is door den gemeenteraad van Bolsward besloten om voor die gemeente tot een bedrag van f 100,000 deel te nemen in den geprojecteerden spoorweg HarlingenSneek Heerenveenterwijl in eene vergadering van den raad der gemeente Schoterland de stemmen heb ben gestaakt over een voorstel, om voor hetzelf de doel tot een bedrag van ƒ25,000 deel te ne men. De Noordstar van Zondag en Maandag jl., geelt op de volgende vermakelijke en leerzame De Hoop des VaderlandsWeekblad voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijsspoort de anti-revolutionaire kiezers aan, hun veldheer Groen te volgen en hunne stemmen als getuigenis en protest te concentreeren op enkele namenwaar- De Minister van Finantiën heelt bepaald, dat de volgende surnumerairs bij de posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtW. G. Kruse- man ten kantore te SneekA. van Raab van Canstein ten kantore te HeerenveenG. L. Ram- bonnet ten kantore te Bergen op Zoom. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone 1 «ttw, 40 Cent», voor eiken regel daarenboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 1 ludLllL f £<11 WUlUcIJ I AJ XlclJUcl* 11JCV llüs Vooral op de zoogenaamde liberale partij rust verkiezingen, gemeend, deze welmeenende wenken aan de liberale partij niet achterwege te mogen houden niet om tweedracht in haar kamp te gang strevend element vertegenwoordigd, en veel zaaien, maar integendeel juist om tot eendracht en den j we' voortdurende eendracht aan te sporen door duur kan zij de positie niet blijven innemen, te waarschuwen voor de klip waarop ze juist ge- ji- _:r x-, vaar i00pt te stranden. Voor ’t overige raden wij thins nog van hee- lerharte den progressisten aan, de eendracht der liberalen bij de stembus niet te verbreken, door ’t stellen of stemmen van andere candidaten. Dit zou voorbands tot mets anders leiden, dan dat aan den gemeenschappelijken vijand de overwinning werd verschaft. Wij hopen in ons volgend nummer meer in *t bijzonder te spreken over de candidatuur van den heer Moens dien we intusschen reeds bij voorbaat van heelerharte aanbevelen. ge- be- be- dnig inig De verkiezingen van leden voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zijn aanstaand», en de I 13e Juni e. k. zal weer een gewichtige dag wor- frie- den in de geschiedenis van ons staatsleven, de Alsdan toch zal weer aan de kiezers de beslis ten ta- 8 a tand dap- nge- 4 a. In den loop der maand Juli e k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der exa mens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en t» Leeuwarden. Zij die te Leeuwarden wenschen geëxamineerd te worden behooren zich vóór 25 Juni te wen den tot den inspecteur voor Friesland en Gronin gen, dr. L. Ali Gohente Groningen. sing zijn opgedragenwelke mannen het Neder- landsche volk gedurende een vier-tal jaren zullen vertegenwoordigen. Hun votum zal uitspraak moeten doen over het aanblijven of uitvallen van de helft der leden van de Tweede Kamer en die uitspraak zal van beteekenis zyn voor onze toe komst en die onzer kinderen. Over ’t algemeen zou er ons volk een grief van te maken zijn dat het zich doorgaans zoo weinig bemoeit met zijn binnenlandsche politieke aange legenheden en dat men zich zoo vaak onverschil lig betoont in ’t gebruik maken van een der schoonste rechten die den nederlandschen staats burger zijn toegekend, ’t Lust ons thans niet te onderzoeken, welke de vermoedelijke grondoor zaken zijn van die afkeurenswaardige onverschillig heid. Wij constateeren slechts een feit, dat bij elke verkiezing te luide spreektdan dat men ’t zou kunnen loochenenen wij doen ditom met ernst en nadruk die onverschilligen te kunnen wijzen op hunne laakbare handelwijze in deze, ’t Doet er niet toe lot welke richting men be hoort op allen rust o. i. de zedelijke ver- om haar zooveel mogelijk te helpen be en hijdie zich onverschillig betoont ^voor zijne staats-burgerlijke rechten, is o. i. die rechten niet waard. Eene politieke richting ‘hoe sterk ook zal bovendien haar kracht en prestige spoedig verloren hebben, zoodra hare aanhangers beginnen in te dommelen op het oor kussen van onverschillige gerustheid of berusten de onverschilligheid. Geen spreuk dan ook ge vaarlijker voor het politiek leven dan hettlais- sez fairelaissez aller.” Dat ’s verstijvend en doodend Dat stelsel is vooral hoogst gevaarlijk voor vrijheidlievende mannen voor hendie eens ver kregen rechten hebben te handhaven en te ver dedigen. Zij vooral moeten voortdurend wakker en op hun post zijn want zij die veel bezitten, hebben ook veel te verliezen en de mogelijkheid daarvan blijft toch altijd bestaan. Daarbij de plicht om meer te verwerven dan men reeds tot nu toe genoot, blijft toch ook rusten op elk in- dividudat de vrijheid om haar-zelve, lief heeft. Bij hem moet voortdurend weerklinkenhet 1 naar hoogerNiet dat we ’t volko- mene reeds hebben, maar we jagen ernaar om ’t te bereiken.” Al ontbreekt er nu in sommige opzichten ook nog veel aan wat we T ideaal zouden noemen zeker is 'ttoch, dat de Nederlander gerust het hoofd kan omhoog stekenwanneer er sprake isde staatkundige en burgerlijke rechten van ons volk te vergelijken met die van de meeste der Europesche staten. Zij kunnen den toets der vergelijking over 't geheel zeer goed doorstaan. Zullen we onze vrijheden kunnen handhaven enzooals de roeping is van ieder die ’t wel meent met zijn land en met de menschheid aan de spits kunnen blijven gaan van den voor uitgang Dit hangt grootendeels af van ons zelf. Als we wakker zijn, waar het den stryd geldt voor onze heiligste rechtenals we geopende oogen hebben voor de teekenen van den tijd en I letten op en gebruik maken van de wenkendie ons daarin gegeven worden dan voorzeker te letten op de teekenen des tydsdie men niet zal vin ons land het gevaar worden afgewendj ons voortdurend bedreigthet gevaar dat onze maatschappelijke vrijheid van de zijde i wijze hare vreugde te kennen over de candida tuur van den heer Mr J. Buruma Oostingin hel hoofdkiesdistrict Sneeken tevens hare af keuring over het aftredend lid de heer Moens: «Met groot genoegen zagen wij in de Leeu warder Courantdat Mr. J. Bieruma Oosting kantonrechter te Heerenveen in het kiesdistrict Sneek candidaat is gesteld voor de Tweede Ka mer, door verscheiden personen, wier namen den overigen kiezers tot waarborg strekken dat zij door hunne stemmen op hem uit te brengen, zullen handelen in het belang van ons vaderland. Het aftredend lidde heer Moensheeft toch als volksvertegenwoordiger bewezen dat hij wel redevoeringen weet te houden die misschien op den kansel of in een’ vriendenkring met genoe gen zouden worden aangehoord maar die tevens meer blijken dragen van oppervlakkigheid dan van staatsmanswijsheid. Wij hopen dus dat Sneek den heer Moens die wel den klank maar niet de beteekenis kent van het woord liberaalzal vervangen door den bekwamen en echt vrijzinnigen Mr. Bieruma Oosting. Evenals van andere eandidaturenzullen wg ook van deze aanbeveling later meer in bijzon derheden de gronden opgeven.” Dat het bekeering- en teringzieke onaf hanke- lijke(?) orgaan zijne ingenomenheid betuigt met de candidatuur van den heer Mr. J. Bieruma Oosting is niet zoo heel vreemdals men be denkt, dat de heer Oosting behoort tot de commissarissen van de iNoordstar." Wie nu daarin evenwel reden zou meenen te vinden om aan de onafhankelijkheid van een blad te twij felen, dat zoo goed «de beteekenis van ’t woord liberaal” schijnt te kennen, dien verklaren we reeds a priori voor zeer lastig en excentriek on afhankelijk. Wij vermelden het feit dan ook alleen maar om onze lezers en de kiezers voor die excentri citeit te waarschuwen, en natuurlijk niet tegen den «echt vrijzinnigen Mr. Bieruma Oosting noch tegen de wenken van de echt liberale «Noordstar!” KENNIS G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 16 Mei 1871 2e Afdeeling no. 535 (Prov. blad no. 70) bren gen door deze ter kennis van de belanghebben den dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag den vijftienden Juni e.k., des voormiddags ten tien urevoor het gemeen tehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier weteen arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij bet onderzoek verschijnt 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenenniet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodamgen, die zon der geldige reden niet verschjjnen en dat zooda nige verlofgangers, die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. plichting vorderen Ik.vnnr T.iin if VJ-- rechten niet waard. thans eene groote verantwoordelijkheid. Jaren lang heeft zij in ons vaderland het naar vooruit- den i wel voortdurende eendracht aan te sporen door die zij tot nu toe wist te handhavenindien ze zich niet meer vooruitgaand betoont, dan in den laatsten tijd ’t geval was, en indien ze ’t zweeren bij den meester niet meer en meer afzweert. Er zijn in den laatsten tijd veleen daaronder rechtmatige grieven, tegen haar ingebracht. Ve len van het jonge Nederland verhelen haar vaan- deluit vrees van te verstijven onder partij- en clique-geest. Die jongeren moeten thans dienst doen als pionniers van den vooruitgang. Hun getal is reeds grooter dan velen zouden vermoe den en dagelijks groeit dat getal aan. Zonder hunne hulp en medewerking zal de li berale partij spoedig machteloos zijn, of althans op den duur het hoofd niet kunnen bieden aan de tegen haar overstaande fraction. Nog zullen zeer zeker de geavanceerd-liberalen hun oudere broeders blijven steunennóg kan door hunne medewerking de overwinning verkregen worden, maar dit kan spoedig anders worden, indien de oudere broeder geen concesSiës doet aan den jongerenindien hij blijft voortgaan diens sym- pathiën te kwetsen, door schijnbaar doof te blij ven voor de meer en meer op den voorgrond tredende en meer en meer noodzakelijk blijken- de hervormingen. De liberalen vergeten helaas te dikwijls, dat we niet meer leven in 1848, maar dat we thans 1871 schrijven. Zij leeren wat meerte letten op de teekenen des tijds en ver onachtzamen de wenken niet, hun reeds van elders gegeven, of zij zullen op den duur hoe langer zoo meer de weldenkenden van zich vervreemden, en hare uitstekenste elementen zouden misschien, met het luctor et emergo op de lippen eindigen hunne bestrijders te worden. En dat kon zeer gevaarlijk worden voor den -socialen vooruitgangdie in ons vaderland vooral te strij den heeft tegen twee kerkelijke partijendie driest het hoofd opsleken en waarvan de eene ons wenschl terug te voeren tot de donkere tijden der middeneeuwentoen de slaat in de kerk opging, en de andere den Bijbel en dan nog wel zoo als zij dien verstaattot hoogste wet ook voor den staat wil verheven zien. Beiden willen zich meester maken van het jeugdig ge slacht en de hoofden en harten der kinderen bewerken en kneden volgens hun dogmatisch programma. De toekomst van ons land berust bij onze kin deren. Wat zal erindien de toeleg gelukt en de jeugdige boompjes in die richting worden ver bogen, wat zal er naderhand overblijven van de vrije gedachtenuiting, van de vrije ontwikkeling, waarop we thans nog roem dragen Zal Neder land niet ophouden die vrije, zelfstandige staat te zijn, die ’t tot nu toe was, indien enkele kerke lijke fraction de macht in handen krijgen en de Kerk haar heerschappij zal doen hernemen over den Staat, En dat gevaar is meer dan een her senschim het beslaat. De macht dier beide partijen is in dea laatsten tijd zeer toegenomen en de verbazende invloed der geestelijkheid heeft zich in een enkel Katholiek kiesdistrict o. a. reeds doen gevoelen. Het leere den liberalen kiezers wakker te zijn; het leere hun onverwrikbaar pal te staan voor onze rechten en vrijheden; wekke hen op tot nauwe aaneensluiting en menwerki. g. Maar nog éénshet leere hen ook I door de struisvogel-politiek van het vlaissez faire” enzkan of mag negeeren. Op den duur zou die taktiek zich-zelf straffen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1