1 NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE GEMOKTE EN BET ARROKIHSSEMENT SNEER. B INNEN LA N i). 10 JUNI ZATERDAG No. 46 AAN DE KIEZERS. Nationale Militie w. m, I i. 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel- vermelde voorwerpen (b; an na JSt i - ke g- an bs er te Li te 6, ir- lol iet Ijö sn- en a st- an an «e- k- e- tje an ADVERTENTIEN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cent», 3* voor eiken regel daarenboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Het Nieuws van den Dag meldtdat zijn hoofd-redacteurde heer Simon Gorter na een langdurig lijden is overleden. De heer de Veer heeft voorloopig de leiding van de hoofdartikelen in het blad op zich genomen. De Hoogleeraar Opzoomer viert heden (Vrijdag) het feest zijner vijf-en twinlig-jarige amblsbedie- ning. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Te Groningen zegt men dat dr. II. \V. Mid dendorp lector bij de geneeskundige fakulteit genoemd wordt als opvolger van wijlen den hoog leeraar F. L. Ermerins. Ingevolge belofte wenschen we jwoord tot de kiezers te richten, om hen nog ééns- - nu we aan den vooravond der verkie zingen zijn gekomen het gewicht van ’t oo- igenblik op ’t hart te drukken en hen aan te spo ren om toch vooral wakker te zijn en hun plicht als staatsburgers getrouw te vervullen. Wij zul len kort moeten zijnomdat onze ruimte heden zeer beperkt is. Wij beginnen dan met den kiezers nog ééns te herinnerendat zij door de uitoefening van hun recht middelijk deelnemen aan wetgeving en bestuur. Ieder dus, die van dat recht geen gebruik maaktbenadeelt de richting die hij voorstaat, en pleegt daardoor ontrouw aan zijne beginselen want hij geeft heid, slaan om de hare te doen zegevieren. Daarbij verbeurt hij door dat niet spreken toén ’t tijd was, o.i. later zedelijk althans het recht zijne afkeuring uit te spreken over handelingen der Z. M. heeft den heer Zeperop verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van Leeu warden, met ingang van 1 Juli e. k.ontsla gen als bnrgemeesier der gemeente Haskerland en als schoolopziener in liet 7de district van Friesland, den heer M. L. van de Woestijne Voerman en benoemd tot burgemeester der ge meente Stavorenden heer M. A. Jentinck. Als gouvernemenlskeurmeestermet de visita tie van veevoor het buitenland bestemdbe last zijn bij kon. besluit voor Harlingen aan gewezen de veeartsen P. van Staa te Sneek en H. G Poll te Witmarsum. Men schrijft aan de Arnh. Cour. »De Centrale of Algemeene Nederlandsche conservatieve Kiesvereeniging heeft onlangs een brief gericht, onderteekend door haar president, jhr. mr. H. J. van der Ileimlid der Gedepu teerde staten van ZuiiMJoIlandaan de conser vatieve kiesvereeniging «Burgertrouw” te Haar lem. In dien brief werd te kennen gegeven dat de Centrale het afkeurde zoo de vereeniging «Burgertrouw” den heer van der Hucht candi- daat stelde bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer; dat zij liever een meer zuiver conservatieven candidaat zou zien stellen en dat haar dit wel ƒ500 waard zou zijn. Deze brief werd geadresseerd aan den president van «Bur gertrouw zijnde de heer van der Ilucht de man met wien de meeste bestuurders (o. a. Heemskerk Az.) der Centrale zeer vriendschap pelijk alhier omgaan. Deze stond zeer raar te kijken over de handeling van hen, die hij zijne vrienden dachten viel deze aan bij de eerste gelegenheid hun dreigende dat hij hun brief in de couranten zou publicerenals zij dien brief niet geheel introkken.f Hun antwoord was, dat het bestuur dezen brief wraakteen daar geheel buiten was, aangezien de president dien had ge schreven en verzondengeheel op zijn eigen houtje! De heer van der Hucht is voortgegaan met de tanden te laten zien, en de Centrale is geëindigd met den brief, die het eerst aan «Bur gertrouw” was geschrevente herroepen bij een brief, die ook in het bezit van den heer van der Hucht is.” f 't Vaderland zegt, dat de bedreiging uit gevoerd zou worden als niet voldaan werd aan den drieledigen eisch1°. dat de Algemeene Kiesvereeniging het schrijven van haar president schriitelijk wraakte 2°. dat de Algemeene Kies vereeniging de candidatuur van den heer van der Hucht in Haarlem zou bevorderen, 3°. dat de Algemeene Kiesvereeniging de ƒ500, voor een anderen candidaat toegezegd, aan «Burger trouw” zou uitbetalen om de verkiezing van den heer van der Hucht te bewerken. Volgens ’t Vaderland voldeed het Bestuur zult opdragen. Vele belangrijke hervormin gen zullen nog tot stand moeten komen, waar onder we thans alleen maar noemen de belas- ting-hervormingdie meer en meer een volks- wensch begint te wordenomdat men er van doordrongen wordt dat meer billijke verdeeling van lasten noodzakelijk is. En zoo zijn er vele, die wij' verwachten dat ze alleen en het spoedigst tot stand zullen worden gebracht door mannen van den vooruitgang in algemeenen zin. Zulk een man vinden wij in den heer Moens; daarom bevelen we hem met vertrouwen en van heelerharte bij de kiezers aan. Indien ge hem afvaardigtzal men althans niet van óns hoofd kiesdistrict kunnen zeggen dat men m ’t vrije Noorden zijn verleden ontrouw wordtmaar weldat de geest van ontwikkeling en vooruit gang er nog leeft onder kiezers, die hun ver trouwen bleven schenken aan een zelfstandig en bekwaam volksvertegenwoordiger als den heer ANTHONIE MOENS. i van de geestelijkheid. Men sla eenvoudig de blik rondom zich, op de Europesche staten waar het onderwijs aldus ge geven wordten elke verdere uitweiding is overbodig. Alleen als vurig aanhanger van en bekwaam strijder voor ons openbaar onderwijs, zouden we den heer Moens dan ook zijn plaats in de volks vertegenwoordiging reeds «verwaardig keuren. Maar er is meer wat zijne herkiezing aanbe- velenswaardig maakt, en daaronder noemen wij in de eerste plaats zijn zucht tot bezuiniging der militaire uitgaven. Bij de behandeling van de met een millioen verhoogde, begrooting voor oor log was de heer Moens een vau de weinige libe rale leden die er hun votum tegen hebben uit gesproken en die daardoor o. i. hel volksbelang op uitnemende wijze trachtten voor te staan door te willen bezuinigen waar bezuinigd kan worden. Wanneer wij thans slechts aan een paar van de antecedenten van onzen aftredenden volksver tegenwoordiger herinneren, om ’t daarbij te laten, dan doen we dit niet omdat we niet op mèèr zouden kunnen wijzenmaar slechts omdat wij in onze ruimte te beperkt zijn om er in ’t breede over te kunnen uitweiden wat we trouwens ook minder noodig achten. Wij hebben er slechts aan willen herinneren, dat we de heer Moens als een onzer uitstekenste, vrijzinnigste en meest zelfstandige leden van de des voormiddags ten tien ure, voor het gemeen tehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den laten April jl. in het genot van onbepaald verlof zjjn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleeden voorzien van da kleeding en uitrustingstukkenhem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier wet een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt Tweede Kamer beschouwendie ten volle recht I 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel- heefl de plaats te blijven innemenhem eens I <üge redenenniet voorzien is van de hiervoren jj- in 1. i.; vermelde voorwerpen; 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodamgen, die zon- i en dat zooda nige" verlofgangers die zich in eene andere ge meente eraan vestigen, de verplichting wordt voor wet KENNIS G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 16 Mei 1871 2e Afdeeling no. 535 (Prov. blad no. 70) bren gen door deze ter kennis van de belanghebben den dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, den vijftienden Junie.k., gen. Dat marktgeschreeuw kan invloed hebben i op onkundige en onzelfstandige kiezers maar van ’t gezond verstand en ’t onbevangen oordeel van de liberale mannen, verwachten wedat ze zich niet uit het veld zullen laten slaan door ’t geraas van ketelmuziek of ’t voorspiegelen van spookendie niet bestaan. Intusschen leere het hen op hun post te zijn en vooral de krachten van partij niet te licht te achten. Bedenkt dus, kiezers, aan wien gij de behar tiging Uwer belangen in ’s lands vergaderzaal Op hel gebied van onderwijs heeft hij zijn sporen reeds verdiend. Innig doordrongen van de waarheid, dat de volksvooruitgang alleen I kan verkregen worden door degelijk onderwijs nog een enkel <jat de tegenwoordige wet op het lager onderwijs heerlyke vruchten opleverdeheeft hij reeds menig lans gebroken om het openbaar onderwijs in bescherming te nemen tegen de dikwijls ruwe en onedele aanvallen zijner bestrijders. Wij ver trouwen dat hij zonder meê te werken om het bijzonder onderwijs ook maar eenigszins te belemmeren voort zal blijven gaan met hart en ziel het openbaar onderwijs te helpen hand haven opdat dit dierbaar kleinood bewaard blij- ve als erfenis voor onze kinderen de schoon ste die hun kan gegeven worden en tot heil van geheel ons vaderland. Men moet wel blind zijn om het gevaar niet te zien dat ons land boven ’t T. hoofd zou zweven, indien de eischen van sommi- d<i?r 0I\’rersclllI11S" j gen werden ingewilligd om het bijzonder onder zijn tegenpartij ruime baan den s.ag te wijs eI en het staatsonderwijs tot uitzondering te makenen mdien men de nog treuriger gevol- gen niet voorzagdie er uit zouden voortvloeien als de toeleg van vele anderen gelukteom het - 1 sectarisch onderwijs geheel onder toezicht te stel- regeermg, die strijden tegen zijne begrippen van i kn of in handen te £ten waarheid en recht. M. a. w is hel een uitste- ki; kend en gewichtig voorrecht kiezer te zijn dat recht verbindt aan zich zooals altijd ook wel degelijk hoogst gewichtige verplichtingen. En we wenschten zoo gaarne dat ieder kiezer dakrvan doordrongen warewe zouden dan heel wat minder lauwheid en onverschilligheid bij ve len ontmoetenwaar ’t geldt zijn eersten plicht als staatsburger te vervullen. k Onder de verplichtigen die op den kiezer rus ten behoort o. i. wel in de eerste plaats deze Nauwlettend te onderzoeken of de persoon door wien men zich wil doen vertegenwoordigen, be rekend is voor zijn taak en dus aanspraak kan kan maken op het gewichtig mandaatdat den volksvertegenwoordiger gegeven wordt. Ergo de ze vragen doen zich voor is de man eerlijk, is hij bekwaam en geschikt en welke is zijne po litieke richting? u ’t Is niet gemakkelijk voor den kiezer zich al tijd met juistheid op de hoogte te stellen van de antecedenten van den gestelden candidaat. Voor lichting is in dezen dikwijls noodig. Intusschen wordt het zelfstandig oordeelen zeer vergemakke lijkt indien men sedert geruimen tijd reeds in de gelegenheid was, den geproclameerden in ’s lands vergaderzaal werkzaam te zien zooals in casu het geval is met de kiezers in ons hoofd kiesdistrict. Deze hebben, indien ze althans niet geheel en al vreemdelingen zijn in onze eigene ^staatshuishoudinggelegenheid genoeg gehad om te oordeelen èn over de politieke eerlijkheid, èn over de bekwaamheidèn over de richting door den heer Moens ons aftredend lid, in de Tweede Kamer betoond. Het laatste punt zijn politieke richting zal in dezen we) ’t schibboleth voor de kiezers moeten zijnwant op de eerlijkheid en bekwaam heid van onzen afgevaardigde zal men wel niets kunnen afdingen. En wat nu zijne politieke richting aanbelangt, iederdie wilkan wetendat de heer Moens van heelerhart de liberale beginselen is loegedaan. Hij staat steeds meê in de voorste gelederenwaar het geldt die beginselen te ver ledigen of meer en meer ingang te doen vinden. En bij is gebleken een niet te verachten strijder Je zijn, een man met een helder hoofd en een warm hart. De nog betrekkelijk korte staatkun dige loopbaan van den heer M.heeft bovendien reeds gelegenheid te over gegeven om in hem een man te doen zien uit één stukeerlijkzelf standig en tot in merg en been man van voor uitgang. door de liberale kiezers geschonkenen die ook voor ’t vervolg het vertrouwen van de partij van vooruitgang niet zal beschamen. Het liberalisme heeft tegenwoordig harde aanvallen door te staan. Men lette slechts op de teekenen des tijds. De groote trom wordt van onderscheidene zij den en op verschillende wijzen geroerd om het volk afkeerig te maken van de liberalen of hunne VVU1UC1J beginselen en hun streven in verdenking te bren- j geldige reden^ niet" verschenen meente gaan vestigen, de verplichting wordt gehouden welke aan hen bij art. 134 der is opgelegd. Sneek, den 6 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. JOUSTRA, L. B. De Secretaris, H. FENNEMA. 7 S\IlkIK Ol KAA •wa >0. s. r. i L n je- li- t r 5 lo. 60 in, ------e. o.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1