GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEEK. EN ARTERTENTIE'RLAD VOOR DE BINNENLAND. BUITENLAND. NIEUWS- 1871. WINTIGSTE J R G J N 14 JUNI. State n-G e n e r a a 1. -17 Nationale Militie 1. I land een daggeld ontvangt. de F R A N K R IJ K. benoemd tot kantonrechter te an wet een ilo. verneemt, zal eerstdaags het licht TWEEDE KAMER ;er ten en vergeven dat ge Vader naar de Tweede Kamer zendt, dat zal dan ook wel beter worden. De Engelsche bank die ’t geld uit de Wil lem III in bewaring heeft, wil het, volgens het O(bJ 15 J gje Vi- sds le in. 1 H. H. rd) ld. r ur i, Ito n- n- k- 5 n- is- G. AD VERTENTIEN van '1 tol 4 regels, gewone 1 etter, 40 Gent», voor eiken regel daarenboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Zitting van Zaterdag 10 Juni. De Kamer heeft heden de onteigeningswet voor den Oosterspoorweg aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. I De Vredebond te Goes heeft een manifest uit- gevaardigdwaarin hij den kiezers op het hart «Gedagvaard en gehoord B., die antwoordt dat hem dit ettelijke malen is overkomenmaar dat hij de preêken in de fransche taal niet ver staat en bijgevolg zijn pijp liever in een een zaam hoekje rookt «Overwegende het schandaal en gemis van eerbied jegens de godsdienst; «Veroordeelt den genoemden B. tot 4 fr. boete. «Aldus gedaan enz.” Het is heden (14 Juni) elf jaren geleden, dat te Leeuwarden de groote kazernebrand plaats had. Goed-ingelichte personen die de liberalen hier te lande bezig zien aan het «organiseeren van eene Nederlandsche commune”, fluisterendat die liberalen ook de oorzaak zijn van de koude Mei- en Junidagen. Zijook mannen der gelijkheidwillen de koude van een geheel jaar tusschen de maanden verdedenelk gelijke portie. Die ontdekking komt juist stembus geopend wordt M) van pasnu de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Het lagblatt der Stadt Schaffhausen verhaalt als tegenhanger van het bovenstaande het vol gende. Een jongeling van 19 jaren die tegen paschen 1869 bevestigd was en daarna nog tot aan den oogsttijd de kindercatechisatie bezochtdocht se dert niet meerwerd door zijn predikant bij den kerkeraad deswege aangeklaagd. Dit college daagde den jeugdigen misdadiger voor zich en veroordeelde hem tot drie dagen gevangenisstraf en de kosten, bedragende 17 fr. Daarenboven moest hij zijn aanklager er 4 geven voor de genomene moeite. Hij woont op eene hoeve nabij Bargenmoet alleen voor eene stal van 10 koeien zorgendaar zijn vader, 72 jr. oud, wegens eene operatie, sedert 5 weken, bij een arts in de stad is en reeds sedert een vierendeel jaars geen veld ar beid kan verrichten. Dadelijk na de uitspraak werd de veroordeelde in de gevangenis opgeslo ten. meentehuis van genoemde plaats vergaderd, «Ove-wegende de door den politie-sergeant Donnet gedane verklaringwaaruit blijktdat 1 Moritz B. de mis niet heeft bijgewoond, maar in eene jachtweide van het dorp gekropen is Alle verdere ontwerpendie heden aan orde warenzijn eveneens aangenomen. Het wetsontwerp tot naturalisstie van E. II. Barge is afgestemd op grond dat deze sedert I overleden is en de wet dus geen effect kon heb ben. Tegen Donderdag zijn aan de orde gesteld onderscheidene ontwerpen, waaronder de grens- verandering bordl en Dubbeldam en dat op den binnenlandschen suikeraccijns. Daarna zal onmiddelijk de Staatsbegrooting worden behandeld, wanneer alsdan de Regeerings- antwoorden deswege mochten zijn ingekomen. Z. M. heeft Raalte mr. D. J. S. Brantskantonrechter te Hindeloopen. drukt om voor geen candidaat van welke richting ook te stemmendie niet de vredebeginselen ver klaard heeft te zijn toegedaan en dus tegen hooge oorlogsbudgetten zal stemmen. Flink Goes! ga zoo vóórt en we zullen verge- mannen als Saaijmans Trouwens De Eidgenosse maakt de volgende akte uit het kanton Wallis openbaar: «De gemeenterad van Traisterrantsals politiegerecht in het ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen door deze in herinneringdat er voor minvermogende ingezetenen gelegenheid bestaat«p kosten der gemeente gevaccineerd of gerevaccineerd te worden en dat men zich ten dien einde, dagelijks van 9 lot 1 uur ter Secretarie kan aanmelden. Sneek, 12 Juni 1871. II. JOUSTRA, L. Burgemeester. II. FENNEMASecretaris. trek van die bool, van Naar men i zien en aan de Tweede Kamer worden ingezon den eene uitgewerkte brochure over de in der tijd zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak betreffende het uitleiden der vier Fransche mili tairen uit Eindhoven. Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier weteen arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. diezonder geldige redenenniet bij het onderzoek verschijnt - 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hier voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd datnu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodanigen, die zon der geldige reden niet verschijnen en dat zooda nige verlofgangersdie zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wet pis opgelegd. Snoek, den 6 Juni 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. JOUSTRA, L. B. De Secretaris, II. FENNEMA. In den nacht van Zondag op Maandag had te Enschedé een schandelijk voorval plaats. Kwaad willigen hebben op een R. K. kerkhof de ge- denkteekenen op onderscheiden graven uitgerukt, vernield, of elders voor de huizen der burgers neergezetof wel in de boomen opgehangen. Algemeen is de verontwaardiging over deze lage daad. De justitie doet onderzoek. KENNIS G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 16 Mei 1871 2e Afdeelirig no. 535 (Prov. blad no. 70) bren- Igen door deze ter kennis van de belanghebben den dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente zal plaats i hebben op Donderdag, den vijftienden Junie.k., des voormiddags ten tien ure, voor het gemeen tehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den 1 sten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukkenhem bij zijn ivertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. dat zelfs over hef goud en zilverdat zich be vindt in de met kolengruis vermengde gesmolten slakkendie uit het schip zijn opgehaald. De Ned. Handelmaatschappij die het vervoer had, wil niet betalenomdat ’t het ministerie van ko loniën is, dat de specie in de Engelsche bank geplaatst heeft. Genoemd blad verneemt ook dat de beman ning ran de Willem III voor de Prins van - Oranje in dienst genomen is en tot aan het ver- Hier en daar is reeds gemaaidechter geenszins de maatschappij Neder- uit weeldemaar uil gebrek aan slalvoeder. In de laatste dagen was de aandacht in F r a n k- rijk bijna uitsluitend gevestigd op de in de Na tionale vergadering aan de orde gestelde beraad slagingen over de verbanningswelten en op hel onderzoek der geloofsbrieven van de prinsen van Orleans Donderdag jl. werden de voorstellen tot intrekking der verbanningswetten tegen de Bourbons en tot toelating van de prinsen van Orleans als leden der Nationale vergadering te Versaillesmet groote meerderheid aangeno men. Eenige ledenvoornamelijk die van de linkerzijde drongen, met het oog op de nog be slaande gisting op uitstel aan. De heer Thiers echter concludeerde na het houden eener zeer uitvoerige rede tot de aanneming. «Aanvanke lijk was ik”, zeide hij «legen de intrekking der verbanningswetten omdat ik geloofde zoo als ik nog geloof dat die intrekking gevaarlijk is en onlusten zou kunnen verwekken in een land waar de burgeroorlog geëindigd ismaar de, hartstochten nog niet lot bedaren zijn gebracht. Later echter heb ik mij vereenigd met het ge voelen der commissieen wel omdat de prinsen zich verbonden hebben niet te zullen zitting ne men in de vergaderingzoodat de vrees welke bij mij was ontstaanis komen te vervallen” In bedoelde rede verdedigde hij de omwenteling van 4 Sept, en lichtte hij zijne eigene republikein- sche denkbeelden toe. Hij noemde zich een oud voorstander van de republiekmits in den vorm eener constilutioneele monarchie. Deze was, naar zijne meening een republiek met een erfelijk pre sident en eene vergelijking van Engeland met de Vereenigde staten toonde aan dat er meer vrij heid gevonden wordt in een echt constitutioneelen staat dan in een republiek. Hij eindigde met de ontboezeming«Men heeft mij de republiek toevertrouwd ik zal haar niet verradenik zal niemand verraden. 1” Die laatste woorden schijnen wel eenigszins op ’t effect berekend te zijn. Dat de, grijze staats man noódig kon vinden ze uit te sprekenver sterkt <?s i. hel vertrouwen in hem niet. Het republiekeinschewat Thiers, aankleeft blijkt in elk geval nog al tamelijk aristocratisch te zijn. Volgens een gerucht is de behandeling van het proces van Henri Rochefort uitgesteld, om dat hij mededeelingen zou hebben gedaanwaar door het gouvernement der Nationale Verdedi ging zou kunnen worden gecompromitteerden die in verband staan met een aanbod van Rus land, om na Sédan te intervenieeren. Het gou vernement zou dit aanbod in beraad hebben ge nomen. Naar gemeld wordtzal van de leeningdie de Regeering denkt te sluiten (zoo als men weet, ten bedrage van 2'/2 milliard) twee milliard be stemd zijn tot gedeeltelijke betaling der oorlogs vergoeding aan Pruisen. Daar Pruissen echter 400 millioen betaalt voor het overnemen van den Oostelijken spoorweg, zoo wordt die som ver minderd tot 1,600,000,000 frs. In het verslag van den minister van finantien, Pauyer-Quertierdat het ontwerp van leening vergezeltwijst hij op de dringende noodzake lijkheid om spoedig 2 milliard te betalenopdat er een eind kome aan de bezetting der duitsche troepen. Hij rekent voor het welslagen der lee ning op het vertrouwen der vreemde mogend heden maar vooral op de krachtige medewer king van Frankrijk zelf. Orde en rust zegt hij zijn in de eerste plaats nuodzakelijkom Frankrijk in staat te stellen, zijne verbindtenis SNEEK, 13 Juni. Naar wij van goed ingelichte zijde verne men, heeft de lijst, die den ingezetenen dezer gemeente is aangeboden tot inteekening voor een feest van de leerlingen der Stads-Tusschenschool zeer goed ontvangen daar voor een bedrag van ƒ200,50 is ingeschreven, ’t Feest zal plaats heb ben in den tuin en de zalen van de Buiten So ciëteit de Harmonie en wel op Donderdag den 22 Juni. Bij de heden gehouden stemming ter be noeming van een lid voor de Tweede Kamer der St. Generaal in ons hoofdkiesdistricthebben van de 296 kiesgerechtigden in onze gemeente 271 hunne stembilletten ingeleverd. -j- Oudemirdum. Aangaande den stand der veldvruchten kunnen wij van hier goede berich ten mededeelen. Niettegenstaande de steeds waaiende noordelijke winden staat over ’t algemeen de landbouw zeer gunstig, vooral ten gevolge der milde regens, welke van tijd tot tijd vallen. Aardappelen doen een uitmuntenden, hoewel waarschijnlijk ietwat Urt. D., niet afgeven. Zij verlangt renteen latenoogst verwachten. Het lof is frisch en gezond. Rogge zit zwaar in de aren en heeft een ster ken stengel. Boekweit staat op vele plaatsen reeds een palm en booger boven den grond en ziet er zeer fleurig uit. Uitgenomen snijboonen laten peulvruchten weinig of niets te wenschen over. Gras is naar den aard van den gronden van niel minder qualiteit dan in zeer goede jaren. n SNEEKER COURANT ze )0 li. s 2 9 2 2 bij r» JU- m, 8 4 8 4 e- 24 57 15 56 3 26 55 14 50

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1