RiElWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR OR B I N N E N L A N GEMEENTE EN UEÏ ARRONDISSEMENT SNEER. 1871. No. 50 24 JUNI. ZATERDAG Publicatie. S .0- 5, 1 - SNEEKER COURANT t- L- ra Io. hem alleen nauwkeurig berook. s. Behalve de inlichtingen in art. 1 ui. ’t jonge De werkzaamheden tot aanhechting van Arne- c- B- j f Naar men verneemt heeft de heer Fock voor Amsterdam geopteerd en is te Haarlem de heer Sloet v. d. Beele candidaat gesteld. te es in es et er 40 Hl, In den aanstaanden herfst zullen in de provin cie Groningen weer twee aardappelmeel-fabrie- ken in werking komen en wel een te Veendam en een te Wildervank. ADVER.TENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Het concert Dinsdag avond ter gelegenheid van het 25-jarig pontificaat van 'L. H Pius IX te Am sterdam in hel Paleis van Volksvlijt gegeven werd door circa 8500 personen bijgewoond. In den Antwerpschen dierentuin is een giraffe bevallen; moeder en kind zijn naar omstandighe den welvarendde nieuwe wereldburger stond een half uur na zijne geboorte op zijn pooten en zal zich binnen weinige dagen aan het pu bliek vertoonen. Een tragisch-komisch voorval gebeurde Don derdag in den dierentuin >e Brussel Een heer amuseerde zich den olifant brood te voeren. Op inderdaad schoon te het oogenniik dat die heer zich omkeerde en met een vriend ging praten stak het ongedul dig geworden dier zijn snuit over het hek van zijn kooi, pakte den heer eventjes bij den kraag, tilde met uitgeslrekten snuit hem opzette hem voorzichtig bij zich neer en maakte zich van het brood meester. Den schrik van dien heer kan men zich voorstellen men haastte zich hem uit de nabijheid van den olifant te verwijderen, die De burgerlijke gemeente van Workum is door de doopsgezinde van Hindeloopen gedagvaard tot betaling van ƒ1200, wegens eene obligatoire schuld. Deze CO Ull A N T verschijn1. WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden Is binnen deze Stad ƒ1.05, buiten dc Stad franco ƒ1.90. Bij den raad der gemeente Dordrecht is een voorstel van burgemeester en wethouders inge komen tot het oprichten van een middelbare school voor meisjes. land aan den vasten wal zijn reeds zoover ge- i een afstand van 2500 me ters van Ameland af bedragen Van het uiteinde dier werken zijn hoopen zinksteen op het Wad gestort over eene lengte van 1500 meter. De zitting der tweede kamerdie Donderdag middag te 4 ure zou plaats hebben, was niet voltallig. Er ontbraken 40 leden. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van de ingekomen stukken daaronder behoort eene aan- i voor jen Hoogen Raad voor de vacature ter vervanging van het raadslid Wintgens. De nominatie bestaat uit de heeren Francois, vice-president in het hof van ZuidhollandWichers, president der rechtbank te Utrecht, Valkenburg en Noijonraadsheeren in het hof van Noord- holland mr. H. Machielsenprocureur-generaal in Overijssel, Goninck Liefstingh, rechter te Leiden. Wij ontvingen no. 2 der 'smededeelingen van het Algemeen Nederlandsch Vredebondwaar uit blijktdat het aantal leden van den Neder- landschen algemeenen vredebond, verdeeld over 26 aldeelingen op dit oogenblik bedraagt 2779 Op Woensdag 5 Juli zal de eerste algemeene vergadering te Amsterdam gehouden worden Voor de vergadering zijn onderscheidene voor stellen ingekomen waarvan we de volgende meê- deelen. De ptaatselijke Vredebond te ’s Graven- hage stelt voor »1. Te verklaren, dat de eerst aan te wenden middelen tot voorkoming van toekomstige oorlo gen tusschen beschaafde natiën zijn a algemeene ontwapening of vermindering der bestaande legers; b het vereffenen van internationale geschillen langs den weg van onderling overleg door be middeling van bevriende stalen of internationale rechtspraak of althans het voorbereiden en ver beteren van het volkenrecht in die richting 2. Het bestuur uit te noodigen om op nieuw daarop de algemeene aandacht te vestigen in eene zijner mededeelingen in de Fransche taalen 3. Het bestuur alsmede te verzoeken om zich zooveel doenlijk tot invloedrijke personen in alle rijken van het vaste land van Europa te wenden, in den geest der reeds uitgevaardigde circulaire van den llaagschen Vredebond van i November 1870 ten einde te worden opgewekt tot het houden, in een volgend jaar, van een internati onaal congres van vrienden van den vrede liefst in Duilschland om gezamenlijk te kunnen over leggen over de middelen tot het voorkomen van oorlog of het dumzaain maken van den vrede.1’ De Vredebond te Barsmgerhorn wenscht, »dat de Algemeene Nederlandsche Vredebond bij de bevoegde macht aandringe op het veranderen van de bepalingen in de grondwetdie den Koning het recht van ooriogsverklaren toekennen/’ Door den Vredebond te Groningen wordt het volgende in overweging gegeven aDaar de opvattingen, die in de jeugd verkre gen worden veelal voor geheel het volgend le ven ten moetenop het aankomend geslacht te wer ken. kunnen doen Ais poging ter beantwoording van die vraag wordt in overweging gegeven of de Vredebonden niet bij de verzorgers van het on derwijs, inzonderheid van het lager onderwijs, behooren aan te dringen op verspreiding van meer ware denkbeelden omtrent den oorlog, dan hieromtent veelal vooral in vele leerboeken over de geschiedenis worden gemtzoodat het aankomend geslacht leere verslaan, dat hij de beste burger en de edelste regent isdie den vrede overal en tusschen allen bevordert, en dat de oorlog behoudens het geval van zel’verde- diging eene misdaad is jegens de maatschappij.” Onlangs werden door de dagbladen treurige berichten meegedeeld van de vreeselijke verwoe stingendie de geele koorts te Buenos-Ayres heeft aangericht en waaraan honderde slachtof fers bezweken waren. Thans is, na een be hoorlijk onderzoek in loco, gebleken welke de oorzaak was dier vreeselijke epidemiedie Bue nos-Ayres teisterde. In die stadvoor de gezondheid allergeluk kigst gelegen en met een uitmuntend goed kli maat bedeeldwordt voor de hygiëne letter lijk niets verricht. Riolen zijn er niet. Het vuil en alle foecale stoffen worden niet afgevoerd, maar in een kuil op de plaats achter ieder huis gebracht. Is die voldan wordt eene nieuwe gegraven. Achter het Club-House, waar de be smetting het ergst was zijn er dertig gevonden. Lichtwater en bodem zijn op die wijze ver pest gewordenen zoo is de epidemie ontstaan, welke zoovele offers heeft geëischt. De verwaarloozing der hygiëne kan niet straffeloos geschiedenzooals uit dit voorbeeld weêr geble ken is. Om daartegen dan ook te waarschuwen deelden we bovenstaande mede. SNEER, 23 Juni. In de op Woensdag avond jl. gehouden ver gadering van het dept. Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeenwerd tot bestuurslid benoemd, de heer Dr. M. Niemeijer. Tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering, in de maand Augustus a. s. te Amsterdam te houden w'erden gekozen de heerenDr. M. Niemeijer en G. Geel kz en tot plaatsvervan- bijtenden inval, Eer is verbrand. den op een millioen francs geschat beslissend zijn, zullen de Vredebonden trach- j In het hospitaal te Presburg bevindt zich thans een jongmensch van 22 jaardie sedert 20 Mei dus het bericht is gedagteekend van 13 Juni 23 dagen slaapt. Alle pogingen om hem te doen ontwaken zelfs het galvano-magnelisme mislukken. Elke houding, die men den slapen de geeftbehoudt hij tot men ze verandert. Men voedt hem door inspuitingenwant slikken doet hij niet. Hij is zeer vermagerd en de ge- neesheeren gelooven niet dat zij hem zoo zijn slaap voortduurtlanger dan zes maanden in hot leven zullen kunnen houden. Het aantal pretendenten naar de fransche kroon brengt een fransch dagblad op den volgenden Het paleis van het Legioen van De kosten van herbouw wor- en de 65,000 ridders dier orde zullen die som bijeenbrengen naar men verneemt. Welnuzegt het dagblad, De vraag wordt gesteld hoe zullen zij dit j ‘^n nu de pretendenten naar de kroon dat goede voorbeeld maar volgen en vast beginnen de lui- I leriën weder op te bouwen. Inmiddels kan men dan uitmaken wie er wonen zal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK in aanmerking nemende, dat de Rijks- en Gemeentelijke-Verordeningen op bet bijhcuden der bevolkings-registers, in den laat- sten tijd door de ingezetenen niet getrouw ge noeg worden opgevolgd Overwegende: dat het, voor eene nauwkeuri ge bijhouding dier registers volstrekt noodza- bevelingslijst kelijk isde bestaande voorschriften streng toe te passen en dat mitsdien, bij overtredingde bedreigde straffen zullen moeten worden uitge sproken dat het daarom ter voorkoming van veroor- deelingen die niet aan onwil zijn toe te schrij ven wenschelijk schijntenkele bepalingen in herinnering te brengen Besluiten de aandacht der ingezetenen te ves tigen op de volgende arlt. van de Algemeene Politie-verordening »Art. 1. lecltfr die van elders zijne woon plaats in deze gemeente komt vestigen of, hoe wel slechts tijdelijk verblijvende, aldaar eene werkelijke inwoning heeltis gehoudenzich binnen eene maand na zijne aankomst te vervoe gen ter Secretarie der gemeente ten einde de voor het houden van het bevolkingsregister ver- I eischte inlichtingen te geven »Art. 2. Behalve de inlichtingen in art. 1 gevorderdzal moeten worden overgelegd door hen die hunne werkelijke woonplaats uit eene andere gemeente van het rijk in deze gemeente I overbrengen een getuigschrift van veranderingen I van werkelijke woonplaats van het bestuur der gemeente die zij verlaten volgens model no. 2 behoorende bij het K. B. van 3 November 1861 (Staatsblad no. 94), enz »Art. 4. Die de gemeente met der woon ver slaat, is verplicht, vóór zijn vertrek, daarvan aangifte te doen ter Secretarie der gemeente en een getuigschrift van woonplaats-verandering aan te vragen. »Art. 5. Ieder, die binnen deze gemeente verhuistmoetbinnen een maand daarna, hier van aangifte doen ter Secretarie. »Art. 6, Elk hoofd van een huisgezin geeft uilerlijk binnen een maand ter Secretarie der gemeente kennis van ieder lid dat in het huis gezin wordt opgenomen of daaruit gaatinwo nende dienst- en werkboden daaronder begrepen enz Art. 9. Voor de voldoening der hierboven opgegeven verplichting zal ter Secretarie der ge meente door een daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen beambte, terstond schrif telijk bewijs worden afgegeven. sDit bewijs zal gedurende de eerstvolgende drie maanden aan de woning van henvoor wien het strekt op eerste aanvrage van de Po litie moeten woiden vertoond Art. 10 Overtreding van eenige bepaling van dit hoofdstuk, wordt, voor zooverre daartegen bij eenige andere wettehjke bepaling.niet is voor zien gestraft met eene geldboete van een tot tien gulden. 4J- »Art. 11. Met de zorg voor de naleving van vorenstaande bepalingen worden belast de Com missaris en de Agenten van Politie.” Dit besluit zal worden afgekondigd enbij afschriftmedegedeeld aan den heer Commissa ris van Politie, met uitnoodiging om aan vo renstaande. bepalingen behoorlijk de hand te doen houden. Gedaan te Sneek den 31 Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voörnoemd, UAMERSTER DIJKSTRA. Ds Secretaris H. F EN NE MA. Niemeijer en G. Geel kz gend lid de heer J. C. Eger. Het was een gelukkig denkbeeld van den hoofdonderwijzer der Tusschenschool alhier, eens te willen beproeven of hij ook voor de leerlin gen zijner schooleven zoo als dat nu sedert eenige jaren voor die der armenschool geschiedt een klein feest zou kunnen organiseren. Dit denkbeelddoor hem 't eerst uitgesproken in eene vergadering van onze afdeeling van het Ned. Schoolverbond bleek reeds daar een goede ont vangst en ook later in ruimeren kring veel sym- phalie te vinden. Vele in het onderwijs belang stellende ingezetenen zonderden eene kleinigheid voor dat doel af en stelden alzoo den hoofdon derwijzer, den heer G. Geel Kz., in staat aan zijn plan uitvoering te geven. Gisteren namiddag had het feest plaats en wel in de localen en in den tuin van de buitensocieteil de Harmonie. 325 kinderen namen in de vroo- lijkste stemming deel aan de feestelijkhedendie, door de bemoeiingen en onder toezicht van hel onderwijzend personeel gehouden zoo prettig en afwisselend mogelijk waren ingericht. Toepasse lijke feestliedjes kleine wedstrijden eene aardig ingerichte tombola, die aan ieder van volkje een klein prijsje beloofde waren zoo wat de hoofdpunten van t programma. Tusschentijds werden de kleinen ruimschoots onthaald op versnaperingen en hadden ze ver der gelegenheid zich te verlustigen in de bui tenlucht en gebruik te maken van de lieve Lui tengelegenheid. ’t Was dan ook een genot de gulle vroolijkheid der kinderen te zien en vele ouders en belangstellendendie hen een bezoek brachtengevoelden zich zelf zeker heel prettig gestemdte midden van die prettige kinderwe reld. Den hoofdonderwijzer en zijn verder personeel komt dank toe voor de flinke zorg en hun vete bemoeingenen den ingezetenen voor hunne me dewerking waardoor den kleinen een recht ge- noegelijken dag werd bezorgd die door hen ze ker niet spoedig zal worden vergeten. Was het vooruitzicht voor den boer voor weinige dagen eenigzins bedenkelijk, nu is het r noemen. Ten gevolge van de zoo gunstige weersverandering in de laatste vorderddat zij reeds j loro vor> A rvtfxlnrvrl of 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1