UKffl EJI HET AiiWISSBMW EJi ADVERTEDTIE-BLAU VÜOR DE NIEUWS- Bl N N E N L A M D. ffl. r 7 1871. R, Cl A. N Z E S-E N-T W I N T I O S T E 1 JULI Z ATPJRDAG Publ i c a t i e. State n-G e n e r a a I. No. 32 1. o. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der den f, te X 54,50. Kilo. Ituivs. ivoer. IM, 7 Juni- rissenzal dit jaar gehouden worden te Maas tricht op Maandag 28 Augustus. it 250 neren, TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 28 Juni. De algemeene beraadslagingen over het ƒ38, Var- Paar- met loos, jme- Jant- van 53% 62% 83% 31% 26% 33% 96% 93% 78% 54% 47 Volgens de door den inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht in de prov. Friesland en Groningen op den 1 Januari 1871 vastge stelde lijst, waren toen in Friesland 76 med. doc tores 12 chirurgiae doctores60 artis obstelri- tiae doctores, 10 artsen, 32 heelmeesters, 121 vroedmeesters, 114 plattelandsheelmeeslers1 scheepsheelmeester, 4 tandmeesters, 78 apothe kers 5 droogisten en 41 vroedvrouwen. 4 40(b, 6,35 6,3 7— 8.— 8,24 8.37 8,45 8 56 99 9.26 9,35 9 44 9 50 lo op de vergadering van Catholieken te Am sterdam noemde dr. Schaepman de Hervorming het werk van den Santan en de heer Alberdingk Thjjm zeidedat de vrijheid van godsdienst een onmiddellijk gevolg was van de vrijheid van deu ken. Deze laatste was reeds in 1832 door pans Gregorius XVI verworpen en door encyclieken en allocutiën had ook Pius IX ze herhaaldelijk af- gekeurd waarmee dus ook de vrijheid van gods? dienst door de ullramontanen veroordoeld is. Die heeren mogen dankbaar zijn dal zij de vrijheid hebben dergelijke dingen te zeggen die echter bewijzen hoe onontbeerlijk ook vrijheid van denken is. Zitting van Donderdag 29 Juni. In de zitting van heden is het ontwerp van wet houdende bepalingen op den accijns op de bie ren en den azijn atgeloopen. Een amendement van den heer Takom de wet slechts tot 1 Ja nuari 1873 in werking te laten is afgestemd met 45 tegen 16 stemmenen de geheele wet aan genomen met 47 tegen 14 stemmen. Met 29 tegen 24 stemmen is besloten, om het voorstel van den heer ’s Jacob c a., stoom-vaart op New-York, niet aan de orde te stellen na de andere onderwerpen, doch wel het voorstel van den heer van Houtenbetreffende eene wijziging van de wet op het personeel. Morgen is aan de orde de spoorweg Samarang Vorstenlanden. heden g niet Men er Ned melke ƒ70— -ƒ30; 3 cent biggen entsche ameren 43% Prof. T. M. G. Asser bespreekt in het Vad. de afkoop van tienden en speciaal hel invorde- ringsrecht van den heffer. De slotsom van zijn betoog isdat het toekennen aan den heffer van het recht om waardeering te vorderen, als maatstaf van den alkoopprijs gedurende een ze ker getal jaren alleszins aanbeveling verdient ter tegemoetkoming aan een gegrond bezwaar tegen de afkoopbaarstelling. De schr. hooptdat het ontwerp met een bepaling in dien zin zal worden aangevuld. 96’/ 1,95 219% Naar men verneemtplaatst tegenwoordig de Nederlandsche Handelmaatschappij geene jonge lingen als klerkendie niet het eind-examen eener hoogere burgerschool met goed gevolg hebben afgelegd. SNEEK, 30 Juni. Daar in de opgave van de aanbesteding tot uitbreiding der Tusschenschool (vergelijke ons vo rig nummer) een paar onnauwkeurigheden voor kwamen herhalen we hier nog eens en nu verbeterd die opgaven. De inschrijvingen wa ren aldus P. E. van der Werf ƒ1540; A, Visser 1800; F. Swart f 1686M. en T. van Vugt ^995;S. van der Werf ƒ1650; P. Molenaar ƒ1585; A. De voorzitter der 1 weede Kamer Leeft de le den beleefd maar dringend verzocht ’s morgens op tijd ter vergadering te komenwat dikwijls veel te wenschen overliet. De Haagsche gemeenteraad heeft met alge meene stemmen het verzoek van de afdeeling al daar van het Nut geweigerd om een subsidie toe te staan voor eene middelbare school voor meis jes. Een der leden, jhr. Mock, gaf als reden zij ner tegenstemming op, dat hij geene skweekschool van gouvernantes” wilde helpen tot stand bren gen, en de raad scheen ook van die meening te wezen. De raad der gemeente Dordrecht daarentegen nam dit voorstel aan »Er wordt in de gemeente Dordrecht opge richt eene openbare middelbare school voor meis jes. »De school wordt met den Islen Sept., of al thans zoo spoedig als met eene goede organisa tie mogelijk isgeopend.” Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. SNEEKER COURANT ’’Mout extract wordt met bier met azijn gelijk gesteld.” Hiefover voerde de heer Tak het woord, die te kennen gaf voornemens te zijn later een voor stel te doen de strekking hebbende om deze wet als van tijdelijken aard te doen beschouwen. Het artikel werd daarop met 47 tegen 9 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Kuyk GuljéMoens van Houten Blom Nierstrasz Taets van Amerongende Bruin Kops en Viruly Verbrugge. Op Art. 2, onder andere bepalende dat voor de bierbrouwerijen waarin uitsluitend aftreksels van ruw ot ongebuild meelvan graan of aftrek sel van gebroken of geplet graan aan de wijn gisting worden onderworpen, de accijns zal wor den geheven ter keuze van den bierbrouwer naar het gewicht van het ruwe ongebuilde meel gebroken of geplet graan, dat tot het vervaar digen van bier wordt gebruiktten bedrage van 3% cent per kilogram te lezen: 3 cent per kilogram. Nadat de heer van Kuyk dit voorstel had toegelichl werd besloten de behan deling van het wets-ontwerp op morgen voort te zetten. De uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer is geweest als volgt: Utrecht 28 Juni. Uilgebracht 1411 stem men waarvan van onwaarde 22. Herkozen mr. N. P. J. Kien (conservatief) met 818 stemmen, mr. W. R. Boer (liberaal) had 571 stemmen. Amsterdam 28 Juni. Ingekomen 2018 stem men waarvan van onwaarde 7. Herkozen mr. E. H. ’sJacob (conservatief) met 1017 stemmen. De heer J. P. de Bordes (liberaal) verkreeg 994 stemmen. Amersfoort, 28 Juni. Uitgebracht 2130 stem men waarvan 11 van onwaarde. Herkozen mr. L. baron van Hardenbroek van Lokhorst (con servatief) met 1556 stemmen. De heer Alber dingk Thijm (ultramontaan) had 560 stemmen. thee drinkt, jaarlijks genoeg leder verzwelgt, om een paar laarzen van te maken. Zoo meldt de Indépendance Beige. AD VERTENTLËN van 1 tol 4 regels, gewone 1 etter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 7% Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Dat de weelde in kleeding zich niet tot Parijs bepaalt bleek dezer dagen te New-York bij ge legenheid van het huwelijk van de dochter van den heer Tweed. De bruid droeg een kleed waarvan alleen de kanten 10,000 gulden waarde haddenhet kleed zelf kostte 2500 gulden. Ten huize der bruid waren in eene zijkamer de bruids geschenken ten toongesteld ter waarde van 1,250,000. Kostbare kanten, paarlen juweelen, goud eu zilverwerken schitterden den bezoekers met bijna verblindende pracht tegen en zelden is zeker zulk een bruidskorf gezienzelfs in de paleizen van gekroonde hoofden. Zij bevatte o. a. 14 kleedjes, waaronder 5 die elk ƒ9000 had den gekost. Men ziel de nieuwe wereld doet in dit op zicht niet voor de oude onder. De burgemeester van Luik heeft bij den ge meenteraad een crediet van 257 francs aange vraagd ter aanschaffing van een wagenbestemd tol het vervoer van op straat gevonden dronkaards. Gedurende de jongst verloopen twaalf maan den hebben zich in Engeland niet minder dan 98 meisjes voor de studie der medicijnen doen inschrijven. De schrijver van een brief uit ’s Hage aan de Arnh. Ct. is niets geslichtdat de Minister van Oorlog zich zelven tol generaal-majoor heeft voor gedragen en zich alzoo vooreerst van het gene- raals-pensioen heeft verzekerd. Hij ziet daarin eene speculatie, en betreurt het, dat het Minister schap van sommige Ministers van Oorlog niets an ders was. De heer Hardenbergde secretaris generaal voert de schriftelijke gedachtenwisse ling met de vertegenwoordigingmen vertrouwt op de kracht van het Kabineten of de militaire specialiteiten in de Kamer al aantoonen, dat de redeneringen van den Minister geen steek, houden, de politieke overwegingen beheerschen de stemming. De gewoonte wil, dat de Minister van Oorlog vóór alles aangenaam zij aan het hoofd van den Staal. Verwerping zijner begroo- ting zou daarbij wel eens tot ineenstorting van het geheele Kabinet kunnen leidenen de poli tieke vrienden van het Kabinet stemmenhoe wel schoorvoetend en met tegenzinvóór de be groeting. Zóó wordt de eene begrooting vóór de andere naer letterlijk doorgesleeptterwijl de natie elk jaar meer betaalthet krijgswezen in onvoldoenden toestand blijft en alleen de Mi nister van Oorlog profiteert. Na een paar jaar Minister te zijn geweestgaat hij met f 4000 pensioen te ’s Hage of in Gelderland stil leven. »De tegenwoordige Minister zegt de bericht gever van de Arnh. Cour, ten slotte heeft tot hiertoe niets dan onhandigheden gedaan. Men kan nu reeds met zekerheid voorspellendat zijn bestuur even onvruchtbaar zal zijn als dat van zijne voorgangers. De militaire kwestie schijnt bestemd, de lijst te komen vergrooten van die vele gewichtige regelingen en hervormingendie sedert tal van jaren in ons rustig maar slaperig vaderland op afdoening wachten.” Een geleerde heettmet behulp van het rni- kroskoop ontdektdat op het oogenblikdat men melk in een kopje thee doethet albumine 1 der melk en het taddmnezuur der thee leder j vormen of ten minste kleine weefsels van dezelfde samenstelling als leder. Bedoelde geleerde heeft De algemeene vergadering van candidaat-nota- j berekenddat iemanddie dagelijks drie kopjes Gemeente SNEEKin aanmerking nemende, dat I de Rijks- en Gemeentelijke-verordeningen op hei De algemeene beraadslagingen over het wels- bijhcuden der bevolkings-registers, in den laat- ontwerp op het bier en den azijn is gisteren ten sten tijd door de ingezetenen niet getrouw ge- einde gebracht en werden die gehouden over art. einde gebracht 1 luidende Er wordt een accijns geheven op het bier en ge bijhouding dier registers, volstrekt noodza- Qen azjjn <]ie binnen’stands vervaardigd worden, kelijk isde bestaande voorschriften streng toe ’’Mout extract wordt met bier en houtzuur te passen en dat mitsdienbij overtredingde 1 bedreigde straffen zullen moeten worden uitge sproken l dat hel daarom ter voorkoming van veroor- deelingen die niet aan onwil zijn toe te schrij ven wenschelijk schijntenkele bepalingen in herinnering te brengen Besluiten de aandacht der ingezetenen te ves tigen op de volgende artt. van de Algemeene Politie-verordening »Art. 1. Ieder die van elders zijne woon plaats in deze gemeente komt vestigenof, hoe wel slechts tijdelijk verblijvendealdaar eene werkelijke inwoning heeftis gehoudenzich binnen eene maand na zijne aankomst te vervoe gen ter Secretarie der gemeente ten einde de voor het houden van het bevolkingsregister ver- eischte inlichtingen te geven. »Art. 2 Behalve de inlichtingen in art. 1 gevorderdzal moeten worden overgelegd door hen die hunne werkelijke woonplaats uit eene andere gemeente van het rijk in deze gemeente overbrengeneen getuigschrift van veranderingen van werkelijke woonplaats van het bestuur der gemeente die zij verlaten volgens model no. 2 behoorende bij het K. B. van 3 November 1861 (Staatsblad no. 94)enz. »Art. 4. Die de gemeente met der woon ver laat is verplichtvóór zijn vertrekdaarvan aangifte te doen ter Secretarie der gemeente en een getuigschrift van woonplaats-verandering aan te vragen. dArt. 5. Ieder, die binnen deze gemeente verbuistmoetbinnen een maand daarna, hier van aangifte doen ter Secretarie. »Art. 6. Elk hoofd van een huisgezin geeft uilerlijk binnen een maand ter Secretarie der gemeente kennis van ieder lid dat in het huis gezin wordt opgenomen of daaruit gaatinwo nende dienst- en werkboden daaronder begrepen enz, Art. 9. Voor de voldoening der hierboven opgegeven verplichting zal ter Secretarie der ge meente door een daartoe door Burgemeester en Wethouders aangewezen beambte, terstond schrif telijk bewijs worden afgegeven. »Dit bewijs zal gedurende de eerstvolgende L drie maanden aan de woning van hen, voor* wien het strekt op eerste aanvrage van de Po litie moeten woiden vertoond. Art. 10 Overtreding van eenige bepaling van dit hoofdstukwordtvoor zooverre daartegen bij eenige andere wettelijke bepaling’niel is voor zien gestraft met eene geldboete van een tot tien gulden. »Art. 11. Met de zorg voor de naleving van vorenstaande bepalingen worden belast de Com missaris en de Agenten van Politie.” Dit besluit zal worden afgekondigdenbij afschriftmedegedeeld aan den heer Commissa ris van Politiemet uitnoodiging om aan vo renstaande bepalingen behoorlijk de hand te doen houden. Gedaan te Sneek den 31 Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. F EN NE MA. Gemeentelijke-Verordeningen op het sten tijd door de ingezetenen niet getrouw ge noeg worden opgevolgd Overwegende dat hetvoor eene nauwkeuri-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1