BINNENLAND. GEM111ME EK BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIWS- EX ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 1871. Z E S-E N-T WINTIGSTE J R G A N G. 5 J ULI. WOENSDAG No. 53 State n-G e n e r a a I. f de inlading in een schip naar buiten 's lands bestemd. tijdschrift. mensch tot een schelpdier zou verlagen. te Harlingenvóór bij wien bij de gewoonte had zich te bedrinken, aangetoonddal het een zich uit het ander ont- '(b; Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. voor Oranje'’ in hel hoofdkiesdislrict r van een Eenige jaren geleden verscheen in Engeland een werk van een ongenoemdedat verbazende sensatie heeft gemaakt en in het Nederlandsch is vertaald door Dr. van der Broek onder den titel van Sporen der Scheppingwaarin wordt ADVERTENT1ËN van 1 tot i regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukke» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Jlast met de visitatie van vee SNEER, 4 Juli. De hoofdonderwijzer der Tusschenschool alhier, de heer G. Geel Kz., ontving dezer dagen een streelend blijk van ingenomenheid voor zijne be moeiingen voor het onlangs gehouden en door hem georganiseerde schoolfeest. Eenige ouders namelijk van de leerlingendie op den 22ste der vorige maand het feest hadden bijgewoond vereerden den geachten onderwijzer met een keu rig geschenk een fraaie damspiegel en drie kri stallen karafjes. Het begeleidend schrijven en de geschenken zullen den onderwijzer zeker aange naam verrast hebbenen hem ten bewijze ge strekt hebbendat men zijne belangelooze be moeiingen in deze zeer goed op prijs heeft we- i ten te stellen. jhr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede. De kiesvereeniging ^Eendracht” heeft tot kan didaat gesteld den heer mr. J. Kappeyne van de Gop- pello advokaat bij den hoogenraad der Nederlanden. In de afgeloopen week hebben te Haarlem on geregeldheden plaats gehad. Eene meenigte volks, ontevreden over het afschaffen der kermis, heeft eene demonstratie gemaakt voor het huis van den burgemeester. De cavalerie heeft het volk uit- elkaar moeten jagen. Latere berichten vermelden geene nieuwe rust verstoringen. De vermaarde goochelaar Robert Houdin, wien aangaande wij indertijd het een en ander in ons feuilleton hebben medegedeeld, is te St. Gerdois, nabij Bloisoverleden in 65 jarigen leeftijd. Den 23 Juni is de spoorweg tusschen Stock holm er. Christiania geopend, waar langs men de eene stad van uit de andere in 15 uren kan bereiken. Uit New-York is de Noordpool expeditie on der kapitein Hallvertrokken die zoover moge lijk noord zal varen en dan met hondensleden de pool wil trachten te bereiken. Eerst gaat bij naar New Foundlandom zijne equipage voltal lig te makenvervolgens naar Groenland, om gedroogde visch pelterijen en honden in te ne men van daar zal hij beproeven de 79 of 80e parallel te bereikenwaar hij overwinteren zal om daarna zoodra zulks mogelijk is, zich met de helft zijner tochtgenooten regtstreeks naar de pool te begeven. Hij is vast overtuigd dat het Ellesnaeere-land zich tot aan of over de pool uitstrekt. Z M. heeft den plaatsvervangenden districts- veearts H J. Prakke te Leeuwardenmet den Zitting van Maandag 3 Juli. In de zitting van heden is de overeenkomst met de Nederlandsche Bank zoomede het wets- ontwerp, houdende intrekking van het besluit nopens de kerkelijke goederen met algemeene stemmen aangenomen. De behandeling der tractaten over de Kust van Guinea en dat met den sultan van Siak is uitgesteld tot Woensdag, des voormiddags elf ure om aan de leden ge legenheid te geven tot inzage der overgelegde stukken, daar de regeering het drukken dier na dere stukken niet geraden achtte. De heer Cremers heeft gezegd dat hij over tuigd is dat vele leden, die tot dusver tegen de tractaten warenna kennisneming dier stukken hunne stem er niet aan zullen weigeren. Nederland Haarlem is voor de aanstaande verkiezing lid der tweede kamer tot haar kandidaat gesteld Door de kiesvereeniging y>Met God In Mander’» dieren-menagerie te Glasgow (de beroemdste van heel Engeland) heeft op 31 Mei jl. eene hoogst zeldzame en eenige operatie plaats gegrepennamelijk het uittrekken van een hol len kies aan een sterken volwassen leeuw. Mac- como de beroemde leeuwentemmer in genoem de menagerie had kort te voren, bij het dres seren het geweldige dier een hevige kinnebak slag toegebrachtsmds dien tijd was de leeuw aan het kwijnen geraakt en at weinig meer, ten zij men hem vleesch, in zeer fijne stukjes ge sneden toereikte. Mander berichte zulks aan zijn arts en deze kwam terstond op den inval dat mogelijk een der kiezen losgeraakt of dat het dier aan de kaak beschadigd kon zijn. Hij bood voorts aanom den leeuw te opereerenmits Mander dezen stevig genoeg zou kunnen vastbin den. Zijn aanbod werd aangenomen. Eerst wer den de voorpooten met sterke touwe aan de ij zeren tralies bevestigd. Vervolgens ving men den kop in een strik en bond dien op dezelfde wijze vast zoodat het dier het voorste gedeelte van zijn ligchaam zoo weinig mogelijk bewegen kon. Na den leeuw aldus gekneveld te hebben liet men hem ten volle uitrazen. Hij brulde, gelijk zich begrijpen laat, dat het den toeschouwer door merg en been ging. Toen eindelijk, nadat hij een half uur lang te vergeefs getracht had zich los te wringenzijne krachten ten volle waren uit- geputachtte de doctor het oogenblik gekomen om de operatie te beginnen. Onverschrokken klom hij adoor een tweeden arts vergezeld op een ton, die voor de kooi was geplaatst, en hield den leeuw een stuk hout voorwaarnaar deze gretig hapteoogenblikkelijk schoof hij toen in den geopenden muil een duchtige mondprop. Na den muil behoorlijk gezuiverd te hebben het geen het werk van een oogenblik was stak hij er manmoedig zijn arm instreek met de hand over het gebit en voelde aanstonds dat eene van de achterkiezen los zat. Overtuigd dat hier de oorzaak van het kwaad schoolmaakte hij zich zonder dralen gereed er de kies met een tang uit te halen. De woede van het dier ging thans alle gren zen te boven en zijn brullen was zoo oorver- doovend, dat al de toeschouwers sidderden voor ’s doctors leven. Deze liet zich echter in het minst niet van zijn stuk brengenmaar zette j kalm de begonnen operatie voorten na weini ge minuten smaakte hij inderdaad de voldoening, do losse kies die aan den wortel verrot en bo vendien gebroken was, in zijne handen te heb ben. Door woede en pijn geheel overmand zonk het koninklijke dier geheel ter aarde, waar op de doctor dit oogenblik van rust waarnam om ook de, kaak te onderzoeken die, hoewel niet gebroken, toch erg beschadigd was. De jongste bulletins betreffende den doorluchtigen patientdie inmiddels met soep en Bordeaux- wijn wordt gelaafd luiden gunstig. De geheele operatie, het vastbinden er onder begrepen, duur de slechts anderhalf uur. Een later bericht zegtdathoewel de leeuw I na de operatie aanvankelijk beter scheen te wor den hij evenwel eenige dagen geleden tenge volge van verettering en verbloeding van zijn kaakgestorven is. wikkelt en bij gevolg ook de mensch uit een la ger diersoort is voortgekomen. Dat systeem is nimmer wederlegd geworden, want het was één logisch geheel. Daarop is gevolgd de theorie van Darwin die den mensch laat afstammen van den aap en dlzoo zijne aanvangsperiode veel la ter neemt dan de doorgeleerde schrijver der spo ren. Ook Darwin is aangevallen, bespot en gelasterd. Zelfs hebben theologische invloeden de benoeming van een door de wetenschap aan geduid persoon tot hoogleeraar aan de hooge- school te Utrecht belet. Thans heeft de New-York Times beiden dood gedaan èn Darwin èn den onbekenden auteur der Vestiges of Creation. In de bedding der Kern-revier Californe is een menschelijk geraamte gevondendat 227 centim. lang is en nabij JeffersonvilleIndiana dal er 366 meet, en waarvan de schedel groot genoeg is om een persoon van gewonen vorm tot hoofddeksel te dienen. Derhalve, betoogt de anti-Darwinislis de mensch niet ontwikkeld uit een oestermaar zal hij terug gaan tot dat schelpdier. Niet in eens, maar langzamerhand, zal het menschelijk ge slacht tot dien lageren rang afdalen. Wel is volgens dat bladde ontdekking een grond om trotsch te zijn voor de nu levendendat zij van zulk een reuzengeslacht afstammen, maar tevens moet het hen met treurigheid vervullen bij de gedachte wat hun nakroost eenmaal worden zal. Het is inderdaad jammer, dat het boven me degedeelde te laat is, om door de vrienden van de reactie te kunnen aangewend worden als een wapen tegen het liberalisme. Zij hadden dan kunnen beweren dat het liberale beginsel den Een weduwe in Ohiowiens man aan deliri- urn tremens gestorven was heeft een actie tot titel van gouvernements-keurmeester van vee, be- schadevergoeding ingesteld tegen den herbergier TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 30 Juni. Heden is de discussie over het ontwerp nopens den spoorweg Samarang-Vorstenlanden afgeloo pen. Het grootste bezwaar was de ontheffing der maatschappij tot aanleg van een zijlijn van Soe- rakarta naar de Solo-rivier. Een amendement van den heer van de Putte, bm geene ontheffing maar slechts uitstel te ver- leenen .uiterlijk tot juni 1882, vóór welk tijd stip de aanleg moet zijn geschied, is aangenomen met 40 tegen 16 stemmen en daarna de geheele wet met 54 tegen 2 stemmen. De overige kleine ontwerpen en conclusiën op commissoriale rapporten zijn aangenomen. De discussie over de tractaten betreffende de Kust van Guinea en Siak en over het ontwerp *ot bevordering van de verhuizing naar Suriname komt aan de orde na hetgeen reeds ter behan deling aangewezen is. Morgen zal de nominatie ter vervulling der vaccature in den Hoogen Raad opgemaakt worden. Het Londensche blad the Globe meldt volgen- derwijs het eind van eene der godsdienst(?)-ge- zindten dusverre op aarde bloeiende: »De wereld loopt gevaar ééne harer godsdienst- sekten te verliezendoch, het groot aantal dal zij overhoudt aangenomen zal zij het verlies licht kunnen dragen zelfs zou zij er veel bij winnen. Met het Mormonisme is het gedaan 1 Berichten uit Utah melden den eerlang onvermijdelijken val der kerk van Brigham Young en Joe Smith. De schuld licht aan den Pacific-spoorweg. De voltooiing van dal werk valt samen met een schrik barende scheuring in de Mormoonsche maatschap pij. Eene jongere sekte der heiligenzich noe mende Godbyten, heeft de banier opgestoken te gen het despotisme van Young en is door zijne aanhangers zóó gedrongen, dat zij zich ieitehjk ziet uitgesloten van de Zoulmeer-kudde. Tege lijkertijd, dank zij den Pacific-spoorweg, zijnde heiligen in gemeenschap gekomen met een groot aantal heidenendoor dien weg in het land ge bracht. Het gevolg is dat de meisjes uit het oog verliezen wat geluk het is deel uit te maken van een Mormoonschen harem. Zij verkiezen nu lie ver de vrouw te zijn van een der heidenendie zich met ééne gade tevreden stellen. Ook man nen zweren het Mormoonsche geloof afen kee- ren terug in de booze wereld buiten het nieuw Jeruzalem. Het schijnt dus dat de Vereenigde staten niet meer noodig zullen hebben de sekte met geweld van wapenen te vernietigen, wat som migen onvermijdelijk achtten zoodra de spoorweg klaar zou zijn. Het Mormonisme zal de uitroei ing der veelwijverij niet lang kunnen overleven en deze bijzondere instelling gaat natuurlijk meer en meer te niet naar mate de bevolking toeneemt. Binnen weinige jaren zullen de heiligen éénvrou- wige zondaars zijn gewordenen tot herinnering zal slechts overblijven het epigram van Artemus Ward: »hunne godsdienst is uniek, en hunne vrouwen zijn veelvuldig.” en zag den aangesprokene door den rechter tot 5000 dollars schadeloosstelling veroordeeld. Zitting van Zaterdag 1 Juli. De kamer heeft heden tot eersten candidaat [ter vervulling der vacature in den hoogen Raad gesteld mr. F. B. Goninck Liefstingrechter te Leiden de heer Francois had 19de heer Wichers 9 stemmen. Tot tweeden candidaat werd ver kozen mr. H. Machielsenprocureur-generaal bij het Hof in Overijsseltot derden mr. D. van Akerlaken, lid der Tweede Kamer; tot vierden mr. P. S. Noyonraadsheer in het hof van Noord- Holland tot vijfden baron Hugenpoth tot den Öeerenclaauwraadsheer in het hof van Noord- Brabant Daarna is de discussie aangevangen over het voorstel van den heer van Houten betreffende wij ziging van enkele artikelen van de wet op het personeel. Dit gaf tot korte algemeene discussiën aanlei ding. Nadat artikel 1 met 30 tegen 19 stemmen ,i was verworpen, heeft de voorsteller het ontwerp ingetrokken Maandag komt de overeenkomst met de Ne derlandsche Bank en daarna de traktaten betref fende de kust van Guinea en Siak aan de orde. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van den Javaan zal worden gehouden op Donderdag 27 Juli te Arnhem. Aan de orde zijn o. a. de volgende puntenBespreking der gouvernements-koffiecultuurals belasting in ar beid bespreking van de tariefwet op den in- en doorvoer in Ned. Indie; voorstel van de afd. Gro ningen om de geschriften der Maatschappij in hun vervolg uit te geven onder den naam van een ft i 3 6 5 0 SNEEKER COURANT 1 bl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1