L |p<4Vl’TT> A JWï REMONTE EN HET ARBONHISSEMEKT SMUK. 1 BINNENLAND. blhX?8''8”™8’- iiE-RLAD VOOR üli 1871. J 12 JULI. State n-G eneraaL n It afspringt. 5; keuring. 1 i. het zamen uitmakende eene waarde van f 16’649 737,50 b; men onderwijs ontvangen. \l rt 3e en JI jn to >0 de n- er 5. de g- ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7)Z2 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Het is zeker nog nooit voorgekomen, dat zulk een ontzettende oorlogsschatting moest betaald Eenige dagen geleden is in de Rotterdamsche diergaarde een gems geboren. Het diertje is Donderdag morgen met de moeder in een der rolsperken losgelaten. Het is een lust te zien ons morgen ontbijt, aller harten den met negers naar thans liggen 56 jaren en 4 nog even ver. j zegt de N. R. Ct. met welk eene verbazen- de vlugheid het de rotsblokken op- en De spoorweg-aansluiting Nieuwe Schans en Ihr- hove behoort nog altijd tot de pia vota en is nog verder van hare verwezenlijking dan voor een paar jaren. In 1870 was men reeds zoover gevorderddat ter verzekering van het aanlcg- kapitaal ad 1,800,000 thlr. door Nederland 400,000 en door Pruisen 300,000 zou gesubsidiëerd wor den terwijl Oldenburg aanleg en exploitatie voor eigene rekening zou nemen, Zoo als de zaken thans slaan is er weinig kans op aansluiting meer want te Berlijn is men eensklaps van meening veranderd ter wille van een plaatsjehet kleine Papenburg. Een brug met beweegbare opening over den Eeins wordt voor de scheepvaart op Papenburg schadelijk ge acht en wil men thans eene vastezoo hoog dat zeilschepen met staande mast er onder door kunnen. Het vroeger uitgestelde landmeters-congres za' half Augustus te Utrecht plaats hebben. De Tijd bevat onder het opschrift»de Roo- ver-Koning in aantocht 1” een stuk over de ont vangst van Victor Emanuel in zijne nieuwe hoofd- stad. Daarin wordt beweerddat alleswat over het uitbundige enthousiasme der bevolking bij die gelegenheid is gezegdvan ’t begin tol het eind verzonnen is. ’t Is mogelijken wij hebben er niet tegendat het ultramontaansche blad Victor Emanuel, zijn béte noire, het plei- zier van zich te zien toejuichen zooveel mogelijk beknibbelt. Maar dat het dien vorst altijd zulke liefelijke namen naar 't hoofd gooit als agekroonde bandiet” en aroover-koning” is wat erg. Eenige maanden geleden werd hier te lande een steendrukplaat uitgegevenwaarop men den keizer van Duitschland en v. Bismarck met Na poleon aan één galg hangendezag afgebeeld. De justitie heeft terstond de verspreiding van die spotprent belet. (Daarvan is ons niets bekend). De Tijd wandelt ongehinderd door ’t gansche landen ontlast dagelijks zijn ultra-Pauselijke gal in de meest beleedigende woorden. Wordt hier nu met twee maten gemeten? Meent vrouw ju- stitia dat bevriende mogendheden minder gevoe lig zijn voor een prik met de pen dan voor een veeg met het penseel Of zou zij misschien in aanmerking nemendat Berlijn niet zoo ver van hier ligt als Rome Wij nemen bovenstaande over uit de anders zoo voorzichtige prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant. Ieder lezer neme er ’t zijne uit. Men wil als stellig weten zegt het Han- delsblad dat bij de regeering het voornemen bestaat om de vesting 's Hertogenbosch op te heffen bij de wetdie vermoedelijk met de maand September zal worden voorgedragen. De eerste kamer der staten-generaal is bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 dezer's avonds half 8. De volgende algemeene vergadering van het Alg. Nederl. Vredebond zal te Utrecht worden gehouden. Aan de weduwen-- en weezenbeurs voor on derwijzers in Friesland is door de staten van dat gewest voor 1872 eene bijdrage verleend van 400. In Middelburg zal 1°. Januari 1872 de belas ting op het gemaal komen te vervallen. Zij bracht ongeveer f 40.000 jaarlijks op of 2/a gulden per hoofd. TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 7 Juli. In de heden gehouden avondzitting is tractaat betreffende den afstand der Kust van Gui nea aan Engeland aangenomen met 34 tegen 30 stemmenmaar is het tractaat betredende Siak verworpen met 36 tegen 28 stemmen. Zitting van Zaterdag 8 Juli. In de Kamer is heden op voorstel van Minister van Koloniën besloten hel tractaat Engeland nopens de verhuizing van r"- Suriname voorloopig builen behandeling te laten naar aanleiding van de stemming van gisteravond. Al de verdere ontwerpen waaronder die tot uitbreiding der cellulaire gevangenisstraf, zijn aangenomen. Eene nieuwe Pharmacopoea Neerlandica is door de Regering aangeboden. De Kamer is daarna op reces gescheiden. W ij vernemendat onder de bruidsgeschen ken, 11. K. II. Prinses Marie aangeboden, één voorkomt, dat om zijne eigenaardigheid vermel ding verdient. Eender dames van de hof houding namelijkheeft daartoe een overigens prachtig opgemaakt vuurscherm vervaardigd van pauwen vederen die zij reeds sedert geruimen tijd te voreti met dat doel op het huis »de Pauw” had opgezameld. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. te doen werken; zij zouden daar 4 a kunnen verdienen. De minister hee. val niet lang meer te wachten met he 4 LJg jggg voorstellen betreffende de gevangenen. 1 j ggjjg 1 1 Bgg 1|S /Ml j» ggg I SjB WBk /JB misdadig te worden die zaak nog ver( M MM Ml WM ML/ BB Wl J l Wl 1 w| lange baan te schuiven. Dat voorts geui«uf en voorzichtigheid bij 't vonnissen wel het bruikbare moedertje is voor de porcelein-k .rnniv nn Maken de fransche bladen -ver den uitsla" voor T overö) Jt] (jr ochen op n leem- De Rotterdamsche Courant zegtdat de lij delijke schorsing in de uitgave van het demo cratische blad de Vrijhetd de meer bedaarde toon van het blad de Toekomst en de verdaging van de bijeenkomst der Internationale te Rotter dam het gevolg zijn van eene waakzaamheid, die men in deze dagen verdubbelde en van een preventief systeem dat van ahooger” in werking wordt gebracht. Wij hechten geen geloof aan die mededeeling. De staten dezer provincie hebben in hunne zitting van 6 Juli ƒ500 toegestaan voor subsi die in 1872 aan de zeevaartkundige school te Harlingen. Naar wordt vermeld is de inschrijving voor den spoorweg van Munster naar Enschede vol- geteekend en zal dientengevolge aan den Duit- schen minister van koophandel een uitgewerkt plan van dien weg worden aangeboden ter goed- Het volgende bezwaarschrift is volgens de N. R. Ct. in de laatste Raadsvergadering der ge meente Tietjerksteradeel ingediend, door het laatst gekozen Raadslid F. II. van der Veen Mijne heeren! Zedert onze eerste vergade ring, toen ik in uw midden den Eed heb afge legd, zijn er zaken voorgevallendie daar mede in strijd zijn, en voor mijn gemoed zeer bezwa rend. Ik wens dezelve in het midden brengen. Zij zijn tegen de geboden Godsen daar wij belijden de overal omtegenwoordigheid Gods, dunkt wij hebben ook naauwkeurig te letten op Zijn beveelen en hoe is het gegaan met de Zon dag (de dag des Heeren) van de Bergumerker- mis na de middag’s Godsdienst wierd alles maar publiek uitgestald, nu kan mij wel gevraagd wordenis dat wat nieuws och neenhet is al gewoonte geworden maar voor enkelde jaaren hebben er zeer veelen met mij uit deze plaats ook al tegen geprotesteerd en aan het Bestuur verzogt om daarin te voorzien, maar alles is Op eene der scholen in Lemsterland doet zich het even vreemd als verblijdend verschijnsel voor, dat uit één huisgezin teven kinderenwaarvan de jongste 5 en de oudste 11 jaren telt, te za- tot hiertoe hetzelfde gebleven en daar ik nu een Lid van dat Bestuur uitmaak ben ik er mede aansprakelijk vooren zou ik mij nu stil houde neen 1 dat mag ik nu niet en dat kan ik ook niet. Ja dan acht ik het mij nog een groot voor recht dat ik daartegen in ons midden protest kan indienenik weel zeer veelen ingezetenen dezer plaatsja der Gem. zouden met mij zulks doen maar zijn daartoe niet in die ge legenheid als Lidmaar mij is hel gegund en wee mij als ik dal ongemerkt voorbij zou laten gaan en niet alleen mij maar het gaat ons allen aan wij zijn er aansprakelijk voor wij kunnen het laten gaan gelijk het reeds jaren is gegaan maar als directeuren zijn wij ten duursten ver plicht daarvoor te waken. Ik weet nog wat ver andering er voor jaren te Dragten heeft plaats gehad wegens den Zondag hoe vroeger die dag een van de voornaamste der kermis was maar nu reeds zedert jaren afgeschafl, is door het Bestuur. Ja Heeren voor eenige dagen las ik in een weekblad dat de gemeente Veere op voorstel van Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn dat de kermis geheel van haar oor spronkelijk doel geheel ontaard niet anders is, dan eene bevordering van dronkenschap en zede loosheid en derhalve als een pest der Maatschap pij van Regeringswege behoort te worden ge weerd. In zijn vergadering van den 31 Maart jl. Maart jl. tot algeheele afschaffing der kermis heeft besloten. Dit besluit werd met algemeene stemmen aangenomen. De schrijver zegt het sti ekt den Leden van den Raadofschoon ver schillenden richtingen toegedaan ongetwijfeld tot eerdat zij den moed hadden zo beslissend voorstel met ouverdeelden bijval Ie ontvangen en mitsdien de Bachanaliën der 19 Eew voor goed uil de Yeersche Martschappij te verbannen. Mijn doel is juist niet mijne medeleden om de kermissen in haar geheel afteschaffen. Neen! lu. de Zondag de kramen digt houde 2°. de ove rige dagen te beperken zooveel het mogelijk is de Dronkenschap en Zedeloosheid tegen tegaan daar alles ’s Nachts maar wijd open wordt gezet. Ja Heeren medeleden van den Raad hebben wij allen niet den eed voor den alwetenden God af gelegd en zijn wij daardoor niet ten duursten verpligt om ook op de beveelen van dien God te letten, en na dezelve nauwkeurig te handelen; ik zeg van ja in dezen mijn hoop is dat deze zaak eens met ernst mag worden overwogen en dit mijn gewigtvol verzoek veel ondersteuning mag ondervinden. Ja kon het zijn van u allen mijne medeleden is mijne hartelijke wens. Die lust heeft leze Leviticus 26 het was juist heden ons capitel bij ons morgen ontbijt. De Heere zegene het aan u B E K EN D M AKIN G. BURGEMEESTER en ‘WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken aan de belangheb benden bekenddat de Commissie uit het plaat selijk bestuur, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen, welke, tot vrijstelling of uit sluiting van den dienst der schutterij zijn ingé bracht dit jaar hare tweede zitting zal houden ten raadhuize alhier op Donderdag den 20 Juli aanstaande, des voormiddags ten llJ/2 ure, tot onderzoek van alle reclamesdoor de ingeschre vene en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij num- merverwisseling voor anderen, verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komenvermits zij anders zullen gehouden wordengeene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienstplich tige nummers getrokken hebben niet vallen in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827 sub. letter a. b. c. I en m. van art. 4 bij de schutterij zullen worden ingelijfd, blijven de het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Enopdat zulks kome ter kennisse van een ieder wien het aangaat zal deze worden afge- kondigd zooals gebruikelijk is. Sneek, 8 Juli 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA De Secretaris II. FENNEMA. Gedurende 1870 zijn aan ’s Rijks munt ver vaardigd en afgeleverd, voor rekening van den staat 4’010,000 stuks centen 2 004,000 halve dito; voor particulieren: 6’639,847 st. 2‘/a guldenste Aan het dezer dagen de Polytechnische school te Delft gehouden examen B (art. 6164 van de wet op het M. O.) hebben deelgenomen j i 15 kandidaten, waarvan o. a. is geslaagd voor civiel- en bouwkundig ingenieurde heer A. Gor ter te Sneek. De Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben een voordracht aan Prov. Staten gezonden tol het beschikbaar stellen van een jaarlijksche subsidie van ƒ3000, tot tegemoetkoming in de kosten voor het geven van herhaling- en voort gezet lager onderwijsuitsluitend aan volwas senen. Door de Rechtbank te Appingedam zijn eenige personente ’t Zandt wonendeieder veroor deeld tot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf ter zake van samenspanning aan zijde der werklie den om gelijktijdig het werk te slakenopge volgd door een begin van uitvoering. Die veroordeeling is het minimum van het bedreigde bij art. 414, Code Pén aleen wet boek dat in zijn tijd (ingevoerd in Frankrijk 1°. Maart 1810) reeds om zijn vindicatieven aard door de beoefenaars der wetenschap is veroor deeld en waarvan Willem I gezegd heeft in 1815, dat het ten eenenmale in strijd was met onzen volksaard en dus ten spoedigste door een anderbetere en mildere bepalingen bevattende, behoorde vervangen te worden en dat het ont werpen daarvan als eene nationale behoefte als een der eerste plichten van zijne ministers zou beschouwd worden. Tusschen toen en maanden en zijn wij J e iet I ie- ir- e t- Tt S t V i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1