GKMKENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NWS- E?i ARVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. K 1 1811. No. 56 G8TE J A AK GA N' G. 15 JULI ZATEKDAG Z E S-E N-T W I KT T I VERGADER1NG j .van den Gemeente-raad van Sneek, S. L. Andrea griffier bij het te Sneek. overschrijving op de Gemeente- loffelij k(?) volk zond ter uitvoering eener reparatie: Z. M. heeft benoemdtot rechter te Sneek mr. J. J. Kuipers, griffier bij het kantongerecht te Heerenveen; tot griffier bij het kantongerecht Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. reeds bii on- 1. 2. te Heerenveen mr. f~ kantongerecht te Lemmer. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Gents,, voor eiken regel daarenboven iy2 Gents.Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten de kermis daar te doen doorgaandoch alleen voor stadgenooten. Van het eerste deel der Dickens volks-uitgaven zijn reeds 80,000 ex. verkocht. Als merkwaardigheid op het terrein van brief stijl deelt men uit Soerabaya den volgenden aan hef mede van een brief van een huisheerdie op verzoek van den huurder zijner woning werk- «Waarde Heer. Ingevolge UEdels schrijven van den 22 dezezend ik hierbij twee menschen en drie koeliesenz.” Onder Workum zijn 4 pondematen land afge zweeld door 4 mannen uit het oude-mannenhuis, van welke de jongste ruim drie vierde eener eeuw geleefd had. No. 2 op de voordrachtopgenaaakt door de arrondissements rechtbank te Zwolle voor de va- ceerende betrekking van lid in die Rechtbank is geplaatstMr. J. A. Willinge Prinsrechter De Prov. Staten van Friesland hebben met 36 I van de 42 stemmen tot lid van de Eerste Ka mer herkozen jhr. G. R, G. van Swinderen. Men schrijft uit Vianen »De Gemeenteraad alhier heeft een loffelijk(?) voorbeeld gegevendat navolging verdient. Een voorstel van burgemeester en wethouders om één der hoofdonderwijzers eene gratificatie van ƒ70 toe te leggen voor gemis van een tuin, werd af gewezen, waarna op voorstel van een raadslid besloten werd met 3 tegen 2 stemmen het trac- lement van dien ambtenaar om bovengenoemde reden ’s jaars met ƒ5 (zegge vijf gulden) te vermeerderen. «Welk eene hoeveelheid groenten enz. zal men voor ƒ5 ’s jaars koopen!” In de gemeente Lerasterland zijn achtereenvol gens 4 broeders en zusters van een en dezelfde ouders gehuwd met 4 zusters en een dezelfde andere ouders. conservatieve klem geloopen. De burgemeester van Bolsward heeft als zoo danig met 15 Sept, zijn ontslag gevraagd. nend afscheidswoord door den heer Kok aan de leerlingen die de school verlietengericht en eene opwekking aan de overigen om de vacantie toch niet geheel nutteloos te laten voorbijgaan liep deze plechtigheid af. Naar wij uit goede bron vernemenzal er door de Typografische Vereeniging «Lourens Cos ter”, in de maand Augustus, eene tooneelvoor- stelling worden gegevenom daardoor eenigszins aan het gemis der kermis te gemoet te komen. Woensdag morgen was de winddrukking op den windmeter van de hoogere Burgerschool 95 kilogr. op de vierk. meter. Naar wij vernemenis op de vergadering te Haarlem besloten, dat de eerstvolgende Alge- meene Vergadering en het congres van bde zVe- derlandsche Maatschappij van Nijverheid te Sneek zal worden gehóuden. Reeds vroeger was door ons departement moei te gedaan om die vergadering alhier te doen plaats hebbenmaar toen heeft Groningen de voor keur genoten. f Ooststellingwerf11 Juli, Naar wij ver nemen, zal er eerstdaags in deze gemeente eene vergadering worden gehouden van publieke en particuliere personenten einde te beraadslagen, over de middelendie moeten worden aange wend omzoo mogelijkde finantieële crisis waarin Ooststellingwerf verkeert, op te heffen. De gemeente- en dorpsbelastingen zijn hier tot het ondragelijke gestegen. Wij kennen contri buanten die van hun wekelijks inkomen dit jaar '15/o moeten betalen. Zulk een toestand is on houdbaar en als de hoogere autoriteit in dezen geen hulp kan verschaffendan is de toekomst voor deze gemeente zéér donker en zullen nog meer notabelen haar verlaten. Ach Ach Leeuwarden 13 Juli. In de heden gehou den gemeenteraadsvergadering is tot fijdelijken wethouder benoemdde heer mr. J. Dirks. •p Heden zijn de alhier in garnizoen liggende troepen door den luilenant-generaal J. II. Engel- bregt geinspecteerd. f Naar men zegtmoet hier van Hardegarijp het lijk van eene vrouw zijn aangebracht, ten einde eene schouwing te ondergaan. Men ver moedt, dat zij vergiftigd is. t Den tl dezer, ’s middags 2 uur, is tenge volge van onvoorzichtigheid, afgebrand een ar beiderswoning te Rohel in de gemeente Schoter- land behoorende aan K. A. Otter, te Oude- schoot en bewoond door H. Bron. Van het in die woning aanwezige huisgeraad heeft men al leen een kast met kleeren kunnen redden. Een en ander was niet tegen brandschade verzekerd. f De vergadering der Provinciale Staten van Friesland is heden afgeloopen. f Baard, 14 Juli. In de vergadering van ’t departement Baard c. a. van de maatschappij Tot Nut van ’t Algemeenjl. Woensdag alhier gehoudenwerd o. a. door den boekhouder ver slag uitgebracht over ’t afgeloopen boekjaar van de departements-spaarbank. Uit zijne mededee- lingen bleekdat deze nuttige instelling die ge durende de 20 jaren van haar bestaan zoovele schoone vruchten heeft opgeleverd voortduring eene welverdiende belangstelling dervindt. Niet minder den 87 deelnemerswaar onder vele dienstbaren en minderjarigen hadden hunne spaarpenningente zamen een kapitaal van ƒ5244 vertegenwoordigende, aan de bank toevertrouwd. Daar de rekening met een aardig batig slot was afgesloten werd door enkele leden het denk beeld geopperd om de rente van 3,6 tot 4 pc. te verhoogenanderen verklaarden zich meer voor het uitreiken van premiën aan de trouwste deelhebbers. In eene volgende bijeenkomst zal den leden een bepaald voorstel worden aangeboden. SNEEK, 14 Juli. Naar wij vernemen zal het volks-concert, dat door de ijverige bemoeiingen van heeren direc teuren der buiten-societeit «de Harmonie" geor ganiseerd wordtplaats hebben op Zondag 23 Juli e.-k. De leden hebben voor ruim 200 in geschreven en men stelt zich voor pl. m. 800 personen te zullen introduceeren. Het Concert zal gegeven worden door het muziekcorps van het ie Reg. uit Leeuwarden, onder directie van den heer Stoetz. Gisteren nademiddag is alhier binnengebracht het lijk van een 13 jarig meisje uit Makkum en naar het gerechthuis gebrachtwaarna onmidde- lijk eene lijkschouwing plaats had, De redenen waarom de justitie heeft gemeend een rechtskun dig onderzoek omtrent den dood van dit meisje te moeten instellenzijn naar wij vernemen deze In de maand Mei jl. waren eenige jongelieden aanwezig in eene tapperij te Makkum en wer den aldaar door eenige andere uitgelachen. Bij het verlaten van den herberg gaf een der eerslbedoelden U. S. aan een 13 jarig meisje dat er toevallig kwam aanloopen een slag aan de rechterzijde van ’t hoofd. Oogenschijnlijk scheen dit geen verdere nadeelige gevolgen te zullen hebben, maar kort daarna openbaarde zich bij de mishandelde verschijnselen van hersen schudding, tengevolge waarvan het kind jl. Woens dag schijnt overleden te zijn. De dader stond heden morgen voor de recht bank alhier ter zake dat feitterechten nadat vier getuigen waren verhoord, waaronder ook dr. Bochardtdie de patiënte behandeld had heeft het O. M. zijn requisitoir genomen strekkendedat de rechtbank de zaak zal stel len ter instructie van den heer Rechter-Gommis- saris van strafzaken alhier. Met belangstelling zien wij den verderen afloop van deze treurige zaak te gemoet. Heden voordemiddag ten 11 ure, had op Let Gemeentehuis de gewone jaarlijksche promotie en prijsuitdoeling van en aan leerlingen van het ste delijk Gymnasium plaats. Door den rector, de heer Dr. A. G. Kok, werd eene rede gehouden, broeders van ten onjerwerp hebbende »de waardeering van j de klassieke oudheid”, waarin vooral gewezen i werd op het feitdat er in den tegenwoordigen tijd tweeërlei richting werd waargenomen nl. zij die den tijdgeest volgende, dezen invloed van de klassieke en vooral Grieksche kunst en litteratuur niet waardeerden en zij die de schrijvers en kunstenaars der oudheid nog altijd ten onrechte verre boven die van lateren tijd stellen. De rede werd besloten met een opwekkend woord aan de leerlingen en de opmerking dat de Gymnasia inzonderheid de leerscholen zijnom door de beoefening der klassieken van vroege- ren of lateren tijd den grond te leggen van latere wetenschappelijke en maatschappelijke ontwikke ling. Tot het academisch onderwijs werden gepro moveerd de heeren Kolf!Kijlstra en Kielstra van wie de eerstebij het verlaten van 't gym nasium eene latijnsche rede hield, eindigende met een woord van dank en afscheidook namens de beide anderenaan hh. Curatorenleeraars en medeleerlingen. Hierop 'volgde eene mede- deeling van die leerlingendie tot eene volgende klasse waren bevorderd en met een prijs wer- den begiftigdterwijl de primus van elke klasse als naar gewoonte eene kleine latijnsche toe spraak hield tot de Curatoren. Met een hartclijken gelukwensch en een verma- Maandag den 17 Juli 1871, ’s voormiddags 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Piesumlie der notulen. 2. Adres van K. Geertsma om eervol ontslag als le hulponderwijzer in de Armenschool. r 3. Idem van L> E. Smilde, om een stuk land óp grondrente te verkrijgenten einde er een oliemolen op te stichten. 4. Idem van den heer B. A. Hesselink om een strookje grondten einde zijne huizen nabij j de Hoogëndster Poortdoor middel van een ijze ren hek van den publieken grond af te scheiden. 5. Idem van G. Veldhuis c. s. om het stads werkhuis niet tot een verplegingslocaal voor pok- I lijders te bestemmen. 6. Idem van den heer J. Leopold, om ontslag als leeraar aan den voorbereidenden cursus der Burger jongenschool. 7. Idem van den heer dr. A. Harms, om ont slag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. 8. Idem van de Directie der Sneeker Zeil- vereenigingom subsidie voor het houden eener Hardzeilpartij. 9. Idem van J. J. Bastom vergunning tot .omheining van een plekje grond voor zyn woon huis aan de Geeuw. 10. Voorstel tot verhooging van ’t schoolgeld voor sommige leerlingen der stadsbewaarschool. 11. Besluit van Ged Staten, omtrent de ex piratie der Koninklijke goedkeuring tot tolheffing aan de Dillezijl. 12. Idem van dezelfden, houdende machtiging voor de Gemeenteraden van Harlingen, Bolsward en Sneekom in overleg te treden nopens een rechterlijk verzet tegen de Prov. Verordening op '•de vervanging der floreen. 13. Idem van dezelfden strekkende tot goed keuring van het raadsbesluit tot deelneming in het kapitaal beuoodigd voor den aanleg van een spoorweg HarlingenSneekHeerenveen. 14. Idem van dezelfden, houdende goedkeu ring van het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1871. 15. Proces-verbaal van verificatie der Ge- meente-kas. 16. Programma der lessen aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1871/72. 17. Af- en begrooting. 18. Voorstel van de Curatoren der Latijnsche school om de Rectorshonorariatijdens de be staan hebbende vacature in die betrekking aan de beide andere docenten uiltekeeren 19. Benoeming van een lid in de Directie van het Stadswerkhuis. 20. Benoeming van een stembureau ter ver kiezing van vijf raadsleden. 21. Voorstel tot instelling eener jaarlijkcshe kalvermarkt. 22. Rapport omtrent de rekening van het Ned. Israëlitiesch armbestuur en ten aanzien eener aanvraag om machtiging tol af- en overschrijvin gen op de algemeene armvoogdij-hegrooting, bei de over 1870. Eenige leden der tweede kamer en andere aan zienlijke personen hebben verleden Zondag den verdienstelijken en eerlijken volksvertegenwoordi ger Guljédie door de Bredasche kiezers zoo onrechtvaardig van zijn zetel gedrongen isvóór zijn vertrek uil de residentie een afscheidsdiner 1 aangeboden in ’t hotel Paulez. Een tooneelwedstrijd zal den 20en21en en 22en Augustus te Antwerpen gehouden worden. Het concours zal drie afdeelingen hebbeneen j voor Zuid-Nederlandsche en een voor Antwerp- sche lief hebbers terwijl door de Belgische Re- geering nog een tweetal medailles zijn uitgeloofd voor het best opvoeren van een oorspronkelijk tooneelspel in een bedrijf, De overige prijzen medailles van ƒ200 tol ƒ25 waarde, zijn uitge loofd door het Gemeentebestuur van Antwerpen. De heer mr. S. Lipmaneens een schrander rechtsgeleerdeis te Hilversum overleden. Hij is in het laatst van zijn leven op theologisch ge bied in allerlei strikken verward geraakt en ein delijk hij strooptochten op politiek terrein in een I COURANT SNEER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1