1 CIMiTI EX HET ARRONDISSEMENT MI. NM8- EX ADVEBTEXTIE-BLW VOOB DE V® BINNENLAND. 1871. Z E S-E N-T W I N T I G S T E No. 38 J El. ZATERDAG k VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, Maandag den 24 Juli 1871, ’s middags 12 uur. e -3 @ÈSiyiSW!S j dering, gehouden ten Gemeentehuize bij Js. I van 6 I deze maand. I I ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. Bij koninklijk besluit van 17 dezer, no. 5, is de heer M L. van de Woeslijne Voerman ontsla gen als lid van het dagelijksch bestuur der Lem- I .slersluis. Voor het examen van leerling-apotheker te Meppel begint, hebben zich waaronder 5 jonge jufvrouwen De heer Luitz leeraar aan de zeevaartkundige school te Delfzijl is als zoodanig beroepen te Harlingen. De ultramontaansche bladen zoo lezen wij in het Utrechtsch Dagblad hebben in den Maandag a. s. j 38 sollicitanten i aangegeven. Het Vaderland verneemtdat de heer Loudon, tot Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië be noemd zijn betrekking van commissaris des Ko- nings in de prov. Zuidholland den eersten Octo ber zal nederleggenen in den loop dier maand per landmail naar Indie vertrekken. teneinde zich voor builen aan het hoofd in die en 7 Augus- Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de me dische faculteit aan de hoogeschool te Groningen dr. H. W. Middendorprector in de geneeskunde aart die hoogeschool. De heer H. de Veer heeft ontslag gevraagd als directeur der hoogere burgerschool te Delft en zal zich te Amsterdam vestigenom met 1 Oc tober op te treden als. hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag. I dat Men leest in de N. Arnh. Cour. «Ieder die het genot heeft gehadde reis van Zwolie naar Kampen of anders om met den Gen- traalspoortrein een enkele keer mede te maken, zal overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, om zich van een valhoed of zoo iets te voorzien O) In de Amstd. Ct. werden dezer dagen door ’s konings commissaris in Gelderlandbij ad vertentie de namen van 15 leden der prov. sta ten van Gelderland bekend gemaaktdie zonder kennisgeving in de laatste zittingen afwezig zijn gebleven en daardoor de beslissing over de aan de orde gestelde zaken onmogelijk hebben gemaakt. De Noordstar acht zeer wenschelijk dat de bepaling van het reglement van orde dier staten krachtens welke deze bekendmaking geschiedde ook in het reglement van orde voor de tweede kamer wierd opgenomen. Waarschijnlijkzoo meent dit blad zou men dan minder het ver schijnsel te betreuren hebbendat soms de be langrijkste aangelegenheden beslist worden in eene zeer onvoltallige vergadering, waardoor niet zel den de afwezige en niet de tegenwoordig zijnde leden het lot der gewichtigste zaken beslissen. De Noordstar vergeet intusschen dat bijna alle groote couranten verslagen van de zittingen der kamers geven en daarbij de namen der afwezigen vermelden, Door Z. Exc. den minister van staat en binnenlandsche zaken zijn o. a. benoemd aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers tot hulpon- derwijzers-kweekeling J. Wijma van Marssum tot kweekeüng H. J Stratemeijervan Bolsward, i W. J. de Vries, van DragtenJ. Brink, van Sneek en C. G. G. van Hemertvan Harlingen. Volgens een schrijven aan de N. R. Ct. uit Naaldwijkheeft de pastoor aldaar de stembil jetten voor de verkiezing van leden voor den ge- 'meenteraad bij zijne parochialen doen ophalen ten einde die ingevuld weder uit te reiken. De Perseveranza van Milaan houdt eene be schouwing over het vreemde gedrag van den paus die in Rome blijftterwijl onder gebeurtenissen van niet het tiende gedeelte van ’t gewicht als dezevorige pausen en ook deze Rome verlaten hebben. Zij zegtdatterwijl Pius IX de ka nonnen de Porta Pia heeft zien openensolda ten die hij zijne vijanden noemtRome heeft zien binnentrekken den zoon van den vorst, die hem van zijn koninkrijk beroofde door de hoofd stad zijner stalen een intocht heeft zien houden en later dien vorst zelven er zich heeft zien ves tigen, onder goedkeuring der bevolking en haar gejubel en geestdrift over den val des pausen terwijl Pius dat alles ziet sluit hij zich zonder noodzaak in een paleis aan den Tiber op van alle macht ontbloot en blijft met over elkander geslagen armen toeschouwen 1 Een der niet het minst zwaar wegende argu menten tegen Darwin’s afslammmgs-theorie, daar in gelegendat de mensch geen behaard vel heeftgelijk de aapen hij dus ook niet uit de zen zou kunnen voorfgekomen zijn, is gevallen. Wel wist men, dat de Aino’s op Japan een zeer weinig uitwikkelde stam was en dat zij bijzonder veel haar haddenmaar veel meer ook niet. De attaché aan de Engelsche legatie Satow te Yeddogeeft van hen de volgende beschrij- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. laatsten tijd een hevigen strijd geopend tegen al les wal liberaal heel, tegen ieder die het drijven der ultraclericale partij openbaar maakt. Onder verre bladen zijn er als het Huisgezin, die op een lijn staan met de ergste schandblaadjes. Men verwaardigt zich niet hun lage lastertaal te be antwoorden als men die soms onder de oogen krijgt onder het mom van godsdienstzinvoe- Bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie las men in de kerk te W’assenaar tegen over den ingang «De Heer, die hier en ginds gebiedt, Bescherm Oranje en ’t Huis von Wied.” Het Dagblad en de Tijd noemen deze woor den szinrfjk” de Arnh. Ct. qualificeert ze als «rijmregels In het verslagdat het Leidsch Dagblad van het huwelijksfeest geeft, leest men o. a.«Mij vernemen met zekerheid, dat de burgemeester van de gemeente Wassenaardoor verkiezings- drukte belemmerdop een korte en gevoelvolle As*.. wijze het echtpaar heeft toegesproken en het burgerlijk huwelijk heeft voltrokken.” Wit, besproken, overwogen, goedgekeurd en vastgesteldhet dagloon met 20 cent te ver- hoogen welke verhooging ingaat den 10 Juli 1871. »De ambachtslieden te Dussen.” de en verketterde menmet dagelijks aangroeien- den klimaxal wat of wie liberaal heette rui de met eene verwoedheidwelke men niet bij Ghristenen en wel het allerminst bij zeer kerke lijke fijne lui zou zoeken de Nederlandsche Ca- thoiieke bevolking tegen al zulke van hare me deburgers en geloofsgenooten op die vrijzinnige politieke beginselen aankleefden, en ten anderen wist men de godsdienst, de belangen, de belan gen van bet Catholicis i e naar het heette het zijn of niet zijn van geloof, orde en goede ze de zeden in alie Staatrechterlijke vraagstukken te mengen en elke verkiezing voor 's Lands- Provinciaal of Gemeentebestuur te doen ontaar den in een religiestrijdin een strijd vóór het Gatholicisme en tegen hen die dat Catholicisme naar men zeide niets minder dan vernietigen willen. En opdat de onchristelijke en schande lijke lasterten opzichte van verreweg de meer derheid der liberalen, inzonderheid der Gatholie- ke liberalen, gepleegd, door de ongelukkige slacht offers niet wederlegdniet op de kaak gesteld niet zonneklaar beschaamd zou kunnen worden tegenover het grootste gedeelte der onnadenken de Catholieken, verbood men de lezing van alle andere dan de zoogenaamde echt-Gatholieke bla den en zorgde op die wijzedat de laf hartige leugens en de vuilste beschuldigingen onder de goe gemeente voortgekweekt en gangbare munt werden. M ie in Nederland liberale beginselen van Staatkunde zijn toegedaan, zijn in ’t oog van die zeer Christelijke redacteurs vogelvrij ver klaard I Geen Turkgeen Heiden geen rood huid of wilde zou zóó onmenschelijk zijn even- mensch belasteren verguizen en in zijn eer en goeden naam benadeeien, als die fijne lui dit sommige van hunne medeburgers en geloofsge nooten doen. Ze klagen over de oneerbiedige, soms zelfs kwetsende wijze, waarop andersden kenden over Gatholicisme en Gatholieke geeste lijken spreken of schrijven maar inderdaad de tegenwoordige organen der Gatholieke bewe gingspartij behandelen de liberale Staatkunde en de liberalen zeker niet betermaar vrij wal er ger.” Men schrijft uit Arnhem «Zordagvoormiddag had or.der de openbare godsdienstoefening in een der Hervormde kerken alhier* een storend incident plaatste midden der preek riep plotseling een welgekleed persoon blijkbaar tot den beschaafden stand behoorende uit«neendat zegt Paulus niet van den Heili gen Geest I” De predikant J. P. de Keijser, staakte een oogenblik zijn rede Middelerwijl beduidde de commissaris van politie den dileltant-theolo- gant dat hij hem moest volgenals zijnde het hier de plaats niet om in discussie te treden.” haat, een haat, dien zij moesten begrijpen, dal waar de grootste meerderheid Protestant is, min voor eigen zaak gevaarlijk kon worden. Wij vreezen, dat als de ultramontaansche fractie voortgaat, gelijk ze dit in den laatstentijd doet, zij hare geloofsgenooten werkelijk op den duur nadeel zal berokkenenwant hoe kalm de ver- I standige Protestant blijft tegenover de even blin- 1 de als onmachtige woede der ultramontanen, de massa is niet zoo gemakkelijk te overtuigen, dat hel slechts enkele drijvers zijndie wellicht in 't geheim in dienst van ’t Jezuïtisme staanen zelfs de meer bekwame Gatholieke Nederlanders met slijk en modder werpen en de Protestanten I door hun laster ergeren. Een Gatholiek bladdat thans te ’s Bosch ver- schijnt onder den naam van de Werker, schrijft over de houding zijner ultramontaansche geiools- geuootendie in N. Brabami de meest bekwa me Catholieken overat wisten te verdringen: ving, welke voorkomt in den Phoenix en daaruit «Men heeft stelselmatig twee middelen aangewend overgenomen is in Medical Times and Gazette om mvioed te verkrijgen. Vooreerst, belasterde van deze maand. een gevolg van wispelturigheid der ouders. Op het zangersfeestop 4,5, tus te Arnhem te houden zullen zich 25 lieder- tafëls800 zangers tellende laten hooren. Te Oosterzee en Echten moet zich een dolle hond vertoond hebben, die koeien gehelen heeft, maar docr eenige boeren is afgem.iakt, Ook te Heerenveen moeten zich van die gevaarlijke die ren ophouden. De gezonde honden zullen dus wel weer arrest krijgen Uit Heusden meldt men, dd. 16 Juli: «In het. hier verschijnend Weekblad leest men onder de adverlentièn de onderstaande kennis geving «Heden den 7den J ili 1371 hebben ambachts- i lieden allen wonende te Dussenin een verga- PUNTEN TER BEHANDELING: teêb^l. Resumtie der notulen. Adres van het Bestuur der Sneeker Zeil- vereeniging om subsidie voor het houden eener I Hardzeilpartij. 3. Idem van de Directie der Sociëteit de Har- I monie om subsidie voor het geven van een Vuur- werk ter gelegenheid van een volksconcert. 4. Idem van den heer Jobs Halbertsmaom een bleekveld op grondrente te verkrijgen. 5. Vaststelling der jaarwedde voor den Leer- a*r B aan de Hoogere Burgerschool. 6. Benoeming eener hulponderwijzer in de Fransche meisjesschool. 7. Idem van een ien hulponderwijzer. den de schrijvers den schandelijksten godsdienst tijdelijk genot van het ondeiriehtl stens schommelende en stootende karren te vrijwaren. Ongezelliger en gevaarlijker spoorwagens zijn wel niet denkbaar. Iemand die zich onlangs aan de reiskuur met die boldermachines heeft onderwor pen is op het denkbeeld gekomen om er eene groote botermakerij van te maken, door name lijk de melktonnen goed gesloten er in te zetten en deze van Kampen naar Zwolle vice versa te laten stoomen De geweldige schudding zou vol gens hem bepaald voldoende zijn om na twee reizen de boter kant en klaar (natuurlijk onge zouten) uit de vaten te nemen.” Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zegt in het dezer dagen uitge geven jaarboekmet betrekking tot de opleiding van jeugdige tooneelkunstenaars dat in dit op zicht van wege de maatschappij is beproefd, wat de omstandigheden en beschikbare krachten ge doogden. Het onderricht bleef hoofdzakelijk toe vertrouwd aan den hoofdonderwijzer F. Nout en de hoofdonderwijzeres mevr, de wed. Gox Prince. Aan het onderwijs is bij afwisseling deelgenomen door zeslaatstelijk nog door drie meisjes en vier knapen. Van hunne vorderingen heeft de commissie zich bij herhaling overtuigd. Mag zij vooralsnog aan het Nederlandsche too- neel geen WattierZiesenis of een Snoek kun nen toezeggen, toch kan men aannemen, dat twee meisjeskweekelingen en een der knapen bij Volhardende studiebeloven degelijke kunstenaars te worden De onkosten hebben bedragen ƒ1145,20 alzoo is het hiertoe verleende crediet op na niet uitgeput Tót de mingunstige ervarin gen behoort het groot verschil in leeftijd, in aanleg en reeds verkregen kennis der leerlingen, iets dat op het gelijktijdig of collectief onderricht een zeer belemmerenden invloed heeft Niet min der bedroevend is de ondervinding, dat kweeke- lingcnna Ij’ zich plotseling terugtrekken kortzichtigheid en de I COURAJX SNE EK iSE R 4 »<»iri.i4,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1