MEl'WS- E)i IDWffiTIHIAD VOOR DE GEMEEKTË IA HET ARRONDISSEMENT SWL -f V BINNEN L A N D. BUITENLAND. V L No. 60 Z JE S-E N-T W I N T I G S T E J 1871. ZATERDAG 29 J ULI. 150. ',00. Cilo- 38 tar- is ne wanneer In Mei 11. stierven in Nederland circa 800 per sonen aan pokken. OVERZICHT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. 290 ren re he ji ff. er id at lo 'as n- len t.; 50; en ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7% Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. I r Het Suöz-kanaal verkeert in gevaar een lasti ge concurrent te krijgen voor wat betreft de stoomvaart op China. me men gaan is. haar te stuiten. - weg naar de oevers der Kaspische zee, j Of de vervaar- diging der briefkaarten kost dus hier te Lande schromelijk veel geld, 2*/a maal meer dan i in Engelandóf de Nederlandsche Regeering trekt woekerwinsten uit het bewuste halfcentje voor elke postkaart. geven vooral nadat Alexander van Humboldt en andeie geleerde reizigers en natuuronderzoe kers hadden aangetoond dat in vulkanische gron den naar goede steenkolen niet behoeft gezocht te worden. Intusschen zijn ze gevonden in de nabijheid van de genoemde rivier te Uvero Jo- boncillio en Esterialtusschen Panama en As pinwall. Het laat zich gereedelijk verwachten dat de De briefkaarten in Engeland kosten in aan- aan het Rijk ƒ1.95 de 1000; de Neder- Een ingezetene der gemeente Helder, die Zon dag avond met de stoomboot van Amsterdam huiswaarts reisde is onderweg in slaap geval len om met weder te ontwaken. De Amst. Ct. zegt stoen men hem bij het aanleggen der boot wekte bleek hetdat de man gestorven was.” ue Berichten uit Engeland aangaande het we der luiden zeer ongunstig. Zoo zegt the Lan- Juli iszoo als gezegd wordtde warm- Zoo wij al gedoemd De Times waarschuwt voor den vreeselijker. vijand, die langs den gewonen weg nadert. Reeds voor eenigen tijd heelt de cholera zijne verwoe stingen in Perzië aangericht. Langzaam is zij door de Steppen van Zuidelijk-Rusland voortge gaan totdat zij Polen overweldigde en zelfs tot in Oostelijk-Pruisen doordrong. In de tropische gewesten van Aziëonder een bevolkingdie van geen gezondheids-regelen weetis de cho lera voortdurend ’t huis. In Indie is geen zuiver drinkwater buiten de steden te vinden. De kie men van het kwaad worden nooit vernietigd zij worden door water en wind verspreid en ontwik kelen zich ongestoord in de vuileenge, donke re woningen der inboorlingen. Wanneer een on gezond jaar de cholera in Indie buitengewoon sterk doet woeden gaat de epidemie over de Himelaya, verbreidt zich onder de nomadische stammen van Midden-Aziewaar niets gedaan en wiens rijke geschenken aan Pius velen voor den ondergang zijner fortuinen deden vreezen heeft volgens den laatsten cencus een belastbaar inko men van 1,680.000 gulden ’s jaars. Uit het onverteerde overschot der renten van verleden jarenzullen zijn zaakgelastigden eene stoombootvaart tusschen Cardiff en New-York op richten. Men zegtdat een voornaam suikerbakker te Amsterdam aan ds. van Rhijn te Wassenaar het adres verzocht heeft van den dichter van het feestlied op het huwelijk van prinses Maria teneinde hem het maken van ulevellen-deviesjes j op te dragenop welk gebied sedert den dood i van Schenkman behoefte begint te bestaan. Tot nog toe was de tocht door de landengte van Panama langs de Rio Indio welke den At- i oceaan vereenigt met de Stille Zuid- niet te doen daar er geen gelegenheid be- 1 i in te nemen, en de hoop om I De markies van Butewiens overgang tot Ro- me in der tijd veel sensatie heeft gemaakt SNEEK, 28 Juli. Van Jde zeven leerlingendie alhier deel ge nomen hebben aan de eind-exatnens der Hooge- re Burgerscholen in Friesland, zijn vijf toegela ten en wel P. van AsperenD. Burger en C. Hoevenaar van Leeuwarden en H. Haga en J. H. Sickler van Sneek. Twee candidaten zijn afgewezen. Nog altijd zijn de Fransche dagbladen bij na uitsluitend opgevuld met beschouwingen over de gewichtige discussiën gehouden in de storm achtige zitting der Nationale Vergaiering van Zaterdag jl. en over de rededoor Thiers uit gesproken over de verhouding tusschen Frankrijk en Rome. Men zou het debat dier zitting ge voegelijk in deze weinige woorden kunnen sa menvatten De Vergadering heeft hare instem ming betuigd met de politiek van den heer Thiers, Men schrijft uit ’s Hage aan de Arnh. Ct. «De Minister van Finantiën heeft in de Eerste Kamer verklaarddat hij spoedig zijn plannen over de belastingen zal mededeelen. In verband daarmede is men bezig met het wetsontwerp op de inkomsten van den heer van Bosse om te werken. Men moet zich evenwel niet voorstellen, dat de Staten-Generaal bij hunne terugkomst in September de noodige wetsontwerpen tot herzie ning van het belastingstelsel reeds gereed zullen vindenom die in de afdeeelingen te onderzoe ken. Ik vreesdat zij zoo laat in het zittingjaar zullen inkomendat zij niet meer afgedaan kun nen wordenen er voor September 1872 niets anders komt, dan een lijvig voorloopig verslag. »Ten slotte deel ik u onder reserve mede dat de Minister van Oorlog een volledige leger- organisatie aan den Koning heeft voorgedragen. Vroeger is van liberale zijde steeds aangedron gen op een legerorganisatie bij de wet; hel plan van dit Ministerie is, om de organisatie eenvou dig bij Koninklijk besluit-vast te stellen.” Door de vereeniging der Noord- en Zuid-Duit- sche contingenten krijgt Duitschland een leger dat in getalsterkte en organisatie alles, wat van 1 dien aard op de wereld bestaatachter zich laat, vooral nu het Landwehr-systeem ook in het zui den wordt ingevoerd. De linie-troepen zullen bestaan uit 153 rege- menten infanterieelk van 3 bataillons ad 1000 man 100 reg. kavallerie, 24 bataillons voltigeurs te zamen 783,000 man, en 18 devisiënartillerie. Naast elk regement linie-infanterie staat een regement landwehr van 2 bataillons of 2000 man benevens 36 regem. kavallerie24 uit het noor den en 12 uit het zuidenalzoo 378,000 man. De linietroepen zijn verdeeld in 18 legercorp senals 12 uit Pruisen en de kleine noordelijke staten, 2 uit Beijerenen uit SaksenWurtem- berg Elzas en LotharingenBaden met Hessen elk 1. Het Duitsche leger is grooler dan het Oosten- rijksch en Italiaansche te zamen, en zes malen zoo groot als hei Engelsche. Volgens een brief uit Berlijn aan het Journal de Genève is men druk aan den gang -met het leger en wal er bij behoort, in volkomen orde te brengen. Voor den zomer van 1873 moet het geheele materieel hernieuwd zijn. De veldkanon nen blijven zouals ze zijn, omdat zij goed zijn bevondende mitrailleuse zal worden ingevoerd doch volgens welk model is nog niet bepaald het naaldgeweer zal hoogstwaarschijnlijk worden afgeschaftomdat hel te zwaar is en niet ver genoeg (500 meter) draagt. Het chassepot draagt 3 a 4 maal verderdoch 1000 meier is voldoendedaar het oog niet ver der reiktook heeft men opgemerktdat het gebruik van gewerendie verder dragen dan het I oog reikt en dus gemikt kan worden, den sol daat ontmoedigt. Er zullen proeven genomen worden met alles wat dienen kan om de gezondheid van den sol daat te bevorderen. De kusten zuilen in geduchten staat van verde diging worden gebrachtvooral op verlangen van von Moitkedie wenschtdat »zoo Frankrijk ’t ooit mocht ondernemen zich te wrekenhet zijn hoofd stoote tegen de muren van Duitschland.” De 85jarige gemeente-ontvanger te Winscho ten hoewel een reeks van jaren ambtenaar der gemeenteheeft geen aanspraak op pensioen. Men zal hem nu, daar hij volstrekt geen midde len heeft, een gratificatie van ƒ200 ’s jaars uit- keeren en zelfs dit voorstel vond nog beslrij- ding op grond dat erkentelijkheid of mede'ijden den raad geen vrijheid geeft geld der gemeente uit te keeren. Gelukkig dat dit gevoelen slechts door één lid werd voorgestaan anders zou de geachte man van openbare liefdadigheid hebben moeten leven. I welke politiek hierop neêrkomt alle mogelijke sympathie voor den Paus, maar geen zweem van ietswat ons in een oorlog met Italië zou kunnen wikkelen 1 Het gezond verstand heeft althans de boven hand behouden op hartstochtelijke drijverij en dweepzucht. Intusschen merkt de te Versailles gevestigde correspondent van het Journal des Débats te de zer zake ironisch op, dat kamerzittingenwaarin men rustig over hoogst belangrijke wetten be raadslaagt, door het publiek in den regel met den naam van ^vervelend” worden gedoopt, ter wijl bij zulkewaar de partijhaat ontvlamt waar schitterende redenaars zich doen hooren de tribunes de dicht opeengehoopte menigte va n nieuwsgierigen nauwelijks kunnen bevatten. O gij nieuwerwetsche Atheners! dus roept hij deswege de Parijzenaars toe gij kunstlievende en eeuwig wufte schare, die onveranderlijk aan schitterende parlementaire steekspelen de voor keur blijft geven boven de behandeling van ern stige staats-aangelegenheden Toch zijn we zoo vrij op te merkendat die parlementaire steekspelen niet alleen gehouden worden in de Nationale Vergadering te Versail les, noch alleen door de fransche volksafgevaar- digden. Overal elders ziet men dezelfde vertoo- ningen. Men weetdat het slot van bovenbedoelde vergadering was dat met 431 tegen 82 stem men eene gemotiveerde conclusie van de rech terzijde werd aangenomen welke dus luidde De vergadering vertrouwen stellende in »’t beleid en de vaderlandlievende verklaringen” van 't hoofd van het uitvoerend bewindverzendt de rekwes ten aan den minister van buitenlandsche zaken. Tevens weten ons lezers reeds uit ons vorig nummerdat de aanneming dezer conclusie, den minister van buitenlandsche zaken den heer Ju les Favres heeft doen besluiten, om zijn ontslag te verzoeken. De reden van dat verzoek is hier in gelegen dat hij het genomen besluit (om de petitie der bisschoppen in handen van den minis ter van buitenl. zaken te stellen) als strijdig be schouwt met de tot dusver door de regeering in zake Italië en Rome gevolgde politiek. Thiers evenwel heeft geweigerd dat ontslag aan te nemen, ’tIs trouwens verklaarbaar, dat hij een bekwaam man, als Jules Favre, heel ongaarne uit zijn kabinet zou missen. Volgens latere berichten zou deze er dan ook in hebben toegestemd minister te blijven. Naar men uit Versailles berichtis de aan vang der zittingen van de krijgsraden alweer uit gesteld en uthans” definitief op 31 dezer bepaald. Volgens den Constitutionnel hebben verscheidene gezanten en zaakgelastigden zich tot de regeering gewend met verzoekdat zoo spoedig mogelijk uitspraak zal worden gedaan in de zaak van de vreemdelingen die zich in de gevangenis bevin den onder beschuldiging van deelname aan de Commune. Jules Favre heeft geantwoord dat ter wille der rechtvaardigheid, geen uitzonderin gen kunnen gemaakt wordenal het mogelijke zal echter worden gedaan om de instructie en de procedure te bespoedigen. Het blijkt thans dat bij de jongste gemeente raadsverkiezingen te P a r ij s niet zeer veel be langstelling door de kiezers aan den dag is ge legd. Men kan de opkomst zelfs uiterst flauw noemen. Bijkans de helft der kiezers is te huis gebleven. De Temps schrijft deze lauwheid voor namelijk toe aan den z. i. betreurenswaardigen invloed, door het bekende dagbladenverbond uit geoefend hetwelk meerendeels totaal onbekende candidaten heeft aanbevolendie niemand eenige belangstelling inboezemden en daardoor ook tot groote versnippering van stemmen heeft geleid. Van de 80 raadsleden die gekozen moesten wor- De berichten uit Engeland aangaande het eet ste maand van het jaar. 7 j zijn om de zon gedurende deze maand niet te zien te krijgen zoo neemt dat toch niet weg dat wij bevrijd blijven van de nadeelenwelke men veelal aan haar sterk schijnen toeschrijft. Het doet ons leed te moeten meedeelen, dat een soldaat van de garde te voet overleden is aan de cholera” enz. Vandaar baant zij wordt om zich een 1 waar zij bij de verwaarloosde bevolking nieuw lantischen voedsel vindt en dringt eindelijk over Polen en zeeniet Pommeren tot aan de uiteinden der beschaafde I stond steenkolen wereld door. De cholera gaal echter zoo lang- I daar steenkolen te vinden was sedert lang opge- zaam voortdat men altijd tijd heeftom de noodige voorzorgsmaatregel te nemen. In de eerste plaats moet gezorgd worden dat de uit werpselen der eerste choleralijders onmiddellijk vernietigd worden. Hiertoe is een systeem van toezicht met strenge strafbepalingen noodig. Zoo lang als de kiemen der besmetting door onze ri olen in onze rivieren komen of in onzichtbare stofdeeltjes onze straten verpesten, helpen gewo- - - - o--- ne maatregelen niet. Zindelijkheidzuivere lucht Amerikanen deze gunstige gelegenheid met hart en bovenal zuiver waterdat iswaarvoor boven al moet gezorgd wordenwanneer van de smetstof in de luchtdie wij inade- j - on- |anjsche Regeering-berekent het publiek l/2 cent middellijk moet men toebereidselen maken om het stukdus 5 de duizend, het middel toe te passenzonder hetwelk alle andere maatregelen weinig helpenvernietiging I van de kiemen der cholera, voordat zij zich kun- i nen verspreiden. j en ziel zullen aangrijpen om de stoomvaart uit eerst opna- Europa op China daar heen te leiden. en in het water dat wij drinken, tegenge- derzocht wordennu het nog tijd is maar ‘,J l men toebereidselen maken te passen de kiemen der cholera, voordat zij zich kun- SHEERER CO E RANT MIIIW is. 0 r. nuvui uai wij ui IL1KU11, legCIlge- Dö Het drinkwater moet nauwkeurig on- 1 maak

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1