Tri^ K GEMFE^TE EN RET ARRONDISSEMENT «EL NEUS- BN ADVERTESTIE-BLAD VOOR DE L B 1NNENLAA B. t 1871. J No. 63 12 AUGUSTUS VERGADERING van den Geineente-raad van Sneek, Maandag den 14 Aug. 1871, ’s voormiddags 10 uur. f maand cellulaire straf geëischt. beide voor 4872. 1 de prijzen van het benoodigde met A)s lk ze nu nieêneemj dan vrees ik dat ze ver- paalde bij de artt. 17 I de justitie doet intusschea BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS Een Leidsch student portier van zondeihng naar I Op dit oogenblik telt 11 ome, volgens eene me- dedeeling van den bekenden Pater der Jezuiten Curci, 6000 priesters en monniken. Te Brussel wordt thans de eerste pogingen ge daan ter verwezenlijking van het denkbeeld om aldaar in 1875 eene wereldtentoonstelling te houden. j de voedingsmiddelen vermenigvuldigd worden gedu- Onder de belastingplannen der Fransche Re- geering behoort ookom den ongehuwden staal van Rijkswege te belastenwaardoor de Minister van Financiën 160 millioen zou erlangen. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. De Zwilsersche Bondsraad op de bewering opmerkzaam gemaakt dat de pokziekle alge meen in Zwitserland heerschlheeft aan zijn Consul-Generaal te Londen opgedragen om open lijk te (verklaren dat in het voorjaar wel enkele sporadische gevallen van pukziekte zijn voorge komen doch dat zij thans als nagenoeg gewe ken kan beschouwd worden en dat voorname lijk in de streken die het meest door vreemde lingen bezocht worden deze epidemie volkomen verdwenen is. Er is geen enkel geval bekend dat een vreemdeling in een der Zwilsersche ho tels aangetast werd. -4 I ADVER.TENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents,, voor eiken regel daarenboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Omtrent loonsverhooging schrijft het volksblad: »Er zijn twee middelen van loonsverhooging door de staathuishoudkunde aangewezen, die wel in hare oorzaken en gevolgen behooren onder scheiden te worden. Wanneer er door overvloed van het cirkuleerend i den maatstaf der waarde heeftdie maatstaf Het te Genève gevestigde centrale comité van het Vredes- en Vrijheids-Verbond heeft bekend gemaakt, dat het jaarlijksch congres dier dema gogische vereeniging den 25sten September te Lausanne zal worden gehouden. »Komt tot ons uit alle deelen van Europavan alle einden der aarde!”, aldus besluit het door Armand Goegg en door Joha Rollamday onderteekende manifest. sHelpt ons het zaad van den baat verstikken ’t welk de oorlog maar al te kwistig heeft uitge strooid. Laat ons de handen ineenslaan om door de rede, de wetenschap en den arbeidde einde- lijke zegepraal van hel recht over het geweld te verzekeren!” De parijsche Liberté meent te we ten dat op dit congres »het vraagstuk van den Elzas en van Lotharingen'’ aan de orde zal wor den gesteld. Het beginsel van schooldwang door de nieuwe wet op het lager onderwijs in Engeland goedge keurd maar niet voorgeschreven wint er allengs veld. Thans zijn te Birmingham alsmede te Ox ford door de plaalseljjke overheid strafbepalin gen tegen het schoolverzuim gemaakten deze zijn verleden Zaterdag met de bekrachtiging van hel Gouvernement in het officieele regeerings- blad afgekondigd, gelijk de gemelde wet voor schrijft. De Staats-Courant bevat bet programma voor de plechtige overbrengst naar het kerkhof te Gin- neken op 22 dezer van de stoffelijke overblyf- selen der Nederlandsche officieren tijdens het beleg in 1832 op de Citadel van Antwerpen be graven. Begrootingen van den Schuttersraad der tijd d.d. schutterij en van de Algomeene Armvoogdij, I toeneemt, zullen de pi ijzen - i?72. telkens stijgen en zichten billijkmaar rnen verwachte loonsverhoogingen geen duurzame welvaart, loonsverhooging met 5 pGt. bijv, ten wanneer rezen. »Er is echter nog een andere loonsverhooging, en voor altijd open- het uitram ontaansch naar zijn oordeel, het inderdaad moet ook dat onderwijs op de lagere recht heeft verbeurd zich de Roomsch Calholie- scholen niet geheel ontbreken.” ke Kerk te noemen. Voor een paar dagen vervoegde zich aan een onzer voornaamste postkantoren een jongeling die een tamelijk net uiterlijk had doch de spo ren vertoonde van een niet zeer kalme levens wijze. Mag ik een postwissel hebben van f 120? vroeg hij ja Wel was ’t korte antwoord van den ambtenaar; kort als naar gewoonte. Van wie? Van F. Druif Aan wie? Aan F. Druif, te Dordrecht. Wal blieft u? Aan F. Druif te Dordrecht. En van Druif óók Dus van I van nuttige zaken voor de arbeidende klasse aan- zienlijk vermeerderd wordt en de zaken daardoor j in prijs dalen. Wanneer vele arbeiderswoningen i worden aangebouwd en de huishuur daardoor i beterkoop wordtwanneer de kleedingstoffen en en I daardoor in prijs dalen, dan wordt het loon in waarde vermeerderd ook dan wanneer de uit drukking in prijs dezelfde blijft. Zoo heeft de Engelsche economist Mac Culloch in een boekje over de werklooner. de stelling doen uitkomen dat in waarheid de waarde van het loon bestaat in hetgeen voor het loon te verkrijgen is, zoodat bij lage loonen in geld betrekkelijk meerder wel vaart kan plaats hebben dan bij hoogere loonen, wanneer door schaarschte alles duurder wordt. »De staathuishoudkunde zal telkens meer een wetenschap worden die noodig is om volkstoe standen te doen kennen. Het onderwijs daarvan 1 op de middelbare scholen kan veel toebrengen I om gezonder denkbeelden te verspreiden maar 1 1 scholen met geheel ontbreken.” i D« afdeeling Leeuwarden der Friesche Werk- i van i P^1 SNEEK, brengen, ter voldoening aan het be- i —o paalde bij de artt. 17, 18 en 19 der Wet van I □JV8 ?at?^°°rraad 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), ter kennis van de ingezetenen dier Gemeente dat de lijstbevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, bij hun besluit van den 5 Augustus jl. no. 3, is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en rende 14 dagen, ingaande den 14 Augustus a.s., op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd; en dat bezwaren tegen die lijst binnen 14 da gen na afloop van den tijd voor de inzage be stemd schriflelijk moeten worden ingediend. Sneek11 Aug. 1871, HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. Dr. Merz te Oosthuizen die eene brochure schreef, ^Nederlander of Ultramontaari’heeft in een openbaren brief aan den Bisschop van Haarlem de motieven aangegevenwelke hem noopten zich onherroepelijk lijk af te scheiden van 1 kerkgenootschap ’t welk Aan het slot van eene beschouwing over de Nederlandsche gedachten van mr. Gro.n van Prinsterer zegt de Tijd »Daar ligt op het veld der geschiede .is een onfeilbare toetsteen, bij wiens aanraking iedere revolutiemacht beur revolutionair karakter ver raadt» Hij heet Rome.” i teerd zijn eer ik in Dordrecht aankomdaarom neem ik een postwissel dan ben ik er zeker i van dat ik ze te Dordrecht kan ontvangen. lieden-Vereeniging hield verleden week eene ver gadering waarin eenige belangrijke verande ringen van liet reglement werden vastgesteld. In art. 1 is als doel der afdeeling het volgende gesteld ontwikkeling van den werkman in het algemeen behartiging in het bijzonder van zijne belangen en bovenal aankweeking van eendracht en verbroedering onder den den werkmansstand. Volgens art. 2 traiht zij dit doel te bereiken o. a. door in bijzondere omstandigheden stoffelijk te ondersteunen door behartiging van het onder wijs der jeugdhet behandelen zoowel van de sociale als van de meer practische vraagstukken op het gebied van fabriek- en handwerksnijver heid het oprichten eener bibliotheek en van vakvereenigingen het houden van tentoonstellin gen onder de ledenen het bekomen van een eigen lokaal. Art. 7 bepaaltdat ieder lid zich verbindt om zijne kinderen getrouw de school te doen bezoeken tot dat zij den ouderdom van 13 jaren hebben bereikt. Mochten er leden zijn, diewegens te geringe verdiensten of om an dere redenendeze bepaling niet kunnen nale ven dan zullen zij door de kas der vereeniging worden gesteund. De afdeeling telt thans reeds omstreeks 400 leden. Een Leidsch studentdie in dronkenschap den ,_a de Pauw met een sixpence-stok op den grond had getrokkenstaat hiervoor thans te ’s Gravenhage terecht. De portier was na twintig dagen nog niet hersteld en is zelfs thans nog pijnlijk niettegenstaande het feit reeds in Mei is gepleegd. Het openbaar ministerie heeft eene maand cellulaire straf geëischt. In de N. R. Ct. herinnert een inzender aan hetgeen na de cholera-epidemie in 1869 door dr. Waardenburg in het Haarlemsch Weekblad gemeld werd omtrent zijne behandeling der cho lerazieken in de fabriek van den heer Prévinaire te Haarlem. Van de 84 behandelde lijders stierf er slechts één die zich te laat aanmeldde. Zij werden in een vertrek gebrachtdoor stoom op zeer hooge temperatuur gehouden. Na een half uur begonnen zij uit te wasemen onder koorts verschijnselen; daarna herstelden zij en werden in een minder hooge temperatuur gebracht. Wrijvingen en het innemen van geneesmiddelen vonden levens plaats. De schrijver m de N. R. medium nat in het geld I q wenschl dat dr. Waardenburgaan hen die het verlangden, alle bijzonderheden der behan- vermindertdan rijzen de prijzenen het is na- deh wüde inededeelem luurhjk dat op loonsverhooging wordt aangedron- 1 gen. Sedert de ontdekking van Amerika is tel kens op loonsverhooging van den handenarbeid aangedrongen, en het is te voorzien, dat zulks nog zeer lang zal geschieden. De verhooging in geld zal echter weinig baten, want juist door de loonsverhooging komt meer geld in al de klas sen der maatschappij in omloop en na weinige jaren zullen de prijzen stijgen. Met den gehee- ten gang der samenleving in den tegenwoordigen 1 waardoor telkens hel cirkuleerend medium in geld uit gedrukt, 'i is loonsverhooging in vele op- van die I en Druif? Ja mijnheer, ’t Is misschien zondeihng maar 'k zal ’t u ophelderen. Ik moet zou weinig ba- j naar Dordrecht en heb daar die ƒ120 noodig. SNEEK, 11 Augustus. -f- Leeuwarden, 10 Augustus. Naar men ver neemt heeft gister nacht in hel naburige Mars- sum een brutale diefstal plaats gehad. Bij eene aldaar woonachtige boer nl. is door middel van inbraak ontvreemd 375 aan baar geld,'benevens onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen die naar men zegtop eene waarde van p. ra. ƒ1500 te schallen zijn. De daders is men nog niet op het spoor, de justitie doet intusschen ijverig onderzoek. •j- Heden morgen heeft in de stoomstroocar- tonfabriek alhier weder een treurig ongeval plaats gehad. Eene in die fabriek werkzame jongeling had het ongeluk op deze of geene wijze met het hoofd tusschen de machine beklemd te geraken met het gevolgdat de hersenpan moet gebro ken zijn. Do ongelukkige die naar het stads ziekenhuis is overgebracht verkeert dan ook in eenen zorgwekke.'.den toestand. Dit is in een verloop van weinige maanden hel derde ongeluk van dien aard dat in die fa briek beeft plaats gevonden. -j- Dat de veemarkt in deze gemeente nog al van eenige beteekems iskan alleen het volgen- PUNTEN TER BEHANDELING 1. Resumtie der Notulen. 2. Brief van mejnfvrouw E. P. A Brester, be richtende de aanneming harer benoeming tot hulponderwijzeres der fransche meisjesschool. 3. Besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van den afstand eener plek grond aan L. E. Smilde. 4. Idem van dezelfden, strekkende tot goed keuring van het raadsbesluitwaarbij aan den heer J. llalbertsma het gebruik van een bleek veld ter bede is toegestaan. 5 Bericht van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, dat de herziening der jaar wedde van den Leeraar B. aan de H. B School wordt goedgekeurd. 6. Voorstel der Plaatselijke Schoolcommissie tot verplaatsing van een hulponderwijzer. 7. Adres van den heer R. Nieveenom ver gunning tot bestrating van een gedeelte der pu blieke straat. 8. Adres van Dr A. Harms, omtrent den lijd waarop het hem verleende eervol ontslag als leeraar aan de H. Burgerschool zal ingaan. 9. Idem van den heer A. van Wijk om eer vol ontslag als le hulponderwijzer in de tusschen- school. 10. Idem van de Wed P. van Staa, om ver mindering van haren aanslag in den hoofdelijken omslagdienst 1871 11. Nota van op- en aanmerkingen op de ge- rneente-rekening over 1869. 12. Aanbieding der gemeente-rekening over 1870. 13. Voorstel tot wijziging van het besluit tol instelling eener jaarhjksche kalvermarkt. 14. Benoeminh van een hulponderwijzer. 15. - - - SNEEKER COlRA ==c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1