GËMËENTË EN HET ABROND1SSEMERT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTEXTIE-BLAD VOOR DE B 1 X N E1N L A X 1871. Z E S-E N-T WI-NTIOSTE J Xo. 65 19 AUGUSTUS. ZATEKDAG w 5 6, ir- r i lo. I s. als ilo een tot 4-80 i i i i k I 01 ln, 6 6 4 0 4 7 6 C» m. dito id. er nd er v. >er 46 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone Ietter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Te Gorinchem liep het gerucht, dat eene aan de pokken overledene dienstbode weer uit het graf was opgestaan. De burgemeester heeft la ten omroepen dat het geene waarheid was. Z. M. heeft eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan den apotheker 3e klasse bij de nul. geneeskundige dienst in West-indie T. Ris- seladamet verlof hier te Lande. In het Handelsblad geeft dr. Nuyens eene re pliek aan dr. Merzdie hem uitgenoodigd had 'te antwoorden op zijne beide brochures. Dr. uyens meent en hij roept de geschiedenis aan om het te bewijzen dat kerkelijke kwes- tien aan politieke kwestien een verhoogden hilte- graad geven. Hij meent te zien, dat men in ons land een gevaarlijken weg inslaat. Daarom wil luj zich niet mengen in theologische twistgedin gen. Zijn collega en hij zullen gelooft hij beter doen met de cholera-kwestie te bestuderen, liet gaat het publiek weinig aan, wat dr. Merz en by van de onfeilbaarheids kwestie denken Zeer welmaar het publiek heeft tevens recht akte te nemen van de gemakkelijke wijze, waar op een man als Dr. N zich van het door Dr. M. aangevoerde tracht af te maken. De abt Moigno geeft het volgende middel aan de handom aardappelen tegen alle bederf te bewarenmits ze rijp geplukt en droog zijn hetwelk hij sedert vele jaren als proefhoudend bevonden heeft- In een diepen, watervrijen kuildie van rond om met droog stroo is voorzien, legt hij de aard appelen tusschen lagen van fijne houtskool gips ot asch’t zij van steenkool’t zij van hout of van iets anders en bedekt ze met een laag aar de van minstens l/t meter dik. Een onkostbaar middeldat iedereen kan in toepassing brengen en groot voordeel aanbrengl. SNEEKER COURANT Te Antwerpen is zondag het geografisch congres geopend. Het telt 150 leden uit alle landen van Europa. Op de tentoonstelling is Nederland zeer goed vertegenwoordigdminder op het congres zelf. De overste Versteegh de bewerker van den prachtigen atlas van Ned.-In diëzal als vertegenwoordiger voor ons land bij hel centraaLbureau optredenzoolang prof. Velh en diens plaatsvervangersde kapiteins ter zee Janssen en Bloemendaalnog niet te genwoordig zyn. Men leest in de Arnh. Ct. sKapilein P. A. Jansen, wien men het reeds zóó lastig heeft gemaakt wegens het schrijven van zijn artikel over het gedwongen kerkgaan zal thans nog terecht moeten staan voor een krijgsraad. Zij die met het beleid der militaire zaken belast zijn deden beter tijd en zorg te wij den aan hetgeen voer onze defensie noodig is dan met zulke kleingeestige bemoeiingen zich be zig te houden. Maar het is gemakkelijker een officier te vervolgen dan een leger en een defen- siestelsel te organiseeren.” der stulp, behaald doorvan W. Vries te Warns. Na afloop der zeilpartijhad in de Concert zaal de prijsuitdeeling plaatsen werd vervol- gends de feestelijkheid voor het algemeen be sloten met het afsteken van een vuurwerk bui ten de Hoogëndster Waterpoort aan de Kolk. Door honderden toeschouwers werd dit vuurwerk bijgewoond terwijl het bovengenoemd muziek corps even als gedurende de zeilpartij, zich ook bij die gelegenheid bij afwisseling deed hooren en de feestelijkheid verhoogde. Intusschen werden ook verder in den loop van Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. prijs i ge it. Vrolijk te behaald door Twee Gebroedersvan A. Prins te Sneek. 6e klas. Vischaken, prijs: een bankbiljet van ƒ40, gewonnen doorvan Jelle Schaler te Koudumpremietwee keurige bloemvazen otr- IIde Onderscheidene gevallen van verdrinking heb ben zich in de laatste dagen voorgedaan veel al ten gevolge van den door de groote hitte op- gewekten zwemlust. Zoo verdronken bij het ba den te Druten een jongmenschte Utrecht een lOjarige knaap, te Schaphalsterzijl de schippers- 8 jaren te Scheveningen een ITjarig verwer en bij Zandvoort in zee een Duitsch officier, die zon der letsel den geheelen veldtocht tegen Frankrijk had medegemaakten denzelfden dag pas in ge- noemdo badplaats was gearriveerd. Te Zuid- broek is een 6jarig meisjebij afwezigheid der moeder, in het water gevallen en verdronken. Volgens het Dagblad is bij de verkiezing van raadsleden in de gemeente Nuth het stembureau zeer zonderling te werk gegaan. Na het sluiten der stembus meende het stembureau dat 4 brief jes meer in de bus waren dan de lijst van in levering aanwees. Hoe het stembureau tot die wetenschap kwamis een raadsel gebleven. Om het verschil weg te nemen besloten de twee stem- opnemers op den volgenden dag vóór de opne ming der bus nog 4 kiezers op de lijst van in levering te plaatsen, die huns inziens, briefjes hadden ingeleverd. Tegen die handeling hebben verscheiden kiezers bezwaaren verlangen ver nietiging der keuze. Uit Steenwijk wordt gemeldAls een groote bijzonderheid deelen wij mededat door de da mes Mebius alhier zijde is gewonnen van een zijde-rups. Eene partij der gewonnen zijde welke zeer fijn en van goede kwaliteit is is op gezonden naar de tentoonstelling van Dokkum. Naar wij vernemen, hebben de dames M. de eerste benoodigde eiertjes ontvangen van Me- jufvrouw B. Perk. hier in de laatste dagen toch gehouden werd, al hoewel ze voor dit jaar niet zou doorgaan. E. was aljhans drukte en opgewondenheid genoeg langs de stratenin de sociëteiten en herbergen van ons eerzaam stedeken. Vooral de van ouds beroemde dag voor de hardzeilpartij bestemd, was recht levendig. Heerlijk weder begunstigde dan ook die feestelijkheid alhoewel 's morgens voor den aanvang der partij vele echte liefhebbers lange gezichten maakten omdat ASolus zoo wei nig van zich liet bemerken en zonder zijne hulp de dag onmogelijk goed kon eindigen. Gelukkig dat hij zich door de wer.schen van velen heeft laten bewegen om ’s namiddags de longen wat meer uit te zetten en door een aardig koelte de Sneeker zeilpartij begunstigde. ’s Morgens 12 uuren niet zooals het pro gramma aangaf misschien een drukfout te ll'/2 uur ging het direclie-schip van wal, en deed het muziek-corps van de stedelijke schut terij uit Leeuwarden, onder directie van den hr. Wedemeijer, dat dit echte friesche volksfeest heeft opgeluisterd de gehelde vaderlandsche toonen van »die Wacht am Rhein” bij de af vaart weerklinken. Zoo als gewoonlijk bewoog zich eene groote menigte volk langs het bolwerk, om de afvaart van het directie-schip te zien, en werd ’s avondsna afloop van den wedstrijd, de terugkomst der vaartuigen door een niet minder talrijk publiek bijgewoond De uitslag van dien strijdwas aldus le klas. Vracht- en beurtschepen een bank- billet van ƒ100, gewonnen door: Jonge Grietje, van T. Boorsma te Wargapremie een fijn Grogstelbehaald doorde Vliegvan J. Kra mer te Oostermeer. 2e klas. Pleiziervaartuigen prijs: een buiten gewoon fraai pièce de milieubenevens twee dito fruitschalen gewonnen door Mercurius, van A. Houtsma te Leeuwarden premieeen dejeu- ner-servies, behaald door: friesland, van E. H. v. d. Zee te Joure. (De dr.e schepen die in deze klasse meêzeil- denhadden vroeger alle prijzen gewonnen die uitgeloofd waren door Z K. H. prins Hendrik.) 3e klas. Snikken prijs een bankbiljet van 40, gewonnen doorJonge Jelle, van H. J. Hoekstra te Poppingawierpremie: Iwee zeer van Amsterdam twee veelvraten vereerd dieren die door hun tandslelsel tot de marters maar als Voelzoolloopers tot de beeren kunnen geteld wor den zij heeten geen veelvraten omdat ze veel etenmaar omdat ze op rotsen wonen (Fial-frass in ’t Fmsch). SNEEK, 18 Augustus. Spellen en kramen ontbraken en ook de s raat- jen jag en ]ater> aan ingezetenen en vreemde- ----- - - hogen ruimschoots gelegenheid aangeboden om anders zou men gemeend hebben dal de kermis zjch te ontSpannen en te vermaken. Sociëteit- virluosen lieten zichgelukkigniet hooren 1 Leidsche Dagblad geschrevene over de cholera wijst de N. R. C. op een door dr. W. Bosch in de Tijd spiegel geplaatst artikelwaarin de besmettelijk heid der cholera wordt tegengesproken. In 1853, bij het uitbreken eener cholera-epidemie op Java werd door de geneeskundige dienst aldaar aan de regeering verklaard »de cholera is niet be smettelijk er behoeven geen quarantaine- of andere maatregelen van afzondering genomen te worden maar alleen die door de hygiëne zijn voorgeschreven. Deze regelen werden allerwege in de dorpen bekend gemaakt en aanbevolen en hadden ten gevolge dat de gemoederen werden gerust gesteld; vrees of angst voor de besmettingdie voor zoo en de aanleidende oorzaak (pre- door de ziekte aangetast te wor- BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen, ter voldoening aan het be- I paalde bij de artt. 17, 18 en 19 der Wet van 14 September 1866 (Staatsblad no 138), ter kennis van de ingezetenen dier Gemeente -1a4 3 a Va I nn rl a rlz» nAmnn rl/av* Naar aanleiding van het door het vrees of angst velen verderfelijk dispositie) is, om denwerd nergens waargenomen het onderling verkeer was overal vry en onbelemmerd. De dorpen waar de ziekte heerschtewerden door niemand vermeden en nergens heelt de bevol king een voorbeeld gegeven van verhuizing of tijdelijke verwijdering uit hare woningen of dorpenuit vrees voor de choleradie er in meerdere of mindere mate heerschte. Op Java was er geen denkbeeld van besmet telijkheid. Geen cholera-lijder zag zich uit angst er voor geschuwd of verlatendat toch een verschrikkelijk lot moet zijn. Burenvrienden en magen waren ijverig in hulpbetoon waar het Door de ambtenaren van de secretarie en nog -eenige sledelijke beambten te Leeuwardenis dezer dagen aan den afgetreden burgemeester den heer D. Zeperals blijk van hoogachting aangeboden hun photographisch af beeldsel in een groep. De heer Zeperdie van 1851 ambtenaar van den burgerlijken stand washeeft als zoo- danig niet minder dan 3742 huwelijken gesloten. Een professor te Helsingfors heeft aan Artis te j vereischt werden de geneeskundige dienst mocht de voldoening smakenhare cordate uit spraak zonder omwegen of dubbelzinnigheid op eigen verantwoordelijkheid aan de regeering gegevenbij de uitkomst bewaarheid te zien. Tien millioen inboorlingen waren in gestadige aanraking met de overal verspreide cholera-lijders en niet meer dan 35000 werden er op het ge- heeiu eiland door aangetasteen derde percent van de bevolking (35 van 1000), wat (naar dr. Bosch meent) wel ondenkbaar zou wezeu als de cholera op zich zelve besmettelijk was. bankbiljet van Iwee fijne vazen, behaald door: Jonge Uiltje, L. Fransbergen te Mantgum. 4e klas. Booten van 5-40 m prijseen christoflel zilveren koffijkan met onderstelgewonnen door Twee Gebroeders van IJ. Sevensma te Oppenhuizen, premie: een porte-cigaresbehaald door: de Baars, van G. W. Stam te Sneek. 5e klas. Bootenbeneden 4 80 m. een kloknieuwste model met slagwerk wonnen door Jonge Pieter van Sneek premie een bierliter De minister van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het ver krijgen van acten van bekwaamheid tot het ge ven van school- en van huisonderwijs dit jaar zullen worden gehouden op Woensdag 4 Octo ber a. s. en volgende dagen dat zijdie een dezer examens wenschen af te leggen, zich ui terlijk op 6 Sept. e. k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonenofvan buiten ’s Lands komende voornemens zijn zich te vestigen met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zede lijk gedrag en van hunne geboorte-acle, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van - de "Gemeente SNEEK, maken hiermede be- l kenddataan den gemeenteraad in zijne ver gadering van 14 dezer is aangeboden de Reke ning van al|e ontvangsten en uitgaven dezer ge meente over fieT jaar 1870 en dat die reke ning te beginnen met heden gedurende 14 da gen van ’s morgens 9 tot namiddags 1 uur voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd ter Secretarie dezer gemeenteen voorts in af- - schrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld. Sneek den 19 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, bij hun besluit van den 5 Augustus jl. no. 3, is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 14 Augustus a.s., op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegdj en dat bezwaren tegen die lijst binnen 14 da- knecht Harm Willemste ’sHage een kind van gen na afloop van den tijd, voor de inzage be- t-stemd, schriftelijk moeten worden ingediend. Sneek, 11 Aug. 1871. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1