«EJHEME EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE BINNENLAND. BUITEN L A N D. - n 1871. 23 AUGUSTUS. WOENSDAG ,No. 66 g. 30 de 1 Hervormde kerk verbindend znij. net 3. O V E R Z I G H T. ‘0. in 13.200 huizenf bruggen: 3 poorten van de City, de beurs, o d. 8 van be- De keizer van Duitschland heeft een conserva toire voor militaire muziek ingesteld. van Voor k- 0; >er iO; d. loe- en >ma ne i te en >en, fol- rd- der Jan I. Os- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. r AD VERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7l/2 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. aftrek, nen opgave boog noodige weinig ot geen ooft. SNEEKER COURANT ier Is- De tegenstrijdige voorstellen der heeren Rivet en Adret c.s. (men vergelijke ons vorig nummer) heb ben oneenigbeid gebracht of juister gezegd de voortdurende oneenigbeid bestendigd want eens gezindheid is er lot nu toe geen hoofddeugd ge weest in de Nationale Vergadering te Ver sailles, zóó zelfs dat Thiers zich ongerust begint te maken over die oneenigbeid. Om nu tot een vergelijk te komen tusschen de linker- en rechterzijde heeft men gemeend een kalme rend middel te moeten bezigeneen pahatief. De heer Chamsbrun namelijk heeft een concili- eerend voorstel gedaan inhoudende de volgende bepalingen »a. De heer Thiers zal de hem door de nati onale vergadering bij het besluit van 17 Febru ari jl. opgedragen functiën uitoefenen onder den titel van president der republiek, b Deze nieuwe titel is de eenige verandering in de letter en den geest der in Februari jl. te Bordeaux getroffen schikking tusschen de partijen, welke schikking mits dezen vernieuwd bevestigd en gewaarborgd wordt zonder eenige beperking van haren duur, c. De nationale vergadering gaat eerst uiteen na eene constitutie voor Frankryk te hebben vast- gesleld. d. De president der republiek laat de wetten door de ministers aan de nationale ver gadering voordragen, e. Hij presideert in den ministerraadop welken gezamenlijke verantwoor delijkheid aan de nationale vergadering rust." De overige bepalingen van Chambruns voorstel zijn gelijkluidend met bepalingen van het voor stel des heeren Rivet c. s. Men merke wel opdat er ten aanzien van den duur der volmacht niets bepaald wordt. Men behoudt zich daarbij dan ook voor den president aan den dijk te zettenzoodra de gelegenheid daarvoor gunstig zal zijnd. w. z.zoodra een der partijen haar kans gunstig ziet om een ba rer hoofden op 't kussen te helpen. A1s ofrazes” thans iets konden doen dan zouden de ultra- montanen reeds nü zich spoedig ontslagen zien van den kleinen president in spè van de groote republiek; van dien handigen president, die tot nu toe tamelijk wel heeft weten te ecarteeren de voorstellen der geestelijkheid om te interveni- eeren ten behoeve van het opperhoofd der ka- De hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt is op hel buitengoed Heijenoord bij Arnhem overleden. Gedurende 1870 zijn in Engeland opgedronken 54,273.104 liters binnenlandsch gedistilleerd in Schotland 25,009.032, in Ierland 23,503.182, waarvoor aan belasting betaald is 140,713,440 gulden. De productie heeft de consumtie over troffen met 35,030.809 liters, terwijl de nieuwjaar dag is ingegaan met een voorraad van 77,052,227 liters. De raad der gemeente Groningen heeft Don derdag avond beslotende kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. De minister van Financiën heeft op een te de zer zake ontvangen verzoek beslistdat het niet geoorloofd is in postwissels te vermelden de oor zaak vari de schuld waarvoor de postwissel in betaling strekt. Snider-gewerendie echter gebleken zijn voor het grootst gedeelte onbruikbaar te wezen en al waren zij ook goed geweesttoch geen dienst zouden kunnen doendaar de noodige ammu nitie ontbrak. het douane kantoorde gevangenis van Newgate en het stadhuis een prooi der vlammen zijn ge worden en welke gebeurtenissen meesterlijk zijn geschilderd door Dickens in zijn Barnabij Rudge. Van de London Gazette van 1666 is een fac- niet alleen curieus wegens belangrijk ookomdat periodiek verslag behelst den grooten Londenschen branddie ge woed heeft van 3 tot 10 September 1666waar in 13.200 huizen87 kerken6 kapellen 4 Dat de Franschen nog even als altijd gesteld zijn op lange redevoeringen is wederom gebleken aan het graf van Auber waar 6 sprekers Beau- lé, Perrin, baron Taijlor, de Leuven, Jules Si mon en Alex. Dumas het publiek gedurende even- I zoovele uren hebben bezig gehouden met aan- j spraken. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS le "Gemeente SNEEK maken hiermede lenddataan den gemeenteraad in zijne ver gadering van 14 dezer is aangeboden de Reke ning van alle ontvangsten en uitgaven dezer ge- neente over het jaar 1870en dal die reke- ling le beginnen met heden gedurende 14 da len van ’s morgens 9 tot namiddags 1 uur foor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd er Secretarie dezer gemeenteen voorts in af schrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld. Sneek den 19 Augustus 1871. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd <3* HAMERSTER DIJKSTRA. Dn Secretaris H. FENNEMA. Volgens den Engelschen Standard wapent Rusland zich op onrustbarende wijze en wel met het doel om binnen kort de Zwarte-Zee-questie weder op het tapijt te brengen. Volgens de N. R. Ct. heeft het Z. NÏ. behaagd, aan Jonas Melhado die in het huis van opslui ting en tuchtiging te Leeuwarden gedetineerd was wegens deelneming aan het Rotterdamsche op roer kwijtschelding te verleenen van zijn overi gen straftijd. Van de 6 jaren confinement, waar toe hij was veroordeeld had hij nog 4 jaren te zijnen laste. Behalve de Vletter zijn nu nog slechts twee ter zelfder zake veroordeelden ge detineerd die eene straf van 7 jaren hebben te ondergaan. SNEEK, 22 Augustus. Door kerkvoogden en notabelen der Herv. ge meente alhieris aan de leden dier gemeente eene circulaire rondgezonden waarin gewezen wordt op de sedert jaren bestaande behoefte aan verbetering en verfraaiing van het kerkgebouw. Kerkvoogden en notabelen hebben een plan tot verbetering ontworpen. De kosten worden op pl. m. ƒ15,000 geraamd. Daar de kerkvoogdijkas die som evenwel niet disponibel heeftzal eene inschrijving worden geopend. Op drie wijzen staat de gelegenheid open tot deelneming daaraan a. door eene gift in eensb door een renteloos voorschol bij aan- deelen van ƒ100; c door het nemen van aan- deelen groot ƒ100, tegen eene rente van 4 proc. aflosbaar na afbetaling der rentelooze voorschot ten. Mocht de deelneming ruim genoeg zijn, dan zal ook de hand geslagen worden aan de ver nieuwing of verbetering van het orgel. Heden morgen ontstond brand in eene boer derij onder Goënga bewoond door S. J. Sietsma. Nadere bijzonderheden ontbreken onsmaar de plaats moet geheel zijn afgebrand. De oor zaak van den brand wordt gezocht in hooibroeiing. f Ooststellingwerf 20 Aug. De aardap pelziekte neemt hier bij den dag toe. Op som mige akkers is het loof totaal zwart en verspreidt een onaangenamen reuk. Op vele akkers zijn 50% van de vroegrijpen totaal bedorven, ’t Jacht veld zal dezen herfst in deze environs wildrijk zijn want hazen worden hier veel gezien zoo ook oude patrijzen. Jonge patrijzen treft men hier weinig aan daar het natte en koude voor jaarsweder het broeden niet heeft begunstigd. De roggeoogst is bijna afgeloopen. De opbrengst is boven verwachting sommigen krijgen van 16 tot 18 liter uit de 8 garven. De boekweit belooft een goed beschot en de bijenhouder is tot nog toe zeer tevreden. In de veenderijen is niet veel De ^meeste lange turf in de hooge vee- is droog. De vruchtboomen leveren dit jaar In eene particuliere correspondentie uit Straats burg wordt een incident gemeld dat zich heeft voorgedaan bij de heropening van den schouw burg aldaar. Er werd opgevoerd de patriotische Fransche opéra Charles VI en tegenwoordig warenbe halve vele andere Duitschersde neef van den rijkskanselier von Bismarck-Bohnen en de gou verneur van den Elzas. Alles ging goedtot in het 3e bedrijftoen bij het aanheffenvguerre aux tyransjamais jamais en France, jamais Anglais ne règnera,” de Franschen opstonden en medezongendoch in de plaats van t>Anglais" stelden Bismarck.” Al de Duitschers verlieten dadelijk de zaal en bij het uitgaan zijn een vijftigtal Franschen gear resteerd. In de administratie van Engelsch Indie schijnt dezelfde verrotting te bestaan als in de onze van Java. Na lang gezeur zijn uit Engeland afgezonden de gevraagde en volgens In ’t Vaderland wordt uit 's Bosch gemeld dat daar in de kerk van St. Jan Zondag eene straf- predicatie is gehouden tegen het afschuwelijk li beralisme. Een lid van den gemeenteraad werd heftig aangevallen en de onchristelijke school ver oordeeld. De pastoor moet den onderwijzer kun nen beheerschen en den gemeenteraad op den predikstoel vonnissen simile verschenen spelling en vormmaar het een getrouw en van Het Gemeentebestuur van Sneek brengt ter kennis der ingezetenenen datter Provinciale Griffie te Leeuwarden tegen den prijs van vijf ^ents voor ieder nummer, verkrijgbaar zijn gesteld: de nommers 98, 99 en 100 van het Provinciaal Blad, inhoudende den door de Koning goedgekeurde en door de Staten van Friesland bij besluiten van 10 en 12 Juli jl., nos. 10, 16 en 27 vastgestelde wijzigingen in de reglemen ten op het onderhoud en bestuur van de Wa terschappen Hemelumer Oldephaert en aan- hoorige Zeedijkende Zeven Grietenijen en Citad Slootenen van Oost- en Westdongera- fadeel. I Sneek, 22 Augustus 1871. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. f Balk, 21 Aug. Heden namiddag ten 2 ure had de aangekondigde harddraverij plaats, aan welke door een negental paarden werd deel genomen. De prijs, een bankbillet van ƒ100, is behaald door het paard van den landbouwer K. R. Het- tinga van Oudega. Des avonds is een vuurwerk afgestoken dat ook door zeer geschikte plaatsing in het water, een goed effect maakteen afgewisseld werd door muziek en een koor dat het volkslied heeft gezongen. Eene groote menigte nieuwsgierigen was elders aangekomen om er naar te zien, zooverre wij konden nagaanwas ieder zeer vol daan over hetgeen hij gezien had. Alle lof komt dan ook den onl werpers van het plan lot deze volksvermakelijkheid toedat zij in alle gezichten tol een uitmuntende uitvoering gebracht hebben. Overigens levert de kermis niet veel bijzon ders op. Morgen en overmorgen zal er nog eene en andere vermakelijkheid plaats hebbendaarover misschien later. De Kerkel. Ct. deelt als letterkundig nieuws mededat bij Hugo Suringer verschenen is y>De kloppartij op de school van mamsel Eu ropa enz en dat de bedoeling van het ge schriftje duidelijk is. Hoe of de olijke en leepe Kerkt. Ct. dat alle- .maal zoo weet 1 Ten aanzien van de verplichting tot betaling van kerkelijken hootdelijken omslag is voor wei nige dagen door den kantonrechter te Heerenveen een belangrijk vonnis gewezen in de zaak tus - schen de kerkvoogden van de Hervormde ge meente aldaareischersen den heer M. Mei- nesz mede aldaargedaagde. Door den kanton rechter toch is beslist, dat onder vigueur van h«t reglement op de administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de Her vormde gemeenten in de provincie Friesland goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 12 December 1823, No. 83, ieder, die lid is van de Hervormde kerk en woont in het ressort van de kerkelijke gemeente waar hoofdelijke omslag wordt geheventot betaling van hoofdelijken omslag is verplichtook al is hij in eene andere gemeente als lidmaat aangenomen en heeft hij zijne attestatie niet overgebracht naar de gemeen te van zijne woonplaats. Bij dat vonnis is tevens uitgemaaktdat de voorloopige organisatie en het definitief reglement op het beheer van de kerkelijke goederen, vastgesteld door bet alge- meen college van toezicht voor de leden der Te Wilmslow in Engeland is een treurig on geluk voorgevallen. Zes werklieden bezig zijnde met graven van een put voor een gashouder en daarmede tot op eene diepte van nagenoeg ze ven meters gevorderd zijnde stortten eensklaps de wanden in en werden zij levend onder de aarde begraven. Eerst tien uren later is men er in geslaagd het eerste lijk te ontblooten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1