GEMLEVfE EX DET ARRONDISSEMENT ML EX WVERIWIE-mil VOOR DE MEUWS- BINNENLAND. BUITENLAND. 1871. Z E S-E N-T W I N T I G S T E 26 AUGUSTUS Ö7 VERGADERING an den Geineente-raad van Sneek, Maandag den 28 Aug. 1871, ’s voormiddags 11 uur. OVERZICHT. Naar men verzekert, worden er ernstige plan- *aan beraamd om Vledder met Frederiksoord te Den 20sten October a.s. worden in werkelyke dienst opgeroepen al da miliciensbehoorende tot de troepen te paard die in de maand Mei 11. tot nadere oproeping met verlof zijn gezon den, teneinde gekleed en geoefend te worden. B. en ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Ceuta, voor eiken regel daarenboven l'/t Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In Frankrijk blijft de kwestie betreffende de volmacht aan het hoofd van het uitvoerend bewind de heer Thiers toe te kennen nog hem ge- i altijd aan de orde. De haringvisscherij op de kust van Ierland is zoo voordeelig dit jaarals zij in geen twintig jaren geweest is. Nadat een Richard Wallace het aannemen van de orde van het legioen van eer, 1 schonken wegens zijne groote diensten aan de Als een staaltje van vermaardheid van predi- kers-talentwordt medegedeelddat voor het hooren van eene preek van Morley Punshon in de Weslegaansche kerk te Leeds 20,000 entrée- kaarten zijn verkocht. Uit Deventer wordt geschreven dat in de om streken de appelen en peren worden opgekocht tegen ƒ10 en ƒ12 per hectoliter. bevolking van Parijsgedurende het belegenz. bewezendoor het Engelsche gouvernement ge weigerd was en wel omdat het geven van ver- loi daartoe door de wetten verboden isheeft de koningin hem voor het moeten derven van die eer schadeloos gesteld door hem te verleenen den titel van baronet. Alzoo erkent Engeland de deugd van een zij ner zonenin het buitenland zoo roemrijk ge blekendoor hem eene nationale hulde te bren gen. Bij ons te lande pleegt men in zulke geval len een huismiddeltje aan te wendende ver dienstelijke man wordt namelijk beschonken met eene vreemde ordete weten de Luxemburgsche orde van de eikenkroon 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. vereenigen door middel van een kanaalloopende o. a. door SteenwijkEesveer en Nijensleek. Wordt dat plan verwezenlijkt, dan zoude eene uitgebreide veenvlakle aan de snede komen, waardoor <le waarde der landerijen zeer zoude toenemen. De onderzeesche telegraaf-kabel tusschen Sin gapore en Japan zal in de volgende maand ge legd worden. Zy zal vereenigd worden met de Russische zee station-kabel van den pacific-spoor- weg. Men schrijft uit Winterswijk 21 Augustus «Het vooi beeld van Warffum schijnt navolging te vinden. De directeur der Rijks Hoogere bur gerschool alhier isna gedaan verzoekdoor den Minister van Binnenl Zaken gematigdook meisjes, wier ouders dit wenschelijk achten als leerlingen der Rijksschool onder zijn bsstuur in te schrijven.” SNEER, 22 Augustus. •j- Balk, 23 Augustus. Almede doer de zorg van het gezelschap tAurora” hebben er gisteren volksspelen met prijzen plaats gehadte weten, zakloopen voor jongens en houtrapen voor meer volwassenenhetwelk menigeen genoegen veroor zaakte door het zien, en voordeel gaf door het winnen. Een en ander bewijstdat met wat goeden wils en een weinigje geldelijke hulp het volk een onschuldig en tevens recht prettig vermaak kan verschaft worden. Heden namiddag is er geharddraafd door boe- ren-paarden om een prijs van 40welke be haald is door het paard van Hettinga uit de Gaast. j- Baard 25 Aug. Dezen nacht is er bij den heer P. Sierdsma alhier een brutale dief stal gepleegd. De dieven hebben gebruik ge maakt van ’t stormachtige weder en zijnzon der door een der huisgenooten of den hond te worden gemerktde pronkkamer binnengeklom men. Wellicht droegen de vreemde bezoekers er kennis vandat in dit vertrek een kastje was geplaatst met een aantal harddraversprijzenal thans ze hebben al de zilveren voorwerpen als: tabakspotten komfoors fruitmand, inktstel enz. medegenomen. Bij hun vertrek hebben de die ven een vreemden sleutel, een langen spijker en een soort van breekijzer achtergelaten, ’t Is te wenschendat de policie de daders spoedig op het spoor zal komen. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt ter kennis der ingezetenenen datter Provinciale Griffie te Leeuwarden tegen den prijs van vijf Cents voor ieder nummer, verkrijgbaar zijn gesteld: de nommers 98, 99 en 100 van het Provinciaal Blad, inhoudende de door den Koning goedgekeurde en door de Staten van Friesland bij besluiten van 10 en 12 Juli jl., nos 10 16 en 27 vastgestelde wijzigingen in de reglemen ten op het onderhoud en bestuur van de Wa terschappen Ilemélumer Oldephaert en aan- pioorige Zeedijkende Zeven Grietenijen en tStad Slootenen van Oost- en Westdongera- deel. Sneek, 22 Augustus 1871. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. Uit Veendam wordt gemeld dat daar Zaterdag een 40 a 50tal inwoners van verschillenden leef tijd rang en stand in hooge mate onpasselijk zijn gewordentengevolge van het gebruik van in den Dollard gevangenversche garnalen welke daar geregeld bijlangs de huizen worden gevent. De verschijnselen bestonden in aandoe ning van maag en ingewanden, die braking en diarhée tengevolge hadzoodat men verpligt was geneeskundige hulp in te roepen, Ook te Muntendam zijn terzelfder tijd een 20tal personen daardoor ziek gewordensom migen zelfs erg. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Resumtie der Notulen. 2. ' Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden. 3. Adres van den heer R. Nieveen om ver gunning tot bestrating zijner opslagplaats bij de itoombooten. 4. Adressen van J. Ilaga c.s.Wed. Pasma en S. Roordabetrekkelijk hel plaatsen van kra gen en disschen ter gelegenheid der Hardzeil- •- arlij enz. 5. Rapport der Raadscommissie tot een on derzoek in zake de Bank van Leening. 6. Voorstel van de Voogden van het O. Weeshuis tol herbenoeming van den Vader de Moeder in dat gestichtvoor 1 jaar. 7. Adres van den Vader en de Moeder in het Armenhuisom verhooging van jaarwedde. 8 Idem van S. van der Werf c.s.om ver- mning tot demping eener sloot en rooiing van eenig geboomte nabij de noorderpoort. 9. Rapport omtrent de rekeningen van de Al- gemeene Armvoogdijden Schuttersraad, beide over 1870 het Stads-Werkhuis en de Muziek en Zangschool, de beide laalsten over 1870/71. 10 Brief van den heer D. Kappenburgbe richtende de aanneming zijner benoeming tot len hulponderwijzer in de Armensahool. 11. Besluit van Gedeputeerde Staten, strek kende lot goedkeuring der Gemeonte-rekening over 1869. 12. Benoeming var. een len hulponderwijzer in de tusschenscliool. de voorstellen Rivet en Adnet schijnt druk te ver gaderen; men zegt tweemaal daags. Zij houdt geheime zittingenen toch schijnen er van de geheimen uit te lekken’t zij dan dat er bij die commissie leden zijn, die niet «dicht” genoeg zijn ’t zij dat er luistervinkje gespeeld wordt aan haar vergaderlocaal. Men weet althans nu weer te vertellendat door bedoelde commissie eene schikking ontworpen iswelke op de beide vol gende grondslagen zou rusten«Verlenging van de volmacht van den heer Thiers, met den titel van presidentzoolang de Nationale Vergadering in wezen blijftterwijl na de vacantie de Ver gadering eene nieuwe constitutie zal overwegen en vaststellen.” Dat er eerlyk uit de school ge klapt of goed geluisterd isdaarvoor staan we evenwel niet in. Intusschen blyven de fransche bladen voort gaan onderling te haspelen over het meer of min der wenschelijke van de aanneming door de Nat. Vergadering van een der beide voorstellen. En zij-zelf die vergadering namelijk schijnt al bitter weinig uit te richten. Men verwijt haar dan ook voortdurend machteloosheid en politieke onbekwaamheiden misschien niet ten onrechte. De commissie belast met het onderzoek van het voorstel-Ravinelstrekkende om de ministe- riën definitief naar Versailles te verplaatsen, heeft ook weer een middenweg gevonden. Hare con clusie is nl., dat de Nat. Vergadering te Versail les zal blijvenwat de ministeriën betreftwil zij dat men diegenewier installatie te Versail les onvermijdelijk moet worden geachtderwaarts zal overbrengen, maar dat de overigen te Parijs zullen blijven. Op het voorstel der hh. Vaudier c. s tot ont binding der nationale garde in geheel Frankrijk, is een amendement ingekomen van den heer Barthevolgens hetwelk de corpsen nationale gardedie bijgedragen hebben tot het herstel der orde in de gemeenten waar eene oproerige beweging voorvieleerst dan ontbonden zullen wordenals de nieuwe legerwet in werking zal gekomen zijn. Dezelfde bepaling is van toepas sing op de corpsen nationale garde in gemeenten waar geen onlusten zijn voorgevallen. Intusschen wordt de strijd tegen de nationale gaderde hoe langer hoe heftiger. Van onderschei dene kanten wordt dringend en onstuimig hare ontbinding verlangd zoo spoedig mogelijk moet een einde aan haar bestaan komen, zeggen o.a. de Constitutionnel en de Patrie. Laatstgenoemd blad noemt de nationale garde «de verderfelijkste van alle politieke instellingen.” De goede diensten die de nationale garde vroe ger aan Frankrijk heeft bewezen schijnen dus nu voor goed vergeten te wordenom hare vele tekortkomingen van den laatsten tijd. In de jaren 1830 en 1848 was het juist diezelfde na tionale gardedie «de verafschuwde” regeerin- gen verdreef. Toen toch handelde zij in den geest der natie. Intusschen willen we daarmeè volstrekt niet beweerendat ze thans nog niet kan gemist worden ja zelfs gaarne toegevendat het wen- schelyk isdat ze ontbonden wordemaar daar om gaat het nog niet aan haar de verderfelyk- ste van alle politieke instellingen te noemen. De regeerings-commissaris bij den derden krijgsraad te Versaillesheeft een aanvang ge maakt met zijn requisitoir in de zaak der 18 commune-mannen. De ministeriëele crisis in B e ij e r e n is einde— delijk opgelost. Maandag is by koninklijk be sluit het nieuwe ministerie samengesteld Aan het hoofd staat graat von Hegnenberg tevens belast met het beleid van buitenlandsche zaken; voorts zijn benoemd Peretzschnervoor De commissie belast met het onderzoek van finantien Prank, oorlog; Lutz eeredienst Uit Barradeel wordt aan de Noordstar het vol gende geschreven »In de laatste zitting van den gemeenteraad is o. a. voorlezing gedaan van een brief van den heer G. S. Reismalid van dien Raaddoch bij de laatste verkiezingen niet herkozen. In dien brief geef de heer Reisma kennis, dat hij de vergadering niet zal bijwonen hij doet hem tevens strekken tot afscheid van de leden van den Raad, terwijl hij zijn schrijven aldus besluit «Voor dat ik de pen neerleg, heb ik nog ee- «nige vragen in het midden te brengen, en wel «alleen aan die leden Uwer vergadering, die zoo «ijverigzoo men zegthebben gewerkt om mij «de plaats als raadslid te doen verlaten aan t>hen vraag ik waarom ik zoo gevaarlijk was «voor het bijzonder onderwijswaarom ik de «schuld heb van de door de Gedeputeerde Sta- »ten vastgestelde verbandregeling waarom ben «ik duurder raadslid als een uwer! waarom draag «ik de schuld van de stichting van kostbare open- «bare schoolgebouwen waarom wordt mij ge sweten dat Firdgum een kunstweg krijgt is «dat alles buiten den Raad omgegaan? zoo neen: «dan ben ik zeker een zeer invloedrijk persoon «geweestdie U allen heeft overvleugeldonge- «gelukkig de Raad die zich door één persoon «lijdelijk laat medeslepen. Jammer is het, dat «men der onkundige wereld wijs maakt wat ze «niet begrijpt en waarover ze met oordeelen kan; «maar «Een lasteraar ontneemt ons meer «Als iemand ons kan geven, «Zijn helsche tong vernielt onz’ eer «Ons waardiger dan ’t leven.” Te Edinburgh leeft op dit oogenblik een kind van een jaardatwat rijkdom van familie in de opgaande linie betreftzeker zijns gelijke niet hebben zal. Het heeft in leven vader en moeder twee grootvaders en twee grootmoeders; vier overgrootvaders en evenzoovele overgroot moeders vier moeien en vijf oomsdertien oud- moeien en acht oud-ooms. SNEEK ER COURANT t 1 r? I-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1