MEIWS- EX ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE ;n. GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. BliTENLAND. 1871. No. 70 2 SEPTEMBER. o,_ fijne I zal volgen of zij in die uitspraak zal berusten Dagen. Datums. Wijken. zeer '/t OVERZICHT. ge- I beteringen tegen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fl.63, builen de Stad franco ƒ1.90. 240 iren. Het zendingsfeesl voor de noodelijke provinciën, dat in het Asser Bosch g.■houden is werd door pl. m 10,000 personen bezocht en liep goed af. 0 7 8 9 11 13 13 15 16 125; ;erst 70; 53— kilo iten 1— 5 2— 5 2—5 2—5 2 2—5 2—5 2—5 2—6 2 kome, 7s *4 *4 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Z. M. heelt Hindeloopen mr. Kantongerecht te Medemblik. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. i’/s I l 4 Sept. Z. M. heeft aan jhr. mr. H Repelaer van Driel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als be taalmeester te Maastrichtonder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten be houdens aanspraak op pensioen. 7- per /43; f 15; lam- der wet tot schade van den fabrikant en van de j te gemoet welke gedragslijn de Kerkeraad thans van Qjne za| vo]gen of zij jn dje uitspraak zal berusten, op ver- i dan of zij de zaak verder zal trachten te vervol gen. Kilo. In het Ilandelsblad heeft de Openbare Mee- ning eenige regelen ingestuurd waarbij de poë tische ontboezemingen van dr Wap en mr. Bur lage, ter gelegenheid van de plechtigheid Ant- werpen-Ginnekennagenoeg worden gereduceerd tot hetgeen zij waard zijn de laatste op pl. m nul, de eersten op eenige graden onder nul. benoemd tot kantonrechter te 'l A. van Deinsegriffier bij het I Bij vonnis van den kantonrechter te Alphen is de beer L., schuldig verklaard aan het als onderwijzer toelaten op zijne school te Aarlan- derveen van een kind, hetwelk niet had overge legd het vereischte getuigschrift, ten blijke dat het de natuurlijke kinderziekte had doorgestaan of de koepokinenting ondergaan had en zulks, nadat hem door burgemeester en wethouders der gemeente Aarlanderveen was medegedeeld, dat er pokken in de gemeente ontstaan waren en ver oordeeld tot hel minimum der straf. Dat vonnis rust hoofdzakeljjk op de volgende overwegingen 1°. dat in Nederland geene wet op de medi sche politie bestaat 2Ü. dat de niet gesubsidieerde bijzondere school geenszins geheel vrij is van controle, zelfs om trent het onderwijs; 3°. dat de beslissing der vraag of de onder- werpelijke verordening getreden is in en mocht strijden met hetgeen van algemeen rijksbelang isniet aan de rechterlijke macht is opgedragen, maar alleen staat ter beoordeeling van den Koning. Mon verneemt, dat de heer L. appèl heelt aangeteekend en dat de heer mr. Faber pro cureur te Rotterdam ook in hooger beroep voor hem als verdediger zal optreden. Te Zaandam hebben Maandag en Dingsdag oploopen en ongeregeldheden plaats gehad we gens het niet doorgaan van de kermis. De schutterij is onder de wapenen gekomener zijn hier en daar glasruiten verbrijzelden lichte verwondigen hebben plaats gehad. Woensdag is een detachement huzaren uit Haarlem over gekomen. Ook te Bodegraven hebben om de zelfde reden volksdemonstraties plaats gehad waarbjj het garnizoen van Woerden te pas komen is. Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag En op dat zulks ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Fneeker Courant. Sneek den 29 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. H. FENNEMA. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft in zijne vergadering van den 24sten Aug. vernietigd de uitspraak van het class, bestuur van Sneek waarbij was geoordeeld, dat de Kerkeraad met recht vijf leerlingen van den heer M. Niemeijer die lidmaten wenschten te worden had afgewe- 1 sieerd te hebben, is de commissie van onderzoek zen Op nieuw uitspraak doendeheeft het be- eindelijk Maandag jl. van haar rapport bevallen, paald dat bedoelde vijf personen moesten wor- Bij monde van, den heer Vitet werd het ter Na- en deze besloot het a w. het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken aan alle gebrui kers van maten gewichten enz. binnen deze ge meente bekend, dal alhier, voor den herijk zal worden gevaceerd in een locaal der firma LOUWMANS Co. op de Pol, in orde als volgt: Uren voor- na middag. 8—12 8—12 8—12 8— 10—12 8—12 8—12 8 SNEEK, 1 September. De aan den gemeenteraad aangeboden gemeen- te-rekening over 1870 wijst aan: werkelijke ont vangst ƒ111,560.51, uitgaven ƒ107,496.775; al- zoo een batig saldo van 4063.735. Te Harlingen is in de maand Aug. uitgevoerd: Beenderen 16 b., boter 22,609 v., eieren 1 k., heede 244 b., huiden 177 p., kaas Ed. 93,050., idem kanter 3,200kalveren 693 koeien 2,867, manufacturen 425 collmeel 50 b., mosselen 55 z., mosterdzaad 145 b., paarden 2, papier 1,281 p., schapen 7,792snuif 15 b., varkens 3,705 vaten ledige 16, vet 15 v., vlas 917 b., vleesch 4 coll., water mineraal 4 m., wol 306 b. •j- Balk. De timmerman W., heeft door zich aan een boom in het bosch op te hangen, een einde aan zijn leven gemaakt. Dit is de eerste zelfmoorddie dit jaar hier gepleegd is. j- Harlingen. Nadat voor eenige jaren van de tusschen hier en Leith varende stoomboot niets meer vernomen was werd de vaart gestaakt en daarmede levens een débouché voor handel en nijverheid" gestopt. Door bemoeiing van de wak kere en ijverige cargadoos Scheuer is een nieuw schip van 706 ton in de vaart gebrachtdat om de 14 dagen van hier vertrekt en bij zijnen eer sten reis zich verheugen mocht in eene goede la ding .waaronder ruim 200 stuks vee. -j- Assen 30 Augustus. Zoowel velen van hen die altijd in Drenthe hebben verkeerd als zij die deze prov. niet anders afschilderen dan «het land van heide en struiken", zullen zich zeker ver wonderen dat het artikel Dscheepvaart” in die prov. nog al een aanzienlijke plaats beslaat. Zoo zagen wij dezer dagen een offïcieele op gave waaruit bleek dal er in 1870 in Drenthe 30 nieuwe schepen van 10 ton en meer zijn aan gebouwd en er ultimo December van dat jaar nog 26 op stapel stonden dat er in genoemde provincie over 187Q/71 in het patentrecht wa ren aangeslagen 456 overdekte vaartuigen meten de 27961 ton en 322 onoverdekte die te za- men 6871 ton meten, dat is te zamen 776 vaar tuigen die op 19 werven in Drenthe gelegen heid tol herstelling van een en ander konden vinden. Van dit getal behooren er in de gemeen te Hoogeveen 367 metende 16105, en inde ge meente Meppel 186, hebbende een inhoüd van 8224 tonnen. Naar wij vernemenzegt het Hbl heeft de zer dagen in de Dabating-Society «Vooruitgang” te Amsterdam eene belangrijke discussie plaats gehad over de vraagof en in hoeverre ’t wen- schelijk mag worden geacht dat ook niet kies gerechtigden invloed oefenen op en zich bezig houden met hot stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Provinci ale Staten en van den Gemeenteraad, Na afloop der beraadslagingen hebben eenige belangstel lenden zich tot eene voorloopige commissie ver- eemgdten einde de practische uitvoerbaarheid van het denkbeeld te overwegen enzoo moge lijk de eerste stappen tot verwezenlijking te be ramen. <38, Var- aar- Directeuren van de Maatschappij Ier bevorde ring van Nijverheid hebben een adres aan den minister van finaiflien gerichten daarvan af schrift aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij klagen over de schadelijke werking van den accyns op zeep. Deze belasting belem mert de vrijheid van fabrikage en daardoor de concurrentie met het buitenlandzij houdt ver- Te Goes hebben de ouders van acht meisjes zich gewend tot het dagelijksch bestuur der ge meente en verzochtdat hunne dochters zouden worden toegelaten tot de lessen der hoogere bur gerschool. Het dagelijksch bestuur heeft geant woord dat het met het oog op de wet van het middelbaar onderwijsen de verordening op dat onderwijs bestaande zich niet gerechtigd acht de toelating van meisjes tot dat onderwijs te weigeren. De commissie van toezicht heeft de meisjes echter slechts voorloopig op de lijsten geplaatst. openlijk in behandeling te nemen. Er wordt in dat rapport verklaard dat de Vergadering het recht heeft, gebruik te maken van het constitu- eerend gezag, dat uit hare soevereiniteit voort vloeit. Het ontwerp zelf der commissie schynt voorts nagenoeg van den zelfden inhoud te zijn gebleven als laatstelijk door ons werd medege deeld. Het geeft aan Thiers den titel van pre sident. Deze kondigt de wellen af en doet die uitvoeren. Hij kan de zittingen der Vergadering bijwonen mits vooraf haar daarvan kennis ge vende. De ministers zijn verantwoordelijk. De president is niet verantwoordelijk. In naam van den ministerraad stelt Dufaure voor, in den con siderans van het ontwerp eene paragraaf bij te voegen, waarin de door '1 hiers bewezen diensten erkend en de waarborgen van veiligheid uitge drukt worden, die hij aan het land geeft. In het rapport wordt ook uog gezegd dat de com missie geen tijd heeft willen bepalen voor het ge zag, aan Thiers op te dragen; het zal duren zoolang de Vergadering zelve blijft bestaan. Dat de Nationale Vergadering Woensdag jl. de uitslag dier zitting is, terwyl we dit schrij ven, nog niet bekend een stormachtig too- neel zal hebben aangeboden is vrij zeker, als men bedenktdat de verwarring onder de ver schillende partijen in den laatsten tijd eer toe- dan afnemend wasdat niemand zelfs de heer Thiers niet, tevreden was; over het door Vitet medegedeelde rapport. In ’t kort, er schynt eene babylonische spraakverwarring te bestaan bij de leden onderling, wat om meer dan één reden altijd treurig is, maar na vooiAlnu het de beslissing geldt van een zoo hoogst belangrij ke zaak als de thans aan de orde gestelde. Het geldt hier toch de gewichtige vraag of de tegen woordige regeering door de Nat. Vergadering zal gesteund of weggedrongen worden. Alhoewel we reeds meer dan eens duidelijk genoeg te kennen hebben gegeven dat we geenszins hoogloopen met het tegenwoordig hoofd van het bewind, en de tegenwoordige regeering daden heeft verricht, die de toets der humaniteit en der onbevooroor deelde kritiek volstrekt niet konden doorstaan moet men toch niet voorbijzien, dat het thins nog wel misschien het meest ongelukkig gekozen oogenblik zou zijn, om te trachten hen door waar diger mannendoor meer eerlijke republikeinen te doen vervangen. Wadr op ’t oogenblik man nen te vinden, die in 't geteisterde Frankrijk, waar 't vertrouwen nog zoo algemeen geschokt isop algemeene of althans voldoende, mede werking van de Nat. Vergadering kunnen reke nen Ze zouden thans zeker nog niet te vinden zijn, en Frankrijk heeft op 't oogenblik behoefte aan rust, niet aan nieuwe verdeeldheid, die nieu we schokken zou te weeg brengen en misschien zou leiden tot wat de legitimisten en de clerica- len als hun ideaal najagen: een koninkje bij de gratie Godseen nieuwe vampyr voor de pas weggevluchte. Men zou thans zeker aan die par tij geen betere dienst kunnen bewijzen dan Thiers op ’t oogenblik weg te jagen. Zij begrijpt dit zeer goed en daar zy 't oogenblik gunstig rekent om haar slag te slaanmaakt ze dan ook terdege gebruik van de middelen die haar daartoe teu dienste staan. De aanvallen der legitimistische bladen op Thiersworden toch eiken dag scher per de taal dezer organen is zóó dat de Cri du peuplede Mot d’Ordre en Père Duchésne overleden bladen van wijlen de Communeer een lesje aan hadden kunnen nemen wat «he vigheid” betreft. De Union zegt dat Thiers een ten eenenmale versleten man isnog in staat veel kwaad, maar niets goeds te doen. De Monde verlangt dat de na'ionale vergadering een anderen man voor de regeering kieze. De Gazette de France geeft I drijft velen tot ontduikingen i danig ingeschreven. Met belangstelling ziet men schatkisten belet o. a. den uitvoer harde zeep. Zij dringen mitsdien aan op ver- i betering van dien toestand door afschaffing van i de verouderde wet. Wel erkennen zij dat de schatkist zonder equivalent de opbrengst van den accijns moeielijk kan missen maar achten toch den toestand der zeepnijverheid zoo onhoudbaar, dat op een of andere wijze daarin voorzien moet worden. ’t Is niet gemakkelijk in een kort bestek een juist overzicht te geven van den stand der par tijen in de Nationale Vergadering te Versail les en de verschillende houdingen bijna had den we geschreven acrobatische wendingen die door haar werden aangenomen, om weêr even spoedig te veranderen ten opzichte de veel be sproken voorstellen Rivet c. s. en Adnel c. s., de verlenging van de machtsbevoegdheid van den heer Thiers betreffende. Na vele vergade- ringen gehouden en zeker niet minder gediscus- - J l I L />>-> in zl n rvt n\ i oo rrnn eindelijk Maandag jl. van haar rapport Bij monde van, c... 17? den aangenomen, bevestigd en in het lidmaten- tionaie Vergadering ingeleid register der Herv. gemeente te Sneek als zoo- Woensdag eens nader te bekijken, m. I SXEEK ER COURANT D 5,35 5.3 3— 3,24 3.37 3.45 3 56 9,9 9.26 9,35 9 44 9.50 0— ui yu \eien ioi oniuuiKingen uaiug ingescmeven. ueiangoïcu.ug i Dn Steretari»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1