GEMEEMK E.\ lllil ARRONDISSEMENT ML MELWS- EN \IIVEI{TLVril'-l!i.UI VOOR DE BINNENLAND. N. 1871. 71 N G. O SEPTEMBER. "\’v OE IN" S D AG X I 3. *4 V. A SNEEKER COURANT inlje HET ULTRA MONTANISME. des lijke ziekten. roodvonk epidemisch verspreid zijn Dagen. Wijken. Datums. 5pf. De ongeregeldheden te Zaandam, Husaren dat ter handhaving van orde a. ge» b. onder het volk. roeiwedstrijd die Pierson zelfs, belang is laat En wat van niet minder onze Proclameeren wij geen wijsgeerig Laat ons geene Het ontbreekt Z. M. heeft benoemd bij de geneesk. dienst der landmacht in Oost-Indie: tot apotheker 3de kl. den heer T. Risselada, op zijn verzoek eervol ontsla gen apotheker 3de kl. van de landmacht in West- Indie. 6 7 8 9 11 13 13 15 16 gegeven 1 er een wels- besmelte- intjq jr-. ënga 1— 5 2— 5 2—5 2—5 2 2—5 2—5 2—5 2-6 2 kome, .tha- IJpe idrik sz. belh ,24 37 45 56 .9 26 35 44 50 reit, lap- ,800 16— 5,20; gere frie- 1. 2. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1/ 4 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenbo’ven 7/a Gents. Alle brieven en. stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. aandacht verdient Pierson niet, ’t Is waar dat men spoedig in ons land een wijsgeer is, doch onze wijsgeeren zijn er wijsgeeren naar. Het logische zal eenmaal al het onlogische overwinnen en alleenheerscher zijn. Hartmann Philosophic Unbewussten 1870 4 Sept. Te Amsterdam bestaat nu ook een commissie tot het verspreiden van democratische traetaatjes 40(bj 35 3 Het Gemeentebestuur van SNEEK; Gelezen hebbende het besluit van heeren Ge deputeerde Staten van Friesland, van den 24 Augustus 1871, no. 127, (Prov. blad no 103); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat, ter provinciale griffie te Leeuwardenverkrijgbaar thans meer dan ooit voor ultramontaansche woelingen te vreezen heb ben gelijk beweerd wordt is eene moeie- lijk te beantwoorden vraag. Tot zekere hoogte is het veld winnen der ultramontaansche richting daaruit te verklarendat hel katholicisme in ’t algemeen gevaar looptaan kracht en invloed verliest. Een katholiek, die natuurlijk den bloei zij- I ner kerk wenschtdoch daarom nog geen ultra- montaan is geen man van uitersten een zijn gesteld voor den prijs van 50 cent per exem plaar afdrukken van no. 104 van het Provinciaal blad van Frieslandinhoudende het door den koning goedgekeurde besluit der staten van die provincietot vaststel ling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de rekening der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgavendienst 1869. die rekening zelve. Sneek 4 September 1871. HAMERSTER DIJKSTRABurgem. H. FENNEMASecretaris, Volgens het Vaderland zal hoogst waarschijn lijk de beroemde romanschrijver Berthold Auer bach in den aanstaanden winter ons land bezoe ken en in eenig genootschappen letterkundige voordrachten houden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. geen man van uitersten steunt wellicht de ultramontanen daar hij opmerkt dat zijne kerk fiiet meer is wat zij was en allengs minder kans heeft te worden wat zij volgens hem behoort te wezen. Waarschijnlijk ge looft hij niet aan het bloedende beeld van den heiligen Januarius of aan de verschijning van onze Lieve Vrouw te Lourdes fin de Pyreneën) en in andere omstandigheden ware ’t mogelijk dat hij zijn stem verhief tegen zulk bijgeloof en tegen de schandelijke exploitatie daarvan, nu echter zal hij zwijgen en hij is ver van keurig als hij de soldaten monstert die strijden of beloven te strij den voor de alleen zaligmakende kerk. Hij vraagt niet of de soldaten woest of karakterloos zijn en hel is hem onverschillig of hunne wapenen be- hooren lot de «oneerlijke wapenen”; slechts kracht vordert hijgeweld of list en moed. Men zou f kunnen zeggen: aangevallen katholicisme gaat nood wendig over in ultramontanisme. En zeker is het dal de katholieke kerk hevig is en wordt aange- Omtrent dezen schrijver vindt men in dr. Feringa’s Democratie en Wetenschap o. a. de volgende scherpe maar verdiende woorden: ^Hoogstwaarschijnlijk heeft Pierson nooit van wetenschap een goed begrip gehadjaren lan ge verontreiniging der hersenen met dogmatiek, zij het moderne en langdurige grove misken ning der logica laten steeds diepe sporen na.” Ook dr. Land loopt niet hoog met Pierson maar wij vinden dat Land’s brochure van on- Men leest in de Heraut Zoo we wel onder richt zijn zal door de heei en van Wassenaer van Catwijck en van Loon, in de heifstziltiug van de Tweede Kamer der Staten-Geueraaleen voorstel worden ingediend ter Grondwetsherzie ning, voor zooveel artikel 194 betreft. Sommige katholieke auteurs redeneerer. aldus: «Op zuiver wetenschappelijke gronden moge de waarheid van het katholicisme niet te bewijzen zijn het is toch zeker dat alleen het katholieke geloof den mensch tevreden en gelukkig maakt en geluk goed begrepen, is het ware.” Van der. anderen kant zeggen zij »het is onjuist te meenen dat de mensch niet aansprakelijk is voor zijne overtuiging want ’s menschen overtuiging is goeddeels afhankelijk van zijnen wil. Hij kan desverkiezende de oogen sluiten voor de waar heid.” Soortgelijke redeneeringen zijn geliefkoos de themas der katholieken en somwijlen gelukt het hun een zwakke ziel voor hunne kerk daar door te winnen. Er is dan ook een kern van waarheid in die thema’s. Vermeende zekerheid is voor de meesten aan genamer dan twijfel rust gelukkiger dan onder zoek. Daarenboven maakt hoogere ontwikkeling vatbaarder voor smart en stellig heeft een var ken minder verdriet dan een paard. Een plantenleven is in dien zin gelukkiger dan Let leven van een dier. Desniettemin is het ge luk deel uit te maken der katholieke kerk óf il lusoir óf verkregen ten koste der hoogere ont wikkeling als mensch. En alwie de waardij kent van hoogere ontwikkeling zal ze niet willen prijs geven. Wat betreft de invloed van den wil op 's menschen overtuiging ook hierin ligt waar heid. Buiten den geheel indirectendoor niemand ontkenden, invloed van dien wil, is hel een ziel kundig feit, dat men b. v. door (willekeurig) lang achtereen te liegenop het laatst dikwerf de leugen niet meer voor leugen houdtmaar (en onwillekeurig dan) voor waarheid. Het is de ze omstandigheid waarvan door de theologen van elke kleur met of zonder opzet voor zich zelven en voor hunne leerlingen veel partij wordt ge trokken doch zij berust geheel op eene vergis sing van t menschelijk verstand eene vergissing als alle vergissingen. Onfeilbaar is het verstand nietmaar het blijft onmogelijk te gelooven naar willekeur. Intusschen onthouden wij onsom ons niet te vergissenvan elke leugen elke overdrijving elke «frase SlotsomZoeken wij niet geluk voor den mensch in het animale of zelfs vegetale en veel min in het mystieke levenmaar in het intellec tueel. Wil de katholieke kerk den vooruitgang keeren wij niet. Doch zoeken wij dien voor uitgang niet alleen in uitwendige dingen als telegrafenspoorwegen en kruppkanonnen maar vooral in vooruitgang op zedelijk, verstan delijk en sociaal gebied. Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag En op dat zulks ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigden geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 29 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. vallendoor hare’ telkens krachtiger vijanden de wetenschaphet onderwijs en de verbetering der communicatie-middelen. Daartegen voert zij aan onfeilbaarheid van haar opperhoofd (wat wei- I nig beteekent) en eene goede organisatie (wat veel zegten te meeromdat bij bare partij l(uiterst weinig organisatie wordt gevonden, de Tijd moge nog zooveel schrikbeelden voor zich zelve en hare lezers maken, van eene «vrijmet selarij met vertakkingen heinde en ver”) Wij voor ons gelooven maar gelijk wij zeidenhet j is moeielijk de wederzijdsche strijdkrachten te wegen of te meten dat het katholicisme be stemd is, hoe militant het zich betoone en hoe veel moeite het doe om zijn natuurlijke vijanden tot overloopen te bewegenom onder te gaan. Wy gelooven zulks op geschiedkundige en we tenschappelijke (zoo men wil wijsgeerige) gron den doch deze of dergelijke geheel theoretische geruststelling mag niet leiden tot practische toe- passingtot onachtzaamheid en verzuim Toe passing hier zou juist de waarde der motieven waarop de geruststelling steuntverminderen ja nul doen worden Laat ons, als de Zaan- landsche Courantgerust zijn maar waakzaam en strijdvaardig tevens. Geven wij in geen ge val het onderwijs prijs aan de kerk, en bekom meren wij ons niel om het getier van ultramon tanen of van drijvers der orthodoxie (welke laat- langs had kunnen achterwege blijven. Zooveel sten slechts inconsequente ultramontanen zijn en (.enkel in graadmaar niet in soort van hen ver- 1 schillen)al kunnen zij het gezag inroepen van In de Hoop des Vaderlands komt een bericht voor en wordt door dit blad bevestigd dat ds. van Dijk te Doetinchem eene christelijke hoogere burgerschool tracht op te richten en zijn doel zeer waarschijnlijk bereikt zal worden. Dat in de Katholieke kerk de ultramontaansche richting gedurende de laatste jaren meer en meer j veld heeft gewonnen is een niet te loochenen 1 feitof echter de mannen van den vooruitgang en zelfs zij die slechts het behoud wenschen l der tegenwoordige maatschappelijke en politieke toestanden en inrichtingen thans meer dan ooit 4— liden ci. stuk per 4. •oral om. Bij de Tweede Kamer is ingekomen ontwerp houdende voorziening tegen Onder de bepalingen in dit wets ontwerp merken wij bij eene vluchtige inzage op: verplichte oprichting in de gemeenten van ver- plegingslokalen voor besmettelijke zieken en van een lykenhuisje voor aan besmettelijke ziekten overledenen op ieder kerkhof; verbod om kermis te houdenwaar Aziatische cholera pokken of roodvonk epidemisch verspreid zijn en bevoegd heid der landsregeering om bij besmellehjke ziek ten de kermis te schorsenverbod aan perso nen uit besmette huizen om scholen fabrieken en werkplaatsen te bezoeken tot 8 dagen na hel wijken der ziekte; de scholen ontzegd aan ieder, die geene verklaring heeft van welgelukte vacci natie door een geneeskundige afgegeven perso nen die in liefdadige gestichtengevangenissen, of in kazernen of op oorlogschepen opgenomen worden, worden binnen 14 dagen allen gevacci neerd; kenmerking der huizen, waar gevallen van besmettelijke ziekte voorkomen Artt. 25 tol 35 der wet handelt over de cholera-commis- siëndie onmiddelyknadat de regeering de nadering der cholera bekend en die artikelen van toepassing gemaakt heeft in iedere gemeente benoemd worden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken aan alle gebrui kers van maten gewichten enz. binnen deze ge meente bekend, dat alhier, voor den herijk zal worden gevaceerdin een locaal der firma LOUWMANS Go. aan de Pol, in orde als volgt: Uren voor- na middag. 8—12 8—12 8—12 8— 10—12 8—12 8—12 8— wetenschap ware weten schap zijn. F stelsel tot volstrekte waarheid." hypothesen verwarren met feiten. I der katholieke woordvoeders waarlijk niet aan die scherpzinnigheid welke noodig is om de fouten en hiaten van wijsgeerige stelsels of de voorba righeid van natuurvorschers te bespeuren. Men leze eens b. v Pourquoi l’on ne croit pas van LaforetLeuven 1868. Zoover wij weten zijn alle tol dusver bedachte wijsgeerige stelsels al even gewaagd en oobewezen als de katholieke hypothese. Niet wijsbegeerte (in engeren zin) maar natuurkundephysiologie en zielkunde zul len het katholicismealthans het ultramontanis me vernietigen. Geen opgeschroefde theorien al- zoo maar de aankweeking van waarheidszin en de studie der waarschijnlijkheidsrekening. ue ongeregeiuneuen te Zaandamwaarvan we in ons vorig nummer reeds met een enkel woord melding maakten, hebben later nog tot een treu rig incident aanleiding gegeven, liet detachement Husaren dat ter handhaving van orde en rust uit Haarlem was ontboden is op ernstige wijze met het volk in contact gekomen na aankomst van een feestlrein uit den Haag. Eén persoon werd bij de charge gedood enkelen gewond en 1 Schijnt nog niet tot die geweldadige maatregelen of dal er hier i aan overdreven dienstijver De lezingen, door onder zijn een van De uitslag van den zeil- en roeiwedstrijd die Zaterdag op het IJ te Amsterdam heeft plaats gehadis o. a. geweestNo. 9 scherpe vaar tuigen van 9,50 meiers en daarboven premie door Telegraaf van den heer T. W. Stam te Sneek no. 13 kleinere jachtenprijs door de Zwijger van den heer Sleeswijk te Lemmer, pre* eenigen geraakten te water, ’t Schijnt nog niet recht helder te zijn of er aanleiding gegeven werd gedacht moet worden van den commandant. scheidene bladen over deze zaak g- zeer verschillend, ’t Is te wenschen dat nauwkeurig onderzoek worde ingesteld. De burgemeester der gemeente Z. heeft meend zijn ontslag te moeten vragen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1