GEMEENTE EN DET ABRONDISSEMENT SNEER MEEVVS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 1871. No. 72 N G. ZATERDAG 9 SEPTEMBER. de a. op eenigen vluchten tot in het water b. Te Deventer is tot directeur der gasfabriek be noemd de heer A. C. Niegmeijer, thans directeur der gasfabriek te Tilburg. ders te Utrecht. een span b> Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad/T.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Prov. Gron. Ct. meldt Voor een paar avonden werden te Oude t van2 Het bekende geïllustreerde blad Ueber Land und Meer bevat in zijn No. 49 eene levensbe schrijving en portret van den hoogleeraar Don- De vorige week werd te Almelo c"“ paarden verkocht voor de enorme som van ƒ2100. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem is nitspraak gedaan in de bekende procedu re in )5 n, id er ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Gents, voor eiken regel daarenboven 7% Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Voor een paar avonden wi kela twee juivrouwen verlost 6 van het ordevoorschrijvende dat zij ieder van van Pe- 27 li- Het 'Weekblad van het Recht herinnert heeren advocaten aan de bepaling van art. reglement van J jaar in de maand September hunne akte heëediging moeten laten viseeren ter griffe het collegewaarbij zij zijn ingeschreven. Zondagmorgen had een groote opschudding plaats in de Janskerk te Utrecht. In hel midden der predikatie stond een man op en begon hard op te lezenslechts met groote moeite heeft men hem uit het kerkgebouw kunnen verwijde ren. Vrijdag jl werd te Leeuwarden de algemeene vergadering van deelhebbers der weduwen- en weezenbeurs voor onderwijzers in Friesland ge houden. Uit het verslag bleek dat het leden tal in 1870 tot 493 was geklommen terwijl er met uit. December 60 weduwen34 kinderen en weduwen en 7 weezen waren. De gewone en buitengewone contributiën bedroegen te za- men ƒ5112,50, terwijl het reservefonds aan ren- Naar men van goederhand verneemtheeft de Nederlandsche Maatschappij voor Grondkrediet te Amsterdam het door haar aan den Hoogen Raad der Nederlanden gedaan verzoekom surséance van betaling, ingetrokken. De heer J. van Dam Jr. is voornemens zijn ontslag te vragen als burgemeester der gemeente Bodegravenwelke betrekking hij 21 jaar lang bekleedde. Zooals men weet hebben in die gemeente ook kermis-ongeregeldheden plaats gehad. re van denaannemer J. W. de Heij te Haar lemmerméércontra de gemeente Haarlemmer meer. Die uitspraak, gebaseerd op een door de recht bank en door het provinciaal gerechtshof bevo len en gehouden getuigenverhoor, waardoor de feiten door den aannemer aangevoerdzijn be wezen strekte overeenkomstig de conclusie van den officier van justitie tot toezegging van den eisch, door den aannemer ingesteld, wegens on rechtmatige handelingen van wege de gemeente hem aangedaan tot ontbinding van het aanne- mingscontraet met vergoeding van kosten scha den en intrestenop te maken bij staat. In hoofdzaak zijn die gewelddadige feiten deze: de aannemer had van de gemeente aangenomen te bouwen een raadhuis met een woning voor den secretaris en voor den concierge en was door het opdringen van werkzaamheden buiten het be stek en teekening niet juist op den bepaalden tijd daarmede klaar en daaruit meende de bur gemeester zijn recht te kunnen ontleenen om den aannemer zonder vorm van procesmet be hulp van veldwachtersvan het werk te mogen jagen zijn groote voorraad bouwmaterialen, ge reedschappen kalk- en timmerloods een waar de van verscheidene duizende guldens vertegen woordigende in bezit te nemenden aannemer te belettendie goederen weg te doen halen dezelve te doen gebruiken voor aan het werk ge heel vreemde doeleinden en zelfs door vreemden te doen weghalenterwijl bovendien een som van bijna ƒ9000, welke de aannemer nog te vorderen heeftniet aan hem werd uitbetaald. Hoe ongelooflijk een en ander moge schijnen het zijn feitenmaar niemand van eenige ken nis had dan ook verwachtdat de gemeente tegen den billijken eisch des aannemers zich in rechten zou durven verweeren en toch neemt de Raad de haar toegeworpen handschoen tot pro- cedeeren opgaat zonder nadenken in appèl voor het Hof en verkwist op die wijze nu reeds vier jaren lang, duizende guldens van de ge meente zonder er zich over te bekommeren waarschijnlijk zouden zij voorzichter zijn geweest, als het eigene beurzen gegolden had en misschien ook belangstellender waarover nu ook niet ge roemd kan wordenals men weetdat bij al die terechtzittingen slechts tweemaal twee le den van den Raad zijn tegenwoordig geweest welke nog tot die leden behooren welke tegen procedeeren zijn geweest. Deze zaak is voor den aannemer bepleit door Mr. Ph. De Haas Az. en voor de gemeente door de advocaten Van Hoogschen en Aug. Philips. der inkomsten en uitgaven voor het jaar 1872. Sneek den 9 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Een Zaankanter schrijft aan het Handelsblad eenige opmerkingen omtrent de betreurenswaar- dige voorvallen te Zaandam en hij komt tot de conciusie, dat de militaire macht op onverant woordelijke wijze is te werk gegaan, ’t Is waar, samenscholingen van meer dan 5 personen waren verbodenen dat dit verbod gehandhaafd werd is zeker goed te keuren, maar niet de wijze waarop de menigte uiteengedreven werddie in alle geval alleen naar den pleiziertrein kwam zien, terwijl door de aankomst der huzaren te Zaandam aan de ongeregelheden een einde scheen gemaakt te zijn. Welk voorval had er plaats? vraagt hjj. Stonden wellicht sommige wandelaars of wach tenden in grooter aantal bijeen, dan de voor schriften veroorloofdenniet denkende aan het verbod, en vorderde die uiterst vreedzame over treding alsdan gepleegd door de ordelievende ingezetenen voorbeeldige strafen geschiedden de waarschuwingen volgens de wetop de noo- dige punten en daardoor hoorbaar en door den persoon daartoe uitdrukkelijk aangewezen ters voorloop van brandewijn. Als accoucheur fungeerde de veldwachter H. Les die, op sur- veillanse zijnde, deze dames in die interessante omstandigheden ontdekte en uit pure mensch- lievendheid deze edelmoedige daad verrichtte. Van een en ander werd door Les bovengenoemd behoorlijk procesverbaal opgemaakt, terwijl de voorloop, waarvan hij de dames verloste, aan hel rijkskanloor is gedeponeerd.” Als een onfeilbaar middel tegen de aardappel ziekte wordt in een schrijven uit Limburg aan bevolen. Men ontbinde in eene hoeveelheid van 10 li ters koud water 1 kilogram choorkalkschudde dit mengsel goed dooreen wanneer hel eene ge noegzaam grauwachtige kleur heeft aangenomen, weekt men er de plantaardappelen gedurende 30 uren inzoodat zij goed doorlrokken zijndan worden zij er uitgenomen op de lengte door gesneden en op de gewone wijze gepoot. Bo venstaande hoeveelheid is voldoende voor 3 a 4 vat malder (6 vaQ aardappelen. De jaarlijksche algemeene vergadering der Ne derlandsche vereeniging tot afschaffing van ster ken drank zal dit jaar gehouden worden op Dins dag 3 en Woensdag 4 Oct. e. k. in de zaal naast den Schouwburg op het Vreeburg te Ut recht. KENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen, wordt bekend gemaaktdatvan af den 11 tot en met den 18 dezer maand des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 1871/72 tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven re$u, en bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting, zullende na dien tyd de onafgehaalde patenten door den deur waarder der belastingen tegen betaling van tien centsaan de huizen der belanghebbenden wor den bezorgd. Sneek den 8 September 1871. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Sneek HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. De toegangsweg van het stationsplein tot den algemeenen weg is 10 d 12 minuten gaans, en tot hoever reikt het geluid van een waarschu wende stem bij paardengetrappel en het spreken en elkaar begroeten van honderdenniet het minste onheil vermoedende mannen vrouwen en kindereh Een commando klinkten in vliegenden galop, met de sabels rechts en links er op inhouwende, schijnen in een oogwenk de ruiters in hun ele ment en angstgeschrei en jammerkreten stijgen opeenigen vluchten tot in het wateren op losse balken in de havens anderen in de aan den weg staande houtzaagmolensjawaar niet al. En werden wellicht alleen het stationsplein en zijn omtrek ontruimd De geheele toegangs weg met zijn trottoirs werd schoon gesabeld en toen de handhavers van orde den algemeenen weg bereikt haddenwaren er gekwetsten en lag een man vermoord met schier doorsneden strot op de plekwaar het publiek een paar minuten ge leden nog rustig rondliep. Maar de charge moest herhaald worden, doch dat niet tegen groepen of tegen kwalijkgezinden (want waar die te vinden maar tegen elkdie zich vertoonde- ’t Was vol komen een woeste jacht op menschen van allen rang en stand. Verlangt ge er eenige voorbeel den van te kennen Een heerdoor een vloe kenden en tierenden huzaar vervolgd zoekt red ding op een zijpadde afstand tusscheu hem en den huzaar wordt telkens geringer en de hoop op uitkomst kleiner, daar stort het paard neder, en dit is zijn behoud. Een reeds bejaard man staat voor de deur zijner woningzijne dochter trekt hem met een ruk naar binnen en schier op ’t zelfde oogenblik gaat een sabelhouw hem rakelings voorbij en laat aan ’t huis zijn teeken achter. In duistere hoeken zit men ineengehurkt bij elkander in schuitenhuizen onder pakhuizen tot zelfs achter plantsoen bij de villa van den heer Gorver van Wessem zoekt men redding. Doch waartoe meer Waar werd zoo iets ter wereld ooit gevonden In den laatsten tijd is, gelijk men weet,inliet Weekblad van het Regt een polemiek gevoerd over de bekende kwestie der eedsaflegging door de belijders der Israëlietische godsdienst. In het jongslverschenen nummer van het Weekblad voor Israëlieten behandelt de opper-rabbijn Ferares nu ook zijnerzijds de kwestie. Hij stelt zich deze twee vragen »1°. Is de Israëliet godsdienstig verplicht den eed af te leggen met gedekten hoofde? 2°. Zoo ja is bij overtreding van dat godsdienstig voorschrift de afgelegde eed evenwel verbindend en van kracht Het betoog van den geëerden schrijver leidt hem tot de volgende conclusien »1°. dat hij zich aansluit bij hendie meer duidelijkheid verlangen in zake het afleggen van den eed door Israëlieten; 2°. dat hij het ongeoor loofd acht dat de eed door den Israëliet met on- gedekten hoofde worde gedaan; 3C. dat,,-voor den Israëlietwiens individueele overtuiging hiermede in strijd is en die alzoo ongedekt blijft bij den af te leggen eed, nogthans die eed even verbin dend en van dezelfde kracht isalsof die hande ling met gedekten hoofde heeft plaats gehad.” De burgemeester van Oostzaan heeft ook zijn ontslag gevraagd. Daar moet nog beslist worden of er kermis zal zijn. In het Nieuw Kerkelijk Weekblad van 7 Sep tember leest men »Als wij soms geweigerd had den te geloovendat de journalistiek velen de moraliseert de heer Kuiper (hoofdredacteur van den Heraut} sdien wij tot dusverre alleen als een dweeper beschouwden zou ons nu daartoe dwin gen.” KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeentegedurende 14 dagen te be ginnen met heden voor een ieder ter lezing zijn nedergelegden in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteldde aan den raad aangeboden suppletoire gemeentc-be- grooting voor 1871 en de gemeente-begrooting Het Gemeentebestuur van SNEEK; Gelezen hebbende het besluit van heeren Ge deputeerde Staten van Friesland, van den 24 Augustus 1871, no. 127, (Prov. blad no. 103); Brengt ter kennis van de ingezetenen datter provinciale griffie te Leeuwardenverkrijgbaar zijn gesteld voor den prijs van 50 cent per exem- plaar afdrukken van no. 104 van het Provinciaal blad van Friesland inhoudende het door den koning goedgekeurde besluit der staten van die provincie, tot vaststel ling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de rekening der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven dienst 1869. die rekening zelve. Sneek 4 September 1871. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. S\I l k.I'll COURANT II. 0, )O it- it-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1