GEMKEME IA HEI AhKOMHSSUMENT MK. MELWS- RN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE Paardenmarkt. EN. BUITENLAND. BINNENLAND. 1871. 13 SEPTEMBER PAARQKN MARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 20 September e. k. Sept, »ïk 1COURANT 311. I s. ,50 OVERZICHT. KENNISGEVING. scha* Zondag 8 Oct. M, ■3% Frankrijk gegeven heelt, te verwezenlijken. deze zaak gedaanheeft Het meisje kreeg eene kleurbe- t in Door den heer A. Boon te N. Pekel-A is eene kool gekweekt, die ruim 3*/2 kilo weegt. van van 6,35 6,3 7. — 8. — 8,24 8 37 8,45 8 56 9.9 9,26 9,35 9 44 9.50 10.- K E N N 1 S G E V I N G. Aan de belanghebbende ingezetenenwordt bekend gemaaktdalvan af den 11 tot en met den 18 dezer maand des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uurter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 1871/72 tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven refti, en-bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betrefttegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting, zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den deur waarder der belastingen tegen betaling van tien centsaan de huizen der belanghebbenden wor den bezorgd. Sneek den 8 September 1871. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Sneek HAMERSTER DIJKSTRA. Dn Secretaris II. FENNEMA. i ƒ4- n per illsvel* ƒ2- 4/a 2'/, >7%. 5>/a ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 7 x/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. met ornelis Mirns. te Ha* Ruiga- Oudej vastgesteld en op 500 tr. boete De Raad der gemeente Oostzaan heeft beslo ten de kermis te doen doorgaanvan 4 en met Zondag 8 Oct. a.s. 4.40(bJ 8 ja- I /6- /2- sooit 52 1e 4,50— ho er id. 14—48 230 r 14 </2 Door Z M. is ingetrokken de benoeming van den heer E Bloembergen tot burgemeester der gemeente Leeuwarden en benoemd tot burge meester der gemeente Leeuwarden de heer mr. J. Bieruma Oosting. len plaats hebben. Maarschalk Bazaine is Dinsdag jl. voor de par lementaire commissie verschenen welke belast is met het instellen van een onderzoek naar de han delingen van de regeering der nationale verdedi ging. De Siècle meldtdat de maarschalk door zijn adjudantden heer de Mornay een ge schreven memorie heeft doen voorlezen en ver volgens op sommigehem door den voorzitter der commissie van enquête gedane vragen ge antwoord heeft. Vooraf bad de maarschalk een langdurig onderhoud met Thiersdie hem met veel hartelijkheid ontving. Eene beduidende fractie der linkerzijde heeft S3 18 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeentegedurende 14 dagen te be ginnen met heden voor een ieder ter lezing zijn nedergelegden in afschrifttegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan den raad aangeboden suppletoire gemeente-be- grooting voor 1871en de gemeente-begrooting der inkomsten en uitgaven voor het jaar 1872. Sneek den 9 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. De heeren H. de Hoogh C° te Amsterdam verklaren in tegenspraak met het bericht als zou het plan voor een Christelijk-historisch dagblad geen kans van slagen hebben dat. sindien het abonnentenlal zóó’ (hoe?) «blijft toenemen, de christelijk-historischen in Nederland «weldra hun verlangen zullen bevredigd zien.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de najaars Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA gelegen, een paar schapen door den bliksem dood geslagen. Op eenigen afstand heeft men vlammen gezien, doch zonder bepaald te kunnen opgeven, waar de bliksem is ingeslagen. 14'/4 0% .7% i8Jza Immers mag men le Nord gelooven dan heeff de heer Thiers door tusschenkomst van den franschen gezant te St.-Petersburg den wensch te kennen gegeven om vorst Gortschakoff te ontmoeten en te spreken. Het russische gouver nement heeft dat aanzoek niet afgewezen doch het heeft tevens aan den franschen gezant to kennen gegeven, dat de keizer in vrede en vriend schap met al de mogendheden wil blyven, dat is met andere woorden dat hij geen uitsluitend bondgenootschap met Frankrijk of met eenig an der land begeert. De bijeenkomst der beide keizers te S a 1 z b u r g, die in de afgeloopen week heeft plaats gehad en zeer vriendschappelijkmet omarmingen en kussen eindigdehoudt nog steeds de pen- Bij hel ter perse leggen dezer courant zegt de Pr. Ov. en Zwolsche Ct. dd. 8 Sept. wordt ons medegedeelddat heden alhier (te Zwolle) aangifte zou zijn gedaan van een ge val van cholera Asiatica besloten eene wet aan de Nationale Vergadering voor te dragen houdende amnestie voor al de gevangenen tegen wie geen beschuldiging het algemeen recht rakende is ingebracht. De heer Thiers zoekt thans de hoop op het sluiten van vriendschappelijke tractatendie hij De Liberté, een Fransch Dagblad, ontving den volgenden karakteristieken brief «Vergun mij door middel van uw geacht blad aan de Regeering het volgende voorstel te doen. «Ik wensch de Julij-kolom omver te halen ik vraag daartoe vergunning aan de Nationale Vergadering en verklaar mij bereid daarvoor 600 fr. te betalen en een jaar gevangenisstraf te ondergaan. «Ik denk dat de Regering die voorwaarden zooveel te voordeeliger zal vindenomdat zij zelve voor die soort van zaken een tarief heeft en 6 maanden gevangenisstraf de omverhaling van de Vendóme zuil heeft geschat. Daar deze laatste zuil een herinnering aan een regelmatig Gouver nement iszou ik misschien regt hebben op een tabat voor de Juli-kolom die ter gedachtenis aan een opstand is opgericht, maar ik houd niet van loven en bieden.” SNEEK, 12 September. De lidmatenkwestie die in de Herv. Gemeente alhier indertijd zooveel sensatie gaf, schijnt thans hare oplossing nabij. Zondag e. k.zal, naar men ons meêdeelt, de bevestiging plaats hebhen de vijf in dit voorjaar geweigerde leerlingen Dr. Niemeijer. Het schijnt dus weldat de kerkeraad zich aan de uitspraakdoor het wijst zijn Prov. Kerkbestuur in dat wij elkander I -j- Balk. In den nacht van 8 op 9 Sept, zijn weide, vlak achter de huizen van dit dorp Dr. Nichols van Malveren heeft eene bro chure in het licht gegeven om te betoogen, dat een Engelsch arbeider uitmuntend goed leven kan van zes stuivers daags terwijl hij volgens de aangegevene methode daarbij nog zeer gezond welgesteld verstandig en kundig zal worden, Vleesch krijgt hij niet want de doctor spreekt over alle vleesch van landdieren zijn onherroepe lijk veto uit. De arbeider moetvolgens hem dagelijks eten tot middagmaal: voor 1 stuiver aard appelen te zamen gekookt met voor 1 stuiver gedroogde visch met wat boter er in Met nog voor 1 stuiver groenten er bij heeft hij een maal tijd zooals men geen beter kan verlangen. Zijn brood moet hij bakken van haverdat goedkoop en gezond is. Geen drank zoo goed als regenwater. Hij drin- ke het dus, gefiltreerd of ongefiltreerd. Hij moet eten in aangenaam gezelschap, vroo- lijk en opgeruimd zijn en vooral dankbaar voorj ’t haverbrood met schoon regenwater Onwillekeurig dachten wij bij T lezen van Dr. Nichol’s voorschriften aan een brochure door een Nederlandsch geleerde voor ongevoor 20 jaren jaren uitgegeven. Deze prees als volksvoedsel aan eendeierenkippen en koeien. Toen dien geleerde onder ’t oog was gebrachtdat zulk volksvoedsel wat te duui’ zou zijnstelde hij voor behèn-olie en visch uit de wateren van Java door de Javanen te vangenzoodat zij weinig meer dan de vracht zou kosten. Een ander Nederlandsch geleerde in volksvoed- kunde wilde, toen in 1847 de aardappelenoogst mislukt wasin plaats van dat gewas dahlia- bollen laten eten. Werkelijk is op diens aan drang eene soepkookerij uit beenderenmeel op gericht welke bestaan heeft tot dat eerstbedoel de bewezen had, dat de soep nog minder voe dend was, dan schoon water, daar die soep ne gatief voedde. Een jong Engelschman logeerde dezen zomer bij zijne famillie op het land en leerde daar een meisje kennendat hem bijzonder aanstond. *s Zondags gingen beiden ter kerk en kwamen toevallig naast elkander in dezelfde bank te zit ten. Het was wel een beetje oneerbiedig van onzen jongen man maar hij lette meer op zijn buurmeisje dan op den dominé. Eensklaps neemt hij zijn kerkboek bladert er inen buurmeisje op 2 Joh, vers 5en woorden: «Uitverkoren vrouw, liefhebben”. Te Amsterdam bevinden zich nog bijna 1600 kinderen voor wie op de openbare armenscholen I geene plaatsruimte is. Al erkent men dat in i den iaatsten tijd de zaak van het onderwijs niet f j vergelen werd zoo mag men toch veriangend i blijven uitzien naar eene spoedige voorziening in hel algemeen erkende gebrek aan geschikte loca- len. Het bekende voorstel-Ravinelwaarover tame lijk heftige discussiën werden verwacht, is Don derdag op nieuw in behandeling gekomen bij de Nationale Vergadering te Versailles. De heer Louis Blanc heeft toen eene zeer welsprekende pleitrede gehouden voor het behoud der ministe- riën te Parijs. (Gelijk men weet was het voor- stel-Ravinel strekkendedeze voor goed te Ver sailles te vestigen). De algemeene beraadslagingen over bedoeld voorstel zijn dien dag gesloten geworden en hel gouvernement heeft der Vergadering aangeraden, in den tegenwoordigen staat van zakenvoorals nog geen verandering te brengen; ergo: de zaak in status quo te laten. In dien zin heeft dan ook de Vergadering met 432 tegen 190 stem men beslist. De heeren van de Nat, Vergadering verlangen nu naar rustna de vermoeiende werkzaamhe den, die niet belangrijk waren Zij hunkeren naar vacantie. T Is voor Frankrijk te hopen, dat ze hun vacantie-tijd nuttig bestedenen wel, om eens ernstig na te denken over de vraag: of bet belang van hun vaderland en hunne roeping ook meêbrengt, om wat méér te doen en wat minder te kibbelen. Zoodra de vacantie der vergadering begonnen is zullen weldra de verkiezingen vooi de depar tementale raden een aanvang nemen. De minis terraad heeft bepaald, dat zij op 1 October zul- Z. M. heeft op zjjn verzoek aan II. M Ament eervol ontslag verleend als burgemeester van Bolsward en is als zoodanig benoemd S. Lijckla- ma d Nijeholt. Bij Kon. besluit is IJ. Hamstra, veearts te Menaldum gemeente Menaldumadeel benoemd tot plaatsvervanger van den dislricts- veeartswien Groningen als standplaats is aan gewezen. dacht zich evensloeg toen in haar boek Ruth 1 vers 16 op en liet den jongen man haar ant woord in de woorden: «Waar gij henen gaat zal ik heengaan” lezen. Zes weken later werd hun huwelijk voltrokken. Paul de Kock van wiens overlijden we in een vorig nummer melding hebben gemaakt, was Neder lander van geboorte. Hij had twee broeders, van wie een langen tijd directeur van het Kabinet van Koning Willem III is geweesten de andere J. P. de Koek in 1858 is overleden. Deze laat ste was in 1830 als kolonel in Fransche dienst gepensioneerd. Ook had Paul de Koek nog drie zustersdie allen in Nederland zijn gehuwd. Hij was Protestantzoodat de uitval van l’ Univers tegen zijn burgelijke begrafenis te onpas was. De romancier die algemeen bekend stond als een braaf of joviaal mensch kon twee klassen van menschen maar volstrekt -niet uit staan namelijk de politici en de doctoren. Als hij iemand over politiek hoorde spreken verwij derde hij zich onmiddelijk en hij vertelde gaarne dat hij zi,ch nooit met staatkunde had ingelaten. Het eenige wat hij wist was dat er nooit een goede Regeering denkbaar was omdat de men schen niet goed waren. «Men kan geen goede soep van slecht vleesch maken” was zijn con clusie. Ook de medici zag hij liever niet. Eens, een twintig jaar geledenwas hij ernstig ziek en zijn kinderen lieten een geneesheer roepen die hem een recept voorschreef. Toen deze den volgenden dag terugkwam en den patient vroeg of hij het gevolgd hadantwoordde Paul de Koek«Als ik het gevolgd hadzou ik nu dood zijn.” «Hoe dat zoo «Weldan zou ik mijn nek gebroken hebben.” begrijp u niet «Ik hebt uw recept het raam uitgegooid.” f De spotter met de priesters van Aesculaap i herstelde en leefde tot zijn 78ste jaar, gezond i als een visch. wel op deze onderworpen, -j- Balk. I eene f V Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1