GEMUIT*] D HET ARRONDISSEMENT SNEER E,\ ADVEHTENTIK-BLAD VÖOH NIEIWS- Paardenmarkt. X. B I N N E N L A N D. BUITENLAND. kt* 1S71. 74 Z JE S-K N-T W 1 N T I G S T IE 16 SEPTEMBER. ZATERD. 4 PAARDENMARKT VERGADERING van den Genieente-raad van Sneek, Maandag den 18 Sept. 1871, ’s voormiddags 10 uur. >ept. hulponderwijzer 2e klasse overland mail. OVERZICHT. thans in ernst een aanvang te zijn gemaakt: Uit Deze CO U R A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad/1.65, builen dt Stad franco ƒ1.90. Var- aar- 1. 2. Het stoomschip de Prins van Oranjevan de Stoomvaartmaatschappij Nederlandis den lOn te Batavia aangekomen en heeft alzoo de reis in 41 dagen gemaakt, d. i. een minder dan per Mr. Telting, procureur te Sneekis o. a. ge plaatst op de voordracht voor een rechter in de Arrondissements-Rechtbank te Appingadam. Met de ontruiming der aan Par ij s greezesde departementen door de duitsche troepen, schijnt 194 ren he ette dito 140; iken •0— jere frie- '6— ,30; dito 61 1,30; 100 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gerit», voor eiken regel daarenboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. WETHOUDERS van dat op de Secretarie '4 4 4 4 4 4 4 r4 4 Voor eenige dagen werd de gemeente Enschedé bezocht door de heeren mr. baron van Welde- ren Rengers van Leeuwarden en Lalleman hoofd onderwijzer te Moordrechtafgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van ’t fabrieksonderwijs in deze streken. Met be langstelling namen deze heeren kennis van ’t geen hier in dit opzicht tot stand is gebracht zij verklaarden dat Enschedé verre boven de an dere Gemeenten van Twenthe uitmuntte. nen een zeker tijdsverloop den heerlijken prijs in haar kas. Naar de N. R. Ct. verneemt, is er geld bij eengebracht om de Noordstar nog 3 jaren te kunnen laten verschijnen. De heeren van Loon en van Wassenaer Cat- wijck hebben tot den grooten aanval op de la gere school den ban en achterban der anti-re- Het Handelsblad zegt »Het geval van cholera-asiaticauit Zwolle berichtis bij onderzoek gebleken onjuist te zijn. De patiënt is noch aan cholera-asiaticanoch aan cbolera-nostras overleden.” De zitting der staten-generaal zal aanstaande Vrijdagdes namiddags ten 2 uregesloten en Maandag 18 dezer door Z. M. den koning met de gebruikelijke plechtigheid voor het volgend zittingjaar geopend worden. 4 Aan de «Haagsche correspondentie” van Gron. Cour, ontleenen wij bet volgende De geschiedenis der begiftiging van dr. Nuyens met het ridderkruis der Eikenkroon wordt door velen besproken. Men zegtdat de heer Nuyens zich door den grooten ijver, waarmeê hij bij de Juli-verkiezingen in Alkmaar de candidatuur van graaf Schimmelpenninck heeft voorgestaan en be vorderd zich vele warme vrienden in zekere Haagsche kringen verworven heeftbijna nog meerdan door zijne Geschiedenis der Neder- landsche beroerten. Of de aanbeveling voor de eikenkroon uit dezelfde kringen is uitgegaan zegt men niet, maar wel, dat de wijze, waar op de Tijd van de ridderorde eene reclame heeft gemaakt voor de ultramontaansche feiten uit onze groote revolutie, geen geringe verlegenheid heeft gebaard. Ik zal wel niet behoeven te zeggen hoe dwaas bet is te onderstellendat de heer Nuyens ge decoreerd isomdat bij voor Philips van Spanje en tegen Willem van Oranje partij gekozen heeft jazelfsdat de Koning-Groolhertog in de be noeming van dien heer tot ridder een bewijs van instemming met de strekking van diens geschied kundig werk heeft willen geven. Het zal wel waar wezendat menden heer Nuyens voor de decoratie aanbevelendezijne verdienste als historicus heeft aangevoerdmaar men zal zich wel zorgvuldig gewacht hebben om van de ten- denz van zijn geschiedkundig boek te gewagen 1 SNEEK, 15 September. Naar wij vernemen is ten gevolge van de on langs door heeren Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Gemeente alhier rondgezonden cir culaires door de leden van bedoelde gemeente ingeschreven voor een bedrag van ƒ10912, ter bestrijding der kosten van verbetering van de Groote of St. Martinikerk alhieren welaan giften ƒ562; renteloos voorschot ƒ3000 en aan- deelen a 4% ƒ7350. Alhoewel dus de benoo- digde som 15,000 nog niet is volgeteekend schijnt er toch kans te bestaandat het nog ontbrekende wel zal worden gevonden. Op de aanbevelingslijst voor Leeraar in de wis- natuur- en werktuigkunde en technologie aan de Hoogere Burgerschool alhierzijn ge plaatst de heeren dr. A Nijlandte Utrecht en Dr. F van Wageningen te Leiden. f Ooststellingwerf, 14 September. Als iets nieuws deelen wij mede dat de naamlijsten der 36 sollicitanten voor de vacante school te Oos- terwolde, gedruktvoor 10 cents ter secretarie dezer gemeente voor ieder verkrijgbaar zijn. Het schijntdat men in dezen de gewoonte bij harddraverijen wil volgen. Waartoe de som, die men door verkoop dezer harddraverslijsten zal verkrijgen, moet strekken, weet men niet. Sommigen bewerendat zij zal dienen tot amor tisatie van de schuld waaronder onze gemeente gebukt gaat. Jammer dat men vergeten heeft, op de harddraverslijst den belangrijken prijs te vermelden. De dravery zal plaats hebben op 21 Septem ber a. s. en de keuring staande de draverij. ’t Blijkt nudat de heer Stam aan den ’s Gra- venhaagschen gemeenteraad heeft medegedeeld dat in ’t gasthuis aldaar lastige patiënten door oppassers en oppasseressen vergiftigd waren met laudanum. Vier leden van den Raadwaaronder drie ook leden der gasthuis-commissiehebben het voor stel gedaan een exemplaar van *t raadsverslag waarin het bedoelde feit is vermeldaan den officier van justitie te zendenopdat deze kennis neine van een stuk, waarin gezegd wordtin het gasthuis is doodslag gepleegd I Me- Aan de nieuw benoemde leden van de eerste en tweede kamer der staten-generaal is medege deeld dat zijtot het afleggen van den eed als zoodanigbij Zijne Majesteit zullen worden toe gelaten aan ’s konings paleisop Maandag 18 September e. k. des morgens te 10 ure. volutionnaire partij opgeroepen. Op de ullramontanen kunnen zij echter nog niet rekenentrouwens de Tijd noemt wel de derde zinsnede van artikel 194 der grondwet eene ellendige zinsnede»maar zegt hij de geheele neutrale Staat isin oplossing eene ellende.” »’t Schijnt zoo redeneert de Arnhemsche Courant dat de ultramontanen de anti-revo- lutionnairen de kastanjes uit het vuur zullen laten halen Om te zien of zij zich ook branden BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de najaars dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 20 September e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. De heer J. J. Hasselmanafgevaardigde voor het kiesdistrict Tiel heeft zijn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Ais het met den millioen prijs der loterij ten behoeve van de Nederlandsche loodmijn zoo gaat als met een kapitalen prijs in de premieleening der stad Luikdan wordt de loodmijn over 65 jaar een ware goudmijn voor de deelhebbers ‘4i>ooo >n den 15 pGt. der zuivere winst. Sedert 1 December 1870 wacht men te Luik vergeefs het opdagen van den gelukkigen bezitter der obli gatie no. 42,251om uit de gemeentekas de 50,000 francs te komen ontvangendie hem bij de uitloting op 31 Augustus zijn ten deel geval len. Laat de rechthebbende zijn geld in den loopis de obligatie wellicht verbrandthetgeen wel zoo waarschijnlijk isdan strijkt de stad bin- PUNTEN TER BEHANDELING Resumtie der notulen. Brief van den heer J. ten Cateberich tende de aanneming zijner benoeming tot Wet houder. 3. Idem van den heer G. Stuvel Az.hou dende het berichtdat hij de betrekking van len hulponderwijzer in de tusschenschool heeft aanvaard. 4. Idem van den heer S. van der Wielen te Rossum waaruit blijktdat hij zijne benoeming tot hulponderwijzer in het fransch aan de bur gerschool voor jongens aanneemt. 5. Besluit van de Ged Statenstrekkende lot goedkeuring der instelling eener jaarlijksche kalvermarkt. 6. Idem van dezelfdenbetrekkelijk de hef fing van rechten ter gelegenheid dier markt. 7. Rapport van de Raads-Commissie belast met een onderzoek in zake de Bank van Leening. 8. Voorstel van de Hoofdonderwijzeres der fransche meisjesschooltot wijziging der regeling van het onderwijs aan die school. 9. Brief van de Plaatselijke Schoolcommissie, betrekkelijk de voorziening in drie vacatures aan de stads-bewaarschool. 10. Idem van den heer J J. van Velzenom ook voor 1862 eene toelage uit de gemeentekas te mogen genieten. 11. Idem van mejufvrouw de Wed. W. Slee ker om alsnog betaling te erlangen van eene in 1859 abusief gedeeltelijk onbetaald gebleven schuld. 12. Benoeming van een Leeraar B. aan de 11. B. School. 13. Idem van een in de armensehool. 14. Idem idem in de tusschenschool. Wij vernemenzegt de Zwolsche Cour., dat naar aanleiding van een schrijven van den direc teur der rijks hoogere burgerschool alhier en van adressen door een paar ingezetenen aan Z. E. den minister van binnenlandsche zaken gezonden, in zake van het plaatsen van leerlingen in hooge re klassen tegen den raad van de leeraren der genoemde schoolde minister bepaald heeftdat directeur en leeraren na het afnemen van exa mens voor welke klasse ookslechts raad aan ouders en voogden behoeven te geven omtrent de plaatsing hunner kinderen of pupillen doch dat deze daarvan al of geen gebruik kunnen ma ken zoodat het bijwonen der lessen geheel vrij isen leerlingen zichzelfs na geheel onvoldoen de examenstoch mogen laten inschrijven voor klassenwaar zij het onderwijs bezwaarlijk zul len volgen. F'rieslandvastgesteld door de Staten dier provinciebij besluit van 12 Juli 1871 no. 19goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van 25 Augustus 1871 no. 11. N°. lil inhoudende het Regloinent ter bevordering der Koepokinenting in Fries land vaslgesteld bij besluit der Staten van die provincied. d. 13 Juli 1871 goedgekeurd bij Z. M besluit van 25 Au gustus 1871 no. 18. Sneek 15 September 1871. HAMERSTER DIJKSTRA, Burgem. H. FENNEMASecretaris. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en lette ren aan de hoogeschool te LeMen mr. C. W. Opzoomeronder toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hooge school te Utrecht. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en SNEEK maken bekend dezer gemeente, gedurende 14 dagen, te be ginnen met heden voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en in afschrifttegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan den raad aangeboden suppletoire gemeente-be- grooting voor 1871, en de gemeente-begrooting der inkomsten en uitgaven voor het jaar 1872. Sneek den 9 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. Het Gemeente-bestuur van SNEEK Gelezen hebbende de besluiten van de Gede puteerde Staten van Frieslandvan 1 Septem ber 1871, nos. 17 en 17a, (Prov. bladen nos. 108 en 110), Brengt ter kennis var. de ingezetenen dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarden voor den prijs van 10 Cents per exemplaar van ieder der hierna vermelde reglementenalge meen verkrijgbaar zijn gesteld afdrukken van de provinciale bladen a, N°. 109inhoudende het Reglement no pens de Vee ARTSENIJKUNDIGE POLITIE in SNEEKER COURANT Kilo. (ie b. ‘40, 40(b> 35 3 ,24 37 45 56 ,9 .26 35 44 50 Z8 hit JE -■

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1