GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK Vee in a r k t. LiVIËlWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B I NNENLAND. IN. 1871 OOTOBER. ZATERDAG 7 No. 80 Kilo. den den heer T. Oct. dat vakken 201 aspiranten aange- 1 /50, Var Veu' 360 eren ser jr-» iske '7 1.90, 3.20’ 0.50’ 1.40; 100 Cl. 18 f4- 40(b) >,35 >,3 i.— 1,24 3.37 1,45 3 56 3.9 1,26 3,35 44 50 ).- dreven waren aardappelen van gebruikt worden. j zijnook meisjes behoorde toe te laten 16, 17, 21hoofdonderwijzeres 6 en 7 hulpon- Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. H. J. Smit, burgemeester van Zaandammet 1 December a. s. Te ’s Hage is op 46jarigen ouderdom overle den den heer T. van Westrheeneletterkundige Uilenspiegel schrijft het volgende Vonnis tegen Rochefort. De krijgsraad enz Overwegende dat Henri Rochefort voor elk gou vernement is een lastig personaadje Overwegende dat het gouvernement der repu bliek niet veel kan velenen dat het gouverne ment der familie Orleans, dat wij bezig zijn te makennog minder kan velenzoodat het nood zakelijk is alle lastige personaadjes uit de voeten te maken Overwegende dat Henri Rochefort bij het uit breken van den parijschen opstand van Maart bui ten Parijs en zwaar ziek waszoodat hij daaraan geen deel kon nemen; Op ’t kantoor van een zeer voornaam hande laar werd voor eenige dagen een wissel van be langrijk bedrag gepresenteerd en uitbetaald. In den namiddag werd de kas opgemaakt en bevon den dat ƒ1000 ontbrak; men vermoedde dat een bankje van ƒ1000 te veel was betaald aan den- geen die den wissel had gepresenteerd, en de pa troon begaf zich naar het kantoor waar het geld was ontvangen. De bediende, die het geld geïnd hadbetuigde dat hij het richtig had ontvan gen en aan zijn patroons had gegeven, en zeide geen andere inlichtingen te kunnen geven. Daar mede scheen onze koopman niet te vreden en hij had de onvoorzigtigheid den bediende eenige har de woorden toe te voegen. Eenige dagen later werd ten kantore van den koopman een nauw keurig onderzoek gedaan en bevonden dat men zich had vergist; het abusivelyk optellen van een kolom of iets dergelijks was oorzaak van ’t mis verstand. Den volgenden morgen begaf de koopman zich naar ’t kassierskantoorverzoekt den bediende te sprekenvroeg hem in tegenwoordigheid van alle aanwezigen om verschooning en noodigde hem met zijne echtgenoot ten zijnent. Daar werd den man op nieuw verschooning gevraagd en als souvenir een bankbillet van ƒ1000 overhandigd! We hebben het recht niet zegt het blad, waaraan dit verhaal is ontleend den naam des koopmans bekend te makenmaar betuigen hem onze achting voor de edele wijze waarop hij zijne begane onbillijkheid heeft hersteld. Te Norwich is een oud-militair overleden Isaac Plunkutt wiens leeftijd onbekend is doch die langer dan eene eeuw geleefd heeft. Hij had deelgenomen aan den veldtocht van den her tog van York in de Nederlanden, anno 1795. 7. Door den Gemeenteraad van Veendam is be sloten zich tot de Hooge Regeering te wenden, teneinde te bewerkstelligen dat of voor de hoo- gere burgerschool eene grootere subsidie worde verleendóf dat het Rijk de school overneme, en gelijktijdig met de zeevaartkundige en La- tijnsche school voor zijne rekening exploiteere. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. .Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. Op dit oogenblik steken al meisjes, cadet-lus- tigde hoofden bij elkander o;n iets te overleggen. De Noordstar zegt en terecht »Met den len October is eene belangrijke mi litaire hervorming ingevoerd. De groene ballen op de chakots der soldaten, behoorende tot de voor eenige jaren afgeschafte tirailleurs-compag- niën bij de veldbataillons der infanterie, zijn ver vangen door gele ballen.” in de Communenoch in een der comitészoo dat hij aan de besluiten van die colleges even vreemd is gebleven als de leden van dezen krijgs raad Overwegende al verder dat hij op geenerlei wijze in betrekking heeft gestaan tot de Com mune en aan de uitvoering van hare besluiten geen deel heeft genomen Overwegendedat hij in zijn dagblad le Mot d’Ordre even hard gescholden heeft op het gou vernement van Parijsals op hel gouvernement van Versailles Overwegende, dat, zoo hij niets crimineels heeft bedreven met dadenhij toch misdreven heeft met bedoelingen Eindelijk overwegende, dat, zoo hij het hier aan niet heeft verdiendhij het wel verdiend heeft aan zijn vader of moeder Ongezien alle mogelijke wetboekenwaarvan wij nog minder verstand hebben, dan van topo grafische kaarten Veroordeelen Henri Rochefort tot deportatie naar zoodanige versterkte plaats, waar lastige krantenschryvers geen kwaad kunnen doen. ADVERTENTIES van 1 tot 4 regel^, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daar boven 7 */a Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De speculanten op hooge graanprijzen ook in ons landdie in de meening zijndat de oogst in Engeland beneden het middelmatige is uitge vallen zullen bedrogen uitkomenwant van een vierde gedeelte der graanlanden is de uitslag be kend, en die staat tot een middelrnaligen oogst gelijk 9 tot 7. Ook met betrekking tot de mis lukking der aardappelteelt in Ierland zal de spe culatie op duurte verkeerd uitpakkenwant het blijktdat de berichten des aangaande zeer over- te meer nog daar de helft der af 1847 niet meer in dal land Inde Nederl. Gedachten, zegt de heer Groen, dat de verrassende snelheid, waarmede de dis cussie over het adres van antwoord in de Tweede Kamer teneinde gebracht is, in verband met den aard en den eisch der vraagstukken, die aan de orde van den dag zijneen tragisch-comische tint heeft. De heer Groen meentdat eene dis cussie over beginselen in dit geval goede vruch ten had kunnen dragenen dat de waardigheid der kamer vorderde die niet te ontwijken. Het lot van het amendement-van Loon noemt de heer Groen een treilend en treurig bewijs van de onbeduidenheid der Christelijk-historische rich ting op parlementair terrein ook in hare uit- nemendste organen tengevolge der kabinets-for- matie van 1866. Men verwijst van het adres naar de begrooting. Doch ’t gebeurt wel eens dat zij die in ’t adres eene formaliteit zien, daarna, als de be grooting daar is, geene voorstanders zijn van alge- meene beschouwingen. Tegenwoordige slapheid is I geen voorteeken van toekomstige kracht. j In de Vereeniging voor Statistiek zeide de heer Pierson «In de laatste 100 jaren zijn er veertig duizend millioen gulden voor militaire uitgaven geleend en alzoo improductief verleerd. «Daardoor is de rentestand verhoogd en zijn de kapitalisten op veel gunstiger voet geplaatst dan de arbeiders De heer P. J. Amersfoort verdedigde de mili taire uitgaven onder anderen met dit argument «een arbeider leert in het leger loopenstaan, denken zwijgen alles ten beste van zijn produc- tie-vermogen.” De heer Pierson antwoordde«of de heer Amers foort dan wel aan ziektevormen dacht, die men in een fatsoenlijk gezelschap niet noemt en waar aan 12 pet van het leger lijdende was.” (’t Laatste woord hierover zal nog wel niet gezegd zijn In diezelfde Vergadering kwam ook ter sprake het toelaten van meisjes op de Hoogere Bur gerscholen. Een der tegenstanders van die ver gunning beweerde, dat men, consequent willende. i op de Cadettenschool en het Marine-insliluut te Wil lemsoord. Die man heelt wat begonnen Den 4 dezer zijn te Leeuwarden de examens aangevangen voor het lager onderwijs. De com missie voor het afnemen dier examens bestaat uit den inspecteur van het lager onderwijs in de provincie den heer I. 11 Behrnsen de school opzieners in de le, 3e, 5e en 8e districten, de heeren jhr mr. J. E. A. van Panhuysmr. L. W. van Klefiens, mr. Ph. van Blom en mr. J. J. Bolman. De dagen voor de examens zijn vastgesteld op de volgende dagen dezer maand Iloofdonderwijzer ,4,5,11, 12 20 en 1:j- derwijzer, 9, 10, 13,14, 18, 19, 23 en 24; hulponderwijzeres 6 en 7fransch Ymannen) 17 fransch (vrouwen) 10; hoogduitsch (mannen) 19 hoogduitsch (vrouwen)5 en 6 engelsch (mannen), 19; engelsch (vrouwen), 5; teekenen 17; landbouwkunde, 13; wiskunde, 12; voor gymnastiek en vrouwelijke handwerken zullen de dagen later worden bepaald. Van de geëxamineerde 12 aspiranten voor den hoofdonderwijzersrang zijn de volgende 6 toege- lalen: Bartelbaas Baas, van Bolsward; Efke Bakkervan SlotenJohannes Bakkervan Kimswerd Sijtze Boekerna van Irnsum Meine ten Cate, van Sneek; en Jan van Dijk, van Dronrijp. In het geheel hebben zich voor de onderschei dene rangen en meld, Het Gemeenlebestuur van SNEEK Voldoende aan de uilnoodiging vervat in het ie lid van het besluit der Gedeputeerde Staten •an Friesland van 15 September 1871 no. 25 Provinciaal blad no. 116), brengt ter kennis Ier ingezetenen dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voor Ifji prijs van 25 Cents verkrijgbaar zijn ge steld afdrukken van de enkel provinciale be- h'ooting voor het dienstjaar 1872 vastgesteld door de Staten van Friesland den 13 Juli 1871 goedgekeurd bij koninklijk besluit van 12 Sep tember 1871 no. li, en opgenomen in no. 117 van het Provinciaal blad. Sneek, den 3 October 1871. HAMERSTER DIJKSTRABurgem. 11. FENNEMA Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEEK vestigen bij vernieuwing de aandacht er belanghebbenden op de volgende bepalingen, en mederedacteur van het Vaderland. oorkomende in de s Verordening op de invordering van marktgelden, wegens het gebruik maken van de Veemarkt voor het Veein de gemeente Sneek.” «Art. 2. Hel marktgeld is verschuldigd door den igenaar van het voor de markt bestemde Vee, n zal op de eerste aanvrage moeten worden oldaan door dezen of door degenen, die na- lens hem het Vee ter markt brengen. «Art. 4. De belastingschuldigen zullen het ver- :huldigde op de eerste mondelinge aanvrage an den pachter of gaarder dadelijk moeten vol- Ben «Art. 5. Ieder, die namens den eigenaar eenig ée ter markt brengt en het voorschreven markt- eld niet op de eerste aanvrage voldoet zal rplicht zijnden naam en de voornamen als ok het beroep en de woonplaats des eigenaars ladelijk op te geven. «Bij weigering of nalatigheid zal hij worden ervolgd overeenkomstig artt. 271 272 en 273 er Gemeentewet.” Sneek October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, II. I ENNE MA 'L. M. heeft goedgevonden den kapitein P. A. (Janssenvan het 1ste regement infanterieuit [den militairen dienst te ontslaanen hem tol le- rtmsonderhoud een voortdurenden onderstand van 274 ’s jaars toe te kennen. Z M. de Koning heeft aan den hoofdonderwij zer W. Harmzen en zijn hulponderwijzer H. T. Aalbeis, te Gooi en Velswijk in Gelderland kwijtschelding verleend van de geldboete en de subs, gevangenisstraf, waartoe zij door den kan tonrechter te Doetinchem waren veroordeeld, om dat zij beiden hadden school gehouden in een lokaaldat door den districts-schoolopziener was afgekeurden dat mitsdien volgens de wet van |3 Aug. 1857 had moeten gesloten worden. SNEEK, 6 October. Bij de op Woensdag jl. plaats gehad hebbende stemming ter benoeming van acht leden voor het kiescollege bij de Herv. Gemeente alhier, wer den uitgebracht 790 stemmen. Gekozen wer den de heerenG. N. Bouma met 405E. R, Bouwmeester met 402J. Gampen met 401 G. Mink met 401, L. de Roos met 398, M. R. Vierstra met 407 en T. van der Weerdt met 401 stemmenterwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren K. K. Kooij en P. D. van der Heij die ieder 394 op zich veree- nigden. Verder kregen stemmen de heeren Aart Haga 383, E. Piebenga 385, Jetse Jorritsma 388, Johs. Zeephat 388 Jan Wilbers Sr. 382 G. Geel 384 en Jan Molenaar 378. j- Leeuwarden, 5 Oct. De premie-leening uitgeschreven door de vereeniging voor Volksbij- eenkomsten alhierisnaar men verneemtnog Overwegende, dat hij geen zitting gehad heeft 1 verre van volteekend, zoodat het plan als mislukt Op het statistisch Congres is geblekendat het cijfer der bevolking, vooral van de in fabrie ken werkende bevolking, steeds grooter en der schoolgaande kinderen kleiner wordt. In de fabriekstad Helmond konden van de 100 personen die als getuigen optradenslechts 25 schrijven. De overigen zetten op declaratien in plaats van hun naam een kruisje. De Minister van Oorlog is te ’s Hage terugge-’ keerd«schijnbaar goed gezond en in opgewek te stemming verkeerende”, zegt een bericht gever. 3 ■BS w. e-f-, - J Sneeker courant ’/s 7s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1