GEMEENTE EN HUT ARRONDISSEMENT SNEEK. Kalvermarkt NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE BINNENLAND. BIJ ITEN L AN D. 1871 Z E 8-E N-T WINTIOSTE Xo. 85 25 OCTOBER. AV OENSDAG l TE SNEEK, Woensdag 25 October 1871. 1. A zetenen dat, in hunne vergadering van heden, ;e- Wethou- BEKENDMAKING. ct. eene geldelijke ondersteuning voor ook nu weer aan de van langs OVERZICHT. Frankrijk levert alweer weinig nieuws. Za- Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. Loudon als commissaris des konings in de provincie Zuid-Hollandonder dankbetui ging voor bewezen diensten. van aan A, en 10 ilo de n- o. 2 Ter rolle van de Arrond. Rechtbank te Gro ningen is aangebracht de zaak van de heeren N. en S.boekhandelaren aldaartegen den heer F., leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te S Deze actie is ingesteld door eerstgenoem- den als uitgevers van een werk van laatstgenoem den en wel over de vaderlandsche letterkunde welke uitgave indertijd is gestaakt wegens be- ADVERTENTlfiN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarbóven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Over die motie hebben de stemmen gestaakt vóór stemdende heeren ten GateHamerster Schijfsma, Fennema en l. Naar wij vernemen vordert de deelneming in de oprichting van het «Dagblad der Christelijk- Historische richting” traag. Het 'getal der in- teekenaren is nog aanzienlijk beneden het 5000 talzoodatneemt de deelneming niet spoedig toede hoop opgegeven wordt om het blad met i e. k. te doen verschijnen. De mede- waarvan de uitslag met 8 dagen verwacht wordt. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. zitter, de volgende motie »Dat de gemeenteraad zou geene t-- sturen te verleenen.” vereenigd. Het steldebij monde van den voor- s voor besluiten, voortaan subsidie meer aan de kerkehjke armbe- Een welingelicht 1 Belgisch blad zegt dat het kwajongens standje te ’s Hage in verband staat met de inkomsten-belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, gelet op de resolutie van den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 14 Sept. 1833 (no. ”%531, maken door deze aan de belanghebbenden bekend dat, in gevolge art. 27 der wet op het Personeelvan ’den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) een ie der gehouden isaangifte te doen van zoodanige perceelen, welke op den 15 Mei dezes jaars niet ingebruik waren ofdoor eenen huisbe waarder bewoond zijndegedurende den loop van het dienstjaar, i bilair voorzien werden; van het aanschaffen van meerdere dienst en werkboden of paarden dan op 15 Mei werden gehouden en eindelijk van het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoo danige voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aange legd of gebezigd zijnzoomede van paarden, die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den ontvanger alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd datnaar luid van art. 38 der Wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82j van alle gebouwenwelke nieuw gestichtvernieuwdvergroot of uitge breid wordendoor de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruik stelling dier per ceelen of nadat ze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken aan het gemeente-be- stuur aangifte moet worden gedaan, daarbij ’t ver zuimen dier aangifte wordt verbeurdde aan spraak op de vrijdommen welke bij de aange haalde wetwegens die gebouwenzijn toege kend. En opdat deze kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant Sneek, den 24 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. deling dezer belangrijke kwestie in eene volgen de vergadering te gemoet. De benoodigde gelden voor de verbete ring en verfraaiing van het kerkgebouw der Ned. Hervormden alhier, schijnen thans gevon den te zijn althans wij vernemendat tot de aanbesteding van het werk spoedig zal wor den overgegaan. f Leeuwarden 23 Oct Onder de punten die in de aanstaande winter-vergadering der Sta ten van dit gewest zullen worden behandeld komen o. a. de volgende voor 1. Missive en voorstel van Gedeputeerde Sta ten tot het verleenen eener bijdrage uit de pro vinciale fondsen voor de oprichting eener school voor wis- en zeevaartkundig onderwijs op het eiland Schiermonnikoog 2. Rapport en voorstel van Ged. St. op een adres van hoofdonderwijzers, verzoekende wijzi ging van de bepalingen op het verleenen van altera-tanta tot verhooging van onderwijzers-jaar- wedden 3. Rapport en voorstel van Ged. Staten no pens een adres betreffende de opening en sluiting der visscherij 4. Voortzetting der behandeling van het rap port der commissie van rapporteurs opzichtens de memorie van de heeren Brunings en Ga land over den toestand van den binnenlanschen waterstaat 5. Missive van Ged. St. belrekkelijk de ver betering van het stroomkanaal uit het Bergumer- meer naar Munnekezijl 6. Rapport en voorstel van Ged. Staten om trent adressen van de vereeniging Schutlevaer c. s. tot verbetering van het vaarwater de Koe- vorde 7. Missive van Ged. Staten omtrent een adres, inhoudende het verzoek tot verdieping van het vaarwater naar Stavoren 8. Rapport en voorstel van Ged. Staten nopens verzoeken van den gemeenteraad van Ooststel- lingwerf en van burgemeester en wethouders van Schoterland, betreffende het onderhoud van de rivieren de Tjonger en de Linde 9. Missive en voorstel van Ged. St. op een adreshet verzoek inhoudendedat in de Linde- sluis geene ebdeuren worden aangebracht 10. Rapport en voorstel van Ged. Staten op een verzoek van het gemeentebestuur van Kol- lumerland c. a. om subsidie tot de kosten van vernieuwing der brug over de Zwemmer bij Westergeest 11. Missive en voorstel van Ged. Staten op een adres van de dijksbesturen van Wijmbritse- radeels c. a. zeedijken en Hemelumer Oldephaert en aanhoorige zeedijken en het gemeentebestuur van Stavorenhoudende verzoek dat de provin cie in onderhoud en beheer overneme de zeesluis te Stavoren 12. Missive en voorstel van Ged. Staten op eene aanvrage van den gemeenteraad van West- dongeradeel om subsidie tot den aanleg van een kunstweg in die gemeente 13. Missive en voorstel als boven op een ver zoek van het gemeentebestuur van Gaasterland om subsidie tot den aanleg van grindwegen in die gemeente 14. Voorstel van Gedep. St. tot wijziging van het besluit der Statenbetreffende de regeling der provinciale waterstaatdienst. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge- voorloopig is vast gesteld het aanvullings-kohier ^nuaaF e. L. L' der belasting op de binnen deze gemeente ge- werkjng js Op nieuw ingeroepen, houden wordepde honden voor het jaar 1871- - - - en dat hette beginnen met den 25 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek, den 21 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd) HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Uit Groningen wordt per telegraaf aan de Am- sterdamsche Courant gemeld, dat de Pruisische en Nederlandsche regeering zich verbonden heb ben 1 macht tot eene geldelijke ondersteuning voor de aansluiting Nieuweschans aan de Pruisische spoorwegen bij Ihrhove. Op de Pruisische staats- 1 - - - - - - - - in gebruik genomen of van mo- ^er subsidie uitgetrokken. Dijkstra, Smits, Schijfsma, Fennema en van Beijma. Tégende hh. Reidsma, Kingma, v. d. Meulen, van Scheltinga, Gonggrijp en Joustra; terwijl de heer van der Weerdt afwezig was. Met belangstelling zien we de verdere behan- In de Heraut leest men »Men herinnert zich de kabinetsformatie 1866. »De heer Mijer kerk Az. weerden letterrooftengevolge waarvan zijuit gevers hebben schade geleden. Men is zeer nieuwsgierig hoe deze belangrijke en veel be sproken quaeslie zal worden uitgemaakt. De verpachting van de op »de Worp”, een plein te Deventer, gevallen bladeren heeft opgebracht ƒ178. De hoofdonderwijzers in de gemeente Opster- land hebben zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoekdat pasbeginnende leerlingen doch minstens 5 jr. oudalleen in hunne scho len mogen opgenomen worden in de 2 eerste weken van ieder kwartaal. van Zuijlen en van Heems- »Ook heugt nog wel de motie Keuchenius bij het verrassend vertrek van den heer Mijer naar Indie. Hij werd Gouverneur-Generaal; «Thans is na verstreken diensttijd de heer Mijer teruggeroepenen wat gebeurt »In de Tweede Kamer waagt de heer Fransen van de Putte een stouten uitval tegen den afge treden landvoogd en roept luide in ’s lands ver gaderzaal «Wie den heer Mijer verdedigen durft, hij sta op.” En wie stonden op de heeren van Zuijlen en Nierstrasz. «De heer van Zuijlen om voor den heer Mijer te pleiten gelijk men «ambtshalve toegevoegd” pleit. De heer Nierstraszom openlijk te getui gen dat de heer Mijer ons heeft «verraden.” «Wat is nu reeds, na nog geen vijftal jaren, het prestigede zedelijke waardschatting der mannen van 1866 ongelooflijk gedaald.” Het Vaderland bericht, dat de heer Maas Geesteranus de betrekking van hoofdredacteur van genoemd blad wèl zal neerleggendoch dat omtrent het tijdstip dier aftreding en zijne ver vanging nog niets met zekerheid te melden is. Voor een paar dagen werd die aftreding als zeer aanstaande, of reeds geschiedgemeld en zelfs als den opvolger van den heer G. genoemd: mr. Goeman Borgesiusthans leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem. SNEEK, 24 O c tob er. In de gemeenteraadsvergadering van gisteren is, op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten na expiratie van den tijd zijner benoeming 1 Januari 1872niet op nieuw te benoemen maar eervol ontslag te verleenen, aan den tegenwoordigen bouwmeester dezer gemeen te den heer Molenaar, onder toekenning aan hem van een jaarlijks pensioen van 450 In diezelfde vergadering werden langdurige en belangrijke discussies gevoerdover het meer of minder geoorloofde en meer of minder wensche- de gemeente aan kerkelijke armbesturen eene vraagdie bij de behandeling der begroetingen van de R G P. en van de Israëlitische armbe sturen ook het vorige jaar reeds aanleiding gaf tot levendige debatten en ook nu weer aan de orde werd gesteld. De raadscommissie, belast met het nazien van bedoelde begrootingen sprak in haar uitgei r.iid rapport niet tnduidelijk a’s hare meening uitdat het niet wenschelijk is, dat gemeentewege subsidiën worden verleend kerkelijke armbesturen. De meerderheid dier commissie was dan ook van meening, dat men het subsidie moest inkrimpenom alzoo langs geleidelijken wegte komen tot geheele intrek king. Alle subsidie oogenblikkelijk te weigeren zou baars inziens aanleiding kunnen geven tot vele moeielijkheden. Zij concludeerde dus, opzichtens de begroeting van het R. C. P. Armbestuur, tot eene vermindering daarvan, ten bedrage van ƒ1000. De minderheid van meergenoemden commis- missie evenwelwenschte in ’t geheel geen sub sidie meer te zien toegestaanmaar wilde dade lijk breken met het tot nu toe door den ge meenteraad gehuldigde stelsel; en met, of lie ver in den geest van die minderheid bleek, het dat hel college van ’t dagelijkscli bestuur zich had Als eene aardigheid wordt uit Langweer me degedeeld dat iemanddie de acte van hoofdon derwijzer behaaldevan iemand de volgende filicitatie per briefkaart ontving: ps. 129 vs. 1 regel 1 ps. 42 vs. 1 regel 1gez. 36 vs. 1 regel 1 en 2ps. 100 vs. 1 regel 1 ps. 47 vs. 1 regel 1 en 2a, Gez. 17 vs. 6 regel 1 en 2 gez. 120 vs. 1 regel 1. begrooting van 1872 is reeds het volle bedrag der subsidie niforoirnL-tan, De Oldenburgsche regeering, door de stenden daartoe gemachtigd, zal den spoorweg maken en exploiteeren. SNEEKER COER ANT Ü23 0; (bj i 10) as ilo er ‘0; in n m m ■k e- a) ir. 'ik id. k- oi laimoLllü xegccllllg Z1G11 Vel ÜUIlUtJll IlcU- behoudens goedkeuring der wetgevende lijke van het verleenen van subsidiën van wege -1_ianno I u nynuc j ucttm ciiuc ucu tuuu van i reeeerimrdoor Ha stonden ----- J HUUXVU VV.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1