GEMOTE EN IET MIROSSEMENT HL EN ADVEOTTIE-M VÜOB HE U I T E N B INNENLAM I). B KIEUWS- A X IX A ft 1871 I No. 88 4 NOVEMBER. ZATERDAG Afkondiging. s. OVERZICHT. )ct. hooiende) ƒ1075; hoofdstuk X (nadeelig slot enz.) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. van dit jaar de uitgave van zijn ken. De heer de Bosch Kemper zal met het einde Volksblad sta- Men leest in de Middelb. Cour, dat reeds den 10 October door haar een adres is ingediend aan de Tweede Kamerwaarin zij opkomt te gen de wets-inpretatie van den minister van finantiënbetrekkelijk het port van cou- van schoolonderwijzers van ger- en meer 1 10925; en kosten van verbouw der armen- De Duitscha Bondsraad heeft zich verklaard vóór hel sluiten eener overeenkomst met Neder land, betreffende eene rechtslreeksche correspon dentie tusschen dej Duitsche en Nederlandsche rechterlijke autoriteiten. Tevens heeft de Bonds raad den rijkskanselier in overweging gegeven, met de Nederlandsche Regeering in onderhande- ling te treden over het tractaat van uitlevering. was hunne verbazing toen Uitvoer te Harlingen in de maand October Aardappelen 24 z.boonen 30 z.boter 26,714 vt.heede 30 b.huiden 28 p kaas Edam, 43,105; id. kanler 7,254, kalveren 467 katoen 68 b katoenen gaarn 14 b.koeien 2.895 koolzaad 1,496 z.likeuren 7 k.lompen 44 b.; manufacturen 335 coll.; matten 128 pakmos.se len en alikruiken 2,097 z.muursteentjes 66 k.; paarden 9; schapen 7,472; snuif 160 b.snuif 80 b vlas 2,861 p.; vleesch 395 col.; wild 44 m wol 93 b.zeilen 1 p. 't Gas te Zwolle kan met het slechtste wedij veren. Twee docenten aan de Rijks Hoogere Burger school zijn officieel bezig om de kwaliteit te ver beteren. Te Amsterdam is dezer dagen huis verkocht voor 76,000. ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. den heeft hem nvan stonde aan te verschoonen van de verdere waarneming der function aan het ambt van procureur-generaai verbondenmet uitdrukkelijken last zich met de aangelegenheden van dal ambt niet meer in te laten.” De heer Sassen, van oordeel dat de gouver neur het recht niet heeft om een ambtenaar die door den koning benoemdgeschorst en ont slagen wordt, van de verdere uitoefening zijner functien te verschoonenheeft besloten zich zel ve» hiervan te verschoonen en inmiddels bij het hof van justitie eene actie ingesleld tegen 4o. W. Koentze, advocaat-generaalen 2e. H. Wag ner, gouverneur van Curasao, tot hunne veroor- deeling om aan den eischer bij wijze van scha devergoeding te betalen de somma van ƒ200,000 ot zoodanige mindere som als het hof zal be palen. Zooals men weet, is de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer bepaald tegen aanstaanden dinsdag, 7 November. Reeds den daaraanvolgenden dagWoensdag zullen de afdeeiingen een aanvang maken met het onderzoek van het wetsontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting enz. een particulier van tinantien betrekkelijk het port van ranten met bijvoegselsbeneden de 25 gram men. Bij de uitgevers van Nooten te Schoonhoven verscheen onder den titel Zwervers een bundel tje schetsen van de hand van den heer H. de Veer, zijnde eene verzameling van stukjes, die vroeger in onderscheiden jaarboekjes geplaatst zijn geweest. op haar legerstede overeind zagenj zitten en haar met een heldere stem hoorden zeggen »Ik ben gezond, ik wil naar huis terugkeeren.” »Ja‘’, zeide de priesterdaarboven in den Hemel,’ Men dacht dat Theresa eene ijlende koorts had. Zij bleef echter op haar stuk staan, en toen hier op eene geestelijke zuster de hand onder hare rechter borst bracht, ontdekte zij geen spoor meer van het gezwel. Theresa was hersteld. De Heilige Maagd had dit wonder gewrocht. De lijderes zelve heeft verklaard, dat zij deze, na haar ontwaken, aan hare legerstede had gezien te midden van een zee van licht met een gouden kroon die met vonkelende sterretjes bezaaid was, op het hoofd. De Heilige Maagd, had eenige vragen lot'1 bei e- sa gericht, onder anderen deze of zij, hersteld zijndezich in een klooster wilde begeven »Ja”was ’t antwoord »als mijne moeder dood is.” Hierop verdween de Heilige Maagd, die niet gezien was door de vriedin van Theresaze kere miss Anna Wentz, welke al dien tijd inde kamer was gebleven. De Monde zegtdat hij met het levendigst ge- genoegen dit wonder verhaalt uit een Land, waar men anders slechts de wonderen kent van de in dustrievan den stoom en van de telegraaf. De president der fransche republiek heeft Vrijdag jl. te Versailles audiëntie verleend aan de leden van den Algemeenen Raad van bel de partement Seine-el-Oise. Hij zeide bij die gele genheid »Diep treft mij de herbergzaamheid mij na mens het Departement Seme-et-Oise aangeboden hebt dank daarvoor. Insgelijks betuig ik mijne erkentelijkheid aan h it gansche Departement hetwelk de lasten des oorlogs zoo vaderlandlie vend gedragenen' mij sedert mijne komst te Versailles zoo vele blijken van welgezindheid en van goeden wil gegeven heeft. »Gij allen hebt mijne inzichten juist begrepen "i niet ben een Franschman die tot taak heeft het Land uit eene zware crisis te helpen geraken. Ik ben de stichter der Republiek niet maar ik heb ze te bewaren gekregenik ben een man van eer en dat mij in bewaring gegeven pand zal niet te loor gaan in mijne handeu noch door mijn toedoen. uDoch de Republiek is nog bij vele menschen hier te Lande een voorwerp van wantrouwen en beduchtheden dit maakt werkdadige gehechtheid aan de zaak der openbare orde, inzonderheid voor de Republikeinsch-gezinde lieden tot plicht immers het is voor de duurzaamheid der Repu bliek noodig dat zij wyzer dan de Monarchie zij, en toonemet orde en eerbied voor de wetten bestaanbaar te zijn. »Het Gouvernement heeft in den oorlog, dien ik met bloedend hart tegen de Parijsche opstan delingen heb moeten voeren, eene krachtige hand en onwrikbare vastheid van wil getoond. Thans wil het zijne gematigdheid doen blijken. Maar het zal niet gedoogen dal de orde door iemand gestoord worde immers de openbare vrede is voor ons Land eene behoefte ook omdat zij de spoedige verwijdering der Buitenlandsche krijgs- van den grond des Vaderlands mogelijk De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ■van SNEEK doen te wetendat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 23 October 1871 is vastgesteld de volgende veror dening BESLUIT tot wijziging van Art. 24 di:r ALGEMEENE POLITIE-VERORDE- NING in de Gemeente SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek Overwegende, dat art 24 der Algemeene Po li tie-Verordeningzoo als dat nu luidt, niet be antwoordt aan het doelhetwelk men zich bij de vaststelling schijnt te hebben voorgesteld Gelet op de arlt. 135 en 167 al. 1 der Ge meentewet Besluit 1. het vigueerend art. 24 der Algemeene Po- litie-verordening in te trekken en te vervangen door de volgende bepaling: Het is verboden in de wateren der ge meente te liggen met een Schip of Vaar tuig van welken aard ookdat niet zoo zeer wordt gébruikt voor de eigen lijke vaartals wel enkel en alleen of voornamelijk dient tot woning. Vaartuigen die niettegenstaande zij te vens bewoond worden toch hoofdzake lijk dienen voor de eigenlijke vaart of alleen dienen om koopwaren te bergen of uit te stallen, mogen, zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders, niet langer dan veertien dagen in de gemeente vertoeven. te bepalendat de straffen, bedreigd bij art. 42 ook op hel nieuw vastgeslelde art. 24 toepasselijk zullen zijn. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 26 October 1871 no. 37, in afschrift mee gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 November 1871. ^Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. De onpatijdigeCuraf.aosche courant van 5 dezer bevat verschillends berichten naar aanlei ding van het ontslag von den procureur -generaai mr. W. K. G. Sassen. Deze zelf bericht in een ingezonden stukdat de gouverneur goedgevon- ƒ123741.53’ en een waarschijnlijk batig slot ƒ3.07. Het cijfer van den hoofdelijken omslag over 1872 is 28600 en alzoo ƒ400 lager dan over 1871 toen het 29000 bedroeg. Onder de belangrijkste uitgaven behooren subsidiën aan algemeene en kerkelijke Armbe sturen en van de algemeene armen ad 15867.30; jaarwedden van Directeur, leeraren en bedien- i buren schijnen den der hoogere burgerschool ad 15300idem van de scholen voor la- uitgebreid lager onderwijs ad doet school en daaruit voortvloeienden aankoop van vier woningen f1400, In de stad Saint Louis (Missouri) is een won der gebeurd. De Monde geeft er een omstandig verhaal van. Het wonder had plaats gelyk het ultramontaansche blad zegtten spijt van de vrijdenkerij en van liet materialisme enwal het zonderlingste is, het wordt gestaafd door Pro- testantsche geneesheeren. Men begrijpt reeds dat hier sprake is van eene wonderdadige gene zing. Een meisje van 22 jaren verkeerde twee jaren lang in ziekelijken toestand. Zij had een gezwel onder de rechterborst. Wat de genees heeren ook aanwendden het mocht niet baten; haar lijden werd er zelfs door verzwaard. De geestelijke zusters van een klooster te Saint Louis namen haar nu tot zich en verpleegden haar. Op den raad van deze ging de lijderes aan het biddennegen dagen lang. Alweer verergerde haar toestand Wat te doen Een nieuwe ne- gendaagsche periode van bidden werd bij de eerste aangeknooptditmaal in gemeenschap met eene andere zieke; eiken dag werden litani- en opgezegd. Middelerwijl werd zij al zwakker en zwakker; spijs kon zij niet meer nuttigen; haar einde scheen onvermijdelijk het laatste olie sel werd haar toegediend. De geneesheer ver klaarde dat zij den dag niet zou halen. Doch zie, nauwelijks waren de priester en de genees- heer van het bed geweken of zij werden terug geroepen. Hoe groot was hunne verbazing toen zy de lijderes haar naam is Theresa Schalier SNEEK, 3 November. In zijne laatste vergadering is door den Raad dezer gemeente vastgesteld de gemeentebegroo- ting over 1872 met de navolgende Inkomsten u Hoofdstuk 1 (batig slot over 1876) 4063 73 De man van eene of andere partij ben ik hoofdstuk II (opbrengst van plaalselijke bel. sim- l ik L- -- gen) 56278.58%; hoofdstuk III (Baten en op komsten spruitende uit voorwerpenaan de ge meente in eigendom toebehoorende) 16356.54% hoofdstuk IV (ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten) f 34944.74hoofdstuk V (Buitengewone ontvangsten) 12101 ma kende een totaal der inkomsten van 123744.60%. De uitgaven werden vastgesteld tot de na volgende sommenhoofdstuk I (Jaarwedden en presentiegelden) 12175; hoofdstuk II (kosten van beheer) ƒ2605,10; hoofdstuk III (kosten van de zorg voor de plaatselijke wegen straten plei nen vaartenbruggen en andere plaatselijke werken, in den om/ang bij art 179/i der ge meentewet aangeduid) ƒ14975.02; hoofdstuk IV (kosten van brandweer) ƒ700; hoofdstuk V (kos ten van het onderhoud der gemeente-eigendom- men en der wegens die eigendommen verschul digde lasten) 4280hoofdstuk VI (kosten der Kamer van koophandel en fabrieken) ƒ200 hoofdstuk VII (uitgaven door bijzondere wetten aan de gemeente opgelegd, als: Armwezen, Onderwijs Militie Schutterijen Uitkeeringen enz) ƒ69645.91’; hoofdstuk VIII (Renten en af- lossingen van de door de Gemeente aangegane j macht »Want het is voor ons belang noodig vertrou- aan de Buitenlanders in te boezemenen geldieeningen) ƒ16135.50; hoofdstuk IX (andere maakt, uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- I- ï1Wfl hoorende) 1075hoofdstuk X (nadeelig slot enz.) wen - - nihilhoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) 1950; hun te toonen dal Frankrijk zich weder opheft makende samen een totaal der uitgaven van dit zal hen te eerder doen besluiten om zich te van 1 verwijderen en onzen grond van hunne tegen- j woordigbeid te ontslaan, ’s Lands roem met de punt van den degen herstellenkonden wij niet; nu behooren wij door arbeid, vlijt en orde, door krachtsinspanning en opofferingen van ons allen ’s Lands bevrijding te bespoedigen. »Gij lieden, mijne heeren zijt het modél van een goeden departementsraaduwe Parijsche na- i uw voorbeeld te volgen, en ge ven daarbij” dikwijls opmerkelijke blijken van ge matigdheid. Gaat voort te handelen gelijk gij uwe vergadering worde door allen die een voorbeeld behoeven tot modél genomendan zaï ons Land des te eer aan hel einde zyner rampen zijn. (OI K 4V SN o» >0; 2. 1 l A 8 2 1 2 4 8 2 50 >n; !5 15 9 t 1 I. S 35 58 11 20 31 45 3 12 21 27 40

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1