NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B I N N E N L A X1). GEMEENTE EN I ET ARRONDISSEMENT SNEEK No. 89 WOENSDAG A f k o n d i g i n g. - »tje td SNEEK, 7 November. 3. V. 4 KENNISGEVING. 4 4 4 4 S 2 I B 4 I k 4 eene nationale defensieniet bij de wet maar naar de wet van nationaal zelfbehoud. bibliotheek kunnen behouden maar buren zelfs hunne bedden 7 35 8,35 ).5A dk te Ai- kö Wat wij willen die vraag stelt de Rotter- damsche Courant zich zelve en antwoordt daar op 1°. ;ke ra, d er je, te en v. v. te I 1 ’0; 50; erd 2a -50 gen irn- 7; cl.; tuk en- 23; Voor de betrekking van directeur van het con servatoire te Gent was opgemaakt het volgende drietal Richard Hol te UtrechtGernstein te Keulen en Radoux te Luik. De eerstgenoemde heeft echternaar hij aan het [7. D. schrijft aan het Gentsche gemeentebestuur verzocht om bij de benoeming buiten aanmerking te blijven. Volgens het N. v. d. D. wordt voor de keel ziekte met uitstekend gevolg het gorgelen met citroensap aangewend. Ten einde alle deelen der wond met het zamenlrekkend middel in aan raking te brengenis het goed eenige droppels door te slikken. vt. (57%); toen ik zag dat mijn niet konden redden heb ik slecht» eenige documenten en de werken van den kanselier Kent het geschenk van een vriendmedegenomende rest heb ik laten ver branden.” Als een staaltje hoe snel bij den brand in Chicago alles is in zijn werk gegaan verhaalt een correspondent uit New-York het volgende Twee jongelieden ontmoetten elkander op straat »Ikzegt de eerstemet de Amerikaansche flegma zijn sigaar rookende«bezat gister een aardig vermogenvan daag zijn de kleeren welke ik aan het lijf hebmijn eenig bezit.” Men begint ook weer te mompelen over de Spoor weglijn HarlingenSneekHeerenveen. naast de volksschool de vrije school voor het godsdienstig Nederland 2°. eene gewijzigde kieswet, om vei betering te brengen in ’s lands toestand 3°. eene grondige belastinghervormingom te geraken tot meer gelijke verdeeling van Jasten en 4°. In het afgeloopen jaar zijn te Schiedam in de 269 daar aanwezige branderijen gefabriceerd 36,736 539 liters gedistilleerd en 7,347,300 kilo gist, benevens zooveel spoeling als voldoende is om 20,000 stuks vee te mesten. In de 59 wer kende mouterijen zijn ongeveer 675,000 beclol. gerst gemout en circa 150,000 heet, rogge ge droogd. liet is verboden in de wateren der ge meente te liggen met een Schip of Vaar tuig van welken aard ookdat niet zoo zeer wordt gebruikt voor de eigen lijke vaartals wel enkel en alleen of voornamelijk dient tot woning. Vaartuigen die niettegenstaande zij te vens bewoond worden toch hoofdzake lijk dienen voor de eigenlijke vaart of alleen dienen om koopwaren te bergen of uit te stallen, mogen, zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders, niet langer dan veertien dagen in de gemeente vertoeven. te bepalendat de straffen, bedreigd bij art. 42 ook op hel nieuw vastgesfelde art. 24 toepasselijk zullen zijn. Zijnde deze verordening Te Deventer is een club van velocipèdisten op gericht onder den onschuldigen naam «Immer Weiter” Dit schijnt de Arnhemsche Courant niet te bevallen. Het blad meent waarschijnlijk in dien naam eene afschaduwing te zien van zijn béte noire, de verduilsching van Nederland. Spottend zegt de Arnh. Ct. dat er in Deventer nog twee concurrerende velocipède-clubs opge richt zullen worden, een Fransche onder de zin spreuk loujours en avant en een Engelsche onder die van Go aheadOf de in Deventer woonachtige Nederlanders ten einde te toonen dat zij óók vooruit en altijd verder velo- cipederen willen een vierdenationaleclub zuilen oprichtenschijntvolgens het blad, nog onzeker. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen ds Stad franco ƒ1.90. De Noordstar heeft eene preek geschreven op onzen tekst naar aanleiding van het schandaal- Janssen en, zooals ’t veelal gaat met preêken- makers den tekst of niet begrepen of’t dogma, dat ze er uil willen bewijzen verdraaid telkens met zinledige phrazenop echt conservatieve wijzeeene toepassing er aan toevoegende, even ongepastals het woordzedelijkheid in den mond des huichelaars. Het blad werpt ons tegen, dat het eene onjuist heid is te zeggendat de minister aan jongere officieren verboden heeft iets te schrijvenwat met de discipline in strijd is. Intusschen heelt de minister nog erger gehandeld dan datwant de Noordstar zelve erkent, dat hij preventief, wat het schrijven betreftis te werk gegaan. Aldus beide tegelijk èn preventief èn repressief. Zou het nog erger kunnen Ja inquisitoriaal en juist ook dat is in het /anssen-schandaal ge schied wel niet op lastmaar toch onder stil zwijgende goedkeuring van den minister; want van de plaats gehad hebbende inquisitie is ge bruik gemaakt, om het ontslag te berokkenen. Wij hebben de vraag gedaan, of het gedwon gen kerkgaan van de militaire discipline een deel uitmaakt en er op geantwoord, dat zulks niet behoordemaar wij hebben niet gezegd, dat de Noordstar deze der zedelijkheid geweld aan doende handeling er toe brachtmaar wel i datvolgens de gronden van het ontslagzij er toe gebracht is. Daartegen komen wij op en daartegen moet iederdie een eerlijk hart be zit protesteeren. Iemand tot kerkgaan dwingen is een daad die tol huichelarij leidt en de godsdienst in haat en verachting brengtderhalve haar vijandig is. ’I Godsdienst oefenen op commando is eene hoogst goddelooze handeling. Heeft de Noordstar daar over we! eens nagedacht Wij denken neen, anders zou zij het schandaal niet in bescherming kunnen nemen. Wellicht juicht zij de daad des luitenants Keiser ook toe Evenmin als de minister van finantiën den redacteur van een blad iets bevelen kan even min mag die van oorlog zich bemoeien met de godsdienst der militairen. Godsdienstoefening heeft niets te maken met mi litaire discipline. Het is ook daarom, dat wij hopendat de volksvertegenwoordiging den be trokken minister deswege ter verantwoording zal roepeu en hem te kennen gevendat hel eerge voel der natie opkomt tegen dergelijke gewetens dwang. Eene natie welke zoo iets zonder protest laat voorbij gaan, verdient niet vrij te zijn; zij heeft een slaven-ziel en kent geen gevoel van recht. Wij weten weldat het in de bedoeling van sommigen ligt het gevoel van recht en vrijheid bij het volk te onderdrukkendoch juist daarom wijzen wij er op en dringen er op aandat de Nederlandsche natie er van doe blijken dat zij op een hooger standpunt staatdan waarop de conservatieven haar zoo gaarne zouden doen ne- derzakken. Zoo de zaak Janssen door haar niet omhelsd wordtzal deze als eene onuitwischbare smet op haar eer kleven. Doch wij mogen er niet aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 26 October 1871 no. 37 in afschrift mee gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 November 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. stellen om een einde te maken aan den treuri- gen toestand van willekeur waarin ons leger vei- keert waardoor liet gaande weg al meer en meer gedemoraliseerd wordt en waarvan deze zaak op nieuw de bewijzen draagt. In de maand October zijn aan onderstaande markten verhandeld 10,585/4 3,317/g 112/% vaten boter, ter waarde van nagenoeg 707,690 gulden 243,743 kilo kaas ad. 58,150 gl. 6 332 koeien, 2,666 kalveren, 7,654 schapen, 431 varkens, 1,287 biggen, 99 paarden, als te: Leeuwarden: 3,260% 1,370^ 112/10 8,620 kilo (36%); 3,622 koei., 1,612 kalv 6,174 sch., 251 vark., 1,095 big., 97 p. Sneek: 3,084/4 342% vt. (57%); 127,264 kilo (36); 2,690 koei., 1,045 kalv., 1,480 sch., 180 vark., 192 big., 2 p. Balk; 362/4 248/8 vt. (57%); 2,990 kilo (33); 20 koei. Woudsend: 234% 4% (60) 17,256 kilo (36%). Bolsward 1,294% 70/8 (58%); 169,301 kilo (35%). Joure: 798% 356/8 vt. (60)18,309 kilo (35%). Heerenveen: 416/j 312% vt. (57%). Lemmer 539/4 141% vt. (59). Wolvega 598/4 467% vt. (59). De middelprijs der boter is geweest 58% de laagste 56 den 6de te Leeuwarden en elders de hoogste 62, den 30sten te Joure. De verbouw van roggedie in Nederland ’tfmeest wordt uitgeoefend in vergelijking van andere gewassen strekte zich in 1870 volgens opgaaf uit over meer dan 202 930 heklaren, waarvan 11,154 in de provincie Groningen, 6,984 in Friesland 17,783 in Drenthe, 28,886 in Over ijssel 39,443 in Utrecht, 6,321 in Noordholland, 3,480, in Zeeland 4,534, in Noodbrabant 49 149 en ,in Limburg 32,211. De geheele opbrengst van dit product wordt gerekend te hebben be dragen ruim 3,892,300 hekto'iter (mud) Zijnde 19,2 hektoliter per hektare. De waarde van de zen oogst wordt geschal op ƒ41,807,493, waar onder ^11,972,929, wegens de opbrengst van het stroo. j- Balk. Het christelijk nationaal onderwijs is legen Februari 1872 het stervensuur aange zegd. Tegen dien tijd immers heeft men kunnen goedvinden den onderwijzer te ontslaan Velen zullen of hebben reeds hunne bijdragen in centen en stuivers ingetrokken. Daar nu uit Groen’s subsidiedeze bijdrageneen weinig schoolgeld en helgeen langs de huizen opgeza meld wordt, de school boven water wordt gehou den laat het zich niet aanzien dat in Fe bruari het onderwijs zal kunnen voortgezet wor den vooral ook omdat na al ’t voorgevallene wel niemand zich zal leenen tot het bedienen der school op die wijze als tot op heden moest ge schieden. j- Leeuwarden, 6 November. Op de vervolg lijst der punten van behandeling in de aanstaan de vergadering der Staten van deze provincie komen onder meer de volgende voor 1. Mededeeling van ’s konings besluit, hou dende goedkeuring van de door de Staten vast gestelde verordening nopens het vervoer van vrachten op de kunstwegen in Friesland 2. Rapport van Gedeputeerde Staten nopens het wenschelijke eener wijziging van sommige veenpolder-reglemenlenmet betrekking tot de maalgeld heffing; 3. Voorstel tot vaststelling van een veenkring van landen onder de dorpen Garijp Eernewou- de en Oudega in de gemeenten Tieljerksteradeel en Smallingerland 4. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot vast stelling van een nieuw reglement en tarief van Men spreekt van een nieuw werktuig, te vens hakmes bajonetzaag braadpan en hoofd kussen dat eerlang bij de infanterie van het Indische leger in gebruik zou komen. Dat be looft wat I De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten dat door den Raad I dier Gemeente, in zijne vergadering van den 23 October 1871 is vastgesteld de volgende veror dening BESLUIT tot wijziging van Art. 24 der ALGEMEENE POL1TIE-VERORDE- NING in de Gemeente SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek Overwegende, dat art. 24 der Algemeene Po- litie-Verordeningzoo als dat nu luidt, niet be antwoordt aan het doelhetwelk men zich bij de vaststelling schijnt te hebben voorgesteld Gelet op de artt. 135 en 167 «al 1 der Ge meentewet Besluit 1. het vigueerend art. 24 der Algemeene Po litie verordening in te trekken en te vervangen door de volgende bepaling: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat in hunne vergadering van den 4 November jl voorloopig is vastgesteld het aanvullings-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeentevoor het jaar 1871 betreffende ingezetenendie in den loop des jaarsof na de opmaking van het primitief ko hier in de gemeente zijn komen wonen en een eigen middel van bestaan of inkomsten van an deren aard, de som van 400 gld. te bovengaan de hebben verkregenen dat hette beginnen met den 8 dezer maandgedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek, den 6 November 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. Dn Secretaris, vertegenwoordigden pogingen zullen in hel werk van Hooge- of Klaarkampsterbrug lijk is voorgegaande vertegenwoordiging en de vocaat ten antwoord, »ik had gedacht mijne ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone 1 etter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1