BINNENLAND. L jMEUWS- EX WVERTENTIE-RLAD VOOR DE k GEMEENTE EN ET ARRONDISSEMENT SNEEK 1871. No. 92. ZATERDAG ener a a i. e o- a nnn 4 4 z» lo; DE DEMOCRATISCHE VEREENIGING. T W E E DE KA M E R. Zitting van Dintdag 14 November. Zitting van Woensdag 15 November. Zitting van Donderdag 16 November. Vov- een 20 m; 's 's genomen met algemeene stemmen. Morgen is hoofdstuk Colegiên aan de orde. Ten einde te voorzien circulerend Heer van aan van 52; ir- i/ 3 7 35 8,35 9,9 10.5 A By de laatste verkiezingen was hun ge il 103.208; vertegenwoordigende ongeveer even ïovele huisgezinnen of vijf maal zooveel pergo la. md ver len ter >0; :4; 60; ren per 40; 17 zu’.len leiden. In vele opzichten hopen zy de voetstappen hunner voorgangers te drukken; doch zij zullen een verschillende methode volgen. Deze betreft de vraag welke houding de onafhanke lijke journalist moet aannemen jegens eene re- geering van zijne politieke richting, wanneer zij de gemeenschappelijke beginselen slecht of vo deren en niet aan te melden De Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben thans hel tractement der Amsterdainscha Wethouders vastgesteld op ƒ3000 in strijd met het voorstel van den Raad die de bezoldiging op ƒ5000 wenscht te brengen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone l etter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 /2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco i ngewacht. Onder de concessie-aanvragen voor den aanleg van spoorwegen in ons Landdie in zoete rust in de portefeuilles van .Ministers en industriëlen sluimeren worden ook genoemd eene lijn Al melo— Meppel met zijtak Ommen —Zwolle met eene lijn Almelo Zwolle met zijtak Katenhorst Nijverdal en eene lijn Harlingen Heeren- veen (Januari 1872 te aanvaarden Het Vaderland verklaart voor onwaar het be richt dat het maar een jaar levenskans meer heeft als er geen nieuw kapitaal komtdat het geen nieuwen hoofdredacteur ƒ5000 kan be komen en dal nu de heer de Roo de hoofdarti kelen voor zyne rekening zou nemen. N. N. te Arnhem wenscht van de redactie der Arnhem sche Courant eenige inlichtingen omtrent den aard der betrekking van vgemeen- telyk dansmeester” die op de Arnhemsche stede- lyke begrooting is uitgetrokken a 150. Wij vernemen uit zekere bron, dat de F. A. van Hallfirma van Schermbeek Hall te Utrecht, vertegenwoordiger van het syn dicaal der Weerbaarheids-loterijaan de Heeren Jsenthal C. te Amsterdam het aanbod heeft gedaan om den verkoop op zich te nemen van alle Loten in de Leaning ter Bevordering van 's Lands Weerbaarheid, die zich nog in het be zit van het Comité bevinden en zulks bij wijze van een uitsluitend Generaal-Agentschap. De Heeren Jsenthal Sc C. hebben met het oog op de omstandigheden dat den 15 Januari eene groote trekking met aanzienlijke prijzen plaats vindtin dat voorstel bewilligd en het contract voor het uitsluitend Generaal Agentschap reeds aangegaan. In de zitting van heden is de discussie over de missie te Rome voorlgezet. De heeren ’s Jakob, v. d. Does de Wiilebois, Bergman, Heijdenrijck Saaijmans Vader, Kuijkvan Zuylen van Nye- veltPijls en C. van Nispen van Sevenaer heb ben op verschillende gronden tegen de opheffing der missie het woord gevoerd. De heer Jonck- bloel was er voor en de heeren van Wassenaer van Calwijck en van Voorthuijzen hebben zich in beginsel ook voor de opheffing verklaard maar vragen nadere inlichting De regeering zal morgen bij monde van den heer Gericke minister van buitenlandsche zaken het woord voeren. Op 9 November jlis te Amsterdam eene ver eniging tot stand gekomen welker geboorte wij li eene blijde boodschap ontvangen, daar zij Hl doel heeft de kloof, die tusschen kiezers en liet-kiezers bestaat, aan te vullen. Zij verlangt, e breuk in den maatschappelijken keten te her tellen, door tusschen de honderd duizend of zoo- eel minder of meeidere kiesgerechtigden(') en el overig deel der natie eene invloed uitoefe- ende gemeenschap daar te stellen of, zoo als «oen zou zeggende kiezers in verband te lengen met liet volkdat achter ben staat. Wordt het loffelijk doel der Vereeniging be- likt, dan zal voor een zeker deel voorzien zijn de schreeuwende onrechtvaardigheid, dat al to de directe belasting-betalenden invloed uit benen op den gang van 's lands zaken en de leugenof ruim zes-zevende gedeelte der ge- tele bevolking, moeten loezienwaarvan hel ituurlijk gevolg is, dat er feitelijk een oligar- ische toestand bestaat en dat onze zoogenaamde Iksvertegenwoordiging in een ellendigen staal rkeerl. -De Vereeniging omschrijft in het reglement isr doel als volgt Art. 1. De vereeniging stelt zich ten doel, da j ilangste)ling in 's lands aangelegenheden bij al- niet-kiesgerechtigde Nederlanders op te wek- in en in hel bijzonder de verstandelijke en offelijke ontwikkeling van Amsterdam op krach- fe wyze te bevorderen onder anderen door le. Te streven naar voor alle staatsburgers ilijke rechten en verplichtingen volgens wetli- tn en ordelyken wegdoor a. bevordering van die staatkundige en maat- ibappelijke hervormingen welke de vereeniging oelmatig acht om de democratische beginselen rachlig te helpen ontwikkelen. b. bevordering van publiek leven bij dat deel Ier bevolking hetwelk nog uitgesloten is van de liloefening der politieke rechtenwelke door de relgevende macht aan de kiesgerechtigden zijn •rslrekt. c. belangstelling op te wekken en kennis te «rupreiden door de pers en door mondelinge pordrachlen en samensprekingen a. betreffende olks- en volkshuishoudelyke belangenb. be- teffende de Nederlandsche staatsregeling. 2e. De publieke zaak in haren ganschen om leg te besprekenmet dien verstande, dat alle nderwerpen die ter bespreking zullen gebracht ordenvooraf aan de leden zullen worden be- end gemaakt. 3e. Candidaten aan te wijzen voor het lid maatschap der Tweede Kamer, Provinciale Sla in, Gemeenteraad en Kamer van Koophandel. van 1 en In Volgens het nu uitgekomen verslag van bet verhandelde op het statistisch congresonlang» Voor een huis, le Amsterdam te huur aange slagen kan men de volgende waarschuwing le zen sHouders van honden, eigenaars van kin- liefhebbers van zingen behoeven zich De verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in hel hoofd-kiesdislrict Amsterdam in de plaats van mr. C Fock, be noemd tol Commissaris des Komngs in Zuid- holland zal plaats hebben op Dinsdag 5 Dec. a s. en de herstemmingzoo die noodig is op Dinsdag 19 Dec. daaraanvolgende. Daarna is hoofdstuk 1, Huis des Komngs, aan- de nieuwe ^redacteurs hun overtuiging, I ontwikkeling den tijdelijken triomf (hunner) te- genstanders immer twijfelacbtiger en kortstondi- ger zal maknneene overtuigingdoor de ge schiedenis van der. vooruitgang der liberale be grippen trouwens niet weêrsproken.” Zij gullen derhalve steeds in hel oog houden dat »mini- steriën voorbygaan maar beginselen blijven.” De politieke leiding van het Vaderland zoo wordt in dat blad berichtis in andere handen overgegaan. De nieuwe redacteurs onthouden zich van een uiteenzetting der begin selen welke hen bij de vervulling hunner taak De Kamer Leeft heden de begrootingsdiscussie voortgezet. Hoofdstuk IIllooge Collegien van Staat is met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk III Buitenlandsche Zaken is vooral ter sprake gekomen het gezantschap bij den Pausmet een amendement van den heer Dumbar, om het te doen vervallen. Voor dat amendement spraken de voorste’ler en de heeren Cremers en Grata ma tegen de heeren Biebersleijn Sombreff en ’s Gravesande. Morgen voortzetting van het debat. in de behoefte medicum, worden in de munt Parijs dagelijks 60 000 gouden 20 fr. stukken 100.000 zilveren 2 fr behalve nog de stukken van ’/a fr. geslagen die te Bordeaux worden alleen bronzen en zilveren pasmunt vervaardigd en wel tol bedrag van 1’200 000. Hoe ruw men in Parijs is te werk gegaan bij het arresteren van verdachte communalisten kan hieruit blijken, dat er reeds 10,244 op vrije voe ten zijn gesteld van wie het bewezen is dat zy met de insurgenten niets gemeen hebben gehad. Intusschen hebben velen hunner maanden lang de grootste ellende uitgestaan en zyn geheel ge ruïneerd. i Die candidaten zullen behalve door eerlijkheid geestkracht, kunde en zelfstandigheid, vooraf door verklaring van beginselen op de vergade ring daartoe te beleggenzich T vertrouwen der vereeniging moeten verwerven. 4e. Bij 's lands bestuur en bij de vertegen woordiging invloed uit te oefenen door petition nement en bij de bevolking door openbare ver gaderingen. 5e. Zich met andere bestaande of nog op te richten democratische vereenigingen die zich de bevordering der nationale souvereiniteit ten doel stellen in verbinding te stellen. Daarna volgen nog een 7tal artikelen, van huishoudelijken aard waarin o. a. bepaald wordt, dal de jaarlijksche contributie voor lidmaat schap 1.25 bedraagt en dat de vereeniging is opgericht voor 29 jaren. Wie van de Vereeniging lid wil worden, kan daarvan per briefkaart kennis geven aan den voorloopigen Secretaris J. Becker Jr. Wolven- straat, K. K. 207 te Amsterdam. Te Amsterdam is, als plaats van uitgang en oprichting de hoofdzetelen terechtwant daar is het getal niet-kiezers het grootst(a) en het pu bliek leven het geringst. Wij uiten den wenschdat overal in ons land van de vereeniging afdeelingen worden opgericht, e» vooral daar, waar arbeiders-vereenigingen be staan. De werklieden als 't ware de spierkracht van den staathebben toch een zeer groot be- lang bij den gang van ’s lands zaken. Die spierkracht, zonder welke het lichaam van staal hulpeloos en lam is, wordt intusschen beschouwd als een nul in ’t cijfer en wordt ge regeerd zondei- hare stem ooit te mogen laten hooren zelfs dan niet, wanneer zij op de meest pijnlijke wijze bekneld wordt. Wij weten wel, met de Kieswet en de Grondwet in handen kan dat niet anders, of zij zijn, en nog zoove- len met henstaatsrechtehjk onmondig doch zij zijn bezig zich zelven te emanciperen en om die goede richting der arbeidersvereenigingen te be vorderen roepen wij den leden er van toe Sluit u aan bij de Democratische Vereeniging I Den leu Jan. 1871 bestond de bevolking uit 281.805 zielen, waaronder slechts 3950 kie zers. Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten Stad franco ƒ1.90. Het Gemeentebestuur van Sneek Voldoende aan de uitnoodiging vervat in het le lid van der Gedeputeerde Staten van Fries land besluit van 2 November 1871 no. 37 (Prov. blad no. 125) brengt ter kennis der ingezetenen dal ter Provinciale Griffie te Leeuwarden voor den prijs van 10 Centverkrijgbaar zijn gesteld afdrukken van de Verordening nopens het vervoer van vrachten op de kunstwegen in Friesland vastgesteld door de Staten dier pro vincie den 12 Juli 1871, goedgekeurd by konink lijk besluit van 3 October 1871no. 21en opgenomen in het Provinciaal blad onder no. 126. Sneek10 November 1871. HAMERSTER DIJKS1RABurg. tL FENNEMA Secretaris, Heden zijn de algemeene beraadslagingen j >n 't geheel niet in toepasAng^ brengt De der staatsbegrooting voor 1872 gesloten. De u-.j geheele'discussie bestond meest uit re- eu du plieken op de gister gehouden redevoeringen. rige redactie nam »de onrijpheid der natie veel- 1 eer dan de macht der beginselen tot richtsnoer i van het politiek gedrag.” Daarentegen stellen nlal de i ondanks alle hinderpalen steeds voorschrijvende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1