GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT MEK, BUITENLAND. BINNEN L A N D. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 4 - 1871. No. 94. VV J N T L <1 S T E N S-E NBT J NOVEMBER. ZATE Slate n-G e n er a a I. I ziging der millitiewetdat op het vestingstelsel en de begrootir.g voor Oorlog door de Staten- Generaal zullen zijn behandeld. Zitting van Dinsdag 21 November. hebbendeheeft medegebracht. van Zitting van Donderdag 23 November. OVERZICHT. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave fTf-redactie betreffende, worden franco ingewacht. De eigendommen der Ommelanderkas zijn in verschillende perceelen verkocht voor de totale som van 118,930. De heer Crawshay Baileyde stichter der be roemde Nantyglo-ijzerwerken welke hij lang al leen geadministreerd heefttot dat zij overge gaan zijn aan eene naamlooze vennootschap heelt sedert 1810toen hij de zaken begon hij telt thans 80 jr. aan arbeidsloonen enz. uitgege ven 384 millioen gulden. Prof. Hofstede de Groot erlangt in ’t volgende jaar zijn emeritaat. Hij is dan 70 jaren oud. De laatste en voorlaatste telling in Engeland heeft het volgende toevallige verschijnsel van over eenkomst opgeleverd. De in uitspraak eveneens klinkende steden Hornsea in Yorkshire en Horn sey in Midalèsex lelden in 1861 elk precies 11.982 zielenin 1871 19.393 en 23.395. De conservatieve Nieuwe Arnh. Ct. heeft een ingezonden artikel uit Friesland, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat in alle dorpen arbeiders- vereenigingen mogen ontstaan en waai in het be treurd wordt dat het blad de Werkman in die Provincie op het land nog zao weinig wordl ge lezen 1 Ook geeft datzelfde blad plaats aan de klachte dat de uilvoer van vee vrij is. Dezehde courant verklaart stoutwegdat de gezanlschapskwestie te Rome niet was een maat regel van bezuiniging, maar van oppositie tegen het R. Catholicismus. ure voortzetting. Uit Hammerfest (Noorwegen) wordt bericht, dat kapitein Carlsen te Bardö is aangekomen, na op zijn onderzoekingstocht in de Noordpool- zee Nova-Zembla te hebben omgevaren. Hij heeft o. a. de plaats bezochtwaar Willem Ba- rends 1596/97 overwinterd heeft en van welke hij eene menigte voorwerpen, aan hen toebehoord Het buffet in het spoorwegstation te Utrecht is verpacht voor ƒ13.500. De vorige pachtsom bedroeg 8.313 toen dezelfde personen als thans het buffet exploiteeren. Het Dagblad verneemtdat de Minister van Oorlog geenszins zijn ontslag genomen heeft, maar vasthoudt aan zijne opvatting, dat de legerorga- nisalie niet bij de wel mag worden vastgesteld. Het Vaderland echter verzekert nu dat de aan de voeten uwer heiligheid” en bij ’t verlaten van 't Vaticaan, terwijl haar gelaat van ge'uk straalde: Welke heiligheidwelke grootheid van ziel welke edele onderwerping van dien eerbiedwaar- digen grijsaard Met recht noemt men Pius IX den uitverkorene der voorzienigheid. Met hem sprekendegeloofde ik mij te onderhouden met een bewoner der zalige gewesten.” Terecht houdt de pers zich in Frankrijk thans bij voortduring bezig met de onderwijs- Zitting van Woensdag 22 November. »Eens burgemeester altijd burgemeester” is een spreekwoord, dat de heer W. Götte op zich zel- ven kan toepassendaar hij den 27 Nov. 1811 burgemeester is geworden van Markelo en nog altijd als zoodanig fungeertderhalve a. s. Maan- 1 derduitsche hervormden Door den onlangs ontslagen kapitein der infan terie Jansen is zijn tweede adres aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal in druk uitgege ven. De loop zijner zaak wordl daarin uitvoerig uiteengezet. Hij beweert: do. dat de vrijheid van drukpers te zijnen opzichte is geschonden 2o. dat hij voor den raad van onderzoek is ge roepen zonder klachte 3o. dat de ministerde wettelijke volgorde omkeerende, eerst den adres sant beeft veroordeeld en toen daarover het ad vies van een raad van ondezoek heeft gevraagd 4o. dat het onderzoek van den raad in strijd met de wet is uitgestrekt buiten de behandelingen, waarover bel onderzoek was bevolen5o. dat de raad van onderzoek gebruik heeft gemaakt van een stuk door oneerlijke middelen verkre gen en op geti igenis van lieden wier wraking den adressant onmogelijk is gemaakt6o. dat al de zittingen van de gedelegeerden, van den raad van onderzoek te Leeuwarden gehouden zijn zonder voorafgaande opgave van tijd en plaats aan den adressant en alzoo buiten hem om in lijnrechten strijd met de wet. Deze CO IJ R A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In de zitting van heden heeft de heer Tak ver lof bekomen om den Minister van Marine te in- terpelleeren over de op de begrooting voor Bin- nenlandsche Zaken uitgetrokken sommen tot ver betering van den toegang der aan de Maas ge legen steden naar zee. Ingekomen is een tractaal met Groot-Britannie betreffende Sumatra Daarna had eene langdurge discussie plaats over het amendement Gratama om de gelden voor de nieuwe cellulaire gevangenis te Zwolle te doen wegvallen welk amendement aangeno men is met 46 tegen 23 stemmen. Het geheele hoofdstuk Justitie is daarna met algemeene stemmen aangenomen. Morgen zal de interpellatie van den heer Tak plaats hebben. In de heden plaats gehad hebbende zitting is ingekomen de vestingwet en een wetsontwerp voor buitengewone uitgaven voor de artillerie en vuurwapenen. Daarna had de interpellatie plaats van den beer Tak waarop de minister van marine antwoord de met toezegging der overlegging van het rap port van hel loodswezen betrekkelijk den water stand en den toestand der doorgraving van den Hoek van Holland buiten den strandlijn. Om trent het Hellegat bad deze minister geene rap porten Daarna is de beraadslaging over de begrooting voor hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) aan gevangen en reeds bijna gevorderd tot de 6e af- deeling (waterstaat enz Morgen namiddag ten een Naar verzekerd wordt tzal er van wege het ministerie van Oorlog geen verder gevolg wor den gegeven aan de door den kapitein adjudant Keizer gepleegde handelingen tegen den ontsla gen kapitein Jansen, met betrekking tot het te rugvragen van een aan het Dagblad van's Gra- venhage ingezonden stuk. S N E E K24 November. Eene belangrijke bijdrage voor de verhoogde waarde der landerijen sedert de laatste jaren werd Zaterdag jl. weer geleverd bij de verhu ring van eenige pereeelen land aan de Gemeente Sneek in eigendom toebehoorende. Er zijn toen verhuurd 15 perceelen greidland, alle onder Sneek gelegen te zamen groot 26 hectare, 4 are, 47 centiare (70% p. m.) In 1866 zijn die landen verhuurd voor een ge zamenlijke huurprijs van 2978.51 en nu voor ƒ49,61.93, beide per jaar; meerdere opbrengst dus 19,83.42. De vorige jaarlijksche huur bedroeg gemiddeld per 36% are 42,07 en de nieuwe 70.08. j- De bevolking der gemeente Workum vol gens het bevolkingsregister op den 1 Januari de zes jaars bestaande uit 3802 zielenwaarvan 1842 van het mannelijk en 1960 van het vrou welijk geslachtwas naar de verschillende gods dienstige gezindten verdeeld als volgt2499 ne- 2 evangelische en 1 T WEED E K A M E K. kwestie die daar thans hangende is en weldra in de Nationale Vergadering hel onderwerp van debat zal uitmaken. Verblijdend is ’t, dat bla den als het Journal des Débats volmondig de noodzakelijkheid erkennen dat men zich thans in de eerste plaats in Frankrijk met het onder wijs moet bezig houden en dal het een der eer ste plichten van de regeering moet zijn, thans met energie aan de ontwikkeling des volks te ar beiden, welke nu reeds zoolang en zoo schandelyk door eene vroegere regeering verwaarloosd werd. Bedoeld blad de Débats die zaak be sprekende, zegtEen der grootste moeilijkheden is intusschen de vraagwat beter ismet de re organisatie van het hooger of met die van het lager onderwijsmet de spits of met het voet stuk aan te vangen. Ook hel hooger onderwijs toch heeft in Frank rijk dringende behoefte aan hervorming, en de Fransche universiteiten zijn op verre na niet wat de Duitsche zijn brandpunten van beschaving. Intusschen het hooger onderwijskoezeer ge- hersteld lutherschen, 167 doopsgezinden, 132 christelijk gereformeerden en 1001 roomsch ka tholieken. -f- Dat de houlteelt in sommige gemeenten dezer provincie nog al iets oplevert kan het volgende bewijzen. In Doniawerstal toch worden het akkermaalshouten voor ’t meeren- deel ook de stamboomen jaarlijks op stam ver kochtin 1869 was de opbrengst daarvan onge veer ƒ8 a 9000, in 1870 ongeveer ƒ10,000. In Gaasterland heeft dit ook met het akkermaals hout plaats en wel gezamenlijk naar gissing voor 30,007waarvan gerekend wordldat de helft de prijs is van de eikenschors in ’t bijzonder. j- De gezamenlijke lengte der vaarten in Ne derland was op het einde des vorigen jaars volgens opgaaf, niet minder dan 2451 kilime- ters. In de provincie Groningen was hel traject dier waterwegen het grootstnl. 604 kilometers vervolgens in Friesland 551 Noordholland 285 Overijssel 267, Zuidholland 218, Drenthe 189, Noordbrabant 112, Utrecht 78, Limburg 54 Gelderland 52 en Zeeland 32 kilometers. Baarderadeel. Voor weinige dagen werd zeker landbouwer in deze gemeente 88 voor eene koe geboden. De eigenaar meenendedat het beest minstens ƒ90 moest opbrengen, be sloot er mede naar de markt te reizen. Daar de handel echter flauw was en zich weinige lief hebbers opdeden, begreep de boer spoedig dal hij geen hoogeren prijs kon bedingen. Om bij den kooplustigen het dier wat aan te prijzen gaf de landbouwer als zijne zienswijze te kennen, dat het beest 60 pond smeer zou hebben en dat men voor elk pond dat het minder opleverde 35 Cents kon korten. Op deze voorwaarde werd de koe verkocht voor 80. Eenige dagen later geslacht, bleek het dat het beest niet meer dan 30 pond smeer bezatzoodal de verkooper weer 10.50 moest uitbetalen. Door zijn marktreizen en de weddingschap was bedoelde landbouwer pl. m. 20 achteruitgegaan. Die het onderste uit de kan wil hebben, valt f De volksbijeenkomsten vinden hier voort durend een welverdienden bijval. Dezen winter zullen niet alleen te Weidum en Baardmaar ook te Winsum, Mantgum en Oosterlitlens volks voorlezingen gehouden worden. In AlgiersSpanjeCorsica en in ’t zuiden van Frankrijk wordt eene in Tasmania inheemsche boom, Eucalyptus globulus genaamd, aangekweekt als behoedmiddel tegen de koorts, vooral die welke het gevolg zijn van een moerasachtigen bodem welken genoemde boom bemindt. In korten tijd wordt zij hoog. Van zaden in 1859 nabij Hyè- res en Nice gelegdzijn reeds hoornen van 60 meter hoogte voortgekomen, liet hout er van is zeer hard als van eiken. De wortels trekken veel vocht uit den grond dat door de bladeren weder uitgedampt wordt. Alle deelen bevatten eene etherische olie, in reuk het meest op camphor-olie gelijkende. Daarenboven levert de boom eene extractive stof op, welke eene alkaloïde inhoudt, die veel overeenkomst met de chinine hééft. Daarenboven dient die stof als tonicumsti mulans bij chronische catharrhae en wonden, en, als looistof gebruikt, geeft zij aan het leder een hoogst fraaien glanszooals die voorkomt bij het Russische. De discussie over hoofdstuk Justitie is heden voortgezet. Eerst had een langdurig debat plaats over het Koninklijk besluit van 10 October j.l regelende de zalmvisscherij daarna werden de afdeelingen rijkspolitie en kosten der gevangenis sen geheel afgedaan terwijl morgen de afdeeling gebouwen aan de orde is. De eigendommen der Ommelander kasover welke zoolang geprocedeerd is, zullen eerlang ver kocht worden door vier notarissen in de provin cie Groningenwelke als honorarium pCt. van de opbrengst zullen genieten. I I minister zal aftredenen het deelt mededat dag zijn zestigjarig feest als burgervader vieren hij dit doen zal nadat het wetsontwerp tot wij- zal. Tengevolge der hooge belastingenwelke te Parijs geheven worden heeft de bekende firma Michel Lévy hare 1 fr. uitgaven met 25 ets ver hoogd, welk voorbeeld eerlang door andere uit gevers staat gevolgd te worden. Indien de Maasbode (R. C. Limburgsch blad) waarheid spreektdan zou onze koningintoen zij den paus verlietgezegd hebben »’t Genot van het zien der kunstschatten Italië, is niet te vergelijken bij de vreugde, die ik geniet, nu ik mijne hulde kan nederleggen SNEEKER COURANT .«4» mvvi» HUUUU Xlt^U UIQUUL Cl jJ tVV VV y t MMiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1