GKMKEME EN IIBT ABBONDISSEMENT WEK. MEliWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND I 1871. No. 96. Z E S-E N-T W I NTI GST E J N A ZATERDAG 2 DECEMBER. State n-( 1 e n e r a a I. VERGADERING van den Geineente-raad van Sneek, Woensdag 29 November. Zitting van Donderdag 30 November. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 28 November. 1200 gid. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone etter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De kamer heeft heden de discussie over de Staatsbegrooling voor 1872 hervat. Het Weekblad van het Regt deelt mede Door de Arrond. Rechtbank te Sneek is ter vervulling de vacature, ontstaan door de benoe ming van den heer Mr. M. van Heloma tol raads- Tot lid der 2e kamer voor Amsterdam wordt aanbevolen door de Democratische Vereeniging Dr. F. Fekinga bekend door zijn werk over Democratie en Wetenschap. nen liet onlangs door den Harlinger gemeenteraad aan den heer Posthuma toegestaan verzoek om zijne dochter op de hoogere burgerschool te la ten gaan, hebben eenige leden van den raad ge poogd illusoir te maken door de vergunning eerst in werking te willen laten treden met Aug. 1872. Met 7 tegen 5 stemmen is echter de toeleg er toe mislukt. De Fransche tooneelspeelster Dejazet heeft op 73-jarigen leeftijd te Bayonne afscheid van bet tooneel genomen Zij is bij die gelegenheid nog in De Arnh. Cour, vat bovenbedoeld artikel se rieus op en geeft zich de moeite, verzet aan te teekenen tegen de bewering van de Tijd, dat de voorgestelde inkomsten belasting privile gie zou schenken aan »rneineedigen en Godverza- kers.” De meeste belastingen berusten op eigen I de navolgende voordracht opgemaakt1°. Mr. C. Arr. P.echtbank te Almelo2°. Mr. II. de Ra- 3°. Mr. C. W. D. Pape, subst. griffier bij de Arr. Rechtbank te Assenmet het lot tegen Mr. J. W. Telling, procureur bij Arr. Rechtbank te Sneek. Zitting van Public Opinion zegtdat de Internationale, behalve in Frankrijk19 organen bezitals 7 in Belgie1 'in Weenen, Berlijn, Pesth Leip zig München Dresden GenèveNeufchatel Zurich, Barcelona, ’s Hage (Toekomst), Amster dam (Asmodéé). Te Amsterdam is weder eene nieuwe geldlo terij op het touw gezeten wel eene premie- leening van 5 milloen gulden »tot den aankoop van gronden en den bouw van duizend burger-» woningen.” Er zullen vijf prijzen zijn van ƒ80,000, vijf van ƒ40,000. vijf van ƒ20,000, enz. terwijl de aandeelen op één gulden zijn ge steld. De republiek Paraguay verlangt voor den aan leg van openbare werken van algemeen nut een leening de eerste die zij doen zal te slui ten van 12 mill, gulden tegen den koers van 80 pCt. in rente van 8 pGt., dus eigenlijk tegen 10 pGt. De stukken zullen 12.000, 6000 en 1200 gld. groot en de leening gewaarborgd zijn door den opbrengst der inkomende en algemeene rechten en de eigendommen van den Staat. 3 stukken opgetreden heeft gedanst en een lang aria gezongen. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Russische handel met overig Europa heeft in T afgeloopen jaar bedragen ongeveer 319 JZ, mill, roebel in invoer en bijna 343 in uilvoer. Sedert 1860 is de builenlandsche handel in ver houding van 2 tot 5 geklommen. aangifteen door velen wordt belasting ontdoken door verkeerde opgave Er wordt op velerlei wijze gesmokkeld. Doch de smokkelaars genie ten daarom geen privilegie in zake van belastin gen. Dit zou onzin zijnen toch zegt de A, C. wat de Tijd beweert is volmaakt het zelfde. Ook bij de successiewet wordt de eed gevorderd toch zal niemand beweren dat deze wet privi legie in belastingzaken schenkt. Bovendien zijn ’t niet alleen «zij die eene andere opvatting van het onbekende hebben’, die zich aan meineed schuldig maken. Orthodoxe christenen overtre den de zedelijke wetten even als anderen. Op een seminarie moge men leeren dat mein eed en allerlei ondeugden slechts gepaard aan ongeloof worden gevonden, de werkelijke wereld en zoo de inkomsten belasting privilegie geefthet zal waarlijk niet uitsluitend ten voordeele zijn van de vrijdenkers, zoo meent de Arnh. Cour. I den Minister van Marine ingekomenwaarna, op J heer in het Prov. Gerechtshof van Friesland In het U. D. herinnert de heer T. Cremer aan het feitdat de luitenant-adjudant Keizer en de majoor Gisser nog steeds met onvermin derde eer (»ik bedoel militaire eer”, zoo ver duidelijkt de schrijver,) rondloopen hetgeen hij ofschoon van militaire eer over ’t algemeen geen groot, denkbeeld hebbende toch vreemd vindt. Vreemder nogdat de minister En ge 1 v a a r t zóó smet zijn eigen gedrag en dat der genoemde eeremannen ingenomen” isdat hij aan de Kamer voorstelt om de door kapitein Jansen verduurde behandeling tot wet te ver heffen, Het vreemdst van alles isdat de Twee de Kamer den heer E. nog niet genoodzaakt heeft zijn zetel te ontruimen. De schrijver hoopt dat dit nog zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Nopens het Hillegat zijn nieuwe stukken var. De schoen- en laarzenmakers te Glasgow heb ben wegens de vermeerdering van den prijs van het leder met 15 pCt., dien van hunne pro ducten in evenredigheid verhoogd. De Tijd bespreekt de bezwaren, aan de invor dering der voorgestelde inkomstenbelasting ver bonden. Het blad meentdat de eigen aangifte slechts voor de leus in het ontwerp is opgenomen, en dat de burgers feitelijk zullen worden «geclas- sificeerdgetaxeerd en gerazeerd” door een «fis cale commissie, welke te werk gaat naar de in- i - structiën des ministers van finantiën.” Is de be- 'eert dagelijks de onjuistheid van die stelling lastingschuldige niet tevreden met de schatting A~ -1 der commissiedan mag hij zich beklagen bij Gedeputeerde Staten, en komt dan al weer in T «verhoor.” (De minister schijnt de belastingplich tigen als een soort van misdadigers te beschou wen, meent de lijd). Nu moet niet de commis sie de billijkheid van haar aanslag bewijzen, maar de reclamant moet bewijzen dat de commissie zich verrekendekan hij dit nietdan moet hij óf betalenóf onder eede verklaren hoe groot zyn belastbaar inkomen is. Dit laatste acht de Tijd het schreeuwendste on recht van al. «Hoezegt het bladeen regee- ringeen partij wier hoofdbeginsel is dat staat en godsdienst volstrektelijk van elkander geschei den zijn, en niets met elkander hebben uit te staangaat ons verplichten tot een der hoogste en heiligste godsdienstige handelingenter wille van de gelijkmatigheid harer geldadministratie 1” De ministerzoo meent de Tijdwil partij trek ken van de door hem ontdekte omstandigheid dat er nog lieden zijnvoor wie het Tweede Gebod heilig is, Ondanks hel liberale stelsel is de gods dienst dan toch inderdaad ergens goed voorZij kan dienen als middel tot invordering van belas tingen De liberalen bannen God de maatschap pij uitmaarzoodra er iels le halen is van Zijn vereerders, maken zij Hem tot belasting gaarder. Dit vindt de lijd heiligschennend en gruwelijk, omdat daardoor de inkomstenbelasting een belas ting wordt op het geloof. De geloovigen zullen voortaan dubbele lasten te dragen hebben, eerst hun eigen aandeel, en dan ook het aandeel, «ver zwegen en verduisterd door de verlichten onzer dagen.” De grondwet zegt (art. 172): geen pri vilegiën in zaken van belasting. Hier evenwel zoo zegt de Tijd wordt zulk een privilegie in het leven geroepen «een vrijdom van belasting voor meineedigen en Godverzakers 1” Het blad vraagtof het geduldige Nederland door zijn tijdelijke beheerschers behandeld als een roerloos blok ook dit zal verdragen Wij vragen of de verstandige en bezadigde lezers van de Tijd zulken onzin voor zin en zulke scheldwoorden voor argumenten zullen gelieven aan te nemen? Wij hopen van neen, en we vree- zen dan ook volstrekt niet, dat het aan dat blad op die wijze gelukken zal agitatie in ’t leven te roepen tegen de voorgestelde inkomstenbelasting. Het redactie personeel van de Tijd schijnt te genwoordig buitengewoon koortsachtig overspan- te zgn; door overspanning raken de helder ste hoofden wel eens van streek en begint men allicht dolhuis-taal uit te kramen. De kamer heeft heden art. 108afdeeling Wa terstaat van de Staatsbegrootingbetreffende de Amsterdamsche Kanaalmaatschappijonveranderd aangenomen. De discussie over afdeeling Onderwijs is aan gevangen. De minister deelde mededat hij ijverig werk zaam is aan de voorbereiding eener regeling van het hooger onderwijs. Morgen voortzetting. voorstel van den heer van de Puttede verdere behandeling is uitgesteld tot bij T laatste artikel F. G. de Meuthon Bakesubst, griffier bij de van het hoofdstuk. Daarna is artikel 39, nopens den Rotterdam- nilzgriffier bij het kantongerecht te Lochem schen waterweg, na eenige discussie, aangeno- men. Vervolgens kwam aan de orde artikel 108 rente en subsidie aan de Amsterdamsche Kanaal maatschappij- Morgen voortzetting. Maandag den 4 Dec. 1871, ’s voormiddags 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Resumtie der notulen. 2. Besluit van de Gedeputeerde Staten waar bij de ontvangst wordt bericht van ’s Raadsbe sluit tot wyziging van art. 24 der Alg. Politie verordening. 3. Bericht der behandeling van de Weeshuis kwestie in den Raad van State. 4. Rekening en verantwoording, over 1870/71, van het beheer over den Mac-adamweg van Sneek naar Bolsward. 5. Rapport omtrent het voorstel van de heeren H. Joustra en J. Schijfsmaom te trachten de Gemeentelijke 11. B. School met 5-jarigen cursus te zien vervangen door een Rijks H. B. School met 3-jarigen cursus. 6. Voorstel, van den heer H. Joustra, tot wij ziging van artt. 14 en 18 van het Reglement voor de H. B. School. 7. Adres van het bestuur der afdeeling van het Schoolverbond betrekkelijk het geven van onder wijs in de nuttige handwerken aan de leerlingen der tusschen- en armenscholen. 8. Idem van H. D. Volbeda om grond voor het bouwen van woningen. 9. Idem van A. Hoekstra om eervol ontslag als hulponderwijzer in de burgerschool voor jon gens 10 Idem van U Boelens, strekkende dat de tijd voor het ledigen van privaten wat de bui tenwijken betreft, vervroegd moge worden. 11. Idem van mejufv. de wed, H. vanderMeu- lenHoltkampwaarbij zij het gebouw harer bewaarschool te koop aanbiedt. 12. Idem van O. R. Brouwer, om het gras gewas van het lange-aad uit de hand te pachten, 13. Besluit van Ged. Staten, strekkende tot machtiging voor de Gemeentebesturen van Sneek, Wijmbritseradeel en Disttot een overleg voor de gemeenschappelijke aanstelling van een geëxa- mineerden Veearts. 14. Idem van dezelfdenbetrekkelijk de voor waarden van verpachting der bank van leening. 15. Benoeming eener hulponderwijzeres in de fransche meisjesschool. 16 Idem van een Voogd over de Algemeene Armen. 17. Idem van een Chirurgijn voor die armen. 18. Begrooting van het Old Burgerweeshuis dienst 1872. 19. Voorstel tot restitutie van te veel betaalde huur aan R. Hoekstra. 20. Aanvullingskohier der belasting op de hon den, dienst 1871. 21. Idem van den hoofdelijken omslag, dienst 1871. 22. Ontwerp-instructie voor den Gemeente- archilecl. De hervorming der burgeravondschool te Leeu warden (afschaffing van het schoolgeld en van het admissie examen en vermindering der vak ken) heeft aanvankelijk reeds een niet ongunsti- gen invloed uitgeoefend. Het getal leerlingen, dat bij den aanvang van den cursus 11 bedroeg, is met 24 vermeerderd, terwijl dagelijks nog aanvragen tot plaatsing inkomen. Deze zitting was geheel gewijd aan de beraad slaging over de afdeeling betreffende het middel baar onderwijs en liep meestal over dat voor meisjes en over de admissie examens enz. op de hoogere burgerscholen. Morgen is aan de orde' de afdeeling betreffende het lager onderwijs. Eenige Spaansche Katholieken hebben aan den paus een massief zilveren beeld van Maria ten geschenke gezonden, dat prachtig afgewerkt is en 30,000 fr. gekost heeft. S Ilk I II COURANT I <4 AVUUCUO UUI> mutual <iyu urvurrv evuuavu u.1. z “1,uö ncci 1UX xu» VöH UClUlUa tut 1 clülU.b— i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1