GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE B i N E N L A N I). 1871. No 97 WOENSDAG 6 DECEMBER State n-G e n e r a a I. J E - SNEEKER COUR A.NT TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 1 December. Zitting van Zaterdag 2 December. Zitting van Maandag 4 December. - be Heraut deelt hel volgende mede aangaan de den heer Groen; Dat de wet niet die za] worden aangenomen, wel ke de minister Engel vaart voordraagt, is te hopen. 35 .35 ,9 5A 1 a a Deze zitting was nagenoeg geheel gewijd «ie behandeling van liegrooting voor binnenlandsche zaken. De heer Thorbecke heeft de schoolwet en het openbaar onderwijs verdedigd. De heer van Wassenaer Catwijk zal een voor stel tol herziening van art. 194 der grondwet doendoch eerst nadat de census en de kieswet zullen zijn herzien. Morgen zullen de verdere artikelen van 't hoofd stuk en het aangehouden artikel over T Hillegat behandeld worden. ADVERTENTIEN van 1 tol 4 regels, gewone etter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. i »Tot ons leedwezen vernemen we, dat de ge- vermelde tijding ontving, In verschillende bladen lezen bericht Naar men zegtheeft de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen hel planom niet alleen de lijn HarlingenIleerenveen in exploita tie te brengenmaar zelfs om den aanleg met haar kapitaal te bevorderen. Het voornemen moet zijn naar men wilom met hel leggen van de baan te Heerenveen en te Sneek te beginnen om dat gedeelte der lijn het eerst voor de dienst gereed te hebben en daarna SneekHarlingen. De gemeenteraad van Schoterland heeft beslo ten de som van f 10,000 hij te dragen in de ont worpen spoorweglyn HarlingenSneekHeeren veen. aan afdeeling lager onderwijs der Uit Draglen wordt gemeld dat de maatschap pij voor buurtspoorwegen hel plan heeft, opme- tingen te lalen doen voor een spoorweglijn tus- schen Lemmer, Heerenveen en Zuidhorne. KEN NISGE VI A’ G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 4 dezer maand zijn vastgesteid 1°, het aanvullings-kohier van de belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Houden, voor hel jaar 1871. 2°. het aanvullingskohier van den hoofdelij- ken omslag dezer gemeente, over het jaar 1871, betreffende ingezetenen die in den loop des jaars of na de opmaking van het primitief-ko- hier in de gemeente zijn komen wonenen se- dert een eigen middel van bestaan of inkom sten van anderen aard, de som van ƒ400 te boven gaandehebben verkregen en dat deze kohieren te beginnen met den 6 dezer, gedu rende 8 dagen ter Secietarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 5 December 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. D« Seeretarü II. FENNEMA. In de zitting van heden heeft de minister van 4 'oorlog ingezonden nota’s houdende inlichtingen en bescheiden bel rellende de adressen van den gewezen kapitein Jansen. Daarna zi n de beraadslagingen aangevangen over de begroeting voor het departement van marine en is dat hoofdstuk aangenomen mei 50 tegen 4 stemmen. Morgen is aan de orde de begroeting van het departement van finantien en wel die ten behoe ve der nationale schuld. Te Schoonhoven beslaat nog belasting op het gemaal welke de Raad met algemeene stemmen besloten heeft nog gedurende 5 jaren te heften ad 1 Ct. per kilo tarwe. De bakkers zijn daai- tegenper reqnest aan den ministers van finan- tiën in verzet gekomen. »Het Leidsch Dagblad is in de zaak van den kapitein Janssen van meening, dat deze niets anders gedaan heeft dan gebruik maken van zijn grondwettig rechten dat de vervolging de be straffing en het ontslag van dien heer ten eene- male in strijd met letter en geest der grondwet, en dus despotiek zijn. De bepalingen der wet van 1851 omtrent hel ontslag van officieren ver anderen niets aan de waarheid der meeningdat de kapitein Janssen onwettig en willekeurig be handeld is. Voor zoover bekend isspreken 90 mill, men- schen Engelsch, 75 mill. Duilsch, 55 mill Spaansch en 45 mill. Fransch. Op dit feit wordt uit een diplomatisch oogpunt gewezen. De diplomatie bezigtsedert Lodewijk XVdoor wiens toe doen de Latijnsche taal werd afgeschaft, de Fransche. Het is, zooals de zaken thans staan niet onwaarschijnlijkdat het Fransch op zijne beurt plaats zal moeien maken, T zij voor ’t En gelsch ’t zjj voor ’t Duilsch. Wie meester van de taal isheeft grooten invloed op den gang van zaken. Toen het Latijn de officiëele taai waslag de Nederlandsche diplomatie ’t zwaarfste gewicht in de schaal, sedert heeft de Fransche zulks gedaan. I liefde schrijver van de Nederlandsche Gedach- I ten” zich door eene niet zoo onbeteekenende on gesteldheid lot aanvankelijke staking genoopt ziet van een aibeid, die juist nu tot verhoogde be langstelling prikkelde, door de toezegging van geschiedkundige memoriën.” om hetgeen het zelf aan zijne lezers, in verband met het Nederlandsch gezantschap te Rome ter overweging wenscht aan te biedenvooreerst in de pen te houden. we ’t volgende De Noordstar heeft op het artikel inkomsten belasting eene nieuwe ontdekking gedaan. Hoort «Wat zal het noodzakelijk gevolg zijn der be doelde maatregelen Geen ander dan dat hel alleen de renteniers en de ambtenaren, met an dere woorden, zij, die geen rekeningen schrij ven, zullen zijn, die met der daad de kosten van inkomstenbelasting zullen dragen.” want: «Als de belasting op de inkomsten zal zijn in gevoerd zullen de kooplieden en nijverheids mannen geen patentrecht meer betaleninaar zij zullen dan in deze inkomstenbelasting worden aangeslagen. Zij zullen nu natuurlijk op dezelfde wijze doen als zij lot dusver dedenevenzeer als zij de kosten der patentbelasting aan de ver bruikers in rekening brachten en daarmede den prijs hunner waren verhoogdenzullen zij nu doen met de kosten der inkomstenbelasting.” Dat zegt hel bladna eerst aangetoond le hebben al’ijd op zijne menierdal de patentbelasting niet druktomdat 'de verbrui kers haar betalen,” maar de inkomstenbelasting zal wel drukkend zijn nomdat de verbruikers haar betalen.’’ Zoo verwart een blad zich in zijne eigene strikken wanneer het tegen beter weten aan onjuistheden voor waarheden wil aan den man brengen. Met de leer der Noordstar in de hand moet men tot het resultaat komen dat iederbehalve renteniers en ambtenaren hetgeen hij aan be lasting betaaltop een ander verhaaltmei an dere woordendat de renteniers en de ambte naren alle belasting betalen I Tol zulke gevolgtrekkingen moet men komen indien men door partijzucht gedreven gelijk de Noordstareene onjuistheid tot grondslag neemt om er op voort te bouwen. van de missie te Rome «officieele stappen” te doen. De Tijd meentdat nu de eerste plicht der Katholieken is vertrouwend af te wachten wat hun hooggeëerde bisschoppen in de gege ven omstandigheden geraden zullen achten te verrichten. Daarom besloot het blad dan ook toodra hetmet belangstelling en blijdschapde palenzooals de grondwet dal vordert. De Tijd spreekt Ook over het aanbod van den heer Regoutte Maastricht, die jaarlijks drie duizend gulden aan de schatkist heeft aangebo den om den gezant bij den Paus te betalen. Aan de Tijd is ook reeds berichtdat iemand 1000 en dat een ander 4000 daarvoor over had. Ware de quaestie alleen een geldquastie dan zou zij dus reeds zijn opgelost. Maar dat parti*, culieren in die kosten voorzienkomt met de waardigheid van den Staat niet overeen. De gezant zouin dat gevalminder de vertegen woordiger van den laatste dan der eersten zijn. En het is niet uitsluitend om dit geldelijk be zwaar geweestdat de bewuste post werd af gestemd Daarom kunnen zulke geldelijke offers^ hoe prijzenswaardig ook niet tol een resultaat leiden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco 1.90. De Heraut pocht er op dat het Dagblad va» Christelijk-historische richting (in spe) reeds 4300 abonnés telt, zeggende: «We wihen gevraagd hebben of er één dagblad in Nederland uitkomt, datnog eer het verscheenook maar de helft van zulk een abonnemenlenlijst had," Ons antwoord kan kort zijn: neen; en geluk kig neen, want het pleit zeer legen iemands intei- lectuëele vermogens, zoo hij zich abonneert op De kamer heeft heden de geheele zitting ge- wijd aan artikel 83bis, zijnde 5‘Z, ton tot verbe tering van het Hillegat dat ten slotte verworpen is rnet 37 tegen 27 stemmen. Daarna is hoofdstuk binnenlandsche zaken aan genomen met 62 tegen 2 stemmen (die van de b.h. Hoffmann en Begram). Aangaande het gedrag van den luitenant Keij- zer in de zaak van den kapitein Janssen worden aan het N. v. d. D- eenige bijzonderheden me degedeeld welke niet alleen den ongunstigen in druk door de houding van den genoemden lui tenant gemaaktbevestigenmaar ook twee hoofdofficieren, de majoors Gisser en Tergau, compromitteren. Hel blijkt namelijk dat de lui tenant Keijzer zijn plan, om hel bekende anony- me stuk op eene arglistige wijze in handen te krijgen, vooraf besproken heeft met den majoor Tergaudie vau gevoelen was»dat er geen kwaad in stak.” Verder heeft de heer Keijzer het bedoelde stuk in handen gesteld van den ma joor Gisserdaarbij volgens zijne verklaring «niet denkende dat deze er dat gebruik van zou maken, als hij later gedaan heeft.” Ten slotte blijkt uit de mededeelingen van het N. v. d. D. dat de minister van oorlog niet voornemens is verder gevolg aan de zaak te geven. De Tijd heeft dezer dagen in een polemiek met het Hand.o. a. gezegd dat «de Katholie ke pers de verdraagzaamheid nooit heeft bestre den, maar er altijd voor geijverd heeft. Hierop antwoordt het Hand, eenvoudig door de aanha ling van de volgende woorden uit een hoofdarti kel van de Tijd, handelende over den vloek, die na den dood van Jezus op de Joden zou rusten: «Minder dan in vorige eeuwen schijnt die vloek op dit oogenblik op de Joden te rusten. meer dan ooit schijnen zij thans rijk en machtig. Zij heerschen over de wereld door de macht van hei geld en de macht der pers, die in hun ne handen is. Zoo dit iets beteekentdan be wijst heldat de door Christus gestichte kerk in groot gevaar verkeertomdat die erfvijand van Christus thans zoo machtig gewordengeheel zijn invloed tegen haar aanwendl. Die invloed wij bekennen het is niet geringwant de Jo den door hun meesterschap over de geldmarkt en hun invloed op de persbeschikken in groo- te mate over de vorsten en volken En zoo zijn wij 'geraakt in] den toestandwaarin wij met Christus mogen zeggen: «Dit is het uur en de macht der duisternissen.” de wijze van handelen, dat nu schijnt gevolgd te zijn, gevat, om, in betrekking tot het «even gewich- in den tegenwoordigen tijd niet meer opgaat, tige als betreurenswaardige feil" der afstemming dan mag men zeker verwachtendat de ka mer zich' in zakeJanssen niet met half licht zal tevreden stellen, en zoo de kapitein het slachtof fer mocht geweest zijn van militaire hiërarchie dat scherp zal afkeuren niet alleen maar ook het verlangen uilsprekendat officieren alleen wor den ontslagen volgens regels door de wet te be- Onze vertegenwoordiger in de Tweede Kamer de heer Moens heeft zich lot onze verwonderinger tegen verklaard dat de hoogere burgerscholen voor jongens door meisjes worden bezocht. Zeer zeker zoude het wenschelijk zijnindien naast de bestaande voor jongens andere voor meisjes werden opgerichtdoch hij kenteven goed als wij des ministers gevoelen daaromtrent en te- I vens dat weinig gemeenten geneigd zijn ze ook zelfs met subsidie die thans niet verkre- Immers 1 gen kan wordenin het leven te roepen. Wanneer men het goede niet krijgen kan, moet men tevreden zijn met het minder goedevooral wanneer iets anders buiten bereik ligt. Nog wonderlijker kwam ons het beweren voordat de hoogere burgerscholen door meis jes overstroomd worden. Terecht heeft de minister zijne verkeerde mee- ningen tm dezen opzichte in 't licht gesteld. ’t Voorstel van den Minister van Oorlog, die de nu gevolgde handelwijze in zake Jansen, wat betreft den raad van onderzoek tot wet wil verheven hebben, vond in de afdeelingen der Tweede Kamer strenge afkeuring. Volgens ee nige leden gaf de Minister weinig blijk van doorzichtdoor zich de goedkeuring van zijn voorstel voor te spiegelen. Als men in de Kamer erkentdat Van goeder hand is aan het dagblad de Tijd ter ooren gekomen dat de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland het plan hebben op- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1