BUITENLAND. 5 FEUILLETON. 1 - L - ’s pausen gemeente te hou- 1 OVERZICHT. BRUIDEGOM DOOR TO EV AL. D E toen Hoofdstuk II. I mir ste da; KEI B Bert Wis: hal tro det hoi nie 1 Th der me bel me uit een Doi een der te hui te Lydie stond nog op dezelfde plaats de weduwe haar verlieten i dus sta< doe klai win ond nen zui< zuil bes t troc gev C al i geir daai schi ‘23 een blad, dal hij niet kentdus eene keuze zon- der oordeel doet. Had de Heraut dat bedacht, dan had hij stellig gezwegen want in zijn zeggen ligt de veroordeeling van 4300 personenwat hun in tellectualiteit betreftonherroepelijk opgesloten. Lydie zweeg en vervolgde «ik heb een goed idéé. P van adressen voorzien en verzenden, "en aan i - -n.ygt, want het j toeval vertrouw ik. Het heeft mij altijd veel goeds - Daaraan heb ik 't ook te danken.dat Ja het toeval zal ook in deze be slissen; in de hand daarvan stel ik de toekomst van de goede gravin. Wanneer het wildat zij met den markies de Salbran huwtdan zal hij haar ook gelukkig maken I” Lydie maakte de briefjes dicht en na ze eenige malen door elkander geschud te hebben, schreef zij er de adressen op, en riep Lafleur. «Hier zijn drie briefjes”, zeide zij tot hem, «welke gij dadelijk moet bezorgen.” Recht op haar gemak was Lydie niettoen zijop Lafleur’s terugkomst wachtendezich alleen bevond en begon na te denken over ’t geen zij gedaan had. Zoo het toeval haar be gunstigde, doch zoo eens aan Duclésieux de hand van de weduwe beschikt ware Welke boodschap bracht de goede, booze Lafleur terug, toen hij in het vertrek, waar Lydie zit te wachten, lerug kwam?” «De briefjes zijn bezorgd; ik heb alle drie heeren thuis gevonden.” Lydie verkeerde in opgewondene spanning, doch daarvan scheen Lafleur niets te merken, die aldus voortging «De markies de Salbran zat met zijn neef, den burggraaf de Noisy, te schaken, en zijn spel stond slecht. Hij vloekte tusschen de tan den en ontving mij vriéndelijk.” «Las hij den brief in uwe tegenwoordigheid,” vroeg Lydie met bevende stem.” «Of hij dien lasEn toen hij hem gelezen hadsloeg hij met de vuist op de tafeldat de stukken van het bord af vlogen en midden in de kamer terecht kwamen.” digc gij g'j gem van gen de D gelo kiez len gum de t aan in d ten T J dagt boet Bed leed Gi bele ik w «1 «5 «I l mijn loopi »I »r »i d’ Ei ik n den hoe «II «II f boek zich mevr trelle j kunn 1 verbi den 1 «ijn I hooft f een Ik b< nJn I I het v plooi L vred« der i sing I zoogenaamde «yzeren’ begrooting van oorlog gehouden heeft de minister van oorlog zich te gen vermindering verklaard. Het plan tol 't in dienen van een wet tot militaire reorganisatie had hij niet opgegevendoch omtrent bekrim ping kon hij niets beloven. Eenige liberale le den wenschten den diensttijd tot twee jaren ver minderd te zien. Het regeerings-ontwerp werd inmiddels en bloc bij de eerste lezing aangeno men. Donderdag werd een amendement van de bedoelde strekkingom de militairen slechts twee jaren onder de wapens te houdeningediend maar met 190 tegen 80 stemmen verworpen. Vervolgens is de regeeringsvoordracht ook bij tweede lezing met 150 tegen 134 stemmen goed gekeurd. Vooraf had de minister Delbrück haar verdedigd en daarby o. a. gewezen op den staat kundigen toestand en op de noodzakelijkheid van Duitschland om in 1874, bij de afbetaling van den laatstenFranschen oorlogstermijn, even krach- tig ten strijde toegerust te zijnals thans. In diezelfde zitting heeft de Rijksdag zich ook nog bezig gehouden met een wetsontwerp tot toekenning van schadeloosstelling van rijkswege aan de soldaten van de landweer en de reserve. De regeering heeft dus ter elfder ure toegegeveu aan den meermalen uitgedrukten wensch van den Rijksdag Het ontwerp is dan ook bijna zonder discussie aangenomen. Zooals wij boven zeidenis het «ijzeren bud get” in de Vrijdagzitting bij derde lezing aange nomen en wel met 152 tegen 128 stemmen. Duitschland is dus voor de eerste drie jaren ge dekt d. w. z. steeds «ten strijde toegerust.” De ziekte van den Engelschen kroonprins schijnt eene gunstige wending te hebben genomen. De heer Morleyeen invloedrijk lid van de li berale partij in het Lagerhuis, zeide dezer dagen te Bristol in eene vergadering van handwerkslie den dat de kosten der Monarchie en der Dyna stie in Engelandnaar eene dezer dagen gemaakte berekeningomgeslagen over de bevolkingjaar lijks per hoofd drie stuivers bedroegen. Naar zijne overtuiging zou ieder Engelschman liever voortgaan die luttele bijdrage te betalen dan het Land bloot te stellen aan de onbereken bare jammeren die uit eene proefneming met de Republikeinsche Staatsinrichting zouden kunnen voortkomen. De heer Morley erkende, dat de liberale par tij thans in eene ongunstigeja hachelijke gesteld heid verkeerde doch het waszeide hij niet ten gevolge eener «conservative reactie”, waarvan de tory-partij het begin meende te zienmaar ten gevolge van de verdeeldheid tusschen dege nen die in de verwezenlijking der liberale be grippen sneller en die daarin langzamer wensch ten voort te gaan. Hij verlangde niet de afschaffing van het Hoo- gerhuismaar de hervorming daarvan naar de eischen der publieke opinie. Het, Belgische ministerie d’ Anethan heeft eindelijk zijn congé gekregenniettegenstaande het geen plan had heen te gaan zoolang het de meerderheid in de kamer had. Zóó althans ver klaarde voor eenige dagen de minister president. Maar in de zitting der Kamer van Vrijdag jl. moest d’ Anethan verklaren dat de koning den ministers hunne portefeuilles had teruggevraagd en dat zij ze aan Z. M. hadden ter hand gesteld. Tegenover dezen stand van zaken werd op voor- briefjes ongesloten en zonder adres vóór haar. Eindelijk nam zij het eene voor, het andere na op, draaide ze tusschen hare fijne vingers heen en weeren na in een gemakkelijken stoel zich neêrgevleid te hebben opende zij de briefjes en las ze nog eens over. Bij het afscheid, dat de ridder kreegontviel aan haar oog een dikke traan bij het briefje van den pachter-generaal moest zij van voldoening en genoegen lachenbij dat van den markies schudde zij het hoofd, trok'zij de schouders op en riep ontevreden uit «Welk eene onbezonnenheid zoo iets aan den markies de Salbran te schrijvendien ingebeel- denaanmatigenden gek I De heer d’Etiolles heeft vrij wat meer verstand en ziet er heel wat beter uit. Ik wil weddendat zij zelve niet recht goed weetwaarover zij den markies heeft verkozennog minderhoe het komtdat zij wil afwijzen zoo’n beminnelijk jong mensch die van haar zoo innig veel houdt, terwijl de heer de Salbran haar alleen om haar geld ten huwe lijk heeft gevraagd. O ik helj een afschuw van hemen als ik kon een poos, sloeg zich voor ’t hoofd Thiers zou meent menzijne boodschap zelf voorlezen. Zoo als we reeds in ons vorig num mer meldden zal de president daarin geenerlei kwesties de constitutie betreffendeaanvoeren. De royalisten woelen en wroeten voortmaar tot nu toe met weinig succès. Intusschen is de graaf van Ghambord te Parijs aangekomen en men vermoedt dat deze reis van den kroon-pre- tendent in verband staat met de conferentiën laatstelijk te Lucern met fransche legitimisten en orleanisten gehouden. Volgens de Union even wel heeft de graaf zich reeds weder naar Frohs- dorf in Bohemen begeven waar zijne gemalin ongesteld geworden is. De parijsche Temps meldtdat de krijgsraad, aan welken is opgedragen het onderzoek in za ke van de fransche officieren die met verbre king van hun eerewoord uit Duitschland, waar zij krijgsgevangen warengevlucht zijnbeslist heeft dat alle hoofdofficierendie zich aan dit feit schuldig gemaakt hebben op non-aktivileit moeten gesteld worden. Men weet dat de voorstanders van ’s pausen wereldlijk gezag den val van dit gezag wijten aan de fransche republiek en de regeering van 4 September, en naar aanleiding hiervan levert het Journal des Débats eenige beschouwingen waarin o. a. het volgende voorkomt«Ieder het zijne. De Heilige Stoel had een stoffelijken bij stand verlangd van eene regeering die in hem slechts een werktuig zochten was dien tengevolge veroordeeld met zijnen gendarme vernietigd te worden. Het voorloopig bewind der republiek heeft bij het bezetten van Rome door de Italianen de hand niet in het spel gehad integendeel, Jules Favre, de thans door de ijve raars zoo erg gehoonde Jules Favre, weigerde de conventie van September 1864 in te trekken. Toen de heer Nigra hem bestormde om het trak taat als niet meer bestaande aan te merken antwoordde hij De conventie van 15 Sep tember is wel dood, maar ik zal ze niet opzeg gen. Indien Frankrijk de zege behaald had zou ik zeer gaarne aan uwen wensch voldoenmaar mijn land is overwonnenik gevoel mij te on gelukkig dan dat ik den moed zou hebben den eerwaardigen grijsaard, die zelf zoo smartelijk is getroffente bedroeveneen nuttelooze mede- deeling van de opzegging zou hem smartelijk aandoen. Ik zeg derhalve de September-konven- tie niet opik zal er mij niet meer op beroepen ik kan en wil niets verhinderen. Met u geloot ikdatindien gij niet vertrektRome in han den van gevaarlijke woelgeesten geraken zal. Liever zie ik u daarmaar versta mij wel Frankrijk geeft u geen toestemming, en gij vol brengt deze taak alleen op uwe eigene verant woordelijkheid.”” Het Journal des Débats noemt nu dit wel een zweven tusschen hemel en aarde, gelijk trouwens Jules Favre als staatsman «een door de feiten verpletterde droomer” is geweest, maar het herinnert dat tot de ontruiming van Rome reeds door den keizer was last gegeven met het doel Italië voor zich en zijne laatste avon turen te winnen. De zittingen van den Duitschen Rijksdag zijn Vrijdag jl.ingevolge eene keizerlijke bood schap door den minister Delbrück medegedeeld, gesloten, nadat een zijner laatste handelingen geweest isde vaststelling der uitgaven voor het leg^r gedurende de drie eerstvolgende jaren. Bij de eerste beraadslaging Woensdag jl. over de Lydie was hare meesteres inderdaad zeer genegen en wenschte haar van harte geluk in het huwelijk toe. De heer de Salbran hoewel aan ’l hof zeer in aanzien en van hooge geboorte, kwam haar desniettegenstaande geenszins voor als de mandie aan de gravin de Nardillac paste. Zij hield hem voor zelfzuchtig, trotsch en verwaand. Lydie bezat veel verstand en had een uitmun tend goed oordeelvooral wanneer het personen betrof. Van den markies ging het geruchtdat hij even ongelukkig in ’t spel als gelukkig in de liefde was; daarenboven was hij zeer driftig en werd licht toornig. Intusschen was hij van een De vacantie van de Nationale Vergadering liep in de vorige week ten einde en Maandag zouden de zittingen worden hervat. Wij hebben dan zeker weer spoedig meer politiek nieuws uit F r a n k r ij k te verwachten dan er in de laat ste dagen uit dal land tot ons kwam. «Hel gezamenllijk bedrag van hetgeen voor het onderwijs in afzonderlijke vakken wordt be taald zal echter in het 1°, 2° en 3° studiejaar de som van f 30 en in hel 4° en 5° studiejaar de som van ƒ50 nimmer te boven mogen gaan 4°. In art. 20 van dat zelfde reglementna de slotwoorden«voor de leerlingen vastgesteld” deze alinea te laten volgen «Wanneer zij voor enkele vakken tot eene hoogere dan de eerste klasse wenschen te wor den toegelaten is voor die vakken art. 15 van dit reglement op hen van toepassing.” 5. De leeraars onder voorzitterschap van den Directeur uit te noodigenom bij het ontwerpen van een volgend Programmahet onderwijs in de algemeene en Nederlandsche geschiedenis zoo danig in te richtendat beiden in de 3 laagste klassen worden afgehandeld, en het 4°en5°jaar tot herhaling en uitbreiding van het geleerde kun nen worden besteed. Nadat door de voorstellers breedvoerig hun voorstel verdedigd en de conclusie van het rap port bestreden en deze door de meerderheid der commissie verdedigd waswerdna zeer ample discussies, punt 1 aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren J. ten Cate, P. J van Beijma Hamerster Dijkstra, ten Gate van Gong grijp Smits, Fennema en Reidsma. Tegende hh. Schijfsma Joustra Kingma v. d. Meulen v. d Weerdt en Terwisscha van Scheltinga. Gedurende de maand November zijn op on derstaande markten aangevoerd 7,39f% 3,556/8 105% vt. boter; 94,886 kilo kaas 8,995 koeien, 2,605 kalveren, 6,881 schapen, 310 varkens, 576 biggen, 123 paarden, als te: Leeuwarden 2,427/ 1,396/, 105/, 6 vt. (59%); 5,702 kilo (37%); 5.138 koei., 1,851 kalv., 5,741 schap144 vark., 576 big., 117 paarden. Sneek l,682/4 394/, vt. (59); 39,188 kilo (36%); 2,410 koel., 340 kalv., 1,140 sch., 166 vark., 6 paarden. Bolsward1,349/^ 213/, vt. (61%); 40,626 kilo (37%); 924 koei., 414 kalv. Balk: 25% 362% vt. (60%); 942 kilo (35); 523 koei. Woudsend: 121/. 14/, vt. (61); 3,851 kilo (37%). Joure422% 266/, vt. (60 4,577 kilo (35). Lemmer 333/4 112/8 vt. (60%). Wolvega 511/4 499/8 vt. (60%). Heerenveen302% 300/, vt. (59%). De boter vertegenwoordigde eene waarde van omstreeks ƒ551,000; de hoogste prijs is geweest 64 op verschillende plaatsen en tijdende laag ste 56% insgelijks op verschillende plaatsen en tijden de gemiddelde 60%. De waarde der kaas bedroeg ruim (23,000. «Was hij dan zoo toornig «Ik had nog nooit zoo iets gezien. Hij vloekte en brulde en liep als een dolle op de meubelen toedie hij begon stuk te slaan.” «Maar wat zeide hij «Weet ik het woorden zonder samen hang «Ik zal mij wreken ik zal haar toonenwie ik ben wat een de Salbran waard is de markiezin zal mij helpen o 1 zoo zij van schandaal houdtdan zal die vrouw tevreden kunnen zijn 1” Ten slotte pakte hij mij bij den kraag en smeet mij vierkant de deur uit.” «Anne Lafleur! dat was eene slechtebelooning zeide Lydie die hartelijk lachte over de woede des markies. Hij was derhalve gelukkig niet de uitverko rene. «Zeker zeide Lafleur was de eerste boodschap niet aanmoedigendevenwel liep ik zoo snel rnogelijk naar den ridder d’Etiolles. Hij speelde op het klaviero 1 zoo mooiDat is eerst een fijn heerdie beminnenswaard hupsche, vriendelijke ridder 1” «Verder! verder!” «De heer d’ Etiolles was zeer aangedaan toen hij den brief had aangenomen en beefde sterk onder ’t openen er van. Daarnatoen hij hem gelezen hadwerd hij zoo bleek als de kanten van zijn jabot en viel achterover in zijn stoel. Ik ging ijlings naar hem toemaar hij zeide met zwakke stem laat mij alleenlaat my alleen In de Woensdag gehouden zitting van den raad van State, afdeeling van de geschillen van be stuur, is o. a. behandeld het beroep van voog den van hel Oldburger weeshuis te Sneekhou dende verzoek om Zr. Ms. beslissing naar aan leiding van art. 69 der armenwet in een geschil tusschen hen en den raad dier gtemeente over de inrichting en bestemming van dat gesticht. Het verslag in deze zaak werd uitgebracht door den staatsraad Boot. Vanwege de voogden trad mr. Bergsma en voor den gemeenteraad mr. A. de Pinto op. Zeer langdurig werd van beide zijden het woord gevoerd. SNEEK, 5 December. In eene op Zaterdag jl. gehouden vergadering van het departement Sneek ter bevordering van Nijverheid zijn o. a. in voorloopige behandeling genomen de voorstellen van het bestuur betrek kelijk de algemeene vergadering en het congres, in <je maand Juli 1872 in onze gemeente te hou den. Een voorloopig programma, opgemaakt door het bestuur onzer afdeeling, gesterkt met een speci aal daarvoor benoemde commissie, werd ter ta fel gebracht en lecture daarvan gegeven. Ten einde de vele werkzaamheden de regeling aan de feestelijkheden enz. verbonden, meer gemak kelijk te maken, werd, op voorstel van het be stuur besloten een viertal commissiën te benoe men uit de ledenen wel eene voor de werk zaamheden eene voor de ontvangst en logies van de afgevaardigdeneene voor de finantiën en eene voor de feestelijkheden. Ter gelegener tijd wenschen we op een en ander meer uitvoerig terug te komenmaar reeds nu geven we als onze meening te kennen, dat ons departement moeite noch kosten zal sparen om de algemeene vergadering zoo luisterrijk moge lijk en den afgevaardigden hun verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken. —In de gemeenteraadsvergadering van gisteren is in behandeling gekomen het rapport der com missiedoor den Raad in zijne vergadering van 16 Februari jl. benoemdom te rapporteeren over het voorstel van de hh. Joustra en Schijfs ma, strekkende om onze gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus, te verande ren in eene drie-jarige Rijks-hoogere Burger school. De conclusie van het rapport van bedoelde commissie, bestaande uit de heeren J. ten Ca te P. J. van Beijma en T. van der Weerdt luidde aldus 1°. Het voorstel van de heeren Joustra en Schijfsma niet aan te nemen. 2°. Hel thans bestaande programma van de leervakken en leeruren aan de H. Burgerschool, behoorende bij hef reglement door den Gemeen teraad vastgesteld, den 29 Augustus 1870 no. 14, te wijzigen volgens bijlage. 3°. In art. 21 van bovenbedoeld reglement na de woorden«per jaar” eene nieuwe alinea in te lasschen van dezen inhoud De drie briefjes zal ik i j het toeval overlaten, wat ieder krijgt Intusschen was hij oud geslacht en bad ook vele goede hoedanigheden. gebracht. 1 als toen I k hier ben. nog lagen de drie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 2