GEMEENTE E.\ DET ARRONDISSBMENT SNEEK METIS- EJi ADVEIUEMIE-BLAD VOOR DE r i B 1 N N E N L A N I). No. /T03 ZATERDAG 30 DECEMBER. State n-G e n e r a a 1. Bekendmaking. 1 7. E E R S T E KAME R. Zitting van Zaterdag 23 December. van Zitting van Woensdag 27 December. weinigen 1. 2, 3. 4, deeld werden, begenadigd. 5. groot is het verlies geweest van 6. 3 5 7 9 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. hij op vrije voeten zal worden gesteld. onge- veroor- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten ae Stad franco ƒ1.90. Sake Mollema gracht bij de voormalige Oosterpoort. Sneek 29 December 1871. HAMERSTER DIJKSTRA, Burg. H. FENNEMASecretaris, Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Hee- renveen mr. J J Kuipersrechter te Sneek aan F, W. G. Ledeboer, op zijn verzoek eer- votontslag verleend als notaris te Makkurn. en als zoodanig benoemd C. C. Ledeboer cand.- not. aldaar. de grootste humaniteit paarde. Hij mocht slechts 56 jaren oud wordenmaar legio is het getal personen in ons land die aan hem leven of ge zondheid te danken hebben. Mannen als Schneevoogt zijn zeldzaamheden. De gouverneurgeneraal in ruste en oud-minis- ter van koloniën Jan Jacob Rochussen stierf in 74 jaren ouderdom, meer bekend dan beroemd meer genoemd dan geëerd. De eenmaal beroemde advocaat Lipman moeten wij hier ook vermelden. De mortuis nil nisi benederhalve noemen wij alleen zijn naam. De oudhoogleeraar in de theologie aan de Leidsche hoogeschool, W. A. van Hengel, over leed te Hilversum in den ouderdom van 91 jaren. De meer gezonde en redelijke richting op gods dienstig terrein heeft veel aan hem te danken gehad. f In den dood van H. A. Wijnne heeft de liberale richting in Groningenvooral op staatshuishoud- kundig gebied, een groot verlies geleden. Hij was niet alleen een doorkneed theoreticus maar tevens een hoogst bekwaam practicusder halve een zeldzaam verschijnsel op dat gebied. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken, door deze, bekend, dat de rechtengeheven wordende voor het draaien der hierna gemelde bruggen, voor den tijd van drie jareningaande den 1 Januari 1872, zijn verpacht aan Bonne Jans Wielingavan de brug over de Kleine Palenbij het Hoogënd. Bernardus Smedingvan die over de Woudvaart, aan het eind van de Prinsen gracht. Pieter Bloksma van de bruggenover de Stads-gracht aan weerskanten van de Kolk, van die over het Hoogend voor de oude Koemarkt,en van die aan het eind van het Grootzand, Jelle de Hactnvan i midden van het Grootzand. Theodora de Vries van die over hel mid den van het Kleimand. Holke Gosses van der Heidevan die over het midden van het Achterom. De Heraut-Nereeniging zal 1°. April het eerste nummer van haar blad uitgeven. Z M. heeft aan den generaal-majoor A. En- gelvaart, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Minister van Oorlogen hel beheer van dat departement ad interim opgedragen aan den heer L G. Brocx Minister van Marine. De Kamer heeft heden onder meer aan genomen het wetsontwerp tot vaststelling der be groeting van uitgaven voor de Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen; een wetsontwerp tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve der gemeente en de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland namelijk tot tolheffing aan de Klaarkamster of Hoogebrug over de Dokkumer Eeen tot tolheffing aan ce schutsluis in de rivier de Linde onder Oldetrijne. I. de Vletter heeft kwijtschelding ontvangen van zijn overigen straftijd zijnde zeven jaren voor zoover zyn straf is veranderd in acht maan den cellulaire gevangenisstraf, na verloop waar van l.y '"'t' ‘.LU (W. UQU I Thans zijn alle personendie wegens de de brug over het regeldheden te Rotterdam in Nov. 1868 Zitting van Donderdag 28 December. De kamer heeft in hare heden gehouden ting de wet op de middelen voor het dienstjaar 1872 met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna werden aangenomen hoofdstuk II (hooge collegien van staat enz.) met algemeene en hoofdstuk Ill (buitenlandsche zaken) met 23 tegen 12 stemmenna eene langdurige dis cussie over de missie te Rome. G. E. Voorhelm Schneevoogt, die aan bijna on- geëvenaarde kennis van het menschelyk lichaam dienst in een vreemd'land woont, in de gemeen- De algemeene beschouwingen over de slaats- begrooting voor 1872 zijn heden in de Kamer gesloten. De heer Duymaer van Twist heeft den finantiëlen toestand breedvoerig besproken en gun stig beoordeeld. Andere sprekers sloten zich daarbij aan. De kamer heelt hoofdstuk I reeds aangenomen. Morgen voortzetting. te waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschre ven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is: 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verplichtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan ie geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vaderofis deze overleden zijne moe der of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. De wijzewaarop van het doen van aangifte blijken moetwordt door ons bepaald. Art. 20. Hij die eerst na het intreden zijn 19e jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoo- dra dit plaats heeftter inschrijving aan te ge ven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingon der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd be hoort. Naar aanleiding van bovenstaande be palingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Vrijdag den 5den Januari 1872 fen Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1872 hun j wiens voogd buiten ’s lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten ’s lands wonende zoon van een Nederlander die ter zake van ’s lands De wetenschap leed een moeielijk te herstellen van *^en ^Ssten Ju- verlies in het sieraad der Utrechtsche hoogeschool, 1 •jf~>den doorkundigen geleerde F. A. W. Miquel wiens naam als botanicus ook in het buitenland een schoonen klank had. Hoewel Hanoveraan i van geboorte was Miquel door langdurige inwo ning en daarop gevolgde naturalisatie volkomen Nederlander geworden. De medische faculteit zag met leedwezen het verscheiden van den bekwamen Groninger geleerde Y »F. Z. Ermerins wiens kennis, zoowel van zijn eigenlijk vak als ook van de klassieke talen, zoo i blinkend uitsteekt in zijne uitgaven van Hippo crates Galenusin welke vruchten van langdu rige en grondige studie Ermerins zich zelf een monument heeft opgericht. Zoo ging ook C. Pruijs v.d. Hoeven heen, die ^hoewel sedert vele jaren emeritus-professor aan de Leidsche akademie (hij was voortleeft in de wetenschap en werken. Grootzeer In het jaar, waarvan we morgen den laalsten dag beleven, hebben de noordelijke provinciën personen verlorenwier overlijden nog lang ge voeld zal wordenomdat ze bij hun leven zoo veel goeds tot stand gebracht hebben of mede hebben gewerkt aan wat hel sociale vermogen de maatschappelijke kracht en het algemeen wel zijn bevorderde. Wie denkt er niet aan den liberalen I. T. ten Bruggen Hugenholtz den liberalen vertegen woordiger voor Dockum een man, die beschouwd mag worden als de vaandrager van vrijzinnige beginselentoen in dat gedeelte van Friesland de domperij nog op den troon zat. Hugenholtz begon als officier van de marine zijn loopbaanverkondigde en handhaafde als lid der kamer de vrijzinnige beginsels en stierf in 70 jarigen ouderdom als lid van den Raad van State. Niet minder verdienstelijk was de te vroeg ont slapen B. Prakken, wiens naam, zoolang er dankbaarheid in het zuidoostelijk deel van onze provincie bestaat, met eerbied zal genoemd wor den. Als doorkundig, eerlijk en humaan rechtsge leerde en staatsman noemen wij A. F. Jongstra, 'v geb. in 1808. Wat al processen zijn door hem voorgekomen; wat fortuinen voor ondergang bewaard, wat al fa milietwisten bijgelegd. Daarvan weet Heerenveen mede te spreken Op Jongstra is toepasselijk «Zijn eerlijk en oprecht gemoed «Jaagt na alleen hetgeen is goed.” Jongstra is eene figuur, zooals er gevonden worden. Ook in het afsterven van J. Gelinde van Blom, H. Tuymelaar en Fonger de Haan hebben velen in de provincie veel verloren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat in Hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moederofzijn beiden overleden wiens voogd li 1850 (Staatsblad no. 44); 2° hij die geen ouders of voogd hebben degedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voor afgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomon Art. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar i de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; in 1792 geboren) 3°. van hem, die geen vader, moeder of zjjne leerlingen voogd heeft of door dezen is achtergelatenof 19de jaar zijn ingetreden en die alzoo geboren zijn in 1853en wel voor Wijk 1 en 2, ’s morgens 9 uur. 4, 10 «6, 11 j> 8 ’s middags 12 10, 's namidd. 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort, den 13 en 27 December 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. IN M E M O R I A M. van die over de Stads- SLEEKER COURANT I zit- L i iiwiisiiiiii»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1871 | | pagina 1