GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IILAD VOOR DE B I N N E N L A I). I) 3 JANUARI. WOENSDAG State n-G ener a a I. 1. 2. 3. v. LL SNEEKJER COURANT 4. ONS? WAT WACHT 5. 6. 7. voor zijn aangifte voor (‘23 EERSTE K A M E R. Zitting van Vrijdag 29 December. het Glazen paleis te Lon- t Deze CO U R AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. F voor ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents.Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco i n ge wacht. Om het stelen van oud metaal ie voorkomen, is in Engeland op den inkoop van lood beneden eene hoeveelheid van 50 kilo en van de overige beneden eene van 25 eene boete gesteld van 60 gulden. Zitting van Zaterdag 30 December hoofdstuk Koloniën met 32 tegen 3 hoofd stuk Onvoorziene Uitgaven en de credietwet voor Oorlog met eenparige stemmen. De Kamer be sloot de tractaten met Engeland en de amortisa- tiewet den 15den Januari in behandeling te ne men. klachten der volkeren die meer en meer hunne rechten en vrijheden komen vragen. Maken we een goed gebruik van die vinger wijzing dan kunnen weniet alleen het jaar 1872, waarin we onze lezers welkom heeten maar ook de eerstkomende jaren met gerustheid tegemoet gaan. egenen die gedurende het jaar 1871 iets I aan de gemeente, Sneek geleverd of haar verricht hebben worden uitgenoodigd, hunne rekeningen vóór den 15 Januari a. s. in te zenden ter Secretarie. Sneek 2 Januari 1872. De Secretaris der gemeente Sneek H. F E N N E M A. De maatschappij van l den sluit met eene zuivere winst van ƒ610,541. Dat is anders, als met de onderneming van het soortgelijk paleis te Amsterdam. Aan Guizot (hij is reeds 80 jarenoud) is door de Fransche Académie de prijs van 20,000 Ir. toegekend voor diens: '»Histoire de France racontée a, mes petits-enfants.” Te Oosterbierum en Barradeel wordt eene christelijk nationale school opgerichtvan welke de kosten bestreden zullen worden uit de kerke- beurs en waardoor de subsidie door deze tot nog toe aan de armvoogden verleendzal komen te vervallen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken, door deze, bekend, dat de rechtengeheven wordende voor het draaien der hierna gemelde bruggen, voor den tijd van drie jareningaande den 1 Januari 1872, zijn verpacht aan: Bonne Jans Wielingavan de brug over de Kleine Palenbij het Hoogënd. Bernardus Smedingvan die over de Woudvaart, aan het eind van de Prinsen gracht. Pieter Bloksma van de bruggenover de Stads-gracht aan weerskanten van de Kolk, van die over het Hoogënd voor de oude Koemarktfen van die aan het eind Door de Kamer van Koophandel en Fabiieken te Dockum is aan de belanghebbende gemeenten de vraag gedaan of' zij het aanleggen van buurt spoorwegen nuttig en noodig oordeelenerf zoo ja, of zij dan geneigd zijn mede te werken tot het in het leven brengen der volgende fijnen VeenwoudenDockum OostmahornMetslawier Dockum DockumWestdongeradeelFerwer- schreven slaat maar dat de doodsure geslagen is voor elke dynastie hoe oud dan ook die op den duur de ik-heid op den voorgrond stelt; en de laatste werd zich meer en meer bewust van zijn krachteene bewustheid die moet leiden tot het streven te breken met be staande maar verouderde toestanden om daar voor in plaats te krijgen nieuwe en verbeterde. Van die worsteling tusschen het oude en nieuwe; tusschen den zoogenaamden stilstand en vooruit gang in korte woordenvan autocratie met de- I mocratieheeft vervolgens het afgetoopen jaar I een verblijdend schouwspel aangeboden. In bij na alle landen van Europa toch werd de impul- sie gevoeld naar vooruitgangnaar verbetering van vele en velerlei toestanden die daaraan be hoefte hadden. En daarmee is o. i. reeds veel gewonnen want die aandrift zal leiden tot han delen. In zoover gelooven we dan ook dat het jaar 1871 zeer winstgevend kan zijn voor de toe komst. Vraagt men ons evenwelof we gelooven dat het nu ingetreden jaar reeds vele vruchten zal afwerpen uit den omgeploegden en bezaaiden ak ker van ’t vorige? dan zouden we óf met een schouderophalen óf met den bijbelspreuk zij die gelooven haasten nietons van die vraag kunnen afmaken. We zullen dat evenwel niet doen. Integendeelonze overtuiging is dat’ het jaar 1872 betrekkelijk weinig verandering zal brengen in de bestaande toestanden. Dit jaar zal misschien een jaar zijn van verademing. Of die evenwel lang zal duren We hou den niet van valsch-vleiende spiegelbeelden en antwoorden daarom, naar onze overtuiging: neen 1 Neendaar is brandstof gesmoord, maar niet gebluscht^ daar zijn sociale vraagstukken en kwesties op ’t tapijt geworpen maar niet beslist daar is verbitterd maar niet verzoend. De duit- sche sociaal-democraat Bebel heeft o. i een waar woord gesproken toen hij zijne landgenooten en Europa waarschuwde voor de donderwolken die zich aan den maatschappelijken en politieken he mel samenpakten. Hij gelooide eene uitbarsting, en wel eene sterkere als die welke aan de Seine heeft plaats gehad niet ver meer verwijderd, Mag ons dat schrikbeeld ontmoedigen Zeker neen 1 Integendeel het moet ons prikkelen om, elk naar zijne krachtenmeè te werken de brand stof te helpen verwijderendie slechts een enkele vonk noodig heeft om te ontvlammen. Dat is misschien nog mogelijk als we geopende oogen I hebben voor de teekenen des tijdsdie »voor- j uitgangeischt, en warme harten voor de billijke Dezer dagen werd, op aangifte van een bak ker door de politie te Maastricht een man ge arresteerd, die een brood had ontvreemd, dat nog in zijn bezit werd gevonden. Het corpus delictie werd bij die gelegenheid op de weeg schaal der gerechtigheid gelegd gewogen en te licht bevonden zoodat de bakker als belooning voor zijn aangifte een niet geringe boete beliep. I deradeelLeeuwarderadeelLeeuwarden. Volgens de leer der R G. keik is Pius IX do 257e paus. Van hen zijn heilig verklaard 82 en waren martelaars 33. Naar landaard waren 207 Italianen en daaronder 104 Romeinenverder 15 Franschen, 9 Grieken, 7 Duitschers 5 Azi aten 3 Afrikanen 3 Spanjaarden 2 Dalmatiër», 1 Hebraeër (Petrus), Thraciër Nederlander (Adri- aan VI1523-34) Portugees Cai diootEn- gelschman. De naam Johannes komt het meest voor (23 malen) de laatste was een Napolitaanhij werd paus in 1410 en afgezet in 1417. Korter dan ééne maand regeerden er 9 dan één jaar 30; langer dan 20 jaren 11; dan 23 jr. 5, t. w. Petrus: 25 jr., 2 m., 7 d.Silvester I: 23 jr, 10 m, 27 d.Adriaan I: 23 jr 10 m., 17 d.Pius VI: 24 jr., 8 m. 14 d en l'ius IX, sedert 16 Juni 1846 en 14 Juli 1870 onfeilbaar verklaard. van het Grootzand. Jelle de Haan, van de brug over hel midden van het Grootzand. Theodora de Vries), van die over het mid den van het Kleimand. Holke Gosses can der Heidevan die over het midden van het Achterom. Sake Mollemavan die over de Stads gracht bij de voormalige Oosterpoort. Sneec 29 December 1871. IIAMERSTER DIJKSTRA, Burg. H. FENNEMASecretaris, De czaar heeft graaf Molthe benoemd tot eere- iid der akademie van den Russischen generalen staf. Dat in Londen de vervalsching van melk nog 1 op vrij wat ruimer schaal dan bij ons gedreven wordt, kan reeds hieruit blijken, dat daar een blad uitkomt geheel aan melkvervalsching ge wijd maar dat er op 1000 melkproefjes van verschillende slijters afkomstig slechts 26 echte melk bevatten leert het onderzoek door de re dactie van genoemd blad ingesteld, ons thans. SNEEK, 2 Januari In de op Zaterdag jl. gehouden vergadering van het departement Snoek der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid, is door de betrekkefijke commissie ter tafel gebracht en in behandeling genomen: een concept-adres aan den gemeenteraad over het oprichten van een wolmarkt in onze gemeente. Door de vergadering werd besloten tot het inzenden van een adres van bedoelde strekking van wege het departement. Behoudens de gewone jaarlijksche uitdeeling, die door de alhier bestaande Nieuwjaarscommis- sie ook thans weer op lo. Januari heeft plaats gehad werd door de afdeeling Sneek van de Friesche Werklieden Vereeniging nu ook aan hare minvermogende leden de gelegenheid eangeboden tot hel bekomen van eene krachtige en gezonde De Kamer heeft heden met algemeene stem men de begrooling voor de Staatsspoorwegen en de hoofdstukken Justitie Binnenlandsche Zaken MarineNationale Schuld en Finantien der Staats begroting aangenomen. De behandeling der begrooting voor Surina me is aangevangen. Heden in eene avondzilting voortzetting. In die avondzitting heeft de Kamer de begroetingen voor Suriname en Curacao met algemeene stemmen aangenomen nadat bij de behandeling der laatste de Minister van Koloniën verklaard had, dat, volgens de laatste berich ten, de ongeregeldheden aldaar, op het. eind van November voorgevallen, op 7 December geheel geëindigd waren en dal de rust er volkomen her steld wasen in de Het jaar 1871 is ter ruste gegaan en opge nomen in den breeden schoot van het verleden. Een nieuwe tijdkring is aangebroken. Er heerscht eene ijzeren consequentie in die voortdurende tijdswisseling die wij kinderen van uren voor ons gemak in engere of ruimere kringen hebben afgedeeld om bakens te hebben langs den eeu- ■wigdurenden tijdstroom Onze beperkte gezichtskring-heeft behoefte aan j zulke mijlpalen teneinde het terrein te kunnen I blijven verkennen en eenigszins met vrucht den eeuwigen strijd tusschen het verleden en de toe- 1 komst te volgen. Het individu leeft bij secon den slechts voor de geheele menschheid zijn de eeuwen weggelegd. Een jaarkring is dus eene hoogst belangrijke periode voor een menschenleven, want niet vele tientallen omvatten reeds een geheel levend geslacht. ’t Is dan ook niet zoo vreemd dal we bij ’t bereiken van een nieuwen mijlpaal nog eens terug zien naar dien welke achter ons ligtdat we nog ééns een blik werpen in ’t verleden, met zijn lief en leed zijn vreugde en smart, alvorens dien vooruit te richten in de onbekende toekomst, met de vraag op de lippen »wat wacht ons aan gindschen horizont »In ’t verleden ligt het heden in het nü, wat komen zal” I Welnuwas het verleden bemoedigend voor het heden en heeft het jaar 1871 het vooruit zicht geopend op eene rooskleurige toekomst? Wij schrijven geen geschiedenis, en slechts aan den onpartijdigen geschiedvorscher zal ’t gegeven zijn uit de gebeurtenissen van datin vele op zichten, merkwaardig jaar, te komen tot een bij benadering juist antwoord op die vraag. Wij houden thans eene kleine revue en zullen slechts enkele punten aanstippendie on der ieders bereik vallen. Het jaar 1871 ving aan onder de meest treurige omstandigheden. De reuzenstrijd in het vorige jaar begonnen tusschen twee groote vol keren werd toen nog met de meeste verbittering voortgezet, en al wist men reeds, dat het laat ste bedrijf van het bloedig drama werd afgespeeld, men kon toch nog niet bij benadering opgeven hoevele wonden nog geslagen en hoeveel harle- bloed nog moest worden afgetaptalvorens de gordijn kon vallen. Nog minder kon men weten, datna T eindigen van ’t eerste een tweede nog verschrikkelijker treurspel, moest worden af gespeeld. En toch het geschiedde. Frankrijk vernederd verminkt verpletterd bijna door den vreemden en overmoedigen overwinnaar, bood daarna der wereld het treurig schouwspel aan van strijd in eigen boezem. De nog niet geëin digde doodendans begon op nieuw, en meer bloe dig en meer verbitterd nog dan te voren. De nati onale haat tegen den physiek sterkeren buiten- landschen vijand werd niet uitgewischt wat trouwens bij diens vernederende en inpal mende vredesvoorwaarden ook wel niet best denk baar was maar verplaatste zich slechts naar eigen kring. De landgenoot vermoorde den broe der, en de verkoolde puinhopen der wereldstad door eigen hand tot ruïnes gemaakt vertoonden de afschuwwekkende pendanten van ’t onheilig vuur door ’s vreemdelings hand geslingerd in de woningen der overwonnenen. Dit schouwspel werd Enropa en der wereld in ’t begin van 1871 aangeboden; en zij sidderden vin afschuw En daar was inderdaad aanleiding ge geven tot ontroeringzoowel hij gebieder als on- ouderdaan. De eerste toch gevoelde, meer dan instinklmatig dat het vmemento mori” niet maar alleen voor napoleontische vorsten ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1