GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B S N N E N L A M 1). 1872. No. 2. J R G A. X G ZATERDAG 6 JANUARI. e v i n Kennisgeving. SXIIk a rant dal de Eerste Kamer dezer dagen gaf Volgens het ontwerp der nieuwe rechterlijke een en A. Een Berlijnsch blad brengt in herinnering dat van j’l Schouwspel zegt de Rotterdamsche Cou- Pruisen paarden als te rijk 26, Oostenrijk 16, Engeland 12, bladen werden uitgegeven. terecht Gesteld zijn er Roo van i. s 5 5 6 n P II e a n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden Is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten ae Stad franco ƒ1.90. In den Limburger Courier leest men de vol gende advertentie »J. Dauven gedurende 15 jaren als provisor in een der voornaamste apo theken van Limburg heeft de eer het publiek bekend te maken dat hij zich als practiserend veearts en als materialist te Amslenrade geplaatst heeft, en dat bij hem te bekomen zijn alle me- Dit jaar zal te Lyon een congres van genees kundigen gehouden wordenten einde zoowel de belangen der wetenschap als die der praktijk te bespreken. j Bij koninklijk besluit van 30 December is de heer J. Kleynhensthans ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijn sen te Workum benoemd tol ontvanger derzelf- de middelen te Edam c. a. De dochter van wijlen keizer Soulouque (Hayti) prinses Marmalade heeft zich in het huwelijk begeven met Loustaloteen kruidenier op dén weg van Parijs naar Vincennes. De bruid is 27 jaar oudzwart als pik en heeft roode oogen. Met 1° Januari is verschenen No. 1 van de veertiendaagsche courant der Maatschappij tot Nut van den Javaanter vervanging van de maand- welke lot hiertoe door die vereeniging Het vermaarde aardrijkskundige vAusland” is overgegaan in handen van Friedrich von llell- waldbekend door zijne geografische studiën, bijv. y>Die Zuiderzee,” »Dle Russen in Central- Asiën” enz. SNEEK, 5 Januari. In de maand December zijn aan de onder staande markten in Friesland verhandeld 612^ 3154/g169/10 vaten boter, ter waarde van on- Polen, in de voor- geveer ƒ417,300; 2069 koeien, 115 kalveren, gaande eeuw, bad Rusland er 28 mill., Frank- '4638 schapen, 187 varkens, 444 biggen, 53 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. negenen, die, gedurende het jaar 1871, iets Ll aan de gemeente Sneek geleverd of voor haar verricht hebben, worden uitgenoodigd, hunne rekeningen vóór den 15 Januari a. s. in te zenden ter Secretarie. Sneek 2 Januari 1872. De Secretaris der gemeente Sneek H. F E N N E M A. De grootste Staten zijn Rusland met 71 millioen inwoners, Duitse land (volgens den census van 1867) 40 mill,, Frankrijk 36>/? mill., Oostenrijk- Ilongarije 36 mill Groot-BriUanje en Ierland 32 mill Italië 26 Vóór de verdeeling De opvolger van sir Burgoijnede veldmaar schalk sir George Pollock, is als constable van den Tower te Londen geïnstalleerd met alle ce remoniën daaraan van oudsher verbonden welke deels niet meer in deze eeuw thuis behooren en deels te zot zijn om ooit in eenige eeuw ge past te hebben. van den Commissaris des Konings van den 11 December 1865 le Afdee- ling no. 2170, betrekkelijk de Certificaten van Nederlandsche Oorsprong of bewerking; Gelet op art. 3 van het besluit van den Isten December 1865 (Staatsblad no 131) houdende bepalingen omtrent de Certificaten van Neder- landschen Oorsprong of bewerking, ter uitvoering van art. 11 der wet van 3 Juli 1865 (Staats blad no. 76), luidende als volgt «Jaarlijks in Januari wordt door het gemeente- «bestuur opgemaakteene lijst van hendie in «de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, «waarvan de voortbrengselen met Certificaten »van Nederlandschen Oorsprong of bewerking «tegen een lager recht in Nederlandsch Indie «kunnen worden ingevoerdvoor zooverre zij op «de wijze, in de volgende zinsnede bepaald het «voornemen hebben te kennen gegeven om goe- «deren ter verzending naar Nederlandsch Indie «te vervaardigen of te bewerken. «Om op die lijst geplaatst te wordenmelden «belanghebbenden daartoe bij openbare kennis- «geying opgeroepen zich aan ter secretarie der «gemeente, met overlegging van een afschrift van «hun patentblad.” Roepen bij deze op alle zoodanige ingezete nen of belanghebbenden, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, en op de lijst verlan gen geplaatst le worden om zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te melden. Sneek, den 5 Januari, 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FEKNEMA. 1 COURANT. 5te zamen 88 of nagenoeg de helft van het geheel. Hel getal Roomsch-Katholijken bedraagt 148 mill, waarvan in Frankrijk 35’/2, Oostenrijk 28, Italië 26, Spanje 16, Duitschland 14J/2; Grieksch- katholieken 70 in Rusland 54, Turkije 5, Ru- manië 4, Oostenrijk 3; Protestanten 71 mill. Duitschland 25 Engeland 24 Zweden en Noor wegen 5/2 Rusland 4, Oostenrijk 3J/2; Joden 4’8 Rusland 1’7 Oostenrijk 882 000 Hongarije 1’3, Duitschland j/2. Tot het Slavonisch en Ierland De beeedigde scheikundige Sehddler heeft be- i vondendal men van geheel fijn gemalen koffie- boonen slechts half zooveel noodig heeft als van grot gemalen om toch evenveel sterke koffie te bekomen En als men de gemalen koffie nog in een mortier lot meel fijn wrijftdan behoeft men slechts van de hoeveelheid die men van grof gemalen koffie noodig heelt Ook bleek hetdat men een even sterken drank verkrijgt ’t zij men op de gemalen boenen liet water op giet en een boven het vuur ziflpijp filtreert. de geurigheid merkelijk sterker dan bij de beide andere wijzen van bereiding. Bij den Gemeenteraad van Sappemeer is in gekomen eene missive van de hulponderwijzers te Sappemeerwaarbij zij kennis gevendat zij de vrijheid nemen den Nieuwsjaardag in de ouderlijke woning door te brengen en des Kerst- vacantie met één dag te verlengen. Na vrij wat discussie over deze ongehoorde zaak werd be sloten met deze missive geen genoegen te ne men en gemelde hulponderwyzers te doen weten, dat zij zorgen moesten Dinsdag morgenden 2den Januariin de school present te zijn bij gebreke waarvan hun ontslag aan den Raad worden voorgedragen, UU6CI door de jbegrootir.gswetten aftehameren is af- 1 keerwekkend. «De tranenwaarmede sommigen de opgebe- ven missie te Rome bespraken, waren krokodil lentranen «De Eerste Kamer heeft nu den eerbied, wel ken zij bij het Volk genootfen'grave gedragen. «Ook hier doen de Pairs hun best om het ver langen op te wekken of te voedendat er een einde worde gemaakt aan de «Hoerenhuizen”, die T vasthouden aan eene zelfstandige roeping blijk- j baar beschouwen als eene overtollige weelde” Z. M. heeft bij besluit van 31 Dec. het vol gende bepaald «Art '1. De Nederlandscke Pharmacopoea door den Minister van Binnenlandsche Zaken ge waarmerkt wordt vastgesteld en het tijdstip van invoering bepaald op 1 Augustus 1872. «Art. 2. De middelen in de Pharmacopoea met een kruisteeken aangeduid, behoeven niet in elke apolheek voorhanden te zijn ras behooren 82!/2 tot het Latijnsche 97J/2 en lot het Germaansche 93 J/2. Z M. beeft benoemd tot betaalmeester te ’s Gravenhage J. H Paehlig, thans betaalmees ter te Rotterdam Te Erfürt is een exemplaar van den bijbel (Latiinsch) bij Gütemberg en Fust le koop. Het behoort aan de Eglise des Prédicateurs. Slechts 16 exemplaren zijn bekend. Daarvan zijn 6 op francijn en 10 op papier gedruktwaarvan dit er een is. Onder die 10 zijn 2 niets meer dan brokstukken. Dit exemplaar is gebonden in 2 deelen en van koperen sloten enz. voorzien. Ge heel compleet is het evenmin als een der be kende exemplaren het mist 1 blad uil hel ie en 15 uit het 2e deel. Een zeer defect en geheel van den worm door- knaagd exemplaar, dat in 1858 te Augsburg ver kocht is, heeft ƒ2350 opgebracht en bevindt zich thans in de bibliotheek le St. Petersburg. poos laat trekken of hel water nog laat opkoken ’t zij door een Alleen is bij gefiltreerde koffi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de v na h<4 i cvc’E’zz 1 volgens net ontwerp der nieuwe rechterlijke Gemeente SA EEK inrichting zullen er 27 arrondissements-rechtban Gezien de missive van den Gommissans des ken zijn. Er zu]len 8 vervallen> a.s Eindhoven> Zutphen Leiden Gorinchem Brielle Goes Amersfoort, en Appingadam. Daarentegen zal er eene nieuwe te Axel worden gevestigd. De rechtbanken, die in hooger beroep kennis nemen van de vonnissen door de rechtbanken in straf zaken gewezen, zijn:’s Bosch Maastricht, Arnhem, Zwolle*s Gravenhage Rotterdam Middelburg, Amsterdam HaarlemUtrechtLeeuwarden Groningen en Assen. Te Enkhuizen is in ’t licht verschenen Weekblaadtje getiteld het Hamertje. Redacteur is de literator Epimetheus en motto is zoo’n middenman wat heb je an ’t Programma is goed gesteld; het «hamert’' inderdaad. Dezer dagen is in druk verschenen hel ver slag der commissie uit de Tweede Kamer om trent de zaak Janssen. Aan het uitvoerig rap port ontleenen wij het volgende. In den aan vang wordt gezegd dat de minister te ver is ge gaan door den heer Janssen voor een Raad van onderzoek te brengen voor het tweede artikel door hem in het Utr. Dagblad geschreven, daar hij voor dat feit reeds door het hoog militair ge- i dicamenten wat de veeartsenijkunde betreft.” verregaande toegevendheid waarvan de minister in de zaak van den Isten luitenant-adjudant Keijser blijkt heeft gegeven. Verder zegt de commissie dat de Raad van onderzoek een inquizitoriaal onderzoek heeft in gesteld naar feilenvreemd aan de zaak waar voor zij was bijeengeroepen waartoe zij echter gebracht is door de bepaalde lastgeving van den minister. Omtrent het stuk dat de luitenant-adjudant op zoo vreemde wijze in handen kreeg zegt het verslag dat de meeste getuigen evenmin als de deskundigen hebben verklaard dat zij het stuk achtten door J. geschreven te zijn. Slechts twee officierenwaarvan een de luit. Keijser was verklaarden dat zij het schrift van den heer J. herkenden. De commissie zegtdat hel haar niet duidelijk is, hoe de minister zich heeft kun nen bepalen tot een bloote afkeuring der hande lingen van den majoor Gisser en den luilenant Keijser ten opzichte van dat stuk daar die han delingen geheel vallen in de bij punt 3 van art. 27 der wet van 1851 bedoelde«gedragingen of daden in het openbaar waardoor de waar digheid van den officiersstand bepaaldelijk wordt aangerand.” Ook acht de commissie de klacht gegrond, dat de zittingen der gedelegeerden van den raad te Leeuwarden hebben plaats gehad, zonder dat aan J. tijd en plaats was opgegevendus in strijd met de wet. Op grond van het bovenstaande stelt de com missie aan de Kamer onder meer voor het ver slag te doen drukken en ronddeelen en een exem plaar daarvan onder dankbetuiging voor de ge geven inlichtingen en de volledige overlegging der betrekkelijke stukken te zenden aan den mi nister van oorlog; en zich te vereenigen met de beschouwingen welke door de commissie in dit rapport omtrent de zaak van den voormaligen kapitein Janssen zijn ontwikkeld. Een lid der commissie kon zich echter met de zienswijze der meerderheid niet in alles ver eenigen en een ander lid zou liever verklaard willen hebben dat het billijk moet worden ge achtdat aan den adressant alsnog een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend en het geleden nadeel hem zooveel doenlijk vergoed worde. De commissie bestond uit de heeren de van Alderwereltvan der Linden Storm ’s GravesandeSandberg en Nierstrasz. ’t Is te hopen, dat de Tweede Kamer, erken nende dat er onrecht is geschied, krachtiger zal handelen dan de meerderheid der commissie haar voorstelt en zooveel in haar vermogen is zal doen, opdat hel onrecht ook worde hersteld. rechtshof was gestraft. Over het eerste artikel hadden de onmiddellijke chefs van den heer J. hel voldoende geacht hem enkel deswege te on derhouden de minister zelfs keurde de hande- ling van dat schrijven zelf niet af, maar vroeg vóór den Ifaliaanschen oorlog Europa uit 56 Sta- alleen inlichtingen over het voorval (gedwongen ten bestond tegen thans 18. De bevolking telt kerkgaan) daarin vermeld. En toch liet de mi- i 301 millioen zielen, op 179.362 vierkante mijlen, nister den heer J, ook voor dat artikel staan voor den Raad van Onderzoek. dat hij daartoe ’het recht had dan is toch de vraag zegt het verslag «of die handeling goed keuring verdient en of het wel juist gezien is zooveel notitie te nemen van een enkel dagblad artikel. Zeker althans steekt de groole gestreng heid hieromtrent betoond, vreemd af bij de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1