GËAIKENTË EN HET AHKOADISSEiihNÏ SNEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IILAD VOOR DE B 1 NNENLAND. -r N G OENSDAG 1872. No. I. S\Ilk I II COURANT houdt vol, zijne stem niet gehoord le hebben. den ontslagen. (Ó7. D) dan elders. al ’t welk begroot is op eene som van 1,071.000 dan gulden. r Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De generaal-majoor F. A. T. Delpratdirec teur van hel materieel der artillerie woidt thans door verschillende bladen doodgeverfd als minis ter van Oorlog. 15 I A I De benoeming van den majoor Gisser tot plaats vervangend militie-cornrr.issaris is eene foutdie geen nadenkend minister had mogen begaan. Daardoor wordt toch het gevoel van recht en ze delijkheid bij het publiek, en vooral bij het Frie- sche, op eene onvergeeflijke wijze ten zeerste ge kwetst. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Versnapering” het veertiendaagsch week- blaadje'van dien naam oppert het denkbeeld een dienstbodenbond op te richten. Alsof er nog geen «bonden” genoeg waren en daaronder veledie gerust ontbonden konden i worden omdat ze niets uitrichten. 3308 ƒ916,07; Oostmahorn 601 o. 525 209,45 8752', o. 9483, 3025,90; Workum 2499, ƒ628,92. Noorder- en van de voltooiing van 1 havenhoofd en van een gedeelte steenen hoofd het bouwen van een gedeelte havenmuur en het leveren van bouwstoffen voor de voortzetting der werken tot verbetering der haven van Harlingen, Uilenspiegel verneemt uit goede bron dat de heeren Alberdingk Thijm en Nuyens zich bezig houden met hel opstellen van een petitiewaar in verzocht zal worden dat bij gelegenheid der feestviering van April a. s. die spijt ons Heiligerlee feest«de nationale1' wordt genoemd aan de Nederlandsche troonopvolger den t>tel van prins van Oranje worde ontnomen. Hun ver zoek zou hierop zijn gegronddat deze titel als afkomstig van den booswichtdie de Neder landen in opstand heelt gebracht tegen hun wel- 3391, ƒ1083,19; Gorre- j tigen souverein Filips II, kwetsend en stuitend is voor der bevolking. Volgens de Fanfullaeen Italiaansch blad heeft de Penirsidar and Oriental navigation Company aan het Italiaansche gouvernement voor stellen gedaanstrekkende om te Venetie een wekelijksche scheepvaartdienst voor Indie en Chi na te organiseren met verminderde vrachtprijzen. De Heraut zegt«We betreuren hetdat de Kamer, niettegenstaande de slem des volks zich zoo luide tegen den afstand van genoemde Kust (van Guinea) verklaart, toch dien afstand heeft doorgedreven.” De stem van welk «Volk” bedoelt dit blad o rijken In Harderwijk en omstreken worden vele dief stallen gepleegd. Sommige zelfs op brutale wijze, zooals die in het postkantoor. De dieven hebben de deuren uitgehaakt en na alles doorzocht te hebben eene som van ongeveer 500 uit het kantoor mede genomen. Professor Vreede geeft weer onrustbarende tee- kenen van leven. Hij doel weer eene oproeping aan vaderlandslievende” nederlandersom met hem Z. M. den koning te verzoekendat H. D. zijne ministers gelaste de, door deze achterge- houden stukkenter zake van de kust van Gui- neaaan den Raad van State te zendenen in allen gevalle de ministers van Staat te raadple gen, alvorens Z. M. de tractaten bekraehtige. Te Groningen heeft men de verregaande bal dadigheid gepleegd om in een der brievenbus sen brandende lucifers en andere brandbare voorwerpen te werpen waardoor zeer vele brie ven verbrand en anderen gezengd zijn. De «vaderlandsche” dichter J. H. Burlage heeft weer een achttal kreupele versregels aan zijn lier ontwrongen, die seen kreet van schaamte en droefenis” moeten beteekenen over den afstand van de kust van Guinea. ’t Moet een verlichting voor den man geweest zijn toen die regels er uit waren De gezamenlijke arbeidersvereenigingen in En geland tellen ruim 850,000 leden hoofden van huisgezinnend. i. een aanhang van nagenoeg 4*/2 millioen personen. De fondsendie deze vereenigingen bij ver schillende credielinstel'ingen belegd hebben, vor men zulk een verbazend kapitaaldat met angst het oogenblik te gemoel gezien wordtwaarop zij opgevraagd zullen wordenten einde ze over te brengen narr een eventueel eigen op te rich ten bank. De timmerlieden vereeniging heeft een jaar- lijksch inkomen van 120,000 g.en een reser vefonds van 99,600 g.die der werktuigmakers een van 1,044,000 g. en een reservefonds van 1,680,000. Sedert 1861 heeft zij aan zieke en ver wonde leden uitgekeerd een kapitaal van 5,508,000 Het gas te Utrecht is zéér goedkoopmaar T schijnt nog duurkoop te zijn, want ’t is zóó slechtdat eenige gegoede ingezetenen weige ren te betalen, zoolang ’t niet beter is. Wij hebben ontvangen vliet Paleis van Justi tie”, onder toezicht van Mr. E. van Lier te Am sterdam dat moet dienen om meerdere kennis onzer burgerlijke-, handels- en strafwetten bij onze burgers te verspreiden en het recht te populari seren door het mededeelen van rechtspraken. Hoe of rechtskennis gepopulariseerd kan wor den op die wijzeis ons een raadsel. De medegedeelde rechtspraken zullen dat zeker niet, want op ééne na heeft men uit allen het rechtspunt weggelaten en alleen de feiten mede gedeeld, en dat nog wel op eene alles behalve populaire, maar zeer dorre wijze, in een leelijken stijl. Bijv.: «daar was op den grond gestort was, en lucifers op den grond lagen” enz. Uit Friesland wordt medegedeeld, dat de plaats- verv. kantonrechter van Dockum een belangrijke Men herinnert zich de historie met de vier Sappemeerster hulponderwijzers, die nog een dag thuis Nieuwjaar wenschlen te houden, doch con- traorder ontvingen. Drie gehoorzaamden doch de vierdeA. R Meijer die zijn eigen hoofdje volgdeis thans door den Raad stante pede In Oostergo lezen wij De gealimenteerden in het Evang. Luth. weeshuis te Amsterdam hebben een feestmaaltijd gehouden, waarbij re genten en regentessen hebben bediend. Hoe liefhoe nederbuigend goed hoe beleefd Men heeft dat zeker al heel christelijk gevonden en menige oude jongejufvrouw heeft zeker bij dal bericht een traan weggepinkt van innige ont roering Men duide ons niet ten kwade als we zoo iels akelig vindeneen nare vertoo- ning van meewaarigheid. Voor zoo’n enkele maal zoo de rollen eens om te keeren en mor gen weer de deftige regenten en regentessen met al de aankleve van die 1 Zoo iets heeft veel van de jaarlijksche voelwasscherij te Rome. Alle maal verlooningEn is dat nu de ware liefde? Waren die feestelingen nu aan hun feestmaal Zekerze at kapte. Alhoewel men den militair niet kende, waren liever niet zoo bespied ge- merkte men toch bij het flauwe maanlicht op De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Amster dam heeft besloten zich ir. zake kapitein Jans sen tot de Tweede Kamer te wenden met een adres, waarvan de conclusie aldus luidt: «Op (aangevoerde) gronden wendt zich de kies vereeniging «Burgerplicht” tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal met eerbiedig verzoek dat het haar behagen moge te verklarendat de wet van den 28sten Augustus 1851 (Siaatsbl. no. 128) bij de behandeling van de zaak van den voormaligen kapitein P. A. Janssen, in menig opzicht verkeerd is opgevat en loegepasten dat het alzoo billijk moet worden geacht dat aan den adressant alsnog een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en het geleden nadeel hem zooveel doenlijk vergoed worde.” dat hij meer was dan gewoon soldaat Het was de le luit. J. H. H. van M., van het 6de reg. inf. alhier; hij heeft zijn misdrijf ten volle be kend doch gaf voor, dal hij om vuur gevraagd had, dat men weigerde, waarop hij driftig ge worden, zijn sabel had getrokkende tegenpartij staat van het De krijgsraad zal thans in deze zaak beslissen. Hetzelfde blad zegt«Buiten haar (d. i. van de hooldcommissie te Brielle) toedoen echter is de feestviering, die door haar geleid zal worden, allengs zoo volstrekt van het algemeen vader- landsch terrein afgedrongendat naar onze over- A* De Democratische Vereeniging te Amsterdam heeft besloten tegen 1 April door het geheele land een petitionnement te organiseren ter in voering van hel algemeen stemrecht. De Staats-Courant bevat een s verkeèr en de opbrengst van den rijkstelegraaf gedurende het jaar 1871. Daaruit blijkt dat het getal verzonden berichten heeft bedragen 1,468,070 en dat der ontvangene 1,479,450. De opbrengst was voor het binnenlandsch verkeer ƒ367,969,02, voor het internationaal verkeer ƒ205,926,02, te zamen ƒ573,895,04. Het getal verzonden en ontvangen berichten alsmede de opbrengst der kantoren in deze pro vincie was als volgt: Bolswardv. 2562 o. 2708, ;833,33y2; Dockum: v. 5207, o. 5749, ƒ1972,22; Dragten v. 1247, o. 1449, ƒ398,63; Franeker: v. 3363. o. dijk: v. 1110, o. 1117, ƒ314,02; Grouw: v. 1316, o. 1767, ƒ895,14; Harlingen: v. 15,517, o. 18,843, ƒ7607 Heerenveen v 4878,0.5042, ƒ1528,64; Jourev. 8230, o. 2779, ƒ732,50; Leeuwarden v. 25,439, o, 27,752 9202,57 ‘/2; Lemmer v. 2957, o. I (1 Mei geopend) v. Sneekv. v. 2039, o. ware liefde zorgt er voor, dat de kan toevertrouwen.'’ beweldadigde hel nooit gevoelt dat een ander Zorgt er voor men- 1°. schenvrienden dat hij, wien ge goed doet, nooit iets merkt. Overlegt dit in uwe harten, o r’jbun der aarde en regenten I Een der officierendie betrokken is bij den bekenden aanslag in den Haarlemmerhoutis van zijne betrekking als instructeur bij den hoofdcursus der cavalerie ontheven. Het Deventer Zondagsblad bevat midden op de voorkant, tusschen twee lijnen, de volgende zeer juiste reclame «Men herinnert zichdat de heer Roorda van 1, Eysinga in het Deventer Weekbl. Bn. Sloet van I de Beele beschuldigt van de hand te hebben ge- had in een betaalden moordaanslag op Roorda’s leven. Op die beschuldiging, die publiek is uit- I gebrachtdiende een publiek antwoord te volgen. P' Dat is echter nog niet geschied Uit Deventer wordt geschreven «Uit het verslag der gezondheids-commissie te dezer stede blijkt, dat nog altijd op onge hoorde wijze partij wordt getrokken van de ar moede van sommige bewonersdoor onbewoon bare perceelen te verhuren. Hel Deventer Zon dagsblad zal, wanneer in dien toestand niet spoedig gunstige verandering is te bespeuren de namen dergenen die zulke woekerwinsten trekkenpubliek maken,” Wij gelooven dat vooral ook in die gemeenten waar geen gezond- heids-commissiën gevestigd zijnzulk soort pu- blicatiën niet overbodig zouden zijnal willen we daarmeê ook nietdadelijk beweren, dat het getal huisjesmelkers in Sneek bijv, grooter is dan elders. j beslissing heeft gegeven over de vraag wie lid - I der kerk is. De vraag komt in die mededeeling Den 26 Jan. a. s., zal te Leeuwarden de aan- voor, maar de beslissing is achterwege gelaten, besteding plaats hebben van den aanleg van het Een niet-jurist althans kan haar uit die mede- het Zuider- deeling onmogelijk opmaken. jje uitvoering van het blad is zeer net en zoo het inwendige een weinig op het uitwendige ge leek zouden wij de lezing van het blad wellicht kunnen aanraden. Zooals de inhoud thans is mogen wij zulks niet, en wij twijfelen er ook zeer aan, of het vPaleis van Justitie” le vensvatbaarheid bezit. De Pr. Noordbr. en ’s D. Ct. bericht het vol gende In den avond van 20 December 11. had op den straatweg tusschen Loon op Zand en Kaats heuvel een treurig voorval plaats. Vier jonge lieden kwamen per rijtuig van Tilburgtoen eensklaps door een onbekend militair het paard bij den teugel gegrepen en bijna dwars op den weg gezet werdmen gebood hem hel paard los te laten, en toen hij aan dit bevel niet wilde gehoorzamentrachtte men hem door zweepsla gen daartoe te dwingen daarop trok de militair zijn sabel en begon die wild en woest door het rijtuig heen te zwaaien, met het ongelukkig ge volg dat hij C. v. d. W. van Kaatsheuvel een niet erg gegeneerd i sabelhouw in de hand toebracht en een vinger at kapte. Alhoewel men den militair niet kende, i tuiging geen man van onze richting zijn gave aan weest. I de Brielsche hoofdcommissie k.... En als men nu vraagt waarom, dan geeft de zich tot hem neerbuigt, eerlijke Dr. Kuyper daarvoor als reden op: t" omdat de R K. «zonder onderzoek” de gods-* dienstige hartstochten in beweging hebben ge bracht en 2° omdat de radicale heeren (vrage: welke den len April willen maken tot eene verheerlijking van hun revolutionaire beginselen; 3°. omdat de hoofdcommissie geweigerd heeft te gehoorzamen aan des Herauts bevel om het mo nument te laten varen. Men proeft hieruit de goede trouw van Heraut en tevens zijne waarheidsliefde. Wat de Heraut gaarne op 1 April gezien zou hebbenis eene herhaling van de Aprilbeweging niet zoogenaamd tegen de R. vóór 19 jaren, nu niet zoogenaamd tegen de R. K.maar tegen anders dan zij denkende prote stanten; geen papen-, maar ketterjacht, onder eene geuzen-leus. Dat is aan de fractie van den Heraut misluktvan daar die terugtrekking. De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1