BUITENLAND. FEUILLETON. ui. De regeering en de vertegen- OVERZICHT. I D E Ik ben meermalen getuige geweest i over I Bun Of was, ge indien ik het huwelijk hem bepaald belettezou geluk in den weg stond.” aan d In dochti lijk ai onhar het w dat zi als ik Het mogel kunne de zo op de daad gen der b rouw Mei naam pen v tot w was 1 Ik om, rr die zi zien, i den v Ma: Zoi Spanj Om ontw; geldh wape „ebrt van haar de toe- Ik heb gisteren het middagmaal gebruikt een oud-deken der orde van advokaten VOORVALLEN EN ONTMOETINGEN OP EENE REIS TER ONTDEKKING VAN EEN STUK VALSCHE MUNT. mannen en 248 vrouwensamen 513 terwijl vertrokken zijn 215 mannen en 258 vrouwen samen 473. De bevolking 4688 mannen en In dag 2 den van i bepaa hoofd Ik turda; «Di Wat De uitnoc gelijk envirc uilgen Wa met een li dat d een d geant’ comiti en d; Burge Wat ken ii Burge niet v Mijnhi eenmi voor I ster r zigte Ik wel v vind de be breng ik bij een 1 staan, zonde; meest' aan g gen. Dit mij te do droeg ontbri geesti; door, Dat n liefde maar zijn sl der d had n stellig ik me grijpe gemei lingen Aan den hoofdredacteur van hetzelfde blad (’t Vaderland') wordt door den kapitein der Grena diers, W. J. Stolkert, een open brief gericht, snaar aanleiding eener weigering door de redac tie van dat Nieuwsblad, om onder de singezon den stukken” een ongeteekend artikel op te ne men getiteld Het rapport was op 31 December 1871 5086 vrouwen totaal 9774. bij naast mij zat een neef van hemdie geestelijke is een man van veel kennis en vol geesten een alleraangenaamst tafelgenootniettegenstaande hij zeer geloovig moet zij.nnaar men zegt. Men houdt hem voor oprecht en dat hij een 1 laar zou zijn daarvoor zijn geen bewijzen. S N E E K 30 Januari. In 1871 zijn in deze gemeente geboren 136 van hel mannel. en 170 van het vrouwelijke ge slacht te zamen 306. Overleden 113 van het mannel. en 87 van het vrouwel geslacht samen 200. Gehuwd 80 paren. Er hebben zich in de gemeente gevestigd 265 Verleden Donderdag is er een vierde adres naar den koning gegaan betrekkelijk den afstand der kust van Guineaonderteekend door het voormalig kamerlid Sloet, Mr. Rengers Hora Siccama van Farmsumeenige aanzienlijke inge zetenen van ’s HageUtrechtsche studenten in de theologie en eenige Utrechtsche oude vrouw tjes te zamen uitmakende 34 personen «begaan met het lot der Elmineezen.” De hoogste prijs, groot f 30,000, in de Weer- baarheids-loterij is ten deel gevallen aan N°. 46 van serie 529. Te Utrecht wordt verzekerd dat het gelukkig nummer behoort tot de loten welke niet uitgegeven en door de Weerbaarheid voor eigen rekening gehouden zijn. Zaterdag avond zijn tot half 9 uren 4500 nummers ge trokken en toen is de trekking verdaagd tot he den (maandag). De prijs van 20,000 is Zater dag niet uitgekomen. dringend noodzakelijke hervormingen ondernemen, die op Pruisen’s stelling in het Duitsche rijk niet anders dan eenen gunstigen invloed kunnen uit oefenen. Oostenrijk heeft zijn grooten dichter Grill- parzer verloren en hem Woensdag jl. op indruk kende wijze de laatste eer bewezen. De begra fenisplechtigheid was schrijft men zóó waardig en eerbiedig, als waarop slechts een dich ter aanspraak maken kan, wiens verlies door het gansche volk wordt betreurd. De Belgische tweede kamer hield zich in de atgeloopen week nog onledig met beraadslagin gen over de inrichting der staatsspoorwegdienst die reeds zoolang aanleiding gaf tot velerlei klach ten. Intusschen bestaat er weinig hoop op ra- I dicale verbeteringalhoewel 16 millioen fi s door j de kamer ter verbetering der dienst is toege- staan. In Engeland gaan weer stemmen op voor het neutraal onderwijs. Te Manchester werd de zer dagen eene conferentie gehouden van 1600 afgevaardigden van non-conformisten. Met eenparige stemmen is de resolutie aangeno men waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken dat op de openbare scholen uitsluitend neutraal onderwijs zal worden gegeven en dat verschil van godsdienst geen hinderpaal zal op leveren voor de toelating aan de hoogeschool. Van de doctorendie den prins van Wales hebben behandeld is dr. Wiliam Gull tot den adelstand verhevenen heeft dr. Lir William Jenner de versierselen van de Bath-orde ontvangen. In Engeland hecht men vrij wat aan die din gen. In Denemarken begint men er anders over te denkener gaan daar althans stemmen op tegen die dwaasheden. Bij het deensche Volksthing toch heeft de heer Berg een voorstel ingediend, strekkende tot afschaffing van de adellijke titels en de ridder orden. Volgens bedoeld voorstel zou het voort aan aan eiken Deen verboden zijn een adellij ken titel aan te nemen en onderscheidingsteeke- nen van ridderorden te dragen zoowel binnen- landsche als buitenlandsche titels en dokoratiën. Personen die adellijke titels bezitten zouden ze - mogen voeren tot hun overlijdendoch ze niet mogen overdragen op hunne kinderen. De deensche adelwelks hoofddeugd ook al nooit de nederigheid was, zal zeker nog al eenige bedenkingen hebben legen dit ontadelend-voorstel. Uit Rome schrijft men dat de groote kwes tie d:e thans op het Vaticaan aan de orde is de benoeming van nieuwe kardinalen geldt. Ook houdt men zich meer en meer bezig met de vraag welke maatregelen zouden moeten ge nomen worden indien de Paus eens onverwachts, kwam te overlijden wat zeer gebeurlijk iswant de H. Vader is oud. Het consistorie bestaat thansop geringe uitzondering nalouter uit Italianen, en er zijn mogendheden die niet gaar ne de kerk geheel in hun macht zouden zien. Misschien hebben ze daarvoor gegronde redenen. Koning Amadeus heeftmeent men een fout begaan, toen bij de S p a a'n s c h e Cortes ontbond. In de vergadering van dit wetgevend lichaam waar van dit koninklijk besluit werd kennis gegeven, ging het in elk geval alles behalve kalmpjes toe. Een afgevaardigde riep De Koning heeft het verdrag met het Volk verbroken door een Mi nisterie te behouden uit de partij die geslagen is! Ons blijft niets anders over dan onze toe vlucht te nemen tot de barricades I uit Parijs gehaald en bij zich in huis genomen. Martha men noemt het meisje ook Mariet- je heeft in het huis van hare grootmoeder de vreugdedie er altijd afwezig wasniet weten te brengen. Een weinig wildzeer stil, en om zoo te zeggen volslagen ongevoelig in de eerste dagen, voor de liefkozingen en zorgen van Johanna voor haar, sprak Martha geen woordof het moest zijn om naar haren vader terug te kee- ren. Hoewel hij voor ieder ander norsch en barsch wasmoet hij voor zijn kind toch lief zijn ge weest naar men zegt. «Noemt mij zeide Johanna meer dan eens noemt mij met meer recht dan ooitmoeder Hopeloos", wanhopig als zij was over het mis lukken van al haar pogen om het kleine meisje aan zich te verbinden. «Ik mag doen wat ik wildat kind zal nooit van mij gaan houden. Men moet geloóven, dat haar vader ’t haar ver boden heeft, en ach! hoe stipt gehoorzaamt zij hem Het was altijd dezelfde klacht en hetzelfde ver driet. Eenstoen ik als naar gewoonte naar Martha ging ziendie bij hare komst op het dorp ai lijdende geweest maar nu geheel ziek was herhaalde Johanna Jouvenel mij hare smartelijke ondervindingen met dat kind. Zij was van de commissie uit de Tweede Kamerin zake het niet eervol ontslag van den voormaligen Kapitein Janssen.” Die openbrief verdient daarom reeds de atten tie van het publiek, omdat het militaire element tot nu toe vrij wel een mysterieus stilzwijgen be waarde over deze geruchtmakende zaak. Of de oorzaak daarvan te zoeken is in kinder achtige vrees of in iets anders, laten we in ’l midden. Misschien verspreidt deze brief daarover wel eenig licht. Misschien ook komen we indien ’t der moeite waard is na lezing daarop terug. Valparaiso had onlangs eene werkstaking on der de doctoren. Er werd evenwel beweerd dat ze niet lang kon durenmaar spoedig zou geëindigd zijn wijl de heeren medici ontdekten, dat het aantal zieken sterk afnam. Als ’t waar was zou zóó’n werkstaking niet onvoordeelig zijn voor ’l algemeen. De jongste parlementaire crisis schijnt in F r a n k- r ij k nog niet geheel te zijn uitgegisten niet zonder bezorgdheid ziet men de toekomst te ge- moet die spoedig nieuwe conflicten zal kunnen brengen tusschen Thiers en de Nationale Verga- uijucugcwuun luwcueciu up dering. De eerste blijft zijn staatkunde handha- vreemde schepen aangevoerd venalthans van deze te wijzigen schijnt hij ze afkomstig zijn uit Franse even ver verwijderd te zijn als vroegeren de meerderheid in de Nationale Vergadering schijnt evenmin gezind om hare overtuigingen aan Thiers ten ofler te brengen. DJ’ai mes idéés’’ zeggen beide en ze meenen aan die dingen te moeten vasthouden misschien ook niet ten on rechte. Intusschen is de uitwerking van den pas door leefden crisis bij de verschillende partijen zeer verschillend De een wenscht nu den tegenwoordi- gen president gedurende zijn leven met die waar digheid te bekleeden de ander wenscht een be kwaam man naast hem of liever onder hem te zien benoemd met den titel van vice-pre sident, die de plaats van Thiers zou kunnen in nemen, als ’t manneke weer vroeger of later den kop in den nek smijt en boos wegloopten weer anderen zouden zich liever van daag dan morgen van den tegenwoordigen president ont slagen zien. Algemeen vertrouwen op het tegenwoordig hoofd van staat en op de tegenwoordige regee- ring, bestaat er nog volstrekt niet, en degeheele binnenlandsche politiek van Frankrijk heeft nog veel weg van eene babijlonische spraakverwarring. Wanneer en waardoor het wankele gebouw vastheid zal krijgen blijft nog een vraag die de toekomst wel zal moeten oplossen. Dat in de Nationale Vergadering ook niet altijd de bezadigheid en het gezond verstand het pre sidium hebben is bekend. De dwaasheden die zoo successivelijk reeds in dat wetgevend li chaam zijn voorgevallen bewijzen dit. Nog onlangs had de afgevaardige Brunei, de dolligheid voor te stellen om bij eene plechtige verklaring en door het bouwen van een tempel Frankrijk aar. God toe te wijden en Christus als Heer te erkennen. De «geachte” afgevaardigde werd niet in ’t dolhuis gebracht, maar zijn voor stel in handen eener commissie gesteld. Die com missie was naïf genoeg, zeker na langdurige over wegingen enz., als haar oordeel uit te spreken, dat bedoeld voorstel in de vergadering buiten beraadslaging moest blijven. Een wetsontwerp dat ook weer veel bestrij ders vindt, vooral buiten dat wetgevend lichaam is thans bij de Nationale Vergadering in be handeling het is het wetsontwerp betreffende de scheepsvaartrechten. Bedoeld ontwerp heeft de strekking: 1. om hel bekomen van Fransche zeebrieven voor een buitenlandse!» schip aan een hooger recht te on derwerpen dan thans daarvoor betaald wordt 2. om den invoer onder buitenlandsche vlag te onderwerpen aan een recht hetwelk bij den in voer der zelfde goederen onder de Fransche vlag De havenwerken te Harlingen zijn aangenomen door de hh. D. Volker te Dordrecht en A. Vol ker L.zn. te Sliedrechtvoor ƒ914,600, d. i ƒ156,400 beneden de begrooting. Er waren 10 billetten ingekomen w. o. het hoogste van J. J Bekker xe Lent ad. 1’200 000. ERFENIS VAN MARIE. Één kind is de vrucht geweest van het huwe- huiche- 1 lijk van Malchus Petersen met de dochter van Johanna Jouvenel, zooals moeder Hopeloos heet. Toen hij mijn naam vernomen had, en wij ge l*~-Z~'"Z~ Z- daan hadden met etenvroeg hij mij of ik niet verdriet en van hare bezorgdheid komsttoen zij toegegeven had aan de begeerte van den man, die de beul harer dochter werd. «Hij is niet kwaad zeide zij eens tot mij en toch boezemt hij mij angst in. Maar wal kan ik er aan doen Zij zijn twee tegen ik een van mijne dochter met zij zeggen dat ik haar Sinls acht jaren ben ik haar vertrouwde ten aanzien van de vrees en goede gezindheid welke zij voor haar kleinkind koestert, dat zij nogtans slechts ééne enkele maal heeft gezien dat is twee dagen nadat het geboren is en zij naar Parijs is gegaan om het ten doop te houden. Te weten dat haar arm kleinkind moederloos was en hel niet te kunnen zien of te verzorgen, was voor de goede vrouw zulk eene gemoedspijniging, zulk een gemis, dat, toen zij de beschuldiging van Mal chus Petersen vernam, en tevens, dat hij naar alle waarschijnlijkheid zwaar gestraft zou worden, hare eerste beweging een vreugdekreet was. «Hij zit in de gevangenis zeide zijik kan nu mijn kleinkind gaan bezoekenals hij veroordeeld wordtdan zal ik het recht krijgen het bij mij te nemen. God geve, dat ik het bij mij krijg En inderdaadzoo is het geschied. Johanna Jouvenel heeft het kind van den veroordeelde de advokaat was, die de moeielijke taak had ge had van Malchus Petersen te verdedigen. Op mijn bevestigend antwoordvertelde hij mij het volgende «In het dorpwaar ik pastoor benwoont eene arme oude vrouwdie de dorpelingen in de wandeling Moeder Hopeloos noemen De har de levensondervindingdie zij sedert hare prille jeugd heeft opgedaanmaken dien bijnaam tot een juiste. Alle voorvallen alle rampen alle zedelijke fol teringen, die eene familie kunnen overkomep, kortom de ►eene ellende na de andere, had deze vrouw uit te slaan gehad. Na haren zoon ha ren man en hare moeder verloren te hebben bleef haar eene eenige dochter overeen man die beloofde het meisje gelukkig tt/maken vroeg en kreeg deze tot zijne vrouw. Twee jaren la ter was het arme beminnenswaardige schepsel van kommer en verdriet bezweken. Die man welke als een uitvaagsel beschouwd moet wor- a j den, heet Malchus Petersen veroordeeld we- gens het maken van valsche munt. zou worden geheven, en 3 om den invoer van i veilamd worden. De regeering en de vertegen grondstoffen uit Europesche entrepots te onder- woordiging kunnen nu weder met nieuwen moed werpen aan een recht, hetwelk bij rechtstreek- schen invoer der zelfde sloffen uit de landen van productie niet zou geheven worden. Deze drie maatregelen zouden naar het oor deel van het Journal des Débats en van ande re voorstanders der handelsvrijheidgroote af breuk aan ’s lands volkshuishoudelijke belangen doen en slechts eene luttele batehoogstens eenige millioenen frs. voor de schatkist opleve ren. Ook bij verschillende mogenheiddie door handelstraktaten met Frankrijk verbonden zijn vindt dit wetsontwerp veel afkeuring Intusschen heeft de Vergadering Vrijdag j. 1. het eerste artikelbepalende de heffing van een buitengewoon invoerrecht op koopwaren door behalve wanneer afkomstig zijn uit Fransche koloniën, met 406 tegen 265 stemmen aangenomen. Het ontwerp van militaire reorganisatie, schijnt de regeering ook nog al wat hoofdbrekens te kostennog altijd toch is dat ontwerp niet aan De Parijsche politie heeft een zeer net gekleed en krachtvol oud man, geboren in 1793gevan gen genomen die van zijn prilste jeugd af aan niets anders heeft gedaan dan zakkenrollen. Hij heeft nooit iets anders geleerd en nooit van iets anders geleefd. Alle overige diefstallen noemt hij misdadig. de Nat. Vergadering voorgelegd; men meent dat de openbare beraadslaging hierovergevolgelijk niet vóór April kan aanvangen. We vinden dit nog niet zoo heel erger is zeker wel wat nuttigers af te doen en waaraan den voorrang dus wel mag worden toegekend. De bekeerings-reis van generaal Cathelineau waarvan we onlangs hebben melding gemaakt, schijnt weinig vruchten te hebben opgeleverd. De zaak van «troon en altaar” schijnt er niets door te hebben gewonnen terwijlbehalve de sla gen die rechts en links zijn uilgedeeldtwee lands-ambtenaren de «gebroken glazen” betalen. Een maire en adjunct-maire toch zijn in hun ne betrekkingen geschorstde eerste omdat hij den generaal te veel verheerlijkte in een aanspraak; de andereomdat hij hem te veel aan zijn lot overliet en de toen plaats gehad hebbende wan ordelijkheden niet genoeg voorkwam en beteu gelde. De generaal heelt dus de voldoening een vrijwillig en een onvrijwillig martelaar voor zijn zaak te hebben gemaakt. Het Pruisische huis van afgevaardigden zalschrijft men met zijn voorgenomen taak niet gereed komen gedurende deze zitting, men te veel met werkzaamheden overladen of te veel tijd verbeuzeld heettwordt niet meld. Het aftreden van den vorigen en het optreden van den nieuwen minister van eeredienst en on derwijs, levert nog altijd een rijke bron van be schouwingen voor de duitsche bladen. Von Müh- ler’s verleden moet nog altijd weer de reveu pas seren en niet altijd is de getuigenis die men van hem aflegtloffelijk. «Hij heeft zoo schrijft men «lang en streng geregeerd; hij is gehaat geworden maar hij wist zich te doen gehoorzamen.” Intusschen wordt hem evenmin den lof onthouden dat hij aan zijn beginselen getrouw gebleven is. Zijne staatkundige richting was evenwel verouderd en paste niet meer in ’l kader van den nieuwen tijd. Von Mühler was als ’t ware de belichaming van het kerkelijk en staatkundig piëtisme hetwelk jaren lang door het pruisische hof in bescherming is genomen En wat nu de nieuwe minister Falck aanbe langt Algemeen is men van gevoelen, dal zijn taak niet gemakkelijk zal wezenmaar naar al les wat men van hem verneemt is hij daartegen opgewassen. Het bestuur op het gebied van eeredienst en on derwijs zal niet langer door inwendige tweespalt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 2