TFTM e EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE NIEUWS- BINNENLAND. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1872. No. 11. K, f. L'lJiRLARL WOENSDAG Bekend in akin g. Beken (I in akin g. i HET ONTWERP VAN WET OP DE RECH- TERLIJKE ORGANISATIE. 4)1. u— MP S Ilk I K COLIRAN 11- I at te oogen b.. i i i Veel nieuws geeft het Ontwerp nieten toch I L I .35 ,35 ,9 .5A eft ST fe te Deze CO ÜRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken’ de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. j van werkzaamheden. in drie kamers verdeeld twee voor civieleeene voor strafzakenen het personeel vermeeiderd met een vice-president en vier raadsheeren. Hij zal alzoo zijn samengesteld uit 1 pres, ad ƒ8000 (onveranderd)2 vice-pres. 5,500 5000) 17 leden ƒ5000 (4 500), 1 proc.-gen ƒ8000 2 adv.-gen. ƒ4,500, 1 griff, 3,500 en subsi-gr. 2000. De uitgaven voor de Piechterlijke Macht zullen te zamen bedragen 1’039.350 als H. R. 128,500, Rechtb. ƒ682,200, Kant ƒ228,650; op de be groeting van 1871 is er ƒ1,038.100 voor uitge trokken. 8 Februari en zoo noodigvolgende dagen Brengt zulks door deze ter kennis der ingeze tenen. Sneek3 Februari 1872. De Burgemeester, IIAMERSTER DIJKSTRA. gelijken op elkandermaar verschillen van na bij bekeken hemelsbreedbijzonder is dit het geval, als het op het recht aankomt. Van een minister, die zoo goed jurist is als Mn. Jolles, die zoolang in de praktijk verkeerd heeft, en zelf zooveel zaken te beslissen heeft ge hadwas waarlijk niet te verwachtendat hij zulk een verkeerd stelsel zou voorslaan. De door hem aangebrachte argumenten er vóór alle civiele appellen komen krijgt dientengevolge meer te doen want de afschaffing der cassatie in het burgerlijk geding, weegt, wat drukte be- uiciui treft, volstrekt niet op tegen de voorgestelde uit- bij groote uitzondering uit het Kanton, waar hij breiding van werkzaamheden. Daarom wordt hij recht spreekt, afkomstig is. Dat de hh. Strens en Olivier ’s ministers stelsel verdedigd hebben, bewijst ook al niets er voor. Een stelsel is niet goed omdat Jan Piet of Klaas hel zus of zoo genoemd hebbenmaar het moet goed uit zich zelf zijn; dat in het Ontwerp is juist uit zich zelf slecht. In moeielijke gevallen kan de Kantonrechter, zegt de minister de jurisprudentie raadplegen die schier geen controverse onbeslist liet. Wij zeggen: dat kan en behoort hij altijd te doenzoo er eenig dubium of verschil bestaat maar de jurisprudentie als basis zijner uitspraak te nemen, dal mag hij niet, want dan zou hij doenwat de papagaai doet napraten. Het tweede gedeelte van ’s ministers argument is niet juist. De jurisprudentie heeft alleen die controversen beslistdie zich hebben voorgedaan, geene andere. Wij hebben kapitein Stolkert’s geschrift ge lezen en ons verheugd geen officier te zijn, indien namelijk hetgeen genoemde officier zegt, het ge voelen van de meerderheid uitdrukt. De 12 van de 17 bladz., waaruit het geschrift je bestaat, die hij wijdt aan zijne kwestie met het Vaderland" laten wij daarzij hebben met de zaak van Kapt. Janssen weinig gemeen. Al leen dit merken wij er in op zij rieken naar den stalwaarin de tegenwoordige kapitein en (meenen wij) voormalig adjunct-paardenarts Stol- kert langen tijd heeft vertoefd. Stolkert vraagt, welke de reden kan wezen, dat er aangaande de jANSSEN-zaak nog geen slem uit ’t leger is gehoord, en na ’t een en ander als mogelijke gissing te hebben opgegeven zegt hij dat de oorzaak daarvan deze is »de overtuiging die bij het gansche leger bestaatdat zoowel het belang van het leger als dat van een beschuldig den officier veilig kan worden loevertrouwd aan eiken wettig geconstitueerden raad van onderzoek, ook zelfs (let wel op) al laat de interpretatie der wetdie tot het samenstellen van zulk een raad bevoegdheid geeftnu en dan te wenschen over en al wordt ook door allen erkenddat eene herziening dier wet dringend noodzakelijk is tot het verkrijgen van betere waarborgen voor hare juiste toepassing.” Is dat nonsens genoeg in één zin Niet Welnu dan: indien kapitein Janssen gerehabi liteerd wordt, zegt St.: adat die gewenschte re habilitatie slechts zeer tijdelijk zou zijn, en dat ieder Minister van Oorlog zeer spoedig door de algemeene opinie van het leger(?) genood zaakt zou zijn met afwijking van het »n o n bis in idem” den delinquent andermaal voor een raad van onderzoek te brengen,” wel te verstaan voor hetzelfde feitwaarop rehabilitatie is ge volgd. Nu zal ’t wel genoeg zynwant behalve non sens hebben wij tevens eene groote mate van stupiditeit. Mein Liebchen was willst du mehr Wij weten niet, of St. inderdaad zjjn over tuiging uitspreektmaar hoe ’t zijn njogewij achten het gelukkig dat Nederlandsche brochu res weinig buiten Nederland gelezen worden, want, waarlijk, zoo zulks het geval ware met St. ge- tein welke hij ingeschreven is, tenzij hij gee ne verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. j Hij die bij de Zeemachtbij het Leger hier i te Landeof bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediendwordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienstbehalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend een ge- tuigschrift heeft ontvangen inhoudende dat hij zich gedurende zijn dienstlijd goed heeft gedra gen. Hij kan heeft hij dit ontvangen lot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 2den Februari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. In de zaak der Kantonrechters brengt hel Ont werp wel weinigmaar toch eenige verande ring. Vooreerst wordt hunne rechtspraak uitgebreid tot een maximum van drie in plaats van twee honderd gulden. Daar zal wel niemand iets te gen kunnen hebben. Vervolgens wordt hun de berechting var. ge schillen over het bezit en de daaruit voortvloeiende gevolgen opgedragen. Niet altijd zijn deze even moeielijk, maar het bezit levert nogtans de allermoeielijkste rechts- kwestiën op, die aan de bekwaamste juristen ruime stof tot overdenking opleveren en inder daad onderwerpen van studie zijn. Deze nu ter beslissing op te dragen aan den alléén-rechtspre- kende Rechter is, dunkt onswel wat heel kras. De minister verdedigt die opdracht met te be weren, dat in de meeste gevallen de possessoire actiën niet moeielijk zijn. Wij geven zulks gaarne toemaar naast dat meerendeel van gemakke lijke blijft er dan nog altijd een minderdeel van moeilijke kwesliön over. De grond tot afkeuring van ’s ministers stelsel blijft dezelfde. Hij voert verder aan", dat de kennisneming van possessoire kwestiën door den lokalen Rech ter zeer gewenscht is en om de op zich zelf wei nig beteekenendemaar daarom niet minder be lemmerende inbreuken op de uitoefening van het eigendomsrecht, door minnelijke tusschenkomst of door eene spoedige rechterlijke beslissinguil den weg te ruimen. Wij kunnen met den besten wil der wereld niet begrijpenwaarom de lokaliteit van den Kantonrechter hier wordt aangehaald. Het ar gument zou eenige beteekenis hebben zoo in elke gemeenteof juister gezegd op elk dorp of gehucht een Kantonrechter ware. Zoo een kon met de lokaliteit bekend zijnmaar hij, die in de hoofdplaals van het Kanton woont kan onmogelijk lokale kennis van het geheel heb ben. Wien zal het toch in de hersenen komen bij den Kantonrechter bijv, van Heerenveen lokale ken nis te vooronderstellen van de 37 dorpen in zijn rechtsgebied gelegen? Hierbij komt nog dat de Kantonrechter s lechts Als N.-Braband 11 (thans 19), Limburg 8 (10), Gelderland 11 (22), Overijssel 12 (13), Z -Holland 13 (25), Zeeland 8 (12), N -Holland De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK, Gelezen hebbende een schrijven van den heer Landmeter bij het Kadaster d d. 1 Februari 1872 no. 73, waaruit blijkt, dat die Ambte naar voornemen jsde opmetingen voor het Kadaster in deze gemeente te verrichten op den voor haar als vrijwilliger wordenzijn bepaald op eene premie derd guldenin eens te voldoen na goedkeuring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomenmoet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschiktmin stens 1,56 meter lang, op den 1 sten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben tot op het tijdstip der oplre- ding aan zijne verplichtingen ten aanzien var. de Militiezoover die te vervullen warenvoldaan, en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischlen met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, schreeuw van eigenbelang zoekende petitionarissen. Petitiën zullen er natuurlijk in grooten getale tegen ingediend worden door die personen of vertrouwen in de bekwaamheid of geschiktheid plaatsenwelke door de afschaffing lijden. Door i z hartig voorbeeld gegevenhoe een Jan Salie- j geest, een bekrompen egoïsme, vijandig is aan de behartiging van hel algemeen belang. Ook adressen van een ander en meer eerlijk gehalte verwachten wij dat tegen het Ontwerp zullen ingediend worden en wel door de voor standers van Rechtbanken van Koophandel en rechtspraak in strafzaken door Gezworenen. Ook wij zijn van gevoelen dat beide die in stellingen zooveel voor zich hebben dat het niet opnemen er van in onze Wetgeving door de Ver tegenwoordiging wel en nauwkeurig mag gewo gen worden. BURGEMEESTER en de Gemeente SNEEK, Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17- De Hooge Raad, bij wien zooals wij zagen1, den December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op: zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te tredenom zich daartoe bij hen aan te ge ven ter Secretarie der gemeentetelken voor middag van 9 tot 12 uren. De voordeelen die in deze Gemeente aan het haar als vrijwilliger optreden verbonden van hon- de finale Zutphen is reeds het onvaderlandslievend en arm- der Kantonrechters daar hij anders hen niet voor vijfjaren, maar voor hun leven, gelijk de ove rige Rechters zou wenschen te benoemen. Zeer goed achten wij daarentegen de bepaling.dat de Kantonrechter kennis neemt van de vordering tot van-waarde-verklaring van een gelegd beslag ter verzekering van de voldoening aan eene lol zijne bevoegdheid behoorende hoofdvordering, ter zake waarvan het beslag gelegd is. WETHOUDERS van Bij de bestaande Organisatie zijn er 150 Kanton rechters volgens de voorgestelde zullen er 102 komen De emolumenten des Kantonrechters worden opgehevendoch de bezoldigingen verhoogd als volgt: le klasse Kantonrechter ƒ3000, (thans 1,200); 2e ƒ2,400 (900); 3e ƒ1,800 (800) 4e ƒ1,200 (700); 5e ƒ1000 (600). De Griffiers behouden hunne emolumenten en tegenwoordige bezoldigingen. Bij elk Kantongerecht wordt een ambtenaar van het O. M benoemd op een tractement van ƒ1,200 Dit is eene groote verbetering in het bestaande. Meest overal is waar het kan de com- missaris van politie belast met de functiën van het O. M.en in de meeste overige gevallen ie mand, bijna even ongeschikt er toe als deze. Voor een ambtenaar van het O. M. is het een eerste vereischte, dal hij, benevens menschenken- niseen goed dóórzicht heeft, en de Wetten, Reglementen en alle verordeningen tegen welker overtreding straf bedreigd isgoed en grondig kent. Dit vereischt veel studie en gron- dige studie ook welke van de bestaande amb tenaren niet kan gevorderd worden en zij dan ook hoogst zelden bezitten. V moet ons oordeel er over gunstig zijn want het 1 slechts als vrijwilliger toegelalen voor de Gemeen- verbetert in menig opzicht het bestaande, groo- tendeels door, wat kwaad bevonden is, schaffen. Wij wenschen daarom dat het in de der Volksvertegenwoordiging genade moge vinden en dat deze zich niet zal laten afschrikken van 1 de aanneming er van door een kleingeestig ge- bewijzen trouwens ook niets. Maar er is meerde minister zelf stelt weinig i zegd er is meer gelijk dan eigen. Vele zaken j ningen 6 (7), Drenthe 4 (3). Hij, die voor de Militie is ingeschrevenwordt mocht gehouden worden dan zoude de vreem-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1