GEMEENTE EN EET ARRONDISSEMENT SNEER. NiEEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE BINNENLAND. 1872. Z E V E N-E N-T WIN T I G S T E J No. 13. 14 FEBRUARI WOENSDAG Kennisge vin !i- W. ie SNEEKER COUR. ANT in, verschillig op welk gebied dat wordt aangetroffen. i zamelt. i I van aS Maar er bestaat ook die zeer donkere schake- De commissiedie zich na den dood van den heer S. Gorter heeft gevormd, om voor zijne kinderen een klein fonds bijeen te brengen bericht thans in het N. v. d. D dat hare pogin gen geslaagd zyndank zij vele mildegrooten- deels anonyme gevers. en- nog van ng s srs de 32 se ijfi ke ïi- m ud de 3» ad .35 1,35 ',9 .5A al n- a~ >0; 4; I 3e 50 4; ge ilo 6; en ui- 44 en Oj ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gent», voor eiken regel daarboven 7/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op artikel 117 der algemeene politie verordening voor deze gemeente, vergunnen door deze, op den 19en dezer maand, zijnde de ge boortedag van Zijne Majesteit onzen geëerbie- digden Koningzwervers en voetzoekers af te steken doch niet vóór zeven uur des avonds. En zal deze worden afgekondigdgeplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie, om te zoigen voor de naleving. Sneek den 13 Februari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Te Franeker heeft zich een nieuwe Jongelings- vereeniging gevormdmet het doel elkander in beslist modernen geest vooruit te brengen op den weg van hel wareschoone en goedeon- In een der gerechtshoven in New-York kwam het lot eene hevige woordenwisseling tusschen den voorzitter Syester en den geneesheer War ren. «Een geneesheer”, zeide de president, «behoorde zijn oordeel over een ongesteldheid te kunnen geven zonder een fout te begaan.” «Dat behoorde een advocaat in zyn vak ook te o* Commissaris des Konings in Friesland, ad 10 Februari 18724e afd. no. 44, (Prov. blad no. 29); Brengen ter kennis der ingezetenen datblijkens een in afdruk bij die missive ge voegd schrijven van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, onlangs te Amsterdam eene aanzienlijke partij Scheepsbeschuitdie bij onderzoek geheel ongeschikt tot voedsel bleek te zijn, afgekeurd dat die partij beschuitvolgens geruchtnaar verschillende gemeenten onder anderen naar Har lingen is overgebrachtten einde aldaar te be proeven ze te verkoopen; dat aizoo iedertegen het gebruik van Scheeps beschuitvan die partij afkomstig, wordt ge waarschuwd. Sneek 13 Februari 1872. IJAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMASecretaris. De heer F. Th Westerwoudt lid der Prov. Staten van N. Holland. R Catholiekwil op 1 April e. k. feest vieren omdat de inneming van den Bi iel de eerste stap was tot het verkrijgen van onze staatkundige vryheid. Hij verklaart levensdat de heer Alberdingk Thijm het recht niet heeft, om namens de ge- heele Cathohcileit te verkondigen dat deze geen deel aan ’l feest kan nemen. Zoo te spreken past aan geen leek zegt de heer Westerwoudt. De redacteur van ’t Deventer Zondagsblad (I. El. Suurboek) brengt ook nog een weinige drek aan, om, op Smoel’s wijze, het kleed van kapi tein Janssen te bezoedelen. Die dreksmijler zegtdat zij, die voor Janssen’s zaak waren eene coterie uitmaakten die vijandig tegenover den minister stond en dat er nu feiten zijn aan 't licht gekomen welke alles behalve ten voordeele van .1. spreken. Vrage welke 'l In bedoeld artikel vinden wij dezelfde taal we der \an Stolbertechter met dit onderscheid, boeken in hun geheel is een reuzen-arbeid, waar toe wel nooit eenig Minister van Justitie in Ne derland den tyd zal hebben, om de doodeenvou dige redendat zij te kort hunne portefeuille behouden, en er aan te beginnen dus verloren arbeid, vergeefsche moeite zijn zou. Op die wijze heeft men noodzakelijke verbete ring ónmogelijk gemaakt. Nogtans is men niet consequent geweestgetuige o. a. de Wet van 29 Juni, 1854, Stbl., no. 102, waarbij een aan tal artikelen van het Wetboek van Strafrecht zijn gewijzigd geworden. »Ubi potentes dissident humiles laborant"^'') of vquicquid reges delirant plectuntur Achivi’\2) dat, riekten Stolkert’s woorden naar den stal, Suurboek’s zinsneden volkomen doen denken aan hetgeen een stal-vorst in zijn vorstendom byeen zamelt. Fi done Deventer Zondagsblad NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Herziening van Boek 1 Tit. IllAfd. 3 Wetboek van Koophandelart. 36—56. Inleiding. Naar mate eene zaak zich ontwikkelt en uit- ■breidtdoen zich nieuwe hoedanigheden kennen, welker regeling nadrukkelijk gevorderd wordt en blijkt dan tevens dikwijls hetgeen vroeger voor goed gold, ontoereikend, overtollig of slecht te zijn. Alles a priori te regelen bij de Wet is ón mogelijk wie het doen willijdt aan codificaiie- manie sticht kwaad en van dezulken zal na ver loop van eenigen tijd blijken dat qui trop ein- brasse mal étreint waarheid is. De Wetgever mag niet meer doen, dan datgene regelenwat voorziening vereischt en waarom trent onzekerheid bestaat. Van de Welmoet gel den als van een constitutionelën koningla loi irègnemais ne gouverne pas. sedert langer dan een vierde van eene eeuw is de overtuiging gevestigd dat de Nederlandsche Wetgeving op de naamlooze Vennootschappen niet goed isdat zij le veel en te weinig bevat te veelwat drukkendbelemmerend en voor de vennootschappen schadelijk is te weinig wat het publiek waarborgt tegen verkeerde prak tijken of erger van de zijde der bestuurders. Sedert de Wetgeving van 1838 heelt het op richten van naamlooze vennootschappen eene groote uitbreiding gekregen en de omvang van hare werkzaamheden eene ruime vlucht genomen. Vereeniging van personen zoowel als van ka pitalen om een gemeenschappelijk doel ie be reiken, is een kenmerk van de tweede helft on- ,zer eeuw. Vele goede en ook groote zaken zijn 'door de toepassing van. het associatie-stelsel in Riet leven getredendie buiten het bereik liggen ivan één persoon of te veel risico opleveren dan dat één kapitaal het dragen kan of wil; en die dus zonder associatie niet lot stand zouden kunnen ge komen zijn. Aan dien associatie-geest derhalve heeft de maatschappij groote verplichtinghij is een krachtige factor in het product dat welvaart heet Dit aan den eenen kant, eene schaduwzijde ringen vertoont. Zij heet bedrog en leugen, door de oprichters gepleegd wordende ten nadeele van de deelne mers en van het publiekdat met de naamlooze vennootschappen in handels-of andere betrekki n gen komt. Bijv. Langrand-Dümonceau. Dat alles te voorzien was in 1838 onmogelijk, en daarom mogen wijal is de wetgeving op de naamlooze vennootschappen nog zoo slecht, de schuld daarvan niet geven aan den Wetge ver; te minder nog, indien men in het oog ge lieft te houden, dat de Wet de geschrevene uiting is, althans behoort te zyn, van het Recht en dat het Recht niet gemaakt wordt maar zich ont wikkelt wij zouden haast durven zeggen zich zelf voorlbrengt. Herziening van de artikelen 36 tot en met 56, Wetboek van Koophandel, is sints vele jaren reeds voor noodzakelijk gehoudendoch niet beproefd, onder anderen ook omdat zulks eene parliëele herziening zijn zoudedoor een groot gedeelte der rechtsbeoefenaren als ten eenenmale verkeerd afgekeurd. Een Minister van Justitie, herziening van kele artikelen voorstellendezou zelfs voor een drie- a viertal jaren aan een heet vuur a aval hebben moeten blootstaan tegen hem ge richt zoowel in als buiten de Kamers en daar nog wel het meest. Herziening van de Wet- «De-Hoogleeraardie de Staats-subsidie prijs moest geven zou tevens de laatste Hoogleeraar onder onze Moderne Theologen zijn geweest. «Men mag nog verder gaanen veilig profe- teerendat intrekking van Staatssubsidie geheel het geslacht der Moderne Theologie zou doen uitsterven.” Zoo spreekt de Heraut en die woorden ge ven opheldering van het verlangen des redac teurs om de Staatssubsidie in te trekken. Wij hebben bet verlangen van Dr. Kuiper daartoe, overgenomen in ons no. van Woensdag jl., weinig denkendedat achter zooveel schijn bare eerlijkheid zoo’n groote mate van kwaad aardige trouw kon schuilen. Volgens 'sde Heraut" is de terugroeping door den koning van zijn gezant bij Pio nono eene officiëele goedkeuring van de revolutionaire be- machtiging van Rome door den koning van Ita lië. Wederom een nieuw argument voor de overeenkomst tusschen Dr. Kuyper en Alber dingk Thijm. Naar men aan het N. v. d. D. nader uit Leeuwarden meldt zal de zaak van luit. - a dj Keyzer niet verder vervolgd worden. Eene commissie uit de officieren is benoemd die aan den kolonel zou mededeelen wat de officieren gaarne aan den minister van oorlog zagen ge rapporteerd. De kolonel heeft gemeend aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. Toen hebben zich de officieren, 35 in getalweder vereenigd, is vóór en tegen Keyzer gestemd. Eén hun- de stemming terwijl 17 Het plan en ner onthield zich van vóór en 17 tegen hebben gestemd. schijnt nu te bestaan dat door officieren aan hun ne kameraden in het leger kennis zal worden gegeven van hetgeen door hen in deze zaak is gedaanen daarmede is de zaak Keyzer begra ven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem heeft bij adres aan de Regeering ver zocht dat het busrecht op de postkantoren mo ge worden afgeschaitzoodat de ingezetenen da brieven aan hen geadresseerd van liet postkan toor kunnen afhalenen wenscht dat andere Kamers dit verzoek ondersteunen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fi.65, buiten de Stad franco /1.90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, Gelezen hebbende eene missive van den heer bleek in deze waar te zijn. Een strijd over een wetenschappelijk theore tisch beginsel hield (en houdt nog) de deskundi gen verdeeld in twee partijen en geen Minister had den moed, uit vrees van zich eene der beide par tijen tol vijand te makencm schijnbaar partij te kiezen d. i. in dit geval te doenwat het algemeen belang uitdrukkelijk vorderde. De tegenwoordige titularis heeft gelukkig dien moed getoondmaar het gevaar is ook veel minder geworden, dan het te voren was; des niettemin bestaat het nog en het is dan ook zeker daarom dat hij in de algemeene beschou wingen, in de Memorie van Toelichting op het door hem aangeboden Wetsontwerp, zich veront schuldigt over de «partieëie” wijziging, welke, vol gens hem in dit geval geene overwegende be zwaren zoude opleveren. Neen niet alleen niet in dat geval, maar nooit, in eenig gevalzoo wijziging noodig is. 's Ministers Ontwerp bestaat uit 55 artikelen, waarbij te letten valt op den omvang den vorm, den naam de koninklijke bewilliging de waar borgen de sanctie en de vreemde naamlooze maatschappijen. Reeds nu wijzen wij er opdat het onderwerp der naamlooze vennootschap niet langer eene han dels onderneming behoeft te zijn; dat deze Wet niet zal uitmaken een gedeelte van het Wetboek van Koophandel, maar eene op zich zelve staan de is; dat de naam «naamlooze vennootschap” behouden wordtniet omdat hij goed is maar omdat er geen betere te vinden isdat de ko ninklijke bewilliging, dat lastige struikelblok, ver valt dat de waarborgen vooral gezocht worden in openbaarheiddal bij de sanctie niet gevolgd is noch het Duitsche noch het Engelsche stelsel, maar de bestuurders en vennooten tot het opvol gen der Wet genoodzaakt worden door den sterk- sten drang die bestaaldoor hun eigenbelang en eindelijk dat bij de toelating van vreemde maatschappijen hoofdzakehjk het stelsel der Bel gische Wet is gehuldigd. In de volgende artikelen zullen wij de Wet zelve beschouwenvooral met het oog op de vraag voldoet het Ontwerp aan de eischen van Handel en Nijverheid Alvorens daartoe over te gaan zullen wij de Wet zelve in dit en ons volgend nommer in haar geheel geven, voornamelijk opdat onze belang stellende lezers haar kunnen vergelijken met de bestaande Wetgeving, en omdat wij vooronder stellen dat zij voor het grootste gedeelte niet in het bezit van ’t Ontwerp zelf zijn. j Wanneer de machtigen 't onééns zijn moeten de zwakken het ontgelden. Voor de misstappen der voornamen moet het volk boeten. Door den kantonrechter van het eerste kanton te Rotterdam is een apotheker te dier stede veroordeeld tot 17 geldboeten van f 3 of sub sidiair 17 dagen gevangenisstraf, ter zake van het als apotheker in zijne apotheek voorhanden hebben van 17 niet deugdelijke soorten van ge neesmiddelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1